JSJP
30.01.09,11:56
Ahojte,

chcela by som sa Vás opýtať na precenenie cenných papierov. Máme nakúpené cenné papiere určené na obchodovanie, sú zaúčtované na účte 251. Ked ich chcem teraz preceniť k 31.12. podla kurz. lístka burzy cenných papierov, je správne účtovanie tohto precenenia výsledkovov na účet 564, alebo 664. Je toto účtovanie aj daňové?

Dakujem
AIMA
30.03.09,08:38
Prosím o radu, konateľ nakúpil v 2007 cenné papiere, do ktorého riadku v DP PO zapíšem rozdiel z precenenia (stratu). II časť r. 160 mínusom? ...a znížim základ dane ( teda zvýšim stratu) v riadku 310 a teda aj výsledok hospodárenia r. 100?
Zdenka Tax
01.04.09,12:05
Ahojte,

ja som sa pytala na DRSR. Enjoy:

Dobrý deň,
na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:
Ak má spoločnosť nakúpené cenné papiere určené na obchodovanie (zaúčtované na účte 251), ku dňu zostavenia účtovnej závierky sa ocenenie týchto cenných papierov upravuje na trhovú cenu podľa § 27 ods. 1 písm. a) zákona o účtovníctve. Zmena reálnej hodnoty majetkových cenných papierov určených na obchodovanie sa účtuje podľa § 14 ods. 8 postupov účtovania. Zníženie hodnoty sa účtuje 564/251, pri zvýšení hodnoty sa účtuje 251/664.
Podľa § 17 ods. 1 písm. b) zákona o dani z príjmov sa pri zisťovaní základu dane alebo daňovej straty vychádza u daňovníka účtujúceho v sústave podvojného účtovníctva. Náklad, resp. výnos zaúčtovaný na účte 564, resp. 664, ktorý vznikol z precenenia cenných papierov, je súčasťou základu dane.
Odbor služieb pre verejnosť
Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica

Váš dopyt:

Dobrý deň,
chcela by som sa opýtať na precenenie cenných papierov.
Máme nakúpené cenné papiere určené na obchodovanie, sú zaúčtované na účte 251.
Ked ich chceme teraz preceniť v súdale s §14 Zákona o účtovníctve k 31.12. na reálnu hodnotou podla kurz. lístka burzy cenných papierov.
Je náklad/výnos zaúčtovaný na účtoch 564/664 uznaný ako daňový výdavok, resp. výnos?
S pozdravom,
nira
28.10.09,13:24
ahojte,

chcem sa spýtať v roku 2008 firma nakúpila cenné papiere v hodnote 800 000,- CZK a výnos mala 50 104,47 CZK k 31.12.2008
kedže je v cudzej mene malo to účtovníčka preceniť ku koncu roku ale ona tak nespravila a moja otázka ako to mám zaúčtovať v roku 2009 a ako to mám preceniť.
veľmi pekne ďakujem
nira
nira
29.10.09,09:53
prosím o radu
mira
Vladimír Ozimý
29.10.09,10:55
ahojte,

chcem sa spýtať v roku 2008 firma nakúpila cenné papiere v hodnote 800 000,- CZK a výnos mala 50 104,47 CZK k 31.12.2008
kedže je v cudzej mene malo to účtovníčka preceniť ku koncu roku ale ona tak nespravila a moja otázka ako to mám zaúčtovať v roku 2009 a ako to mám preceniť.
veľmi pekne ďakujem
nira

uvažujete správne. Účtovný prípad mal byť zachytený v roku 2008, to znamená že v roku pôjde o opravu chýb minulých účtovných období. Podľa významnosti túto chybu budete účtovať:
a) do výnosov ak ide o nevýznamnú opravu chýb minulých účtovných obodbí. Vyplýva to z § 5 postupov účtovania
b) na účet 428 - nerozdelený zisk minulých rokov ak ide o významnú opravu chyby minulých účtovných období. Vyplýva to z § 59 ods. 14 postupov účtovania.

Daňovo to bude mať vplyv na rok 2008 a preto musíte podať DDP a vysporiadať svoju daňovú povinnosť za rok 2008, pretože ide o výnos a tým pádom navýšenie základu dane a zvýšenie daňovej povinnosti.
nira
29.10.09,13:18
pýtala som sa účtovníčky a DDP nepodá
a preto sa chcem spýtať ako to mám zaúčtovať a ku ktorému dátumu v roku 2009 to mám preceniť
keď
vklad 800 000,00 CZK
výnos 6,26%
hodnota majetku 850 104,47 CZK - 666.000
precenenie - 664.000
ďakujem
Vladimír Ozimý
29.10.09,21:01
pýtala som sa účtovníčky a DDP nepodá
a preto sa chcem spýtať ako to mám zaúčtovať a ku ktorému dátumu v roku 2009 to mám preceniť
keď
vklad 800 000,00 CZK
výnos 6,26%
hodnota majetku 850 104,47 CZK - 666.000
precenenie - 664.000
ďakujem

