Vivi
31.01.09,13:11
Mili poradaci - prosim o radu. Za 4Q som podala danove prizanie,kde mi vysla danova povinnost - bola riadne zaplatena.
teraz som vsak zistila,ze som si jednu fakturu omylom nahodila dvakrat,cize danova povinnost mala byt o cca 460 Sk vyssia.Ak podam danove dodatocne priznanie - mam ocakavat pokutu?aku??:(

Dakujem.
Tweety
31.01.09,12:15
Mili poradaci - prosim o radu. Za 4Q som podala danove prizanie,kde mi vysla danova povinnost - bola riadne zaplatena.
teraz som vsak zistila,ze som si jednu fakturu omylom nahodila dvakrat,cize danova povinnost mala byt o cca 460 Sk vyssia.Ak podam danove dodatocne priznanie - mam ocakavat pokutu?aku??:(

Dakujem.
Za DDP určite nie, a ak Ti ide o tých 460.-.Sk, tiež nie, z tých 460.- by bola aj tak nízka, a také nízke pokuty DÚ nedáva.
Jara
31.01.09,12:43
A DDP určite nie, a ak Ti ide o tých 460.-.Sk, tiež nie, z tých 460.- by bola aj tak nízka, a také nízke poskyty DÚ nedáva.


Majka, DÚ dáva aj poskyty? :D A to ako vyzerá? Mne ešte poskytu nikdy nedali /klopem na drevo/ :D
Tweety
31.01.09,13:05
Majka, DÚ dáva aj poskyty? :D A to ako vyzerá? Mne ešte poskytu nikdy nedali /klopem na drevo/ :Dmimotemy
Ej, ej, smejete sa z chýb iného, to veru nie je pekné.:---
gogina
31.01.09,13:30
Mili poradaci - prosim o radu. Za 4Q som podala danove prizanie,kde mi vysla danova povinnost - bola riadne zaplatena.
teraz som vsak zistila,ze som si jednu fakturu omylom nahodila dvakrat,cize danova povinnost mala byt o cca 460 Sk vyssia.Ak podam danove dodatocne priznanie - mam ocakavat pokutu?aku??:(

Dakujem.
Ragšej pošli opravné a doplať, sankčnýá úrok by tam mal byť , ale záleží kedy ho doplatiš Myslím že do 16,60 eura nedávajú sankčný úrok, ale opravné daj, pre spokojnosť duše a DU.
Johanka
31.01.09,13:36
Mili poradaci - prosim o radu. Za 4Q som podala danove prizanie,kde mi vysla danova povinnost - bola riadne zaplatena.
teraz som vsak zistila,ze som si jednu fakturu omylom nahodila dvakrat,cize danova povinnost mala byt o cca 460 Sk vyssia.Ak podam danove dodatocne priznanie - mam ocakavat pokutu?aku??:(

Dakujem.
Zákon o správe daní a poplatkov:
§ 35
Správne delikty


(1) Správca dane uloží daňovému subjektu pokutu v sume rovnajúcej sa súčinu trojnásobku základnej úrokovej sadzby Národnej banky Slovenska a

a) kladného rozdielu medzi daňou zistenou správcom dane a daňou uvedenou v daňovom priznaní alebo hlásení, alebo v dodatočnom daňovom priznaní, alebo dodatočnom hlásení,
....
(2) Pri ukladaní pokuty podľa odseku 1 sa uplatňuje základná úroková sadzba Národnej banky Slovenska platná v deň doručenia rozhodnutia. Ak daňový subjekt podá dodatočné daňové priznanie, uplatní sa základná úroková sadzba Národnej banky Slovenska platná v deň podania dodatočného daňového priznania.

