Aldan
31.01.09,15:12
vie mi niekto prosím poradiť, ak som si neodkladala bločky za PHM pri používaní môjho auta na živnosť, môžem si robiť cesťáky, ako náhrady pri používaní osob. auta? Minulý rok 2007 ich nebolo treba dokladovať a vraj v r.2008 je to potrebné. Dá sa tam použiť aj čestné prehlásenie o kúpe benzínu.? Ďakujem
Tweety
31.01.09,14:18
vie mi niekto prosím poradiť, ak som si neodkladala bločky za PHM pri používaní môjho auta na živnosť, môžem si robiť cesťáky, ako náhrady pri používaní osob. auta? Minulý rok 2007 ich nebolo treba dokladovať a vraj v r.2008 je to potrebné. Dá sa tam použiť aj čestné prehlásenie o kúpe benzínu.? Ďakujem
Bez dokladov o nákupe PHM nie je možné účtovať.
gogina
31.01.09,14:20
vie mi niekto prosím poradiť, ak som si neodkladala bločky za PHM pri používaní môjho auta na živnosť, môžem si robiť cesťáky, ako náhrady pri používaní osob. auta? Minulý rok 2007 ich nebolo treba dokladovať a vraj v r.2008 je to potrebné. Dá sa tam použiť aj čestné prehlásenie o kúpe benzínu.? Ďakujem
Ja mám vedomosť, že bločky je nutné dokladovať stále. Ja som ešte nikdy nedokladovala čestným prehlásením ,a to už som mala nejednu kontrolu či na DPH alebo DP.Ak ti velmi treba pošlem ti, moje auto som darovala ale bločky mám sú z benzínu.
martina0203
31.01.09,14:55
Aj ja mám nejaké bločky za rok 2008. Ak by to bolo nutné môžem niečo poslať. Aspoň niečo. Sú za naftu.
Paula
31.01.09,14:56
Ej ej ej....sme tu na burze :confused:
Johanka
31.01.09,14:56
Vieš prečo sú pre rok 2008 potrebné bločky ?
§19 ods.2 písm.e/ Zákona o dani z príjmov:
e) výdavky (náklady) daňovníka s príjmami podľa § 6 ods. 1 a 2 vynaložené v súvislosti s činnosťou vykonávanou v inom mieste, ako je miesto, v ktorom činnosť pravidelne vykonáva, najviac vo výške, aká je ustanovená pre zamestnancov podľa osobitného predpisu, 87) a to na stravovanie, ubytovanie, cestovné dopravnými prostriedkami, nevyhnutné výdavky spojené s pobytom v tomto mieste a v súvislosti s činnosťou vykonávanou v zahraničí aj suma do výšky 40 % nároku na stravné podľa osobitného predpisu;87) ak daňovník na cestovanie využije vlastné osobné motorové vozidlo nezahrnuté do obchodného majetku, uplatní výdavky (náklady) do výšky náhrady za spotrebované pohonné látkypodľa cien platných v čase ich nákupu a základnej náhrady za každý jeden km jazdy podľa osobitného predpisu, 87)

...dovolím si podotknúť, že si daňovník môže uplatniť náhradu za spotrebované PHL A základnú náhradu. Takže ak nevie preukázať cenu PHL, nič mu nebráni k uplatneniu výdavkov vo výške základnej náhrady za každý jeden km jazdy ;).


