jued
30.01.09,10:01
Chcela by som sa spýtať ako mám správne zaúčtovať úver na základe úverového účtu z banky , aby sa mi to zobrazovalo aj vo výkaze o majetku a záväzkoch?
jued
30.01.09,09:22
Naozaj mi nevie nikto pomôcť?
Ja som skúšala založiť v číselníku nový bankový účet - úverový a začala som jednotlivé pohyby účtovať do peňažného denníka:
Príjem úveru - príjem neovplyvňujúci ZD
Úroky - prevádzková réžia
Splátka úveru - výdavok neovplyňujúci ZD

Ale nedostane sa mi to do výkazu o majetku a záväzkoch.
Lianka
30.01.09,13:59
Ale nedostane sa mi to do výkazu o majetku a záväzkoch.

Do vykazu sa ti to dostane tak, ze v knihe zavazkov zauctujes uver ako zavazok. Uhradu splatok podla splatkoveho kalendara budes parovat so zavazkami - vyska zavazku sa ti bude znizovat.

http://www.porada.sk/t38186-postupy-uctovania-jednoduche-uctovnictvo-od-5-12-2008-a.html
§ 5 Kniha pohľadávok a kniha záväzkov

(3) V knihe záväzkov sa účtujú záväzky z obchodných vzťahov za uskutočnené dodávky výrobkov, tovaru a služieb voči dodávateľom, záväzky z finančných vzťahov napríklad z úveru, záväzky voči zamestnancom z pracovnoprávnych vzťahov. V knihe záväzkov sa účtujú aj záväzky z prijatých preddavkov.
Lianka
30.01.09,14:06
Nedostane sa ti to tam, pretoze si to zauctovala ako prijem neovplyvnujuci ZD. ... ak na sukromne tak to mas dobre zauctovane, ak na firemne tak musis dat prijem ovplyvnujuci ZD. A splatku potom das tiez podla toho na co ten uver mas. A

Lucka M., s tymto by som nesuhlasila. Prijatie uveru nie je POZD. Ak ide o úver poskytnutý v súvislosti s podnikaním, úroky z úveru sú VOZD.

Zakon o dani z prijmov, DRUHÁ ČASŤ, DAŇ FYZICKEJ OSOBY
§ 3 Predmet dane

(2) Predmetom dane nie je

...
b) úver a pôžička,
lenkam68
03.02.09,19:14
Účtujem v Alfe a Kros poskytol usmernenie len k úverom, ktoré banka zašle klientovi na účet. Ale nám peniaze zaslané neboli, firma, ktorá nám poskytla úver zaslala peniaze priamo autopredajcovi. My sme z OC auta uhradili polovicu a toto som zúčtovala ako riadnu úhradu - VNZD v členení DM. Cez ID som uhradila zostávajúcu čiastku z faktúry tiež VNZD - DM. Všetko bolo v poriadku, kým som si neurobila kontrolu odporúčanú v príručke a to: výdavky pokl.+výdavky banka-priebežné položky, by sa mali rovnať VNZD+VOZD. A to sa mi nerovná práve o tú čiastku úveru. Úver mám zúčtovaný ako záväzok, ktorý postupne uhrádzam podľa spl. kalendára.
Prosím Vás, môžete mi poradiť čo s tým? Ďakujem vopred za každú pomoc.:mee::mee::mee: