corvus_corax
30.01.09,11:37
ahojte,
kvôli hospodárskej kríze sa môj zamestnávateľ rozhodol spraviť isté zmeny. podľa mňa nie sú v súlade so zákonníkom práce, ale potreboval by som radu od niekoho zbehlejšieho v tejto oblasti.

1) plánuje zaradiť zamestnancov aj na iné pracovné pozície než na ktoré máme zmluvu a tým znížiť potrebný počet zamestnancov. má na niečo takéto nárok? podľa toho čo som tu čítal v zákonníku práce tak len vtedy, pokiaľ hrozí nejaká ujma na majetku napríklad v dôsledku technickej poruchy, aj to iba pokiaľ to neohrozuje moje zdravie.

2) pokiaľ mi chce dať zamestnávateľ do pracovnej zmluvy dodatok o tom, že budem vykonávať aj ďalšiu pracovnú pozíciu s tým, že mi zamestnávateľ určí, kedy budem čo robiť - a ja ju nepodpíšem, má právo vyhodiť ma? mám vtedy právo na odstupné? ak áno tak akým zákonom sa mám oháňať?

3) môže mi zamestnávateľ určiť, že si nemôžem za mesiac vybrať viac ako 5 súvislých dní dovolenky? neporušuje tým nejaký zákon? lebo 5 dní dovolenky mi je nanič ak chcem ísť povedzme cez leto k moru...

áno, hospodárska kríza je určite reálny problém všetkých firiem, ale mám dojem že v tomto prípade môj zamestnávateľ porušuje práva zamestnancov.

vopred ďakujem za všetky odpovede!
bobiku
01.02.09,12:48
myslím si, že ked si zamestnávateľ upraví zmluvu a tým aj vašu pracovnú nápln tak nato má nárok, a je len na vás či s tým budete súhlasiť, ked nie tak môže s vami rozviazať prac.pomer. na odstupné máte nárok v prípade, ak budete prepustený z dôvodu org.zmien, a čerpanie 2/3 dovolenky má právo určiť vám zamestnávateľ. zbytok dovolenky si môžete naplánovať sami.
wagner
01.02.09,17:16
Čerpanie dovolenky je potrebné pozrieť v § 111 ZP. Neviem kde si to bobiku zobrala o tých dvoch tretinách, ale ZP hovorí o čerpaní podľa dovolenkového plánu, ktorý sa vypracuje v spolupráci zamestnanca a zamestnávateľa. Zamestnávateľ určuje čerpanie dovolenky.
bobiku
01.02.09,18:11
Čerpanie dovolenky je potrebné pozrieť v § 111 ZP. Neviem kde si to bobiku zobrala o tých dvoch tretinách, ale ZP hovorí o čerpaní podľa dovolenkového plánu, ktorý sa vypracuje v spolupráci zamestnanca a zamestnávateľa. Zamestnávateľ určuje čerpanie dovolenky.
o tých dvoch tretinách ma stále presviedča naša personalistka, au nás v práci sa stáva že nám šef nepodpíše dovolenku v termíne , ktorí potrebujeme, hlavne ked náhodou človek potrebuje dovolenku neočakávane
ivka70
01.02.09,18:49
ZP § 111
(1) Čerpanie dovolenky určuje zamestnávateľ po prerokovaní so zamestnancom podľa plánu dovoleniek určeného s predchádzajúcim súhlasom zástupcov zamestnancov tak, aby si zamestnanec mohol dovolenku vyčerpať spravidla vcelku a do konca kalendárneho roka. Pri určovaní dovolenky je potrebné prihliadať na úlohy zamestnávateľa a na oprávnené záujmy zamestnanca. Zamestnávateľ je povinný určiť zamestnancovi čerpanie aspoň štyroch týždňov dovolenky v kalendárnom roku, ak má na ne nárok, a ak určeniu čerpania dovolenky nebránia prekážky v práci na strane zamestnanca.

nikde sa nepise o tom, ze by mal narok urcit len 2/3 alebo inu cast , urcuje cerpanie celej dovolenky


(3) Ak sa poskytuje dovolenka v niekoľkých častiach, musí byť aspoň jedna časť najmenej dva týždne, ak sa zamestnanec so zamestnávateľom nedohodne inak. Čerpanie dovolenky je zamestnávateľ povinný oznámiť zamestnancovi aspoň 14 dní vopred. Toto obdobie môže byť výnimočne skrátené so súhlasom zamestnanca.
Beatrixa
04.02.09,17:57
ahojte, prosím vás o pomoc
aj môj priateľ má podobný problém chcú ho preradiť na inú pracovnú pozíciu s nižším platom,keď to odmietne môžu mu dať vypoveď? a ak áno má nárok na odstupné?????