Treba si odpovedať na základnú otázku...boli to obchodovateľné cenné papiere alebo dlhodobý finančný majetok. Lebo ak hovoríme o výnosoch mám za t o že ide o obchodovateľné cenné papiere a potom či chce alebo nechce ak výnos súvisí s rokom 2008 musí podať DDP pretože inak poruší zákon o správe daní a poplatkov, ktorý ukladá povinnosť podať DDP.
ak ide o dlhodobý FM, potom precenenie prebieha cez 414 a v takom prípade nie je potrebné podávať DDP.
nira
30.10.09,07:24
som začiatočníčka v účtovníctve a neviem presne z dokumentu vyčítať či sú to obchodovateľné cenné papiere alebo dlhodobý finančný majetok.
no viem že dlhodobý finančný majetok - je ak mám držby dlhšie ako 1 rok ale do účtovníctva sa dostal až 27.11.2009 takže nie je to dlhšie ako 1 rok a ani dátum splatnosti nie je uvedený na doklade takže teoreticky je to obchodovateľné cenné papiere ak sa mýlim prosím opravte ma ako som uviedla som začiatočníčka
Vladimír Ozimý
30.10.09,07:42
som začiatočníčka v účtovníctve a neviem presne z dokumentu vyčítať či sú to obchodovateľné cenné papiere alebo dlhodobý finančný majetok.
no viem že dlhodobý finančný majetok - je ak mám držby dlhšie ako 1 rok ale do účtovníctva sa dostal až 27.11.2009 takže nie je to dlhšie ako 1 rok a ani dátum splatnosti nie je uvedený na doklade takže teoreticky je to obchodovateľné cenné papiere ak sa mýlim prosím opravte ma ako som uviedla som začiatočníčka

nie nie dlhodobý finančný majetok vyjadruje podiel (obchodný podiel alebo cenné papiere) na inej spoločnosti, pričom účelom je buď jej ovládanie (dcérske spoločnosti) alebo získavanie tzv. podielov na zisku (realizovateľné cenné papiere) alebo cenné papiere držané do doby splatnosti (dlhopisy) ktorých splatnosť je viac ako jeden rok.
to znamená že nie je podstatné že ste ich zakúpili v novembri podstata je to na aký účel ste ich zakúpili.

Obchodovateľné cenné papiere sú držané za účelom vykonania obchodu na tuzemskej alebo zahraničnej burze alebo inom verejnom trhu s cieľom dosahovať zisk z cenových rozdielov v krátkodobom horizonte. V takomto prípade ide o krátkodobý finančný majetok.

Na toto si musíte odpovedať a potom precenenie CP k 31.12. aj zaúčtovať.
nira
30.10.09,08:21
sú to obchodovateľné cenné papiere firma ich využíva iba na výnosy ( čiže stále s nimi obchoduje - predáva )
takže z tohto vyplýva že účtovníčka musí podať DDP idem je skúsiť nejako vysvetliť
som veľmi zvedavá čo mi na to povie

ďakujem velmi pekne za ujasnenie problematiky
nira
30.10.09,12:00
dobrý deň
a ešte sa chcem spýtať hore uvedenom odkaze je že ak cenné papiere sú určené na obchodovanie zaúčtujem na účet 251 ale účtovníčka to dala na 063 je to chyba?
Vladimír Ozimý
30.10.09,13:10
dobrý deň
a ešte sa chcem spýtať hore uvedenom odkaze je že ak cenné papiere sú určené na obchodovanie zaúčtujem na účet 251 ale účtovníčka to dala na 063 je to chyba?

áno je to chyba samozrejme lebo účtová skupina 06x vyjadruje niečo iné ako 25x...táto chyba nie je však tá ktorá by vplývala na hospodársky výsledek tak sa to len preúčtuje.
nira
20.11.09,12:10
dobrý deň,
chcem sa spýtať mám nové cenné papiere v hodnote 980 000,00 CZK ale v zmluve napísali sumu: 1 000 000,00 CZK mám ich požiadať aby ju prerobili alebo je v náš prospech.
:confused:
nira
27.11.09,06:24
prosím
heles
27.11.09,08:43
Keď si firma sro kúpi cenné papiere na českej burze prostredníctvom banky dňa 30.9.2009 v hodnote 550.000,- CZk a následne ich predá zo stratou dňa 08.10.2009 za sume 480.000,- CZK, čím mu vznikne strata z predaja týchto cenných papierov 70.000,- CZK - je to daňovo uznaná strata?
Polly404
28.01.10,06:54
Prosím Vás, a môže si sro len tak kúpiť na burze cenné papiere a predať, aj keď to nemá v predmete podnikania (chce to len za účelom zhodnotenia svojich voľných finančných prostriedkov)?
Polly404
28.01.10,08:40
Prosím, neporadíte?
heles
15.03.10,14:02
Prosím Vás, a môže si sro len tak kúpiť na burze cenné papiere a predať, aj keď to nemá v predmete podnikania (chce to len za účelom zhodnotenia svojich voľných finančných prostriedkov)?
Nevie niekto odpoveď na túto otázku?
nira
15.07.10,11:43
ahojte
chcem sa spýtať slovenská firma platcom DPH vystavila na firmu faktúru s DPH za cenné papiere v CZK. Faktúra je za správu cenných papierov.
môžem si za faktúru uplatniť DPH ked to je za cenné papiere v mene CZK?
sme platcami DPH
ďakujem
Nellka
14.04.11,08:27
Ahojte,

ja som sa pytala na DRSR. Enjoy:

