blondiex
30.01.09,20:54
Dobrý deň,

chcem Vás požiadať o radu týkajúcu sa dohody o zvýšení kvalifikácie, ktorú som so svojím zamestnávateľom uzatvorila pred 4 rokmi. Na základe nej som povinná zotrvať v pracovnom pomere u terajšieho zamestnávateľa minimálne 5 rokov po zvýšení kvalifikácie, ak svoj záväzok nedodržím musím zamestnávateľovi uhradiť 3/4 vynaložených nákladov.Plánujem zmeniť zamestnávateľa, preto by som sa chcela spýtať, či existuje možnosť, ako sa tejto povinnosti vyhnúť.Nie je nutné, aby v takejto dohode bola spomenutá presná suma ktorú je zamestnanec povinný vrátiť zamestnávateľovi? Pokiaľ som sa zúčastnila aj školení, ktoré neboli obsiahnuté v náplni zvyšovania kvalifikácie/spôsob zvýšenia kvalifikácie bol užšie definovaný/,som nútená uhradiť aj náklady spojené s týmito školeniami?
ďakujem.
Lord_Summoner
24.02.09,22:00
Dobrý deň,

odporúčam Vám preštudovať si § 155 Zákonníka práce.

Ak skončíte pracovný pomer skôr ako ste sa zaviazali zotrvať v pracovnom pomere, musíte zamestnávateľovi uhradiť len pomernú časť zo sumy ktorú zamestnávateľ vynaložil na štúdium, tzn. pokiaľ odpracujete 4 roky z piatich, tak musíte vrátiť len 1/5 z tejto sumy.

Čo sa týka samotnej sumy, tak takáto suma musí byť dostatočne určitá aby nevznikla pochybnosť o jej výške, je to hmotnoprávna podmienka platnosti kvalifikačnej dohody a teda, ak tam nie je spomenutá suma, alebo je suma nejasná, je takáto dohoda neplatná.