yvetka
30.01.09,11:47
Musím podať daňové priznanie ak som zamestnaná a zároveň mám príjem z prenájmu za mesiace august až december spolu vo výške 25000,-? Nestačí mi ročné zúčtovanie dane, keďže odpočítateľná položka pri prenájme na rok 2008 je 25650.Alebo sa odpočítateľná položka kráti, keďže neprenajímam celý rok.
Buková
02.02.09,20:58
Musím podať daňové priznanie ak som zamestnaná a zároveň mám príjem z prenájmu za mesiace august až december spolu vo výške 25000,-? Nestačí mi ročné zúčtovanie dane, keďže odpočítateľná položka pri prenájme na rok 2008 je 25650.Alebo sa odpočítateľná položka kráti, keďže neprenajímam celý rok.

Z o DzP, § 9, ods.2 písm.h) ustanovené platné životné minimum / počíta sa pri výpočte sumy oslobodených príjmov z prenájmu, na rok 2008 je to suma 25.650.-Sk, do základu dane to nebudeš počítať.

Požiadaj účtovníčku do 16.02.2009 o vykonanie ročného zúčtovania dane, lebo máš len zdaniteľné príjmy len zo závislej činnosti. ( ak nemáš ešte iné zdaniteľné príjmy )
silvia
23.02.09,11:49
Príjmy z prenájmu si manželia ešte za rok 2007 priznali nasledovne: manželka len do výšky oslobodenej od dane (aby nemusela podávať DP, zamestnávateľ jej urobil ročné zúčtovanie) a zvyšok priznal manžel v DP typB.
Môžu si za rok 2008 príjmy z prenájmu priznať inak? teraz sa im viac oplatí presný opak, nakoľko manžel mal podstatne vyššie príjmy a kráti sa mu nezdaniteľná časť ZD na daňovníka. Môžu si tieto príjmy "podeliť" každý rok inak, podľa výhodnosti?
Vďaka!
silvia
25.02.09,13:17
...vie mi niekto poradiť, či si príjmy z prenájmu môžu manželia priznať každý rok v inom pomere?

srdečná vďaka!
Kačena I.
25.02.09,13:28
Podľa mňa, keď ide o bezpodielové vlastníctvo manželov, tak si môžu podeliť príjmy tak, ako im to najviac vyhovuje.
silvia
26.02.09,07:52
vďaka za odpoveď!
Tiež si to myslím, len som sa nikde nedopátrala, či to tak naozaj je...
azla
26.02.09,08:04
...vie mi niekto poradiť, či si príjmy z prenájmu môžu manželia priznať každý rok v inom pomere? áno

srdečná vďaka!

§4
(8) Príjmy uvedené v § 6 ods. 3, § 7 a 8, ktoré plynú manželom z ich bezpodielového spoluvlastníctva, sa zahŕňajú do základu dane v rovnakom pomere u každého z nich, ak sa nedohodnú inak; v tom istom pomere sa zahŕňajú do základu dane výdavky vynaložené na dosiahnutie, zabezpečenie alebo udržanie týchto príjmov.
Zita5
26.02.09,08:04
vďaka za odpoveď!
Tiež si to myslím, len som sa nikde nedopátrala, či to tak naozaj je...

Ešte Vám priložím

Zákon o dani z príjmu

§ 4 - Základ dane


(8) Príjmy uvedené v § 6 ods. 3, § 7 a 8, ktoré plynú manželom z ich bezpodielového spoluvlastníctva, sa zahŕňajú do základu dane v rovnakom pomere u každého z nich, ak sa nedohodnú inak; v tom istom pomere sa zahŕňajú do základu dane výdavky vynaložené na dosiahnutie, zabezpečenie alebo udržanie týchto príjmov.

To znamená , že každý rok si určia zdaňovanie , ako im to bude vyhovovať .
silvia
27.02.09,07:17
ďakujem krásne všetkým za uistenie!
Sarlotka
13.04.12,17:20
Dobrý deň prosím o radu, snažila som sa nájsť ale nenašla som odpoveď, prípadne ak tu už téma je poteším sa linku.


Podnikateľ FO neplatiteľ DPH si prenajal kanceláriu. (V zmluve o prenájme má možnosť prenajímať kanceláriu ďalej)
Časť priestorov (polovicu) prenajíma tento podnikateľ FO podnikateľovi PO ide o prenájom s poskytovaní len základných služieb - fakturácia za prenájom plus elektrinu a vodu

Moje problémy:
Môže podnikateľ FO prenajímať kanceláriu ďalej aj bez živnostenského oprávnenie na prenájom ?
Príjem z prenájmu bude u podnikateľa FO príjmom podľa § 6 ods. 1 alebo § 6 ods. 3. Prenajímat to bude pod ičom, keďže aj zmluva na nájom kancelárie je na IČO. Príjem z prenájmu sa bude vykazovať v daňovom priznaní typ B v tabuľke 1 („prehľad príjmov a výdavkov podľa § 6“) v riadku 2 – príjmy zo živnosti alebo v riadku 10 príjem z prenájmu nehnuteľnosti?.
Výdavky na prenájom kancelárie hradené podnikateľom FO budú výdavkom zo živnosti alebo výdavkom z prenájmu? Alebo sa budú nejako deliť? A s tým teda súvisí následne aj uplatnovanie nezdanitelnej ciastky, ktorú na prijmy p.6 ods. 3 nie je možné uplatniť.

dakujem.
Sarlotka
13.04.12,20:36
este mam len taky dotaz k mojim predoslym , zivnost na prenajom neexituje? existuje len zivnost na prenajom s poskytovanim inych ako zakladnych sluzieb - neviem ci som uplne presne definovala tuto volnu zivnost ? dakujem
SzabM
21.04.12,18:08
Činnosť na prenájom nehnuteľností bez iných služieb nemôže byť živnosťou (živnosťou môže byť iba prenájom hnuteľných vecí.)
Takže vyzerá to tak, že nemôže mať z prenájmu príjem (teda ani výdaj) podľa ods. 1, písm b), ale bude to príjem podľa ods. 3.