evina.bk
30.01.09,09:53
Dobrý deň Vám prajem!

Už niekoľko dní čítam príspevky ohľadne mojej otázky, ale konkrétne som nenašla odpoveď, tak sa Vás spýtam.
Naša firma je výrobca, mali sme dve prevádzky, ale od januára jedna prevádzkáreň sa presťahovala do toho druhého, tá prvá prevádzkareň ostala prázdna, tak ho šéf dal do prenájmu. Prenajímame to zahraničnej firme, ktorá nie je registrovaná pre DPH v SR, takže to musíme dať do prenájmu bez DPH.
Ale nakoľko táto firma nemá prevádzkareň v tuzemsku, nevedel si vybaviť,aby energiu fakturovali priamo nemu, tak to musíme refakturovať. So šéfom sa dohodli, že budú platiť zálohy na energiu mesačne na základe faktúr, ktorý im vystavíme prvý deň v danom mesiaci, ktorý obsahuje prenájom bez DPH a energiu s DPH, a na konci roka im spravíme vyúčtovanie po vyúčtovaní od ZSE. Tieto zálohy na energiu od nájomcu sú vyššie, ako naše mesačné platby za energiu. Podľa Vás, môžem si uplatniť DPH z prijatej faktúry od ZSE, alebo musím to skrátiť? A vy tie zálohy na energiu na aký účet by ste účtovali?
Ešte otázka ohľadne koeficientu: máme ešte v prenájme miesto na parkovanie, takže to účtujeme s DPH. Doteraz sme nemali oslobedené plnenia, takže sme ani nepočítali koeficient? Mám vypočítať koeficient odhadom na tento rok, musím skrátiť vstupy aj ohľadne výroby?
Ďakujem Vám!
Vladimír Ozimý
30.01.09,11:20
V prvom rade si treba uvedomiť že od 1.5.2004 máme tzv. vecné priraďovanie prijatých služieb a tovarov k dodávaným tovarom a službám. Koeficient počítame vtedy ak prijaté plnenie používame na kombináciu dodávaných tovarov a služieb ktoré sa zdaňujú a ktoré sú oslobodené. Dôležité je slovíčko kombinácia. V opačnom prípade nie je dôvod počítať koeficient. To znamená, že ak refaktúrujete energie s DPH, potom nie je dôvod na výpočet koeficient a dph s energie si na vstupe uplatníte v plnej výške. Rovnako však treba pristupovať aj k iným prijatým plneniam. Napr. Vám niekto vymaľuje prevádzku ktorú prenajímate. Tam nevzniká nárok na opdpočítanie dane. Ale ak by ste prijali napríklad službu na upratovanie oboch prevádzok, potom by takáto služba vstupovala do koeficientu. Takže treba každé prijaté plnenie posúdiť individuálne a následne vyvodiť záver či vám vzniká povinnosť krátiť prijaté plnenie koeficientom alebo nie.