soske
13.06.05,07:33
Ahojte!!!

Nahlasila sa mi kontrola zo soc.poisťovne. Sme mala firma 4 zamestnanci.
Ma niekto skusenosti, co všetko kontroluju a co budu po mne chciet???
Mzdy robim programom MRP,poradte.
Dakujem.
Johanka
13.06.05,05:52
Kontrolujú či sú správne vypočítané a zaokrúhlené odvody, ďalej včasnosť zaplatenia. Oni si síce prinesú nejaké výstupy z ich databázy, ale chcú vidieť: mzdové listy, výplatné pásky, kópie mesačných výkazov, výpisy z účtov (kde sú príslušné odvody), rekapitulácie miezd. Len v jednom prípade mi kontrolovali aj nadväznosť PN na mzdový list a správnosť vyplnenia ELDZ. Ale asi ako vo všetkom, záleží na koho natrafíš. Mne chodia na kontrolu z Trnavy a nikdy nebol žiadny problém.
soske
13.06.05,05:58
Ďakujem velmi pekne, mam hrozny strach ci to bude vsetko v poriadku, ale si ma ukludnila, takze drzte palce.
Este raz diky!!
Anonymka
13.06.05,06:59
Ja mám osobne také skúsenosti, že:

prišla kontrola, pani bola veľmi milá, taká usmievavá, snažila som sa jej výsť v ústrety. Povedala hneď na začiatku, že nebojte sa, raz dva to spravím. No keď sa pozrela do papierov, tá dobrá nálada ju prešla. Nemala som papiere tak poukladané, ako to čakala. Vysvetlila som jej, že je to prvá kontrola, že mi nikto nevysvetlil, čo a ako treba (ako pri daňovej kontrole). Našla mi tam hrozné chyby, keď bol zamestnanec PN, vyplatila som im náhradu mzdy za sviatok, a vtedy na to nemá nárok. Ale nakoniec to nedala do protokolu, takže som sa upokojila. Povedala, že to len preto, že som mladá a neskúsená. Keby som bola staršia, tak mi to neprejde. Bola som rada. O deň neskôr sa ozvala, že bohužial našla ešte niečo. Na výkazy som napísala výplatný termín (a mi ho nemáme, uhrádzame 30.deň v mesiaci), preto mi tam vyšlo penále. 30 000 Sk - za takú chybu. To sa stalo len preto, lebo vtedy boli od januára nové tlačivá, kde sa mal uviesť aj výplatný termín, ja som však nevedela, že mi nemáme. Tak teraz ten záväzok stále máme, požiadali sme o odpustenie, zatiaľ nič.
Vera
13.06.05,07:13
Táto téma mi padla vhod ... včera som bola u známej a tá mala tiež kontrolu zo sociálky. Mala všetko v poriadku až na to, že nejakých 70 Sk (asi fond nezamestnanosti) mesačne zaplatila s omeškaním niekoľko mesiacov.
Kontrolórka jej povedala, že min. sadzbu na pokutu majú 100 Sk za oneskorené uhradenie mesačne. Robí jej to aj 20.000 Sk, nedá sa s tým niečo robiť ???
anto
13.06.05,07:18
Ja mám 60 zamestnancov, a tiež som mal kontrolu, kontrolovali všetky podklady pre výplatu nemocenských dávok, a podobne, to čo im spadá do kompetencie, nakoniec našli nejakú malú nezrovnalost, tiež sa zaujímajú o úhrady poistného a čas úhrady. Všetko popísali, potom poslali protokol s penálmi za oneskorenú úhradu a to bolo všetko. Netreba sa báť, ak sa aj urobí chyba, čo sa dá robiť, ľudia sa mýlia.
lenkak
13.06.05,07:20
Moja mamina keď mala kontrolu zo SP, tak chceli len mzdové listy a výkazy, všetko bolo OK, jedna úhrada bola o čosi neskôr a vyšlo jej penále tuším 17 Sk a tak nemusela nič platiť. Boli spokojní. Ale záleží kto príde na kontrolu.
Heni
13.06.05,07:47
u nás tiež pozerali odvody do SP za posledné 3 roky, najmä to zaokrúhľovanie, tiež som vtedy robila na MRP, pani kontrolórke sa tá výstupná zostava rekapitulácie miezd veeeľmi páčila, cekú mi ju "dofajkala" červenou fixkou ako si to odsúhlasovala so svojim lajstrom...
Daska
13.06.05,07:53
Aj ja som mala kontrolu zo SP, jedine co mi nasli bolo, ze som na vykazy pisala vyplatny termin a bol skorsi ako uhrady, pani zo SP mi poradila nech na tie vykazy davam datum 30, a potom nebudu penale. Mala som vtedy penale okolo 80,- na jednu firmu a kedze do 100,- nevyberaju, tak som neplatila nic.


Len by ma zaujimalo kde nabrali take vysoke penale. Mam jedneho klienta ktory plati odvody tak raz za 3-4 mesiace a jemu nikdy nevyslo penale take vysoke....
Lydium
13.06.05,10:24
Táto téma mi padla vhod ... včera som bola u známej a tá mala tiež kontrolu zo sociálky. Mala všetko v poriadku až na to, že nejakých 70 Sk (asi fond nezamestnanosti) mesačne zaplatila s omeškaním niekoľko mesiacov.
Kontrolórka jej povedala, že min. sadzbu na pokutu majú 100 Sk za oneskorené uhradenie mesačne. Robí jej to aj 20.000 Sk, nedá sa s tým niečo robiť ???Ja osobne som sa odvolala. Trvalo to síce dosť dlho, nejaké tie papierovačky a pod. ale nakoniec odpustili. Zas nebol dôvod neodpustiť:) . O.i. že sa mám odvolať poradili milá pani kontrolórka. Veď som si sama pre seba hovorila, že keď mi radí "odvolajte sa" tak to predsa nemusela dávať ani do protokolu.
Inak moja rada - dajte im podklady kde majú menný zoznam, VZ z ktorého sa platili odvody a mzdový list. Ja osobne som pani kontrolórku uložila do samostatnej miestnosti, urobila som jej kávičku a nechala som ju samú. Raz za čas som ju "skorolovala" ona sa niečo popýtala a ja som odpovedala. Myslím, že tak sa jej to páčilo:cool:
soske
14.06.05,05:04
Ďakujem. Pomohla si mi trosku sa ukludnit. Neviem preco , ale pred kontrolou hocijakou som uplne na dne. To asi kazdy.
Takze este raz drz palce potom sa ozvem, ako to dopadlo.
Dik!!!
soske
15.06.05,08:19
Johanka a rekapitulacie výplatných listín, znamená výplatné pásky,alebo nejkú sumarizáciu
Jara
15.06.05,08:41
Je to sumarizácia vyúčtovania miezd podľa zamestnancov na konci ktorej je sumar za firmu podľa položiek, napr. HM, odvody sociálne, zdravotné, zrážky, daň ap.
soske
15.06.05,10:03
Čiže nie výplatné pásky, ale mesačná sumarizácia položiek, ktorú my vytlačí program?
Muška
15.06.05,10:12
Čiže nie výplatné pásky, ale mesačná sumarizácia položiek, ktorú my vytlačí program?V MRP si môžeš za každý mesiac vytlačiť "Sumarizáciu miezd" - to mám vždy založené ako prvý list v mesiaci - v mzdách.