(3) Ak daňový subjekt podá dodatočné daňové priznanie alebo dodatočné hlásenie z rozdielu medzi daňou uvedenou v daňovom priznaní alebo hlásení a vyššou daňou uvedenou daňovým subjektom v dodatočnom daňovom priznaní, alebo v dodatočnom hlásení, správca dane mu uloží pokutu podľa odseku 1 v polovičnej výške. Rovnako sa postupuje, ak daňový subjekt dodatočným daňovým priznaním zvýši vlastnú daňovú povinnosť11ac) alebo zníži nadmerný odpočet11ad) uvedený v daňovom priznaní; tento postup sa uplatní aj pri podaní daňového priznania, ktorým sa zníži uplatnené vrátenie dane.1b)
martina0203
31.01.09,14:27
Treba podať rýchlo opravné. Veď nato to je, nie?
Tweety
31.01.09,14:29
Treba podať rýchlo opravné. Veď nato to je, nie?
Opravné určite nie, to sa podáva len do dátumu na podanie riadneho DP. Ak podá, tak Dodatočné DP.
martina0203
31.01.09,14:32
síce áno - dodatočné
gogina
01.02.09,11:24
Ragšej pošli opravné a doplať, sankčnýá úrok by tam mal byť , ale záleží kedy ho doplatiš Myslím že do 16,60 eura nedávajú sankčný úrok, ale opravné daj, pre spokojnosť duše a DU.
Použila som nesprávne slovo má byť dodatočné ospravedňujem sa
Dagmara1980
02.02.09,20:34
a dokedy sa môže podať dodatočné dp?
Ja som totiž teraz zistila, že nemám jednu faktúru za január 08 a tam je odpočet dph 125 tis.
Môžem aj ja dostať nejakú pokutu?
sanyao5
04.02.09,10:45
Dobrý deň, prosím Vás o pomoc. Dnes sa mi dostali do rúk faktúry z 08/2008 a 09/2008 (v celkovej výške 6400,-- Sk). Sme Q. platcovia DPH. Chcela by som podať dodatočné DP za 4. Q a tam si uplatniť DPH z uvedených FA. Ale teraz neviem, s akým dátumom mám zaevidovať FA??? Na Fa je uvedený dátum dodania služby 12. 8. a na druhej FA 09. 09. 2008, ale tie Fa asi musím zaevidovať s nejakým dátumom v 4. Q (t. j. od 01.10. - 31. 12.2008). Nie??? Myslím si, že keby som to dala s dátumom 12. 8., tak mi to PC hodí do DPH za 3. Q. Prosím, poraďte mi. Ďakujem veľmi pekne.
Zoltán Kovács
04.02.09,10:53
a dokedy sa môže podať dodatočné dp?
Ja som totiž teraz zistila, že nemám jednu faktúru za január 08 a tam je odpočet dph 125 tis.
Môžem aj ja dostať nejakú pokutu?

Pokuta je v prípade ak sa mení daňová povinnosť väčšiemu. A vám sa znižuje.
Zoltán Kovács
04.02.09,10:54
Dobrý deň, prosím Vás o pomoc. Dnes sa mi dostali do rúk faktúry z 08/2008 a 09/2008 (v celkovej výške 6400,-- Sk). Sme Q. platcovia DPH. Chcela by som podať dodatočné DP za 4. Q a tam si uplatniť DPH z uvedených FA. Ale teraz neviem, s akým dátumom mám zaevidovať FA??? Na Fa je uvedený dátum dodania služby 12. 8. a na druhej FA 09. 09. 2008, ale tie Fa asi musím zaevidovať s nejakým dátumom v 4. Q (t. j. od 01.10. - 31. 12.2008). Nie??? Myslím si, že keby som to dala s dátumom 12. 8., tak mi to PC hodí do DPH za 3. Q. Prosím, poraďte mi. Ďakujem veľmi pekne.

