Medvedíková
13.06.05,09:04
Prosím o radu. 13.6.2005 pracovníčka požiadala o priznanie starobného dôchodku ku dňu 2.1.2004. Odo dňa dovŕšenia veku som jej nerobila odvody do fondu zamestnanosti. Predpokladám, že odvody na invalidné jej prestanem robiť až po predložení výmeru o priznaní starobného dôchodku zo SP. Takisto si myslím, že by sa jej mala urobiť aj dohoda o zmene obsahu pracovnej zmluvy. Ako to bude s vrátením odvodov na invalidné? Mám jej ich vrátiť odo dňa priznania SD? Ako je to s ohlásením zmeny na zdravotnú a sociálnu poisťovňu - lehoty? Asi ma porazí. Teraz sa zobudili všetci, čo pre nich bude nový systém od 1.7.2005 nevýhodnejší.
Zuzka
13.06.05,07:09
Bolo by dobré, keby si napísala aj otázku a to upozornenie môžeš zároveň zmazať. :)
milanr
13.06.05,09:26
Ja len malú poznámočku: Odo dňa dovŕšenia dôchodkového veku neplatí poistné na dôchodkové poistenie - invalidné. Od 1.1.2005 sa platenie poistného v nezamestnatnanosti nevzťahuje na FO, ktorej bol priznaný SD alebo predčasný SD.
Tiež ma veľmi zaujímajú skúsenosti Poraďákov s dôchodcami a platením poistného.
Yvvetta
13.06.05,09:54
Tiež máme takéhoto dôchodcu. Dôchodok mu priznali v 07/2004 a to spätne od 01.01.2004. Neopravovali sme nič. Je to kopec roboty. Štát sme neukrátili. Keď prídu na kontrolu zo Soc. poisťovne, nech si to opravia. Ukrátili sme nášho zamestnanca. Ale kto teraz bude robiť opravné výkazy ....

Ten dôchodca ešte doplatil na to, že mu bol dôchodok priznaný spätne k 01.01.2004 a tým pádom nemal nárok ani na nezdaniteľnú čiastku a v ročnom zúčtovaní preddavkov na daň vracal asi 10tis. korún.
valeriam
13.06.05,10:17
Akurát dnes som telefonovala do SP BB, ohľadne zamestnankyne, ktorá požiadala od 29.5.05 o dôchodok. Bolo mi povedané, že od nasledujúceho dňa neplatí na IP a PvN. Do výkazu ju uvediem 2x- raz ako zamestnankyňu a raz ako dôchodkyňu.
Medvedíková
13.06.05,10:50
To isté si myslím aj ja. Pokiaľ zamestnanec nebude protivný, že to bude vyžadovať, tiež si myslím, že je lepšie mať na sociálke preplatky ako nedoplatky. Len neviem čo s tým oznámením o zmene kategórie zamestnanca.