Prečo je otázka zaradená v dani z MV ?
gogina
31.01.09,15:32
Ej ej ej....sme tu na burze :confused:
Nie nie sme na burze ale chcem pomôcť, aby to u aldana bolo o.k. a nechcem za to prachy. Na burze predsa platíš.
Aldan
01.02.09,08:26
Johanka, prosím čo znamená uplatnenie výdavkov vo výške základnej náhrady za každý jeden km jazdy? som úplný začiatočník a tento rok 2008 si ako živnostník chcem zahrnúť do výdavkov takmer každodennú jazdu súkromným autom. Cestný daň som zaplatil, ale nevedel som, že musím odkladať bločky za PHM, takže to ide aj bez nich? Dík moc za odpovede, naozaj pomôžu.
Tweety
01.02.09,08:30
Johanka, prosím čo znamená uplatnenie výdavkov vo výške základnej náhrady za každý jeden km jazdy? som úplný začiatočník a tento rok 2008 si ako živnostník chcem zahrnúť do výdavkov takmer každodennú jazdu súkromným autom. Cestný daň som zaplatil, ale nevedel som, že musím odkladať bločky za PHM, takže to ide aj bez nich? Dík moc za odpovede, naozaj pomôžu.
Náhrady za spotrebované PHM si nemôžeš uplatnť, pretože nemá doklady o nákupe PHM, môže si uplatniť len základnú náhradu za každý jeden km jazdy podľa osobitného predpisu
do 31.5.08 - 6,20 Sk/km, od 1.6.08 - 5,50 Sk/km.
bravaSK
01.02.09,13:09
Vieš prečo sú pre rok 2008 potrebné bločky ?
§19 ods.2 písm.e/ Zákona o dani z príjmov:
e) výdavky (náklady) daňovníka s príjmami podľa § 6 ods. 1 a 2 vynaložené v súvislosti s činnosťou vykonávanou v inom mieste, ako je miesto, v ktorom činnosť pravidelne vykonáva, najviac vo výške, aká je ustanovená pre zamestnancov podľa osobitného predpisu, 87) a to na stravovanie, ubytovanie, cestovné dopravnými prostriedkami, nevyhnutné výdavky spojené s pobytom v tomto mieste a v súvislosti s činnosťou vykonávanou v zahraničí aj suma do výšky 40 % nároku na stravné podľa osobitného predpisu;87) ak daňovník na cestovanie využije vlastné osobné motorové vozidlo nezahrnuté do obchodného majetku, uplatní výdavky (náklady) do výšky náhrady za spotrebované pohonné látkypodľa cien platných v čase ich nákupu a základnej náhrady za každý jeden km jazdy podľa osobitného predpisu, 87)

...dovolím si podotknúť, že si daňovník môže uplatniť náhradu za spotrebované PHL A základnú náhradu. Takže ak nevie preukázať cenu PHL, nič mu nebráni k uplatneniu výdavkov vo výške základnej náhrady za každý jeden km jazdy ;).


Prečo je otázka zaradená v dani z MV ?


Mám otázku k tomuto príspevku: ten zákon sa zmenil od 1.1.2008? Veď v minulom roku mi stačilo na výpočet cestovných náhrad stiahnuť zo ŠU SR priemerné mesačné ceny PHM a s tými potom pracovať. To teraz už tak nie je? Potom mi vyvstáva druhá otázka, čo ak používam na podnikanie súkromné auto, platím riadne daň MV, ale tankujem kedy mi napadne, málokedy mi to vyjde na deň, keď použijem auto na SC, a naviac netankujem u nás v meste, ale chodím 30 km kvôli značke a cene PHM.

Ďakujem skúsenejším za reakcie a vysvetlenie.
Johanka
01.02.09,15:27
Mám otázku k tomuto príspevku: ten zákon sa zmenil od 1.1.2008? Veď v minulom roku mi stačilo na výpočet cestovných náhrad stiahnuť zo ŠU SR priemerné mesačné ceny PHM a s tými potom pracovať. To teraz už tak nie je? Potom mi vyvstáva druhá otázka, čo ak používam na podnikanie súkromné auto, platím riadne daň MV, ale tankujem kedy mi napadne, málokedy mi to vyjde na deň, keď použijem auto na SC, a naviac netankujem u nás v meste, ale chodím 30 km kvôli značke a cene PHM.

Ďakujem skúsenejším za reakcie a vysvetlenie.

Zmena zákona v tomto ustnovení je účinná od 1.1.2008.
Nikto Ťa nenúti tankovať v deň jazdy, ale pri výpočte náhrady za spotrebované PHL použiješ cenu platnú v deň nákupu. Pr. pracovná cesta je dňa 13/12/2008. Tankoval si
10/12/2008 - použiješ cenu, ktorú máš na bločku z 10/12/2008 ;).

K podčiarknutému - tak to musí byť iná značka a cena, keď je výhodné ísť 30 km tam a 30 km naspäť (ak to nie je v rámci pracovnej cesty ;))
bravaSK
01.02.09,17:00
Johanka ďakujem za poučenie, ešte mi napadla jedna otázka, ktorá asi nepatrí sem, ale spýtam sa: daň MV 2008 som platil teraz v januári, ako si to dám do DP, keď si ho budem vo februári robiť - môžem to dať do nákladov za minulý rok alebo počkať a zaúčtovať to do účtov roku 2009?