Faktúry môžeš zaevidovať dátumom prijatia, a dátum nároku na uplatnenie dph dátum z 4.Q.
Dagmara1980
04.02.09,17:05
A dokedy je možné podať dodatočné priznanie? Pýtala som sa dvoch ľudí, jeden mi tvrdí, že do roka, druhý že hocikedy, aj o päť rokov.
Tweety
04.02.09,17:26
A dokedy je možné podať dodatočné priznanie? Pýtala som sa dvoch ľudí, jeden mi tvrdí, že do roka, druhý že hocikedy, aj o päť rokov.
§ 39 Zákona o správe daní a poplatkov
(2) Ak daňový subjekt zistí, že podané daňové priznanie alebo hlásenie je nesprávne alebo neúplné a jeho oprava má za následok zvýšenie dane alebo zníženie nadmerného odpočtu, 11ad) je povinný podať správcovi dane dodatočné daňové priznanie alebo dodatočné hlásenie do konca mesiaca nasledujúceho po tomto zistení s uvedením obdobia, ktorého sa dodatočné daňové priznanie alebo dodatočné hlásenie týka. V rovnakej lehote je dodatočne priznaná daň splatná, ak osobitný zákon neustanovuje inak.
(3) Dodatočné daňové priznanie alebo dodatočné hlásenie môže daňový subjekt podať, ak zistí, že jeho daňová povinnosť má byť nižšia, ako bola uvedená v daňovom priznaní alebo hlásení, najneskôr však do štyroch rokov od konca roka, v ktorom vznikla povinnosť podať daňové priznanie alebo hlásenie, alebo v ktorom bol daňový subjekt povinný daň zaplatiť bez povinnosti podať daňové priznanie alebo hlásenie, alebo v ktorom daňovému subjektu vznikol nárok na vrátenie nadmerného odpočtu alebo nárok na vrátenie dane. Dodatočné daňové priznanie alebo dodatočné hlásenie môže daňový subjekt podať aj v tom prípade, ak zistí, že jeho daň má byť nižšia, ako bola správcom dane vyrubená. Znížiť základ dane na základe dodatočného daňového priznania alebo dodatočného hlásenia možno len v prípade uplatnenia skutočností, ktoré neboli predmetom daňovej kontroly alebo opakovanej daňovej kontroly. Dodatočné daňové priznanie alebo dodatočné hlásenie nemôže daňový subjekt podať po uplynutí jedného roka od ukončenia daňovej kontroly.(4) Dodatočné daňové priznanie alebo dodatočné hlásenie nemožno podať po doručení oznámenia o výkone daňovej kontroly alebo opakovanej daňovej kontroly alebo po doručení oznámenia o rozšírení daňovej kontroly za obdobie, ktorého by sa dodatočné daňové priznanie alebo dodatočné hlásenie týkalo, a to až do jej skončenia. Ak sa začala daňová kontrola podľa § 15 ods. 3 alebo 14 alebo ak správca dane rozšíril výkon daňovej kontroly podľa § 15 ods. 4, alebo ak sa začala opakovaná daňová kontrola, dodatočné daňové priznanie alebo dodatočné hlásenie nemožno podať za kontrolované zdaňovacie obdobie počas jej výkonu.".
(5) Dodatočné daňové priznanie nemožno podať, ak bola daň správcom dane určená alebo dohodnutá podľa § 29 ods. 5 alebo ods. 6.
(6) Opravné daňové priznanie, dodatočné daňové priznanie, opravné hlásenie alebo dodatočné hlásenie sa podáva spôsobom podľa § 38 ods. 2 a 3 a musí byť označené ako opravné alebo dodatočné. V dodatočnom daňovom priznaní alebo dodatočnom hlásení sa vyznačia aj rozdiely oproti pôvodne podanému daňovému priznaniu alebo hláseniu alebo rozdiely oproti platobnému výmeru alebo dodatočnému platobnému výmeru, alebo len rozdiely, ak tak ustanovuje osobitný zákon. 6eb)
Marína
04.02.09,17:37
Mili poradaci - prosim o radu. Za 4Q som podala danove prizanie,kde mi vysla danova povinnost - bola riadne zaplatena.
teraz som vsak zistila,ze som si jednu fakturu omylom nahodila dvakrat,cize danova povinnost mala byt o cca 460 Sk vyssia.Ak podam danove dodatocne priznanie - mam ocakavat pokutu?aku??:(

Dakujem.
Výpočty sankčných úrokov a úrokov z odkladov alebo splátok (http://www.drsr.sk/wps/portal/%21ut/p/kcxml/04_Sj9SPykssy0xPLMnMz0vM0Y_QjzKLN4gPMTH1B8mB2I76ke hCQLYfNlETM5ioiTmSWrioKVzUyQci5uSLpNsDrtsTSTQQLhqE ZKYB3ExDfV-P_NxUfW_9AP2C3FAIiCh3BABOdaUX/delta/base64xml/L0lDU0lKQ1RPN29na21DU1Evb0tvUUFBSVFnakZJQUFRaENFSV FqR0VKemdBIS80SkZpQ28wZWgxaWNvblFWR2hkLXNJZDJFQSEh LzdfMF8xTDdNRC8xOTAzMzEvc2EucmF0YWpGb3JtU3VibWl0#7 _0_1L7MD)

Na jednotlivých daniach sa nevyrubuje sankčný úrok do 16,59 €
Dagmara1980
04.02.09,19:49
Ďakujem
Dagmara1980
04.02.09,19:51
Pokuta je v prípade ak sa mení daňová povinnosť väčšiemu. A vám sa znižuje.
Dík.
mimaemma
14.02.09,12:35
Rozumiem teda tomu dobre, že v prípade že podám dodatočné DP, ale výsledná suma na DP sa nezmení, nemôžem dostať pokutu?
Našla sa totiž jedna došlá faktúrka za 4Q 2008, ktorá mala byť zahrnutá v DP, ale vzhľadom na to, že sa jedná o samozdanenie služieb, zmenili by sa iba čísla za ZD a za daň samotnú, ale výsledok - daňová povinnosť by bola nulová tak ako predtým..

Citát:
Pôvodca textu príspevku: Dagmara1980 http://www.porada.sk/images/buttons/viewpost.gif (http://www.porada.sk/t100924-p2-pokuta-dodatocne-dph.html#post940041)
A dokedy je možné podať dodatočné priznanie? Pýtala som sa dvoch ľudí, jeden mi tvrdí, že do roka, druhý že hocikedy, aj o päť rokov.

