maria58
30.01.09,14:15
Ahojte,
firma v roku 2008 vykazuje malý zisk a keď ešte zaúčtujem účtovné odpisy vykáže stratu a to práve nechcem. Môžem v tomto roku prerušiť účtovanie účtovných odpisov /nemyslím daňové - to mi je jasné/.A mohla by som potom upraviť odpisový plán, ktorý bol spravený len minulého roku, nakoľko firma funguje len od minulého roku. Čo sa týka nešťastných odpisov, je to večná téma. Ďakujem, ďakujem....
Zoltán Kovács
30.01.09,13:23
Ahojte,
firma v roku 2008 vykazuje malý zisk a keď ešte zaúčtujem účtovné odpisy vykáže stratu a to práve nechcem. Môžem v tomto roku prerušiť účtovanie účtovných odpisov /nemyslím daňové - to mi je jasné/.A mohla by som potom upraviť odpisový plán, ktorý bol spravený len minulého roku, nakoľko firma funguje len od minulého roku. Čo sa týka nešťastných odpisov, je to večná téma. Ďakujem, ďakujem....

Účtovné odpisy sa nedajú prerušiť, len daňové.
denisie
30.01.09,13:31
Účtovné odpisy sa nedajú prerušiť, len daňové.

Ja mám rovnaký problém, keď sa však nedajú prerušiť, to znamená, že budú v nákladoch na 551 a v tom prípade sa zníži daňový základ a môže vzniknúť strata.... a keď chceme tomu predísť ako to riešiť?
a ako sa prejavuje keď sa prerušia daňové odpisy? nemám s tým skúsenosť. Viete poradiť?
optimistka
30.01.09,13:42
účtovné sú na 551/082
daňové sú v DP
ak sú rovnaké, tak sumu na účte 551 pripočítaš na r. 150 DP k ZD, taktiež musíš vyplniť tabuľku B na str.4 DP
denisie
30.01.09,13:46
účtovné sú na 551/082
daňové sú v DP
ak sú rovnaké, tak sumu na účte 551 pripočítaš na r. 150 DP k ZD, taktiež musíš vyplniť tabuľku B na str.4 DP

A čo v prípade, že chceš tie daňové na rok prerušiť? v DP neuvádzaš na tom riadku, nepripočítavaš k ZD?
optimistka
30.01.09,14:06
účtovné 100
daňové 0
účtovný základ dane -100 na r. 100 DP
PP k ZD na . 150 + 100
ZD 0

tabuľka B
odpisy zahrnuté do ZD 0
účtovné odpisy 100
odpisy nezhrnuté v DV z dôvodu prerušenia odpisovania 100
adato
31.01.09,15:17
Ešte máte 1 možnosť prehodnotiť, či máte správne zvolený Odpisový plán.
Myslím tým predĺžiť odpisovanie, čím by Vám mal klesnúť odpis, ale bolo by to potrebné urobiť retrospektívne od začiatku r. 2008. Možno tie odpisy ozaj nemáte správne zvolené, keď Vám vychádza strata. Prostredníctvom odpisov
sa premieta hodnota majetku do produktu, ktorý poskytujete. My máme pre účtovné odpisovanie dlhšie životnosti ako pre daňové, čo nemusí byť pravidlo. Ale je potrebné si uvedomiť, že daňové odpisovanie neodráža skutočnú životnosť majetku.
timejka200
03.04.09,15:24
chcem sa spýtať ak zadávam do mrp majetok napíšem zostatkovú cenu a ono mi vypočíta odpis tak ten odpis zaúčtuje na konci roka?

2. a ak sa majiteľ rozhodne predať majetok evidovaný vo firme so súhlasom exekútora ako mám správne vyradiť a zaúčtovať? 541/082 - zostatková cena?
a z toho aj dph? 343/082
082/022
jedná sa o stroj - kosačku?
.lena.
03.04.09,15:34
chcem sa spýtať ak zadávam do mrp majetok napíšem zostatkovú cenu a ono mi vypočíta odpis tak ten odpis zaúčtuje na konci roka?

2. a ak sa majiteľ rozhodne predať majetok evidovaný vo firme so súhlasom exekútora ako mám správne vyradiť a zaúčtovať? 541/082 - zostatková cena?
a z toho aj dph? 343/082
082/022
jedná sa o stroj - kosačku?
majetok by si mala zadávať v obstarávacej cene a z toho počítať odpisy a už podľa programu a nastavenia ti ho zaúčtuje cez majetok alebo si odpis zaúčtuješ sama.
Účtovanie vyradenia máš správne okrem tej dph, tu sa už dph neúčtuje, účtovala sa pri kúpe a predaji majetku - kosačky.
timejka200
04.04.09,05:34
takže ak si zadám do programu majetok a obstarávaciu cenu ono mi to automaticky vyhodí ročný odpis a ten somzaúčtovala minulý rok. a teraz ked už účtujem v roku 2009 tak si mám znova nahádzať majetok alebo pri prevode to tam budem mať?
.lena.
06.04.09,05:47
takže ak si zadám do programu majetok a obstarávaciu cenu ono mi to automaticky vyhodí ročný odpis a ten somzaúčtovala minulý rok. a teraz ked už účtujem v roku 2009 tak si mám znova nahádzať majetok alebo pri prevode to tam budem mať?
pri prechode do nového roku by si to tam mala mať, to už záleží od práce s programom. čo sa týka tých odpisov, účtovné by ti malo vyhodiť mesačne a daňové ročné odpisy. ale treba správne nastaviť odpisovú skupinu, rok obstarania a ostatné veci a v každom prípade skontrolovať či tie odpisy vypočítalo správne.
.lena.
06.04.09,05:50
čo sa týka majetku v mrp, rada by som ti poradila ale neúčtujem v tomto programe. skús zadať otázku v rubrike účtovné a iné softvéry.