A k tej cene, nechcem robiť reklamu pozitívnu ani negatívnu, ale skoro som si u nás v meste zničil motor takou no name značkou, tak sa radšej odveziem a ešte ja tá nafta o 1 cent/30 halierov lacnejšia:)
JankaO
01.02.09,17:05
Mám otázku k tomuto príspevku: ten zákon sa zmenil od 1.1.2008? Veď v minulom roku mi stačilo na výpočet cestovných náhrad stiahnuť zo ŠU SR priemerné mesačné ceny PHM a s tými potom pracovať. To teraz už tak nie je? Potom mi vyvstáva druhá otázka, čo ak používam na podnikanie súkromné auto, platím riadne daň MV, ale tankujem kedy mi napadne, málokedy mi to vyjde na deň, keď použijem auto na SC, a naviac netankujem u nás v meste, ale chodím 30 km kvôli značke a cene PHM.

Ďakujem skúsenejším za reakcie a vysvetlenie.
Áno, je to v novele platnej od 1.1.2008
Aldan
02.02.09,09:58
Martinka budem naozaj veľmi rada, keď mi pomôžeš tými bločkami, idem mi o naftu. Ako sa spojíme? Dáš mi tvoje tel. číslo, alebo ti ho pošlem ja? Aldan
Zoltán Kovács
02.02.09,10:07
Martinka budem naozaj veľmi rada, keď mi pomôžeš tými bločkami, idem mi o naftu. Ako sa spojíme? Dáš mi tvoje tel. číslo, alebo ti ho pošlem ja? Aldan

mimotemy Prepáčte ale nie sme na avizo online, obzvlásť, keď ide o porušenie zákona. Tak poprosím v budúcnosti zdržať sa takýchto príspevkov.
Aldan
02.02.09,10:22
Veď ja neporušujem zákon, len som nevedel, že od 2008 je treba bločky odkladať, to je všetko. Robil som všetko tak ako v r.2007 a to bola chyba.
Zoltán Kovács
02.02.09,10:24
Veď ja neporušujem zákon, len som nevedel, že od 2008 je treba bločky odkladať, to je všetko. Robil som všetko tak ako v r.2007 a to bola chyba.

A kupovanie bločkov je čo?
Džudi
02.02.09,11:55
Neviem či si to vysvetľujem správne ale ja som to vyriešila tak:
napr. najazdeneé 3726 km x 5,50 cest. náhrada 20493,- Sk na tieto km by bolo treba 208,66 litrov PHM ale mám vydokladované len 120 tak náhradu za spotrbované PHM som dala len do tejto výšky preukázaných PHM. Tak to chápem ja. Ešte sa chystám na školenie ak tam povedia iné oznámim.
jožžo
02.02.09,17:18
Čítam príspevok a nerozumiem, píše sa:
"ak daňovník na cestovanie využije vlastné osobné motorové vozidlo nezahrnuté do obchodného majetku, uplatní výdavky (náklady) do výšky náhrady za spotrebované pohonné látky podľa cien platných v čase ich nákupu a základnej náhrady za každý jeden km jazdy podľa osobitného predpisu, 87)"
Moja otázka:
Aká norma určuje, že je nutné dokladovať pohonné látky bločkami, keď je uvedené: "podľa cien platných v čase ich nákupu".
Prosím ak môžeš objasni.
Ďakujem
Zoltán Kovács
02.02.09,17:19
Čítam príspevok a nerozumiem, píše sa:
"ak daňovník na cestovanie využije vlastné osobné motorové vozidlo nezahrnuté do obchodného majetku, uplatní výdavky (náklady) do výšky náhrady za spotrebované pohonné látky podľa cien platných v čase ich nákupu a základnej náhrady za každý jeden km jazdy podľa osobitného predpisu, 87)"
Moja otázka:
Aká norma určuje, že je nutné dokladovať pohonné látky bločkami, keď je uvedené: "podľa cien platných v čase ich nákupu".
Prosím ak môžeš objasni.
Ďakujem