§ 39 Zákona o správe daní a poplatkov
(2) Ak daňový subjekt zistí, že podané daňové priznanie alebo hlásenie je nesprávne alebo neúplné a jeho oprava má za následok zvýšenie dane alebo zníženie nadmerného odpočtu, 11ad) je povinný podať správcovi dane dodatočné daňové priznanie alebo dodatočné hlásenie do konca mesiaca nasledujúceho po tomto zistení s uvedením obdobia, ktorého sa dodatočné daňové priznanie alebo dodatočné hlásenie týka. V rovnakej lehote je dodatočne priznaná daň splatná, ak osobitný zákon neustanovuje inak.
(3) Dodatočné daňové priznanie alebo dodatočné hlásenie môže daňový subjekt podať, ak zistí, že jeho daňová povinnosť má byť nižšia, ako bola uvedená v daňovom priznaní alebo hlásení, najneskôr však do štyroch rokov od konca roka, v ktorom vznikla povinnosť podať daňové priznanie alebo hlásenie, alebo v ktorom bol daňový subjekt povinný daň zaplatiť bez povinnosti podať daňové priznanie alebo hlásenie, alebo v ktorom daňovému subjektu vznikol nárok na vrátenie nadmerného odpočtu alebo nárok na vrátenie dane. Dodatočné daňové priznanie alebo dodatočné hlásenie môže daňový subjekt podať aj v tom prípade, ak zistí, že jeho daň má byť nižšia, ako bola správcom dane vyrubená. Znížiť základ dane na základe dodatočného daňového priznania alebo dodatočného hlásenia možno len v prípade uplatnenia skutočností, ktoré neboli predmetom daňovej kontroly alebo opakovanej daňovej kontroly. Dodatočné daňové priznanie alebo dodatočné hlásenie nemôže daňový subjekt podať po uplynutí jedného roka od ukončenia daňovej kontroly.(4) Dodatočné daňové priznanie alebo dodatočné hlásenie nemožno podať po doručení oznámenia o výkone daňovej kontroly alebo opakovanej daňovej kontroly alebo po doručení oznámenia o rozšírení daňovej kontroly za obdobie, ktorého by sa dodatočné daňové priznanie alebo dodatočné hlásenie týkalo, a to až do jej skončenia. Ak sa začala daňová kontrola podľa § 15 ods. 3 alebo 14 alebo ak správca dane rozšíril výkon daňovej kontroly podľa § 15 ods. 4, alebo ak sa začala opakovaná daňová kontrola, dodatočné daňové priznanie alebo dodatočné hlásenie nemožno podať za kontrolované zdaňovacie obdobie počas jej výkonu.".
(5) Dodatočné daňové priznanie nemožno podať, ak bola daň správcom dane určená alebo dohodnutá podľa § 29 ods. 5 alebo ods. 6.
(6) Opravné daňové priznanie, dodatočné daňové priznanie, opravné hlásenie alebo dodatočné hlásenie sa podáva spôsobom podľa § 38 ods. 2 a 3 a musí byť označené ako opravné alebo dodatočné. V dodatočnom daňovom priznaní alebo dodatočnom hlásení sa vyznačia aj rozdiely oproti pôvodne podanému daňovému priznaniu alebo hláseniu alebo rozdiely oproti platobnému výmeru alebo dodatočnému platobnému výmeru, alebo len rozdiely, ak tak ustanovuje osobitný zákon. 6eb)
Sinkl
09.03.09,09:28
dobrý deň. Chcela by som poprosiť o radu. Sme kvartálny platcovia DPH. Za 4 Q som podala daňové priznanie a DPH zaplatila. ale teraz som našla faktúru z DPH ktorá nebola započítaná. ak ju chcem zaradiť, musím podať dodatočné daňové priznanie k DPH ? /asi si ju nemôžem odpočítať len tak od základu dane, že?/ ďakujem
Tweety
09.03.09,09:30
dobrý deň. Chcela by som poprosiť o radu. Sme kvartálny platcovia DPH. Za 4 Q som podala daňové priznanie a DPH zaplatila. ale teraz som našla faktúru z DPH ktorá nebola započítaná. ak ju chcem zaradiť, musím podať dodatočné daňové priznanie k DPH ? /asi si ju nemôžem odpočítať len tak od základu dane, že?/ ďakujem
Nepíšeš nič o tom, aké sú to faktúry, ak vyšlé , musíš podať DDP, ak nie, nárok si môžeš uplatniť v nasledujúcom DP.
Sinkl
09.03.09,09:37
Je to faktúra / došlá/ za nákup materiálu v hodnote 37.000 sk.
Tweety
09.03.09,09:40
Je to faktúra / došlá/ za nákup materiálu v hodnote 37.000 sk.
Postupuj tak, ako som už uviedla.
§ 51
Uplatnenie práva
na odpočítanie dane
(1) Právo na odpočítanie dane podľa § 49 môže platiteľ uplatniť, ak

a) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. a) má faktúru od platiteľa vyhotovenú podľa § 71,
b) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. b) je daň uvedená v záznamoch podľa § 70,
c) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. c) má faktúru od dodávateľa z iného členského štátu a v prípade premiestnenia tovaru platiteľa z iného členského štátu do tuzemska doklad o premiestnení tovaru,
d) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. d) má dovozný doklad potvrdený colným orgánom, v ktorom je platiteľ uvedený ako príjemca alebo dovozca.

