bimbak
30.01.09,14:12
Dobry den, vedel by mi niekto poradit, akurat sa tu trapim s jednym problemom, ktory mi vytykali aj nasi auditori pri mimoriadnom polrocnom audite, ktory bol v dosledku zmeny majitela nasej materskej firmy, uctovnym obdobim zostal rok. V roku 2007 sme kupili kompresor, ten som normalne odpisoval, ale v roku 2008 sa sef rozhodol ho vymenit za vykonnejsi, firma nam dala fakturu ponizenu o dohodnutu cenu tohto povodneho kompresora, nevystavovali sme na nich fakturu, ja som to zauctoval ako technicke zhodnotenie, oni mi tvrdili, ze by som to mal vyradit a zaradit ten novy kompresor, ale v tom je pes zakopany, v akej vyske ho zaradit a ci je to tak nutne. Dakujem za odpoved.
adato
31.01.09,16:08
Pôvodny kompresor ste mali vyradiť a nový zaradiť.
Otázka je ako ste ten pôvodný vrátili. V pôvodnej cene ako reklamáciu, alebo ste ho predali a doplatili rozdiel? V žiadnom prípade sa nemôže jednať o technické zhodnotenie, keď ste 1 kus nahradili iným .
Zoltán Kovács
31.01.09,16:18
Pôvodny kompresor ste mali vyradiť a nový zaradiť.
Otázka je ako ste ten pôvodný vrátili. V pôvodnej cene ako reklamáciu, alebo ste ho predali a doplatili rozdiel? V žiadnom prípade sa nemôže jednať o technické zhodnotenie, keď ste 1 kus nahradili iným .

Keď sa zmenili parametre stroja (výkonnejší kompresor) tak ide o technické zhodnotenie. Len otázne je, či cena splňala podmienku účtovania ako o technickom zhodnotení.
adato
31.01.09,16:28
Kompresor mali samostatne zaradený, teda nemôžu po jeho výmene účtovať technické zhodnotenie. Keď vymeníte Fabiu za Superb tiež to nie je technické zhodnotenie.
Zoltán Kovács
31.01.09,16:29
Kompresor mali samostatne zaradený, teda nemôžu po jeho výmene účtovať technické zhodnotenie. Keď vymeníte Fabiu za Superb tiež to nie je technické zhodnotenie.


V zadaní označené nevidím. TO, že odpisovali, ešte neznamená, že bol vedený ako samostatný majetok.
bimbak
02.02.09,06:46
bol odpisovany ako samostatne zariadenie, na cenovej ponuke bola uvedena cena noveho a cena po vymene za vykonejsi, na fakture tento rozdiel uz nie je uvadzany...
adato
02.02.09,19:22
Teda viete koľko stál pôvodný, koľko by stál nový ak by ste ho kúpili a koľko ste platili na základe výmeny.
Nový zaradíte podľa cenovej ponuky, starý vyradíte akoby ste ho odpredali za cenu, ktorá je rozdiel medzi cenou z cenníka a tou, ktorú ste platili.
Napr. pôvodný kompresor: 1000
Nový kompresor: 1500
Platili ste: 700
To znamená, že nový máte za 1500, starý ste predali za 800,-a doplatili ste 700,-
koňo
02.02.09,19:42
Podľa mňa ste kúpili nový majetok za 1500, zaradíte ho ako nové inventárne číslo.
Starý ste predali, vyradíte z majetku v zostatkovej cene 800, ktoré sú aj výnosom.
To, že ste zaplatili 700 je len otázka financovania, predtým urobíte zápočet vo výške 800 a všetko je vyrovnané.
bimbak
03.02.09,09:18
nooo nie je to az tak, ze predali, len na zaklade cenovej ponuky viem, ze nam pri odpredaji tuto cenu znizili, na fakture to uz uvedene nie je, ale tu cenovu ponuku mam od nich. takze mam si spravit nejaku internu fakturu na odpredaj, aby som to mohol uviest vo vyske, za aku by sme kupili novy kompresor?
koňo
03.02.09,13:06
ale ten starý ste im dodali alebo ostal tiež u Vás, ale vyradený (na šrot)?Ak ste im ho dodali, mali ste vystaviť faktúru a potom by sa započítala pohľadávka so záväzkom. Ak ostal vo firme, potom musíte účtovať podľa podstaty problému. Bude šrotovaný alebo rozobraný na diely alebo bude rezervou v prípade havárie?
bimbak
03.02.09,13:41
dodali, on bol funkcny, ale mal podstatne nizsi vykon.
koňo
03.02.09,17:08
Takže musíš účtovať na základe svojej faktúry o predaji a súčasne na základe ich faktpry o nákupe nového DIM. Pohľadávku a záväzok započítaš, zvyšok zaplatíš.
bimbak
04.02.09,12:36
zaplatene uz je davno, mne ide o to, ako to odpisovat, my sme kupili stary za 200 000, novy za 420 000, ponizili pri cenovej ponuke o 80 000 ako cenu za stary, len teraz neviem, ako to pozaradovat a z akej sumy odpisovat. Dakujem velmi pekne
Zoltán Kovács
04.02.09,12:40
zaplatene uz je davno, mne ide o to, ako to odpisovat, my sme kupili stary za 200 000, novy za 420 000, ponizili pri cenovej ponuke o 80 000 ako cenu za stary, len teraz neviem, ako to pozaradovat a z akej sumy odpisovat. Dakujem velmi pekne


Predaj starého kompresora 80 tisíc 31x/641
Zostatková cena starého kompresora 541/08x
Vyradenie starého kompresora 08x/02x
Kúpa nového kompresora 042/321
Zaradenie kompresora 02x/042

Vzájomný zápočet 399/31x úhrada vašej vystavenej faktúry za starý kompresor. A 321/399 čiastočná úhrada dodávateľskej faktúry za nový kompresor. Doplatok 321/221.
bimbak
16.02.09,12:52
horsie je, ze my sme ziadnu fakturu nevystavovali, takze mam spravit vnutropodnikovu na ten odpredaj kompresora ako to spravne chapem?