Označené (modrým) vieš preukázať jedine tak, keď máš bloček.
JankaO
02.02.09,18:07
Tak v tomto sa mi zdá legislatíva ČR priateľskejšia k daňovým subjektom. Škoda, že v SR je to trochu inak.
http://cds.mfcr.cz/cps/rde/xchg/SID-3EA9846C-9E4DAEED/cds/xsl/legislativa_metodika_9229.html?year=0
Ingrid Ondruskova
02.02.09,18:12
Tak v tomto sa mi zdá legislatíva ČR priateľskejšia k daňovým subjektom. Škoda, že v SR je to trochu inak.
http://cds.mfcr.cz/cps/rde/xchg/SID-3EA9846C-9E4DAEED/cds/xsl/legislativa_metodika_9229.html?year=0

Podľa toho sa zdá, že Česi nemusia predkladať nič, ale sadzba od 1.1.2009 a to 3,90Kč je príliš nízka...nie?
ekonella
17.02.09,08:08
Podľa zákona o cestovných náhradách platného od 1.1.2009
v § 7 odst.5 cenu pohonnej látky preukazuje zamestnanec dokladom o kúpe pohonnej látky,z ktorého je zrejmá súvislosť s prac.cestou. Ak zamestnanec preukazuje cenu viacerými dokladmi
môže sa vypočítať aritmetický priemer.Ak zamestnanec nepreukáže cenu dokladom o kúpe, použije sa cena zistená Štatistickým úradom platná v čase nástupu na pracovnú
cestu.
Podľa ZoDP je to tak isto, s tým že daňovník s príjmami podľa § 6
odst. 1 a 2 - si uplatní výdavky na PH podľa cien platných v čase ich nákupu.
Dobre tomu rozumiem - zamestnanec nemusí dokladať bločky PH
- podnikateľ musí dokladať bločky na PH?
/Len podotýkam:Pri prac.cestách do zahraničia sa nemusí sledovať počet najazdených km v zahraničí /doteraz nad 350/ aby bol nárok na nákup PH v zahraničí /.
balunka
17.02.09,08:13
musiš dokladovať bločkami
jožžo
20.02.09,14:59
Náhrady za spotrebované PHM si nemôžeš uplatnť, pretože nemá doklady o nákupe PHM, môže si uplatniť len základnú náhradu za každý jeden km jazdy podľa osobitného predpisu
do 31.5.08 - 6,20 Sk/km, od 1.6.08 - 5,50 Sk/km.

To znamená, že ak mám vykonané jazdy v príslušnom období a neviem pri nich dokladovať nákup PHM, môžem si bez ďalšieho dokladu účtovať len SZN /čiže nákup PHM nemá priamy súvis s účtovaním o SZN/ .
Vieš mi dať odkaz na ten osobitný predpis. potrebujem si to overiť, pretože názory na porade sú v tejto oblasti rôzne.
Ďakujem
Tweety
20.02.09,15:00
To znamená, že ak mám vykonané jazdy v príslušnom období a neviem pri nich dokladovať nákup PHM, môžem si bez ďalšieho dokladu účtovať len SZN /čiže nákup PHM nemá priamy súvis s účtovaním o SZN/ .
Vieš mi dať odkaz na ten osobitný predpis. potrebujem si to overiť, pretože názory na porade sú v tejto oblasti rôzne.
Ďakujem
Áno, uplatníš si len základnú náhradu.Doplním, uvedené to je už v prísp. 23.
Paula
20.02.09,15:19
Keby sme čítali tému od začiatku, § nájdeme aj v inom príspevku ;)
jožžo
20.02.09,17:51
Veľmi ďakujem, ale mal so na mysli aj ten osobitný predpis, ktorý o tom pojednáva, chcem mať istotu, že som neurobil chybu.
Ak máš tú možnosť dodaj odkaz na predpis.
Ešte raz ďakujem.
jožžo
20.02.09,17:54
Ďakujem za poučku, ale potreboval som radu.
azla
20.02.09,18:18
Veľmi ďakujem, ale mal so na mysli aj ten osobitný predpis, ktorý o tom pojednáva, chcem mať istotu, že som neurobil chybu.
Ak máš tú možnosť dodaj odkaz na predpis.
Ešte raz ďakujem.
Všetky nároky vymenované v tomto ustanovení uplatníš vo výške podľa osobitného predpisu (zákon o cestovných náhradach), čiže aj základnú náhradu, ale spotrebu PHM podľa cien platných v čase nákupu , preto tu je vyžadovaný "bloček".

