zamestnanec
30.01.09,12:27
Ahojte, chcel by som Vas poprosit o radu. Moj otec ma prijem zo standardneho pracovneho pomeru a plus na dohodu o vykonani prace vykonava lektorsku cinnost na skole (prijem len par tisic Sk za obdobie od septembra). V zamestnani mu mzdova uctovnicka povedala ze ak si poda sam danove priznanie, moze poziadat o vratenie zrazkovej dane.
Chcem sa poradit ci je to pravda, resp. ci sa mu oplati podat si sam danove priznanie. Pripadne ci moze aj inak usetrit. Dakujem Vam velmi pekne!!!
Lianka
30.01.09,11:38
Ak nebol k 1.1.2008 poberateľom starobného dôchodku alebo predčasného starobného dôchodku zo sociálneho poistenia, starobného dôchodkového sporenia alebo dôchodku zo zahraničného povinného poistenia rovnakého druhu, alebo výsluhového dôchodku a jeho prijem je v uhrne nizsi ako 98 496 Sk, vyjde mu preplatok na dani.

Najjednoduchsie je, ked do 15.2.2009 poziada zamestnavatela o vykonanie rocneho zuctovania dane, a prilozi aj potvrdenie o prijme za rok 2008 od zamestnavatela, u ktoreho pracoval na dohodu.

"Inak usetrit", vid. nezdanitelne casti zakladu dane: zakon o dani z prijmov, § 11 - Nezdaniteľnými časťami základu dane - http://www.porada.sk/t99164-zakon-o-dani-z-prijmov-od-01-06-2008-do-31-12-2008-a.html#11
- nezdanitelna polozka na manzelku,
- prispevky na sporenie...
lepka
30.01.09,11:41
V tomto prípade je dôležité vedieť,aký príjem mal otec v zamestnaní a či si bude ešte dodatočne uplatňovať nejaké položky,ako vyživovanú manželku,alebo poistenie a aký príjem mal v zamestnaní.Podľa toho by sa ukázalo,či sa mu to oplatí.Ak mal malý príjem na úrovni minimálnej mzdy a mal trebárs nezamestnanú manželku,tak by sa mu to asi oplatilo,lebo účtovníčka mala pravdu.Tých faktorov ktoré to ovplyvňujú je viac a nedá sa odpovedať správne všeobecne,sú potrebné bližšie informácie.
zamestnanec
30.01.09,11:51
Doplnenie: otec mal prijem zo standardneho pracovneho pomeru vyssi ako 98 496 Sk (za rok) a z dohody v vykonani prace (ucenie-lektorka cinnost) mal len par tisic Sk, mama pracuje a prijem ma tiez vyssi ako 98 496 Sk (za rok), otec prispevky na sporenie neplatil. oplati sa mu podat si sam danove priznanie? vratia mu tu zrazkovu dan z prijmu z dohody o vykonani prace? Dakujem za ochotu!
lepka
30.01.09,12:12
Neoplatí nikto mu nič nevráti a pri požiadaní účtovníčky o ročné zúčtovanie dani aj pri najlepšej vôli mu to aj tak vyjde buď do 5,-Skk platiť,alebo mu do 5,- Skk vrátia
zamestnanec
02.02.09,10:59
Dakujem. Ak je to tak, danove priznanie za neho poda zamestnavatel. Zrejme nic neusetri.
korty78
02.02.09,12:23
mam mensi problem, pracujem ako zamestnec na TPP. U ineho zamestnevatela som pracoval na dohodu. k ziadosti na rocne zuctovanie preddavkov na dan s prijmu som prilozil aj potvrdenie s prijmu od zamesnavatela kde som robil na dohodu.... moj zamestnavatel my vsak odmieta urobit spolocne rocne zuctovanie preddavkov na dan s prijmu. co mam robit ?
Tweety
02.02.09,12:38
mam mensi problem, pracujem ako zamestnec na TPP. U ineho zamestnevatela som pracoval na dohodu. k ziadosti na rocne zuctovanie preddavkov na dan s prijmu som prilozil aj potvrdenie s prijmu od zamesnavatela kde som robil na dohodu.... moj zamestnavatel my vsak odmieta urobit spolocne rocne zuctovanie preddavkov na dan s prijmu. co mam robit ?
Ak o RZD požiadaš v lehote do 15.2.09, zamestnáv. je povinný ho urobiť, inak mu hrozí sankcia.