Olléova Anita
31.01.09,13:38
Momentálne žijem v Rakusku, som na materskej a materský príspevok, rodičovský príspevok poberám z Rakuska, manžel má trvalý pracovný pomer v Rakusku, na Slovensku sme dobrovolne nezamestnaný - chcela by som vediet či som povinná platit nejaké fondy Slovenskému štátu ? Nie sme Rakúsky občania.Teraz som na druhej materskej dovolenke , po prvej materskej dov, som jeden rok nebola evidovaná ani doma ani v Rakusku ani som nepoberala žiadne dávky a rodina bola automaticky poistená zamestnávateľom manžela.:rolleyes:
kaco11
01.02.09,10:01
Jediné, čo by si mohla relatívne platiť tak to je zdravotné poistenie, ale to tak isto dobrovolne. Jednalo by sa o to, ale len v tom pripade, ze by si mala na Slovensku lekára, ale pokiaľ máš všetko v Rakúsku vrátane trvalého pobytu, nemusíš na Slovensku nič platiť. Totižto v budúcnosti ak sa vrátiš na Slovensko, budeš dostávať napríklad dôchodok z Rakúska, ak si tam pracovala a ak si predtým robila aj na Slovensku tak aj od nás. Takže pol na pol po malých čiastkach.
danushka
01.02.09,12:36
Kaco, dovolím si nesúhlasiť s tvrdením, že môžeš byť dobr.platiteľom ZP na SK, pokiaľ si poistencom inej ZP v inom členskom štáte EÚ.


Anitka, kuk sem :
http://www.porada.sk/t88293-da-sa-platit-zp-v-2-statoch.html?highlight=zdravotn%E9+poistenie+zahra ni%E8%ED
http://www.porada.sk/t81825-zdravotne-poistenie-a-zahranicie.html?highlight=zdravotn%E9+poistenie+za hrani%E8%ED
http://www.porada.sk/t80923-platba-zdrav-poist-trvalo-zijuci-v-zahranici.html?highlight=zdravotn%E9+poistenie+zah rani%E8%ED
...nemôžeš byť zdravotne poistená v rámci EÚ v dvoch štátoch...
ropy
03.02.09,12:50
Ja by som sa informovala v zdravotnej poisťovni na Slovensku.
Určite nie si privý prípad a mali by ti vedieť poradiť.páá
arizona
03.02.09,15:46
Ja by som sa informovala v zdravotnej poisťovni na Slovensku.
Určite nie si privý prípad a mali by ti vedieť poradiť.páá

Osobná skúsenosť člena mojej rodiny:
Začal pracovať v zahraničí, tak sa šiel informovať do VZP ako je to s platením,nakoľko si platí ZP v krajine EU. Informovali ho, vraj si môže dobrovoľne platiť aj doma . Tak vyše roka platil.

Po tomto čase sa dozvedel, že je to protizákonné, že nesmie mať dve poistenia v štátoch EU.
Znovu zašiel s rovnakou otázkou do VZP. Tentokrát mu ale odpovedali, že to nie je dovolené, takže mu navrhli zrušiť poistenie na SK a dali tlačivo na vrátenie peňazí za dané obdobie.Mali by prísť do 2 mesiacov.

:mad::mad: Je naozaj do jedu, keď sa občan v dobrej viere obráti na ZP o informácie,ale tie ho infomujú nesprávne.
Potom sa nečudejme, že obyčajní ľudia majú vo veciach zmätky, ked ani zamestnanci ZP nevedia odpovedať na dôležité otázky:mad::confused:
Olléova Anita
04.02.09,12:19
Ďakujem Vám veľmi pekne. Danushke zvlášť, veľmi pomohlo. Ale mala by som ešte jednu otázku : a Sociálne poistenie ???
Hepi
05.02.09,07:36
Pridám sa aj ja do diskusie. Syn pracuje legálne vo Švajčiarsku, poslal mi aj potvrdenie o zdravotnom poistení, ale keď som ho priniesla do zdr.poisťovne, povedali mi, že toto mu neplatí. Jedná sa o to, že môj syn mal pred vycestovaním do zahraničia živnosť, ktorú si podľa neho zrušil, ale podľa poisťovne iba prerušil na 3 mesiace, takže teraz by mal dva roky doplácať. Vie mi niekto poradiť čo s tým? Keď by to musel doplatiť, znamená to, že by bol zdravotne poistený aj na Slovensku aj vo Švajčiarsku.
arizona
16.03.09,16:33
Osobná skúsenosť člena mojej rodiny:
Začal pracovať v zahraničí, tak sa šiel informovať do VZP ako je to s platením,nakoľko si platí ZP v krajine EU. Informovali ho, vraj si môže dobrovoľne platiť aj doma . Tak vyše roka platil.

Po tomto čase sa dozvedel, že je to protizákonné, že nesmie mať dve poistenia v štátoch EU.
Znovu zašiel s rovnakou otázkou do VZP. Tentokrát mu ale odpovedali, že to nie je dovolené, takže mu navrhli zrušiť poistenie na SK a dali tlačivo na vrátenie peňazí za dané obdobie.Mali by prísť do 2 mesiacov.

:mad::mad: Je naozaj do jedu, keď sa občan v dobrej viere obráti na ZP o informácie,ale tie ho infomujú nesprávne.
Potom sa nečudejme, že obyčajní ľudia majú vo veciach zmätky, ked ani zamestnanci ZP nevedia odpovedať na dôležité otázky:mad::confused:

Iba pre informáciu :
VZP uznala svoju chybu ,že zdr. poistenie sa nemôže platiť v dvoch štátoch EU a peniaze vrátila platiteľovi.