Dobrý deň,
na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:
Ak má spoločnosť nakúpené cenné papiere určené na obchodovanie (zaúčtované na účte 251), ku dňu zostavenia účtovnej závierky sa ocenenie týchto cenných papierov upravuje na trhovú cenu podľa § 27 ods. 1 písm. a) zákona o účtovníctve. Zmena reálnej hodnoty majetkových cenných papierov určených na obchodovanie sa účtuje podľa § 14 ods. 8 postupov účtovania. Zníženie hodnoty sa účtuje 564/251, pri zvýšení hodnoty sa účtuje 251/664.
Podľa § 17 ods. 1 písm. b) zákona o dani z príjmov sa pri zisťovaní základu dane alebo daňovej straty vychádza u daňovníka účtujúceho v sústave podvojného účtovníctva. Náklad, resp. výnos zaúčtovaný na účte 564, resp. 664, ktorý vznikol z precenenia cenných papierov, je súčasťou základu dane.
Odbor služieb pre verejnosť
Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica

Váš dopyt:

Dobrý deň,
chcela by som sa opýtať na precenenie cenných papierov.
Máme nakúpené cenné papiere určené na obchodovanie, sú zaúčtované na účte 251.
Ked ich chceme teraz preceniť v súdale s §14 Zákona o účtovníctve k 31.12. na reálnu hodnotou podla kurz. lístka burzy cenných papierov.
Je náklad/výnos zaúčtovaný na účtoch 564/664 uznaný ako daňový výdavok, resp. výnos?
S pozdravom,



Dobrý deň,

chcem sa spýtať presne na túto tému, lebo v tom mám zmätok, a cenné papiere som ešte neúčtovala.

Prebrala som jednu firmu s.r.o., ktorá vlastní cenné papiere.
V minulom roku bolo k 31.12.09 účtované precenenie CP - výnos 16717 Eur 253/666, následne bola táto suma uvedená v Daňovom priznaní ako odpočítateľná položka na r. 210. Bol tento postup správny? Z vyššie uvedenej odpovede z DRSR.SK by podľa mna nemala byť suma 16717 Eur ako odpočítateľná položka. Ak áno môžte mi povedať na základe čoho by ste to takto zaúčtovali a (ne)zdanili?

A ako mám postupovať v tomto roku, ak mám k 31.12.10 tiež výnos z precenenia 3711 Eur?

Dakujem veľmi pekne za odpovede!
Chrusťa
14.04.11,10:00
Vidím, že sa tu rozoberajú obchodovateľné cenné papiere, no ja mám opačný prípad, a to podielové cenné papiere a otázočku, či pri vyradených cenných papierov z dôvodu nemajetnosti spoločnosti, v kt. je podstatný vplyv ide o "stratu" daňovú al. nedaňovú? Dávala som dopyt aj na DR, no do dnešného dňa to nemám od nich potvrdené. Môže sa niekto k tomu vyjadriť? Počula som názory, že je takáto transakcia "investovania" daňovým výdavkom v plnej výške, no jedni vravia, že je to jednoznančne nedaňovým výdavkom. A na výpočet základu dane to je dosť podstatný rozdiel.....
Nellka
14.04.11,13:57
Dobrý deň,

chcem sa spýtať presne na túto tému, lebo v tom mám zmätok, a cenné papiere som ešte neúčtovala.

Prebrala som jednu firmu s.r.o., ktorá vlastní cenné papiere.
V minulom roku bolo k 31.12.09 účtované precenenie CP - výnos 16717 Eur 253/666, následne bola táto suma uvedená v Daňovom priznaní ako odpočítateľná položka na r. 210. Bol tento postup správny? Z vyššie uvedenej odpovede z DRSR.SK by podľa mna nemala byť suma 16717 Eur ako odpočítateľná položka. Ak áno môžte mi povedať na základe čoho by ste to takto zaúčtovali a (ne)zdanili?

A ako mám postupovať v tomto roku, ak mám k 31.12.10 tiež výnos z precenenia 3711 Eur?

Dakujem veľmi pekne za odpovede!



Poprosila by som o odpoveď alebo o Váš názor, je to naozaj súrne. Ďakujem!
Chrusťa
15.04.11,07:52
Aj ja by som poprosila o vyjadrenie ekonomov a účtovníkov, ktorí majú skúsenosti s cennými papiermi...