(2) Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. a), c) alebo d) v zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, alebo v prvom zdaňovacom období nasledujúcom po zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, ak do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania za zdaňovacie obdobie, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, má doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo d); ak platiteľ do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania nemá doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo d), vykoná odpočítanie dane v tom zdaňovacom období, v ktorom dostane doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo d). Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. b) v zdaňovacom období, v ktorom daň uviedol v záznamoch podľa § 70.

(3) Odpočítanie dane platiteľ vykoná tak, že od celkovej výšky dane za príslušné zdaňovacie obdobie odpočíta celkovú výšku odpočítateľnej dane za príslušné zdaňovacie obdobie.
Sinkl
09.03.09,10:39
Ďakujem za veľkú pomoc.
j.u.l.i.a
18.05.09,04:42
Neviete koľko asi bude sankčný úrok (či pokuta), keď teraz idem robiť dodatočné priznanie k DPH za február pretože tam chýbala jedna vyšlá faktúra s DPH 1504 Eur?
Ďakujem.
KEJKA
18.05.09,04:46
len odhadom mi vychádza pokuta 72-75 EUR
sankčný úrok - na www.drsr.sk máš kalkulačku, to ti vyčísli presne, pokiaľ vieš zadať aj dátum zaplatenia.
j.u.l.i.a
18.05.09,04:55
ďakujem za odpoveď
j.u.l.i.a
18.05.09,05:23
ešte by som sa chcela spýtať k tomu dodatočnému priznaniu k DPH za február. Musím tam doplniť dátum zistenia skutočnosti na podanie dodatočného DP. Aký najstarší dátum tu môže byť uvedený?
KEJKA
18.05.09,06:07
skôr najnovší.................. :-)
aby si nebola v omeškaní.
evina
18.05.09,06:08
ešte by som sa chcela spýtať k tomu dodatočnému priznaniu k DPH za február. Musím tam doplniť dátum zistenia skutočnosti na podanie dodatočného DP. Aký najstarší dátum tu môže byť uvedený?


§39 zákona 511/1992 Z.z. v zn. n.p.

2/ Ak daňový subjekt zistí, že podané daňové priznanie alebo hlásenie je nesprávne alebo neúplné a jeho oprava má za následok zvýšenie dane alebo zníženie nadmerného odpočtu, je povinný podať správcovi dane dodatočné daňové priznanie alebo dodatočné hlásenie do konca mesiaca nasledujúceho po tomto zistení s uvedením obdobia, ktorého sa dodatočné daňové priznanie alebo dodatočné hlásenie týka. V rovnakej lehote je dodatočne priznaná daň splatná, ak osobitný zákon neustanovuje inak.
Valinka7758
22.06.09,12:00
za 3/09 som mala NO 190 eur teraz som zistila že mal byť vyšší NO,sme mesačný platci, bude pokuta ?
Vladimír Ozimý
22.06.09,12:23
za 3/09 som mala NO 190 eur teraz som zistila že mal byť vyšší NO,sme mesačný platci, bude pokuta ?

nemá prečo byť pokuta...štát nikdy nepokutuje to že ste sa o niečo ukrátili Vy ale že ste ukrátili o niečo štát...v tomto prípade vám pokuta nehrozí
Marttys
08.07.09,10:21
Ahojte vseci,

prosim o radu. na DPH za 5/09 som zle zapisala sucet na riadku 17, danovy urad ma vyzval na opravu do 15 dni. Volala som nasi spravkyni a ta mi povedala, ze musi dojit osobne konatel a opravit to. pomilala som si 0 s 9.
Ako sa da riesit takato oprava, ked dan zostava stale rovnaka?

Podla akeho paragrafu toto opravit aby som tam nemusela posilat konatela, da sa aj postou.

dakujem za odpoved.
evina
08.07.09,10:25
Ahojte vseci,

prosim o radu. na DPH za 5/09 som zle zapisala sucet na riadku 17, danovy urad ma vyzval na opravu do 15 dni. Volala som nasi spravkyni a ta mi povedala, ze musi dojit osobne konatel a opravit to. pomilala som si 0 s 9.
Ako sa da riesit takato oprava, ked dan zostava stale rovnaka?

Podla akeho paragrafu toto opravit aby som tam nemusela posilat konatela, da sa aj postou.

dakujem za odpoved.

Môžeš to ísť opraviť aj osobne, ale konateľ Ti musí dať Plnú moc, aby si jednala za firmu....

Druhá možnosť je poslať DDP, aj poštou. Ak Však správca dane vyzval ako vyzval volila by som prvú možnosť.
Marttys
08.07.09,11:15
Prave zo som to chcela jit opravit osobne ale nasa spravkyna mi povedala, ze to moze len konatel..takze nemozem napsat list, ze ziadame o opravu riadku 17, nakolko doslo k chybnemu zapisu suctovych riadkov :-( .
evina
08.07.09,11:16
Prave zo som to chcela jit opravit osobne ale nasa spravkyna mi povedala, ze to moze len konatel..takze nemozem napsat list, ze ziadame o opravu riadku 17, nakolko doslo k chybnemu zapisu suctovych riadkov :-( .

