veronica
13.06.05,08:54
Ahojte poraďáci, potrebovala by som pomôcť, s jednou vecičkou.

Mám faktúru za opravu auta, auto využíva živnostník na podnikanie nie je zaradené do podnikania..
Faktúra je v sume 10 000,--Sk
Môžem tam celú sumu do nákladov?
Ďakujem
heket
13.06.05,06:57
Nie , lebo nie je auto zaradené do majetku.
veronica
13.06.05,06:58
Nie , lebo nie je auto zaradené do majetku.
a ani polovicu?
heket
13.06.05,07:00
Nič. Do nákladov si to dáva prostredníctvom náhrady na km.
lenkak
13.06.05,07:04
Tak ako píše Heket, namáš auto v podnikaní, tak žiadne opravy do účtovníctva.
Katarína STR
13.06.05,07:08
Určite si SZČO dáva do nákladov základnú náhradu za používanie motorového vozidla a tá v sebe zahŕňa aj opravy auta.
veronica
13.06.05,07:14
Určite si SZČO dáva do nákladov základnú náhradu za používanie motorového vozidla a tá v sebe zahŕňa aj opravy auta.
Myslím si to isté čo Katka....
Sany
13.06.05,07:47
V žiadnom prípade si nesmieš dať opravu auta nezaradeného do majetku do nákladov.
veronica
13.06.05,08:15
Ja som už z toho jeleň :(
lenkak
13.06.05,08:18
Nebuď, žiadna oprava do účtovníctva pokiaľ nie je auto zaradené v podnikaní. Ty ak si dávaš tých 6,20 do účta - základná náhrada a tá v sebe už zahrňuje opravy.
durisovad
13.06.05,08:39
Dufam, ze na taketo auto nedavate do nakladov PHM. Pozor na to!
Mickya
13.06.05,08:46
Tak ako bolo už napísané - ak nemáš zaradené auto v majetku firmy, nesmieš si dať opravu do nákladov.
veronica
13.06.05,09:03
Dufam, ze na taketo auto nedavate do nakladov PHM. Pozor na to!
na aké auto?
lenkak
13.06.05,09:06
Na auto čo nemáš zaradené v podnikaní. Nesmieš si dávať bloky od PHm do účta, ani do DPH.
veronica
13.06.05,09:13
Na auto čo nemáš zaradené v podnikaní. Nesmieš si dávať bloky od PHm do účta, ani do DPH.
Lenka vzhľadom na to, že máš toľko príspevkov na porade, by som predpokladala, že vieš, ak živnostník má zaplatenú daň z motorových vozidiel a používa auto na dosiahnutie a zabezpečenie príjmov, môže si dávať PHM do nákladov + 6,2 Sk za km...
Z tohto dôvodu som sa pýtala aj na už hore uvedenú faktúrku...
lenkak
13.06.05,09:17
OD MARIANNY:
1. auto V PODNIKANÍ

Ak zaradíš auto do majetku firmy (do podnikania), vyplýva Ti povinnosť zaplatiť daň z motorového vozidla (cestnú daň) - sadzby Ti už písali. Musíš si odkladať bloky z tankovania PHL, písať si evidenciu jázd v Knihe jázd (vrátane stavu tachometra, čerpania PHL) a vystavovať k nim cestovné príkazy. Do nákladov si môžeš zahrnúť položky, ako sú napr. oprava, údržba, umytie, diaľ. nálepka a pod. a samozrejme cenu PHL.

2. auto v OSOBNOM VLASTNÍCTVE

V tomto prípade si nemusíš odkladať bloky o nákupe PHL, vedieš však takisto evidenciu jázd a cestovné príkazy. Nemusíš už však uvádzať stav tachometra - veď auto môžeš využívať aj na iné ako podnikateľské účely. Máš pravdu v tom, že na konci roka (alebo aj v inej perióde) vydá tuším Slovnaft priemerné ceny PHL behom tejto periódy, od tej sa môžeš odraziť a počítať si náhrady podľa nich. Potom si počítaš náhradu za amortizáciu motorového vozidla (tzv. kilometrovné), ktoré je momentálne vo výške 6,20 za kilometer + spotrebu PHL za kilometer podľa TP*počet najazdených kilometrov za vykázanú služobnú cestu. Tu si ale nemôžeš uplatňovať ani opravu auta, ani diaľ. nálepku... Takmer som zabudla, v tomto prípade nemusíš ani platiť daň z mot. vozidiel.

