bonita
30.01.09,13:33
Ma niekto podobnu skusenost? : do auta narazilo ine auto, ktore predbiehalo kamion a skoda totalka. Privolana policia konstatovala, ze ak je skoda do 120 tis. netreba robit zaznam, ze to poistovna preplati. teraz vinnik nehody nezdviha telefon, mam dojem, ze nemal uz platnu zak. poistku. Mam podpisane vyhlasenie z miesta, ze havariu zavinil on, vsetky udaje o nom aj o aute, aj meno policajta, ktory prisiel na miesto.

Co mam robit? dat dodatocne vyhlasenie na policii ako to bolo? Mam sa obratit na sud?

Policajt sa ani nepytal ako to bolo, a vinnik bol rad, ze nepride o vodicak.

Mal uz niekto skusenost ako vymahat peniaze za uz nepojazdne auto?

podotykam, ze moje bolo prave pred zaplatenim zakonnej poistky, muz mi ho viezol domov / mal sa robit na nom aj prepis SPZ/, cize v medziobdobi, ked na nom zak. poistka prave nebola.
hanelie
30.01.09,12:47
trochu nejasné,

Privolana policia konstatovala, ze ak je skoda do 120 tis. netreba robit zaznam, ze to poistovna preplati.

škodu na aute vyčísluje likvidátor poistnej udalosti z poisťovne vinníka - tzn. že vinník dopravnej nehody ohlási túto skutočnosť svojej poisťovni a tá následne po vyzvaní napr. autoservisom príde urobiť obhliadku resp doobhliadku a určí rozsah škody

ak tak vinník neurobí, treba priniesť záznam o dopravnej nehode, ktorý vystaví DP a na základe toho požadovať plnenie prostredníctvom poisťovne vinníka


info: http://www.autocall.sk/nehoda.php
bonita
30.01.09,17:45
Zaznam DP nerobila, lebo skoda nepresiahne 120 tis. Na aute skoda forman je zlomena predna naprava a odtrhnuty a pomackany cely motor, cize oprava by bola drahsia nez cena auta. Na vinnikovom aute iba defekt a poskodena predna maska a odtrhnuty cap.

dnes zrejme boli vo wustenrote, poistka mala datum august 2008, ale mohla byt jednorazovo platena stvrtrocne, a viac nezaplatena. Auto ma vinnik iba mesiac kupene, este neprepisane na seba.

To ze zlozili telefon a uz nezdvihali, je podla mna preto, ze zistili ze poistka je neplatna.

Takze skodu od poistovne vymahat nemozem, ale iba od nich.

Bolo mi poradene, ze mam ist za policajtom, ktory tam bol, zaznam nespisal a je na nom aby to poriesil.
hanelie
31.01.09,06:50
potom zostáva vymáhanie spôsobenej škody cez občiansko právne konanie -
globalpartner
31.01.09,19:36
potom zostáva vymáhanie spôsobenej škody cez občiansko právne konanie -

Je tu ešte jedna možnosť , keď že, ako som pochopil vinnik nehody nebol poistený, treba sa obrátiť a uplatniť si náhradu škody na Slovenskú kanceláriu poisťovateľov Bratislava. Príslušné tlačiva a postup je na ich webovej stránke.
Postup ˇopätovného oslovenia policie nepovažujem za priechodný , stači záznam spísaný na mieste nehody , z vinníkom a uznaním viny.
bonita
01.02.09,22:16
Dakujem za predchadzajucu radu, o niecom takom som netusila.

Zaznam o nehode nebol spisany, lebo skoda bola do 120 tis., udaje z papiera o poistke sme si odpisali, aj z OP. Este som si vypytala meno policajta, pre kazdy pripad. ten nam poradil, nech si na papier napiseme rukou o nehode a obaja ucastnici nehody to podpisu. Takze na tom papieri stoji: ze vtedy a vtedy sa stala nehoda, tam a tam, ktoru zavinil vinnik nehody - meno. K tomu cislo Op , adresa a jeho podpis.

Za policajtom idem, lebo mi poradili, ze ked nespisal zaznam, ma povinnost vyzvat vinnika k nahrade - alebo co, zajtra uvidim.

Idem aj do udanej poistovne overit ci poistka je platna alebo nie.

Chceli sme vyjst v ustrety vinnikovi nehody a netrvali sme na polic. zazname, lebo pred 2 ma tyzdnami mu vratili vodicak / za 12 tis. /, ktory mal povodne odobraty na 2 roky za jazdu pod vplyvom alkoholu.