Konateľ Ti musí dať Plnú moc, kde Ťa splnomocňuje na tú opravu , a to musí správkyňa akceptovať
Marttys
08.07.09,11:22
Tak nasa nie..ja som jej aj povedala, ze budem mat plnu moc a ze nie..ze kona konatel a ze musi dojet len konatel. takze tu postu mam uplne zavrhnut? neda sa??
Lubica H
08.07.09,11:31
možno je to trošku mimo témy, ale ja keď robím dodatočné priznania (veď sa stane, že faktúra príde inam, ako by mala prísť, alebo nepríde vôbec), používam daňovú kalkulačku zo stránky daňového riaditeľstva.

http://www.drsr.sk/wps/portal/!ut/p/kcxml/04_Sj9SPykssy0xPLMnMz0vM0Y_QjzKLN4gPMTExBcmB2I76kX Ahb31fj_zcVP0A_YLciHJHR0VFAI2i11w!/delta/base64xml/L3dJdyEvUUd3QndNQSEvNElVRS82XzBfVDQ1Tw!!?nID=6_0_T 445&cID=6_0_T445''

a hoci je to iba orientačné, aspoň viem, či môžem očakávať pokutu alebo nie. zatiaľ som očakávať nemusela.

dodatočne som si všimla, že v príspevkoch 17 a 27 je to isté. :-)
Uzivatel_1
08.07.09,11:55
Otazka: podali sme mesačné daňové priznanie za máj 2009, na DU nam bol po poziadani vydany formular stary/ co sme si vsak nevsimlia tymto konanim Du sme boli podla nas uvedeni do omylu/ a danove priznanie sme podali na formulari, kt. uz nebol platny. Prisla nam vyzva na podanie DP za mesiac maj, po osobnom informovani sa na DU nam bolo zdelene, ze sice DP sme podali,ale na nespravnom formulari a preto sa toto priznanie povazuje,ako by nebolo podane vobec a bude nam vyrubena pokuta 70 eur. Ma vyznam sa v takomto pripade odvolavat, resp. nejak branit,alebo to nema ziadny vaznam?Dakujem krasne za pomoc
Marttys
08.07.09,12:05
Otazka: podali sme mesačné daňové priznanie za máj 2009, na DU nam bol po poziadani vydany formular stary/ co sme si vsak nevsimlia tymto konanim Du sme boli podla nas uvedeni do omylu/ a danove priznanie sme podali na formulari, kt. uz nebol platny. Prisla nam vyzva na podanie DP za mesiac maj, po osobnom informovani sa na DU nam bolo zdelene, ze sice DP sme podali,ale na nespravnom formulari a preto sa toto priznanie povazuje,ako by nebolo podane vobec a bude nam vyrubena pokuta 70 eur. Ma vyznam sa v takomto pripade odvolavat, resp. nejak branit,alebo to nema ziadny vaznam?Dakujem krasne za pomoc

Me se toto taky stalo, a nasa spravkyna ma telefonicky upozornila na tuto skutecnost a zaslali jsme riadne dp k dph na novom tlacive a pruvodnym listom a bolo to, ziadna pokuta nebola(snad ani nedojde - dufam)..takze to opravdu zalezi na kazdom spravci a ako chcu buzerovat, lebo oni si neuvedomuju, ze keby nebolo firem nebolo by ani danovych uradu a nemali by praci.preci jen by mohli byt vic ochotnejsi a ustretovejsi..maji nahanet ty neplatice a buhvi co.
Uzivatel_1
10.07.09,10:11
..no na tto som sa presne spytal, ze ci je problem zdvihnut telefon a upozornit danovnika na nespravny formular, resp. nejaku chybu--odpoved: toto mi nevyplyva zo zakona. Len ma stve to, ze jednoducho defacto DP bolo podane vcas,ale na nespravnom formulari..a DU ho povazuje za nepodane...
MartinkoK
10.07.09,10:19
aj ja som podala DPH na starom tlačive naša správkyňa mi zavolala upozornila ma, vtedy som to už vedela aj ja, že som urobila chybu, ale dohodli sme sa, že na tom novom to donesiem osobne, aby sme nedostali zbytočnú pokutu, všetko čo príde poštou dostane dátumovú pečiatku a bola by z toho pokuta.
bz5
26.10.09,10:10
Daňové priznanie sme poslali v riadnom termíne i uhradu. No dnes sa nám platba vrátila, lebo bola chyba v čísle účtu. Hneď som daň uhradila na správny účet. Môžeme byť nejako pokutovaní?
hapeti
26.10.09,10:15
V najhoršom prípade vyrubujú vám sankčné úroky z omeškania, ale len v prípade ak presahujú 16,60 EUR.
babi2
26.10.09,10:16
Daňové priznanie sme poslali v riadnom termíne i uhradu. No dnes sa nám platba vrátila, lebo bola chyba v čísle účtu. Hneď som daň uhradila na správny účet. Môžeme byť nejako pokutovaní?
Ak hovoríš o DP DPH za 3.Q.2009, či 9.mesiac 2009,
tak nie je žiaden problém pretože dnes je posledný deň na zaplatenie a podanie, nakoľko 25. bola nedeľa
bz5
26.10.09,10:18
ďakujem :)
kovex
02.02.10,11:11
podávam dodatočné DPH za 4 Q 2009, kde mi vyšla vyššia daňová povinnosť o 9,46 € (jedna fa vypadla).
Ako vyplním DDP, uvediem všetky údaje v správnej výške a do riadku 35 uvediem sumu + 9,46? a tiež v riadku 36 sumu + 9,46?