Musíš sám zvážiť, čo je pre Teba výhodnejšie. Ešte Ťa upozorňujem, že podľa zákona cesta do zamestnania NIE JE služobnou cestou. Odporúčam Ti radšej vykazovať iné služobné cesty.

Dúfam, že v tom máš trochu jasnejšie.

--------------------------------------------------------------------------------
Naposledy upravil Marianna01 : 11-06-05 at 10:53 PM. Dôvod: takmer som zabudla
lenkak
13.06.05,09:22
Pridám Ti ešte jeden príspevok:

kucyo
Junior Member
Príspevky: 18 Re: pohonné hmoty

--------------------------------------------------------------------------------

dobré čítanie všetkým....
ešte k danej téme: asi by som najprv definovala "služobné auto"-ak je v majetku firmy, resp. na lizing-či už finančný,či operatívny-tak odpočet DPH z PHL je možný (za podmienky,že ste platiteľ DPH), ale ak ten automobil je majetkom niekoho iného a vy ho využívate "na služobné účely"-na základe napr.zmluvy-tak potom nie je nárok na odpočet DPH ani z PHL-dúfam,že som Vás viac nezmiatla, než ste už "boli"

Ak si nepochopila čo Ti píšem tak sorry.
veronica
13.06.05,09:26
Pridám Ti ešte jeden príspevok:

kucyo
Junior Member
Príspevky: 18 Re: pohonné hmoty

--------------------------------------------------------------------------------

dobré čítanie všetkým....
ešte k danej téme: asi by som najprv definovala "služobné auto"-ak je v majetku firmy, resp. na lizing-či už finančný,či operatívny-tak odpočet DPH z PHL je možný (za podmienky,že ste platiteľ DPH), ale ak ten automobil je majetkom niekoho iného a vy ho využívate "na služobné účely"-na základe napr.zmluvy-tak potom nie je nárok na odpočet DPH ani z PHL-dúfam,že som Vás viac nezmiatla, než ste už "boli"

Ak si nepochopila čo Ti píšem tak sorry.
Lenka, pochopila som to, len ide o to, že každý ti povie niečo iné..:( a ako mám vedieť, že čo je správne a čo nie?hmm?
lenkak
13.06.05,09:27
Tak si zadaj potom vyhľadávanie a sama si utvor svoj názor. Z viacerých príspevkov.
veronica
13.06.05,09:28
ešte by som sa chcela spýtať čo všetko treba v prípade aby bolo zaradené do podnikania u živnstníka?
Daň z motorových vozdiel je zaplatená..
Aké to má výhody a nevyhody pre živnostníka.
Ďakujem
lenkak
13.06.05,09:30
veronica
13.06.05,09:31
Nejde o názor ide o to ako to mám správne robiť, keď ti každý niečo napíše iné tak nevieš...
aladin
13.06.05,09:39
každý vraví ine ? tak potom len si to overiť v zakone... suhlasím s vyššie uvedeným ak auto nie je v majetku podnikatela, ma byť zaplatena dan z mot vozidiel (dan z mot. voz, ma byť stale zaplatena okrem specifického prípadu ked zamestnanec vykona prac.cestu vlastným mot, vozidlom) a može si uplatnovat nahradu za 1 km (v sučastnosti 6.2 na osobne auta) + spotrebu phm podla tech.preukazu. ak by bol platca DPH tak cena benzínu je iba základ dane a dph ide mimo, t.j. neuznaný výdaj. (pre nazornosť 1 lit benzinu 29.40 + dph 5,60 spolu 35 sk tak sa vychádza iba z 29,40) ak auto je na lizing u F.O. tak nie možne postupovat podla vyššie uvedeneho. Lebo auto nie je jeho. to iste plati ak je auto otcove , manželkyne, svokrove , alebo celkom cudzieho človeka a mas najomnú zmluvu , Podmienka je aby bol zapisaný v dokladoch (TP)
lenkak
13.06.05,09:40
Potom už len preštudovať zákony........
Jana Acsová
13.06.05,09:45
Tiež sa mi nepozdáva všetko vyššie uvedené. Ešte sa k tejto problematike vrátim, napr. dialničná nálepka podľa mňa nie je obsiahnutá v paušále. Aplikuje sa tu podľa môjho názoru rovnaký princíp ako v prípade dane z motorových vozidiel. Čo je obsiahnuté v paušále, je dnes už síce ťažko dostupná informácia, ale keď sa k nej dostanem dám vedieť, prípadne ak majú túto vysvetlivku ostatní poraďáci môžu sa pridať. Všeobecne v paušále je obsiahnutá "réžia prevádzky auta" a tam prechod dialnic, rovnako ako dane spojené s použitím auta nie sú.
veronica
13.06.05,10:10
Môže mi niekto poradiť aké zákony si mám preštudovať?
Jana Acsová
13.06.05,10:18
Môže mi niekto poradiť aké zákony si mám preštudovať?Ohľadom zahrnutia opravy boli všetky príspevky identické a zhodli sa na tom, že opravu nemôžeš zahrnúť do nákladov. Tá je obsiahnutá v "režijnom paušále" 6,20, ktoré si účtuješ pri jazdách - pracovných cestách.
Evanka
13.06.05,10:38
Ahojte poraďáci, potrebovala by som pomôcť, s jednou vecičkou.