§ 19, odst 2, písm. e

e) výdavky (náklady) daňovníka s príjmami podľa § 6 ods. 1 a 2 vynaložené v súvislosti s činnosťou vykonávanou v inom mieste, ako je miesto, v ktorom činnosť pravidelne vykonáva, najviac vo výške, aká je ustanovená pre zamestnancov podľa osobitného predpisu, 87) a to na stravovanie, ubytovanie, cestovné dopravnými prostriedkami, nevyhnutné výdavky spojené s pobytom v tomto mieste a v súvislosti s činnosťou vykonávanou v zahraničí aj suma do výšky 40 % nároku na stravné podľa osobitného predpisu;87) ak daňovník na cestovanie využije vlastné osobné motorové vozidlo nezahrnuté do obchodného majetku, uplatní výdavky (náklady) do výšky náhrady za spotrebované pohonné látky podľa cien platných v čase ich nákupu a základnej náhrady za každý jeden km jazdy podľa osobitného predpisu, 87)

87) Zákon č. 283/2002 Z. z.

http://www.porada.sk/t18030-zakon-o-cestovnych-nahradach-od-01-09-2007-a.html
techdom
20.02.09,18:37
nedá sa požiť napr. priemerná mesačná cena zo štatistického úradu, alebo stránky natankuj.sk a pod. ? - je to cena v čase spotreby (jazdím celý mesiac - živnostník)
Paula
20.02.09,19:11
nedá sa požiť napr. priemerná mesačná cena zo štatistického úradu, alebo stránky natankuj.sk a pod. ? - je to cena v čase spotreby (jazdím celý mesiac - živnostník)


Nedá sa použiť. Zákon je už raz zákonom .
Marína
20.02.09,19:45
nedá sa požiť napr. priemerná mesačná cena zo štatistického úradu, alebo stránky natankuj.sk a pod. ? - je to cena v čase spotreby (jazdím celý mesiac - živnostník)
Pokyn DR SR k zákonu č. 621/2007 Z. z., ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov (ďalej len „zákon“)
K § 19 ods. 2 písm. e)
Z ustanovenia § 19 ods. 2 písm. e) zákona vyplýva, že daňovník s príjmami z podnikania alebo inej samostatnej zárobkovej činnosti podľa § 6 ods. 1 a 2 zákona, ktorý v súvislosti s činnosťou vykonávanou v inom mieste ako je miesto, v ktorom činnosť pravidelne vykonáva, využije na cestovanie vlastné osobné motorové vozidlo nezahrnuté do obchodného majetku, uplatní výdavky (náklady) do výšky náhrady na spotrebované pohonné látky a základnej náhrady za každý jeden kilometer jazdy podľa zákona č. 283/2002 Z. z. o cestovných náhradách v znení neskorších predpisov („zákon o cestovných náhradách“).
Náhradu za spotrebované pohonné látky a základnú náhradu za každý jeden kilometer jazdy môže daňovník zahrnúť do daňových výdavkov najviac do výšky ustanovenej v zákone o cestovných náhradách. Výšku náhrady za spotrebované pohonné látky upravuje § 7 ods. 4 a ak je činnosť vykonávaná v zahraničí aj § 15 zákona o cestovných náhradách. Náhrada za spotrebované pohonné látky sa v nadväznosti na cit. ustanovenia uplatňuje v závislosti od počtu najazdených kilometrov, ceny pohonnej látky platnej v čase použitia vozidla a spotreby pohonnej látky uvedenej v technickom preukaze.
Z ustanovenia § 19 ods. 2 písm. e) zákona platného do 31.12.2007 ani z osobitného predpisu, ktorým je zákon o cestovných náhradách nevyplývala daňovníkovi povinnosť výšku náhrady za spotrebované pohonné látky preukazovať dokladmi o nákupe pohonných látok. Postačujúce bolo, aby daňovník preukázal cenu pohonných látok platnú v čase použitia vozidla. Takýmto preukazným dokladom však nemusel byť doklad o nákupe pohonných látok.
Naproti tomu, ak daňovník s príjmami z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti využije na cestovanie iné ako vlastné osobné motorové vozidlo nezahrnuté do obchodného majetku, t. j. ak na cestovanie využije napr. prenajaté alebo vypožičané motorové vozidlo alebo využije vlastné nákladné motorové vozidlo, postupuje pri uplatňovaní výdavkov (nákladov) na spotrebované pohonné látky podľa § 19 ods. 2 písm. l) zákona. Výdavky (náklady) na spotrebované pohonné látky podľa tohto ustanovenia je daňovník povinný preukázať dokladom o nákupe pohonných látok.
Keďže pri preukazovaní spotreby PHL boli zákonom uvedené rozdielne postupy medzi prípadmi preukazovania spotreby PHL podľa ustanovenia § 19 ods. 2 písm. e) a § 19 ods. 2 písm. l) zákona, s účinnosťou od 1.1.2008 sa do ustanovenia § 19 ods. 2 písm. e) zákona doplnilo, že aj takýchto prípadoch, t.j. ak daňovník s príjmami podľa § 6 ods. 1 a 2 zákona, na cestovanie v súvislosti s výkonom podnikania a inej samostatnej zárobkovej činnosti využije vlastné osobné motorové vozidlo nezahrnuté v obchodnom majetku, uplatní výdavky (náklady) do výšky náhrady za spotrebované pohonné látky podľa cien platných v čase ich nákupu, t.j. spotrebu pohonných látok musí rovnako ako podľa § 19 ods. 2 písm. l) zákona preukazovať dokladom o ich nákupe.
Andyke
20.02.09,19:50
Veľmi ďakujem, ale mal so na mysli aj ten osobitný predpis, ktorý o tom pojednáva, chcem mať istotu, že som neurobil chybu.
Ak máš tú možnosť dodaj odkaz na predpis.
Ešte raz ďakujem.