Ďakujem
Tweety
02.02.10,11:18
Z poučenia k vyplneniu DP:
K dodatočnému daňovému priznaniu

51. Riadok 35 - rozdiel oproti poslednej známej vlastnej daňovej povinnosti alebo poslednému známemu nadmernému odpočtu za príslušné zdaňovacie obdobie na základe daňových priznaní alebo zistení správcu dane v rámci daňovej kontroly.

52. Riadok 36 – suma dane, ktorá sa rovná sume uvedenej v riadku 35, ak sa má vysporiadať rozdiel v prospech alebo na ťarchu štátneho rozpočtu. V prípade, ak sa na základe podaného dodatočného daňového priznania nemá vysporiadať rozdiel uvedený v riadku 35 v prospech alebo na ťarchu štátneho rozpočtu, riadok sa nevyplňuje (napríklad pri úprave nadmerného odpočtu v čase, keď ešte nebol odpočítaný od vlastnej daňovej povinnosti v nasledujúcom zdaňovacom období).

Pri podávaní dodatočného daňového priznania sa postupuje podľa § 39 zákona SNR č. 511/1992 Zb. v znení neskorších predpisov. V dodatočnom daňovom priznaní sa uvedú všetky údaje v správnej výške. Údaje v dodatočnom daňovom priznaní nahrádzajú údaje posledného daňového priznania.

Poznámka: Ak platiteľ dane v dodatočnom daňovom priznaní uvádza v riadkoch 18, 19, 24 a 25, ktoré majú predtlačené znamienko mínus, sumy so znamienkom plus, uvedie znamienko plus pred prvé číslo uvádzanej sumy.
kovex
02.02.10,11:29
Z poučenia k vyplneniu DP:
K dodatočnému daňovému priznaniu

51. Riadok 35 - rozdiel oproti poslednej známej vlastnej daňovej povinnosti alebo poslednému známemu nadmernému odpočtu za príslušné zdaňovacie obdobie na základe daňových priznaní alebo zistení správcu dane v rámci daňovej kontroly.

52. Riadok 36 – suma dane, ktorá sa rovná sume uvedenej v riadku 35, ak sa má vysporiadať rozdiel v prospech alebo na ťarchu štátneho rozpočtu. V prípade, ak sa na základe podaného dodatočného daňového priznania nemá vysporiadať rozdiel uvedený v riadku 35 v prospech alebo na ťarchu štátneho rozpočtu, riadok sa nevyplňuje (napríklad pri úprave nadmerného odpočtu v čase, keď ešte nebol odpočítaný od vlastnej daňovej povinnosti v nasledujúcom zdaňovacom období).

Pri podávaní dodatočného daňového priznania sa postupuje podľa § 39 zákona SNR č. 511/1992 Zb. v znení neskorších predpisov. V dodatočnom daňovom priznaní sa uvedú všetky údaje v správnej výške. Údaje v dodatočnom daňovom priznaní nahrádzajú údaje posledného daňového priznania.

Poznámka: Ak platiteľ dane v dodatočnom daňovom priznaní uvádza v riadkoch 18, 19, 24 a 25, ktoré majú predtlačené znamienko mínus, sumy so znamienkom plus, uvedie znamienko plus pred prvé číslo uvádzanej sumy.



toto som čítala, je to teória, chcela som vedieť či dobre tomu rozumiem a robím tak ako má byť, preto som písala tie čísla so znamienkami .....
babi2
02.02.10,11:41
podávam dodatočné DPH za 4 Q 2009, kde mi vyšla vyššia daňová povinnosť o 9,46 € (jedna fa vypadla).
Ako vyplním DDP, uvediem všetky údaje v správnej výške a do riadku 35 uvediem sumu + 9,46? a tiež v riadku 36 sumu + 9,46?

