mekelek
30.01.09,13:40
Dobrý deň!
Doteraz som účtovala v ALFE, (som s programom spokojná) ale teraz by som potrebovala vašu pomoc. Poraďte mi, prosím!
Mám pár otázok, takže len zaradom :

1.Môj klient sa stáva platičom DPH od1.2.2009. Môžem ďalej účtovať v JÚ, alebo mám prejsť na PÚ (OMEGA)?

2.Ak ostáva JÚ, po pridelení IČ DPH, mám začať, ako novú firmu, alebo sa dá zmeniť z neplatiča, na platiča?

3.Po inventarizácii k 31.1.2009 sa môže za celé skladové zásoby odpočítať DPH, alebo len za tovar nadobudnutý v tomto roku ? (Jedná sa o maloobchodnú predajňu s ročným obratom cca 40000,-€)

4.A čo s krátkodobým majetkom, ktorý je v evidencii? (napr.RP,váha a pod.)

Ďakujem!
macula
30.01.09,12:55
1.Môžete ďalej účtovať v JÚ
2.Dá sa zmeniť z neplatca na platcu
3.Zo všetkých zásob
4.S krátkodobým majetkom by som nerobila nič.
Vladimír Ozimý
30.01.09,12:56
Dobrý deň!
Doteraz som účtovala v ALFE, (som s programom spokojná) ale teraz by som potrebovala vašu pomoc. Poraďte mi, prosím!
Mám pár otázok, takže len zaradom :

1.Môj klient sa stáva platičom DPH od1.2.2009. Môžem ďalej účtovať v JÚ, alebo mám prejsť na PÚ (OMEGA)?
môžte ďalej účtovať v jednoduchom účtovníctve
2.Ak ostáva JÚ, po pridelení IČ DPH, mám začať, ako novú firmu, alebo sa dá zmeniť z neplatiča, na platiča?
netvoríte žiadnu novú firmu len si poznačíte že sa stáva platiteľom DPH a doplníte údaje IČDPH
3.Po inventarizácii k 31.1.2009 sa môže za celé skladové zásoby odpočítať DPH, alebo len za tovar nadobudnutý v tomto roku ? (Jedná sa o maloobchodnú predajňu s ročným obratom cca 40000,-€)
Pri zásobách si môžme uplatniť DPH bez ohľadu na to či boli zahrnuté v nákladoch alebo nie...skrátka na základe inventarizácie...samozrejme ale len pri takých pri ktorých v čase kúpy ste si neuplatnili daň
4.A čo s krátkodobým majetkom, ktorý je v evidencii? (napr.RP,váha a pod.)
Pri majetku do 30000 sk ktorý evidujete si môžte uplatniť DPH len pri takom, ktorý nebol zahrnutý do daňových výdavkom v minulých rokoch t.j. len z majetku od 1.1.2009.
Ďakujem!
........................
mekelek
30.01.09,14:06
Ďakujem !
Prepáčte, ešte jedna otázka :
Na konci roka zaúčtujem osobnú spotrebu v jednej sume za rok ako VNZD interným dokladom. Nemala by sa objaviť tá suma v peňažnom denníku aj v kolónke výdavok v hotovosti a znížiť zostatok v pokladni ?
Príjemný zvyšok dňa!
Zita5
30.01.09,14:20
Ďakujem !
Prepáčte, ešte jedna otázka :
Na konci roka zaúčtujem osobnú spotrebu v jednej sume za rok ako VNZD interným dokladom. Nemala by sa objaviť tá suma v peňažnom denníku aj v kolónke výdavok v hotovosti a znížiť zostatok v pokladni ?
Príjemný zvyšok dňa!

Výber pre osobnú spotrebu neúčtujete prostredníctvom " ID" , ale účtujete úbytok v pokladni - výdavkový pokladničný doklad a Výdavky neovplyvňujúce ZD-iný . Znížite pokladničnú hotovosť .

Odpoveď platí pri osobnej spotrebe vo forme vyplatenia finančnej hotovosti .
mekelek
17.02.09,20:56
Ahojte!mimotemy
Nemyslite si, že som nevďačná, práve naopak. Teraz Vám všetkým ĎAKUJEM za ochotu !!!!!!!
Vaše rady "nad zlato" !!!!! Aspoň pre mňa !!! :))
marta bodonova
25.02.09,12:15
Dobrý deň,
potrebovala by som poradiť : od 01/03/2009 som platiteľ DPH, ale ja porebujem 03/03/2009 vystaviť FA dodavateľovi za 02/2009 - vtedy budú podklady, ale ako to urobiť, keď už budem platiteľ DPH.
´Dakujem
abel
25.02.09,19:58
Dobrý deň,
potrebovala by som poradiť : od 01/03/2009 som platiteľ DPH, ale ja porebujem 03/03/2009 vystaviť FA dodavateľovi za 02/2009 - vtedy budú podklady, ale ako to urobiť, keď už budem platiteľ DPH.
´Dakujem
Na faktúre uvedieš:
dátum vystavenia - 3. 3. 2009
dátum dodania tovaru alebo služby - februárový dátum, kedy k zdaniteľnému plneniu prišlo.
Faktúru vystavíš ešte bez svojho IČ DPH a bez DPH, pretože ku dňu vzniku zdaniteľného plnenia si ešte nebola platiteľom dane.
marta bodonova
26.02.09,09:28
Ďakujem, takže ked tomu dobre rozumiem v ALFE sa ma bude pýtať, či s DPH ? a ja dám, že nie .
Takto som to pochopila, som z toho DPH toška mimo.