Ak Ti nestačí zákon tak tu máš POKYN od DRSR:

Pokyn DRSR k § 19 ods.2 e : (pozri str. 12 uvedeného pokynu)

http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danovy_subjekt/pokyny_dr_sr/data/pokyn621.pdf (http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danovy_subjekt/pokyny_dr_sr/data/pokyn621.pdf)
MiladaM
20.02.09,19:54
A ked si urobim mesacny priemer z cien, za ktore som ja tankovala PHL? Lebo mam vela blockov a chcem to ratat tak, ze vsetky ceny za dany mesiac, za ktore som tankovala spriemerujem a tym preratam spotrebu.Ani to sa neda?Vychadzalo by to takmer rovnako a bolo by to menej pracne...
Marína
20.02.09,21:37
A ked si urobim mesacny priemer z cien, za ktore som ja tankovala PHL? Lebo mam vela blockov a chcem to ratat tak, ze vsetky ceny za dany mesiac, za ktore som tankovala spriemerujem a tym preratam spotrebu.Ani to sa neda?Vychadzalo by to takmer rovnako a bolo by to menej pracne...

Prepáč Miladka, ale celá téma sa točí okolo

časť citátu:

uplatní výdavky (náklady) do výšky náhrady za spotrebované pohonné látky podľa cien platných v čase ich nákupu a základnej náhrady za každý jeden km jazdy podľa osobitného predpisu, 87)

87) Zákon č. 283/2002 Z. z.

http://www.porada.sk/t18030-zakon-o-cestovnych-nahradach-od-01-09-2007-a.html
jožžo
21.02.09,12:57
Ak Ti nestačí zákon tak tu máš POKYN od DRSR:

Pokyn DRSR k § 19 ods.2 e : (pozri str. 12 uvedeného pokynu)



Je mi známe, že od 1.1.2008 platí prukazovanie spotreby nákupom tj. bločkom. Mňa zaujímá hlavne spojitosť v účtovaní o SZN a preukazovanie spotreby PHM nákupom. Otázka: Môžem účtovať len samotnú SZN bez dokladu o nákupe stým, že spotrebu PHM vôbec nezahrniem do nákladov pri vyúčtovaní pracovnej cesty. A to z toho dôvodu, že mám vykonané niektoré pracovné cesty pri ktorých nemám odložené doklady o nákupe PHM.
Ďakujem
erika_H
22.02.09,10:20
Podľa zákona o cestovných náhradách platného od 1.1.2009
v § 7 odst.5 cenu pohonnej látky preukazuje zamestnanec dokladom o kúpe pohonnej látky,z ktorého je zrejmá súvislosť s prac.cestou. Ak zamestnanec preukazuje cenu viacerými dokladmi
môže sa vypočítať aritmetický priemer.Ak zamestnanec nepreukáže cenu dokladom o kúpe, použije sa cena zistená Štatistickým úradom platná v čase nástupu na pracovnú
cestu.
Podľa ZoDP je to tak isto, s tým že daňovník s príjmami podľa § 6
odst. 1 a 2 - si uplatní výdavky na PH podľa cien platných v čase ich nákupu.
Dobre tomu rozumiem - zamestnanec nemusí dokladať bločky PH
- podnikateľ musí dokladať bločky na PH?
/Len podotýkam:Pri prac.cestách do zahraničia sa nemusí sledovať počet najazdených km v zahraničí /doteraz nad 350/ aby bol nárok na nákup PH v zahraničí /.