Mám faktúru za opravu auta, auto využíva živnostník na podnikanie nie je zaradené do podnikania..
Faktúra je v sume 10 000,--Sk
Môžem tam celú sumu do nákladov?
Ďakujem Jednoznačne nemôžeš. Suma základnej náhrady zohľadňuje predovšetkým: cenu, amortizáciu vozidla, opravy, údržbu, oleje, poplatok za umývanie auta, povinné zmluvné poistenie.
V sume základnej náhrady nie je zahrnutý napr. diaľničný poplatok, havarijné poistenie, poplatok za parkovanie.
Napadlo ma však (až pri hlbšom analyzovaní tejto témy), čo platilo pre obdobie 14.1. 2004 - 31.10.2004, kedy si podnikateľ nemohol uplatniť ani na vlastnom automobile paušálnu náhradu. Z uvedeného by asi logicky vyplývylo, že si v tom období mohol na tomto aute uplatniť všetko, čo zahŕňal v sebe paušal.
Sany
13.06.05,11:18
každý vraví ine ? tak potom len si to overiť v zakone... suhlasím s vyššie uvedeným ak auto nie je v majetku podnikatela, ma byť zaplatena dan z mot vozidiel (dan z mot. voz, ma byť stale zaplatena okrem specifického prípadu ked zamestnanec vykona prac.cestu vlastným mot, vozidlom) a može si uplatnovat nahradu za 1 km (v sučastnosti 6.2 na osobne auta) + spotrebu phm podla tech.preukazu. ak by bol platca DPH tak cena benzínu je iba základ dane a dph ide mimo, t.j. neuznaný výdaj. (pre nazornosť 1 lit benzinu 29.40 + dph 5,60 spolu 35 sk tak sa vychádza iba z 29,40) ak auto je na lizing u F.O. tak nie možne postupovat podla vyššie uvedeneho. Lebo auto nie je jeho. to iste plati ak je auto otcove , manželkyne, svokrove , alebo celkom cudzieho človeka a mas najomnú zmluvu , Podmienka je aby bol zapisaný v dokladoch (TP)som asi trochu mimo, ale prečo je v tomto prípade DPH neuznaný náklad? Veď aj zamestnancovi preplácaš pri použití súkromného vozidla cenu s DPH - celú dáš na cestovné náhrady a nie len cenu bez DPH....
ondrejvla
13.06.05,11:24
som asi trochu mimo, ale prečo je v tomto prípade DPH neuznaný náklad? Veď aj zamestnancovi preplácaš pri použití súkromného vozidla cenu s DPH - celú dáš na cestovné náhrady a nie len cenu bez DPH....
Tá cena mala byť určite s DPH. Veronika, Lenka ti určite napísala správne odpovede na tvoju otázku. Daj si hľadať - auto, alebo MV nezaradené v podnikaní, písalo sa tu už viac k tejto téme. Ty si nedávaš do nákladov PHM, ale účtuješ len spotrebu podľa TP. Voľakde som tu prilepila link na výpočet, idem ho pohľadať, pridám ho opäť.
ondrejvla
13.06.05,11:28
Veronika, pripájam ti výpočet pre zúčtovanie cestovného. Dúfam, že sa mi to podarí prilepiť.
ondrejvla
13.06.05,11:29
To som rada, podarilo sa! Takže žiadne opravy, žiadne PHM preplácanie, len priložiť pár bločkov k zúčtovaniu( Aspoň ja to tak robím) a to čo tam máš napísané.
veronica
13.06.05,11:49
To som rada, podarilo sa! Takže žiadne opravy, žiadne PHM preplácanie, len priložiť pár bločkov k zúčtovaniu( Aspoň ja to tak robím) a to čo tam máš napísané.
ďakujem ti veľmi pekne...:) mám niečo podobné aj ja :)
ondrejvla
13.06.05,12:32
Tak sa drž len toho, čo máš a čo vieš! Na ostatné sa radšej pýtaj, ako by si mala urobiť galibu!!!!!!