Takze za dobrotu - do vybavovaciek.
hanelie
02.02.09,07:23
treba sa obrátiť a uplatniť si náhradu škody na Slovenskú kanceláriu poisťovateľov Bratislava.

môžete prosím bližšie vysvetliť akým spôsobom sa dá vymôcť náhrada škody u SKP ak vinník nie je poistený?
robin78
02.02.09,07:28
môžete prosím bližšie vysvetliť akým spôsobom sa dá vymôcť náhrada škody u SKP ak vinník nie je poistený?

viac informacii najdes na ich stranke www.skp.sk
hanelie
02.02.09,08:20
Slovenská kancelária poisťovateľov:
spravuje poistný garančný fond
vedie register poistenia zodpovednosti
vykonáva hraničné poistenie
zastupuje poisťovateľov v medzinárodných inštitúciách zaoberajúcich sa poistením zodpovednosti
uzaviera dohody s kanceláriami poisťovateľov cudzích štátov, subjektami zodpovednými za náhradu škody v členských štátoch a informačnými strediskami členských štátov a zabezpečuje úlohy vyplývajúce z týchto dohôd
spolupracuje so štátnymi orgánmi vo veciach týkajúcich sa poistenia zodpovednosti
podiela sa na predchádzaní škodám v cestnej doprave
vykonáva činnosť informačného strediska a na tento účel vedie register poistenia zodpovednosti na žiadosť poškodeného a na základe údajov poskytnutých poškodeným poskytuje informácie o spôsobe uplatnenia a vyrovnania jeho nároku na náhradu škody
Chobot
02.02.09,13:26
Slovenská kancelária poisťovateľov:
spravuje poistný garančný fond



toto je dezinformácia

Myslím, že ani nie, lebo podľa zákona o PZP Kancelária poisťovateľov (kancelária) spravuje garančný fond a z garančného fondu sa vyplácajú nasledovné poistné náhrady:


§ 24
Slovenská kancelária poisťovateľov poskytuje z poistného garančného fondu poistné plnenie za škodu:

na zdraví a náklady pri usmrtení spôsobené prevádzkou nezisteného motorového vozidla, za ktorú zodpovedá nezistená osoba
spôsobenú prevádzkou motorového vozidla, za ktorú zodpovedá osoba bez poistenia zodpovednosti
spôsobenú prevádzkou motorového vozidla, za ktorú zodpovedá osoba, ktorej zodpovednosť za túto škodu je poistená u poisťovateľa, ktorý z dôvodu svojej platobnej neschopnosti nemôže túto škodu uhradí
spôsobenú prevádzkou cudzozemského motorového vozidla, za ktorú zodpovedá osoba, ktorej zodpovednosť za túto škodu je poistená hraničným poistením
spôsobenú prevádzkou cudzozemského motorového vozidla vodičom, ktorému nevzniká pri prevádzke tohto motorového vozidla na území Slovenskej republiky povinnosť uzavrieť hraničné poisteniePodľa § 24 ods. 5 poistné plnenie poškodeným poskytuje kancelária, takže odkaz na obrátenie sa na kanceláriu je správny:

(5) Kancelária poskytuje poškodenému poistné plnenie podľa odseku 2 za rovnakých podmienok, za akých poskytuje poistné plnenie poisťovateľ podľa tohto zákona. Podmienky, za ktorých sa poskytuje poistné plnenie podľa odseku 2 písm. c), sa považujú za splnené, ak sa splnili voči poisťovateľovi, ktorý z dôvodu svojej platobnej neschopnosti nemôže škodu nahradiť.


A tie tlačivá na uplatnenie náhrady majú pekne na stránke:

http://www.skp.sk/?lng=svk&MODULE=3&SECTION=199
hanelie
02.02.09,14:27
tu je situácia, že ani jeden z účastníkov nemal PZP - takže preto tie pochybnosti o náhrade škody cez SKP
lilika45
16.10.09,12:40
....
kaco11
16.10.09,19:24
http://www.minv.sk/?zakonny-postih-vinnika-dopravnej-nehody

http://www.minv.sk/?postup-v-pripade-skodovej-udalosti

čo sa týka toho, že policajt nedal papier o výpovedi: nie je povinný. Aj keby si manžel niečo pýtal, dostane potvrdenie, že bol na policajnej stanici. To je všetko. Čo sa týka PN je informovaný policajt, resp vyšetrovateľ o dĺžky PN???? Ak áno, riešiť sa to začne az po ukončení PN. Bude voči vinníkovi vznesená obžaloba. "bolestné" si môžete nárokovať, opať až po ukončení PN v občiansko-právnom konaní. A čo sa týka auta treba ísť na svoju poisťovňu, spísať záznam odovzdať údaje o vinníkovi. Oni si už záznam z nehody vyžiadajú z políciel Treba ísť na ohliadku a ostatné Vám povedia oni.