stepo
30.01.09,10:21
Zdravím.

Co je lepsie na nove vápenno-cementové omietky (robené klasicky nie kupované vo vreciach) vápno, alebo farba? Mám uz 1x napačekované vápnom a teraz by som chcel malovat, len neviem cim. Steny sú omietnuté a stropy su SDK. Na SDK asi urcite penetrak a farbu, ale co na steny. Ze vraj su aj "vápenné farby" uz zarobene, ktore su oteruvzdorne. Alebo pouzit aj na steny farbu? (terba mysliet aj na plesne, zdravie a cenu farby/vápna). Ked "vapennu farbu" tak aku doporucujete (príp. plusy a mínusy pouzitia "vápennej farby") a ked klasicku "farbu" tak aku doporucujete (prip. plusy a mínusy pouzitia "farby").

Ďakujem.
Milan.Žiška
30.01.09,10:05
Z vlastnej skúsenosti mi nerobil problém na vápno naľovať farbou, ale opačne nedoporučujem ( nejako mi nepomohol ani penetrák).
Ak sa jedná o staršie nátery je lepšie ich aj odmastiť ( používam mazlavé mydlo), prípadne oškrabať ak je tam väčší počet náterov -aby sa neoddeľoval od podkladu.
Najradšej robím bielou ale to je vec vkusu. Kvalitu volím vyšší štandard 90% belosť + tónovanie ak treba. Je to info zo skúseností nemusí každý sôhlasiť.
220870
30.01.09,14:07
Keď už je napačekované vápnom je dobre dať kupovanú farbu.Síce je to drahšie riešenie ako maľovať vápnom ale vápnom sa nedá tak pekne vymaľovať.Zostávajú čmuhy a lízance po štetke.Vápnom sa dá maľovať len zo štetkou.Valcom to nejde.(musel by sa po každej vrstve použiť silný penetrák alebo pridávať nejakú chémiu do vápna).Paček by sa mal tiež penetrovať ale mne sa to moc nepozdáva.Radšej jednu vrstvu riedkej farby.Dobré značky farieb sú JUB alebo ESMAL ,esmal je trochu do žlta, nieje tak biely ako JUB-ka.Primalex je bordel.Najlepšie tónovadlá do farieb s ktorými som sa v poslednom čase stretol sú HET color.Majú vynikajúcu ostrosť ktorá nevybledne ani po roku.Ak môžem doporučiť vyhnite sa tzv umývateľným farbám.
duves
30.01.09,14:14
Vápno sa zle odstranuje. Z predmetov, ktore sa zafrkaju.
stepo
30.01.09,15:19
Keď už je napačekované vápnom je dobre dať kupovanú farbu.Síce je to drahšie riešenie ako maľovať vápnom ale vápnom sa nedá tak pekne vymaľovať.Zostávajú čmuhy a lízance po štetke.Vápnom sa dá maľovať len zo štetkou.Valcom to nejde.(musel by sa po každej vrstve použiť silný penetrák alebo pridávať nejakú chémiu do vápna).Paček by sa mal tiež penetrovať ale mne sa to moc nepozdáva.Radšej jednu vrstvu riedkej farby.Dobré značky farieb sú JUB alebo ESMAL ,esmal je trochu do žlta, nieje tak biely ako JUB-ka.Primalex je bordel.Najlepšie tónovadlá do farieb s ktorými som sa v poslednom čase stretol sú HET color.Majú vynikajúcu ostrosť ktorá nevybledne ani po roku.Ak môžem doporučiť vyhnite sa tzv umývateľným farbám.
Ďakujem.
A biela HET je aká?
220870
30.01.09,15:46
Majú aj svoju bielu ale nemám s touto farbou žiadnu skúsenosť.HET color sú farbivá ktoré sa pridávajú do maliarskych farieb.