Denda
14.06.05,07:55
Jednoznačne nemôžeš. Suma základnej náhrady zohľadňuje predovšetkým: cenu, amortizáciu vozidla, opravy, údržbu, oleje, poplatok za umývanie auta, povinné zmluvné poistenie.
V sume základnej náhrady nie je zahrnutý napr. diaľničný poplatok, havarijné poistenie, poplatok za parkovanie.
Napadlo ma však (až pri hlbšom analyzovaní tejto témy), čo platilo pre obdobie 14.1. 2004 - 31.10.2004, kedy si podnikateľ nemohol uplatniť ani na vlastnom automobile paušálnu náhradu. Z uvedeného by asi logicky vyplývylo, že si v tom období mohol na tomto aute uplatniť všetko, čo zahŕňal v sebe paušal.Prosím, dá sa niekde zistiť čo všetko zahŕňa základná náhrada a od čoho sa odvíja jej valorizácia?
Evanka
14.06.05,08:23
Prosím, dá sa niekde zistiť čo všetko zahŕňa základná náhrada a od čoho sa odvíja jej valorizácia?§ 8
Úprava súm náhrad
(1) Sumy stravného pre časové pásma podľa § 5 ods. 1 a 2 a sumy základných náhrad za používanie cestných motorových vozidiel podľa § 7 ods. 1 a 2 upravuje ministerstvo opatrením na základe údajov Štatistického úradu Slovenskej republiky (ďalej len „štatistický úrad“) o indexe cien jedál a nealkoholických nápojov v reštauračnom stravovaní a o indexe cien položiek spojených s nákupom a prevádzkou motorových vozidiel. Úprava súm sa vykoná, ak rozdiel indexu cien v príslušnom kalendárnom mesiaci a indexu cien v kalendárnom mesiaci, podľa ktorého bola naposledy opatrením podľa § 5 ods. 2 a § 7 ods. 2 upravená suma náhrad, tvorí hodnotu aspoň 10 bodov. Upravené sumy náhrad podľa prvej vety patria zamestnancovi od prvého dňa kalendárneho mesiaca nasledujúceho po kalendárnom mesiaci, v ktorom boli zverejnené.
(2) Sumy stravného sa zaokrúhľujú na celé koruny do 50 halierov nadol a od 50 halierov vrátane nahor.
Sumy základných náhrad za používanie cestných motorových vozidiel sa zaokrúhľujú na desiatky halierov nadol.
Čo náhrada zahŕňa a čo nie, je uvedené v komentári k Zákonu o CN v knihe Ľuboslava Minková: Náhrady pri pracovných cestách.
Denda
14.06.05,08:25
Jana Acsová
14.06.05,09:22
Z uvedeného by asi logicky vyplývylo, že si v tom období mohol na tomto aute uplatniť všetko, čo zahŕňal v sebe paušal.Nemohol si zahrnúť nič, čo je obsiahnuté v režijnom paušále, nakoľko auto nemal zaradené v podnikaní, t.j. súvisiace služby sa netýkali opráv obchodného majetku.
Vtedy bolo jediné riešenie zaradiť auto do majetku a účtovať o súvisiacich nákladoch, alebo (ak to podnikateľ nepotreboval) účtovalo sa len o PHM a ostatných tebou naznačených možných výdavkoch.
ulrika
07.03.06,09:08
Ja by som sa chcela k tejto teme vsetkych spytat,ci auto,ktore je zapisane do majetku firmy musi mat zapis v technickom preukaze?
Dakujem.
Manual
07.03.06,09:21
Ja by som sa chcela k tejto teme vsetkych spytat,ci auto,ktore je zapisane do majetku firmy musi mat zapis v technickom preukaze?
Dakujem.
Nemusí mať zápis s IČO ak to myslíš. Ale osobne zastávam názor, že ak je auto firemné, nech to vidieť aj z TP. Poriadok robí priateľov.
Pekný deň...:)