Ďakujem
Chápem to tak, že Ti vyšla za 4.Q. daňová povinnosť a teraz podávaš DDP kde Ti vychádza vyššia akobolo pôvodné DP podané, v tom prípade je to tak ako uvádzaš, aj na r.35 čo je rozdiel oproti pôvodne podanému DP a aj na r. 36, čo je daňová povinnosť, ktorá Ti ešte vzniká na základe DDP
kovex
02.02.10,11:46
Chápem to tak, že Ti vyšla za 4.Q. daňová povinnosť a teraz podávaš DDP kde Ti vychádza vyššia akobolo pôvodné DP podané, v tom prípade je to tak ako uvádzaš, aj na r.35 čo je rozdiel oproti pôvodne podanému DP a aj na r. 36, čo je daňová povinnosť, ktorá Ti ešte vzniká na základe DDP



ďakujem pekne, tie sumy budú s plusovým znamienkom však?

a tiež vyplním v postate celé DP, ale so správnymi sumami ....
babi2
02.02.10,11:57
ďakujem pekne, tie sumy budú s plusovým znamienkom však?

a tiež vyplním v postate celé DP, ale so správnymi sumami ....
Áno presne tak ako píšeš, a ešte nezabudni vyznačiť na DP, že je to dodatočné DP
Rozalka
02.02.10,12:03
Klient teraz vypriadol faktúru zo zahraničia, dátum dodania je december 2009.

Postupovala by som takto:
139/326
DPH len povinnosť
odpočítanie dane v januári (faktúra bola "k mání" 29.1.)

Problém je v tom, že klient odchádza k inej účtovníčke, preto som po asistentke faktúru poslala novej účtovníčke, aby vedela, že bude mať odpočítanie v januári.
Tá mi ju vrátila naspäť, vraj kto to kedy počul, že sa oddelí od seba povinnosť a odpočet pri IKN, vraj mám dať dodatočné, kde bude "šul-nul".

Tak toto zase ja počujem prvýkrát ...
Vy to ako riešite?
Tweety
02.02.10,12:24
Faktúra v skutočnosti bola, len niekde v šuflíku, ja by som samozdanenie urobila do decembra. Už ostáva len DDP, hoci výsledkom samozdanenia je nula.
Rozalka
02.02.10,15:35
Nebola, teraz ju doniesol z IT.
A môžem teraz podať DDP v ktorom jediná zmena je v riadku IKN, veď im hneď svitne, že som nemala faktúru ...
Majka
29.03.10,10:25
teraz sedim nad podobnym problemom,
firma s.r.o. Q. platca dph vykazal NO za 4.Q. a zistilo sa ze nedali do uctovnictva 3 faktury za prenajom kt. mali byt este zauct.na vstupe cize sa navysi NO ak by som robila dodatocne dph k 4.Q.
Avsak neviem co by bolo najvhodnejsie, urobit dodatocne v aktual.Q. alebo ist do 4.Q. a urobit dodatocne? podali sme uz aj DP PO 2009.
Este som nerobila Dodatocne DPH cez rok koli fakturam kt. by boli zabudnute, resp. nevedelo sa o nichci sa nebudu nahodou dobropisovat tak so sef hodil do suflika a vobec nesli do uctovnictva a teraz ich potr. zauctovat.
lenkam68
30.03.10,03:26
teraz sedim nad podobnym problemom,
firma s.r.o. Q. platca dph vykazal NO za 4.Q. a zistilo sa ze nedali do uctovnictva 3 faktury za prenajom kt. mali byt este zauct.na vstupe cize sa navysi NO ak by som robila dodatocne dph k 4.Q.
Avsak neviem co by bolo najvhodnejsie, urobit dodatocne v aktual.Q. alebo ist do 4.Q. a urobit dodatocne? podali sme uz aj DP PO 2009.
Este som nerobila Dodatocne DPH cez rok koli fakturam kt. by boli zabudnute, resp. nevedelo sa o nichci sa nebudu nahodou dobropisovat tak so sef hodil do suflika a vobec nesli do uctovnictva a teraz ich potr. zauctovat.
Ak ste mali faktúry s dátumom dodania r. 2009 do 25.1.2010 k dispozícii, už si nemôžeš uplatniť daň v riadnom DP. Môžeš (podotýkam, že môžeš, zákon ti to neprikazuje - § 39 ods. 3 zákona 511/1992) podať už len DDP. V DDP uvedieš všetky riadky v správnej výške a rozdiel medzi pôvodným DP a DDP uvedieš v r. 35 a 36. Ak ti víde suma na vrátenie z DÚ, uvedieš ju so znamienkom mínus a v tomto prípade ti nehrozí ani pokuta za DDP.
great.zv
12.04.10,07:11
u toho mi vychádza, že fa neboli zaúčtované do nákladov r. 2009. ako ideš riešiť r.2009 čo sa týka DP PO tiež DDP?