Ahojte,
ja mám bločkov dosť,nakupované všelikde,aj v SR,aj v ČR,aj v Rakusku.. sa mi bude zle počítať priemer,a tých pracovných ciest v r.2008 bolo veľa vela
môžem použiť teda priemer mesačný zo štatistického úradu?
kde to prosím Vás môžem nájsť?
Tweety
22.02.09,10:49
Ahojte,
ja mám bločkov dosť,nakupované všelikde,aj v SR,aj v ČR,aj v Rakusku.. sa mi bude zle počítať priemer,a tých pracovných ciest v r.2008 bolo veľa vela
môžem použiť teda priemer mesačný zo štatistického úradu?
kde to prosím Vás môžem nájsť?
Nie, nemôžeš. Už je tu nie raz na to odpovedané, napr. aj v príspevku č. 33. Za rok 2008 musíš ísť podľa dokladov o nákupe PHL.
erika_H
22.02.09,11:45
Nie, nemôžeš. Už je tu nie raz na to odpovedané, napr. aj v príspevku č. 33. Za rok 2008 musíš ísť podľa dokladov o nákupe PHL.

takže si z mojich bločikov vypočítam priemer-môžem aj takto?
lebo ak to mám na každú 1 pracovnú cestu vypísať novú cenu PHM,keď kupuje napr. každé 2 dni benzín,tak sa zbláznim s vypisovaním cesťákov,a s počítaním,a so sledovaním koľko litrov ešte má v nádrži atď:(
Tweety
22.02.09,11:47
takže si z mojich bločikov vypočítam priemer-môžem aj takto?
lebo ak to mám na každú 1 pracovnú cestu vypísať novú cenu PHM,keď kupuje napr. každé 2 dni benzín,tak sa zbláznim s vypisovaním cesťákov,a s počítaním,a so sledovaním koľko litrov ešte má v nádrži atď:(
Áno, priemer si urobíš zo skutočného nákupu podľa bločkov.
Monika Kováčová
22.02.09,11:47
takže si z mojich bločikov vypočítam priemer-môžem aj takto?
lebo ak to mám na každú 1 pracovnú cestu vypísať novú cenu PHM,keď kupuje napr. každé 2 dni benzín,tak sa zbláznim s vypisovaním cesťákov,a s počítaním,a so sledovaním koľko litrov ešte má v nádrži atď:(

vypočítaj si... ale nebudeš to mať dobre... ale kľudne si vypočítaj.
erika_H
22.02.09,12:03
vypočítaj si... ale nebudeš to mať dobre... ale kľudne si vypočítaj.

takže správne sa to má robiť tak,že na každú 1 cestu napíšem inú cenu,skutočnú podľa bločiku,ktorý mám na konkrétny deň,tak?

a 2)
ak na niektoré pracovné cesty bločiky nemám,neuplatním si náhradu za PHm (tj km x spotreba podla TP x cena PHM / 100)
ale náhradu za použitie súkr.vozidla zamestnanca do nákladov dať môžem..?
km x náhrada 6,2 Sk, resp. 5,5 Sk (rok 2008)
:confused:
áno?
ďakujem moc moc
Monika Kováčová
22.02.09,12:10
takže správne sa to má robiť tak,že na každú 1 cestu napíšem inú cenu,skutočnú podľa bločiku,ktorý mám na konkrétny deň,tak?


áno, ale ak tankuješ napr. 10.deň v mesiaci za 30,- Sk 1 l, môžeš túto cenu použiť kým máš benzín v nádrži (11,12,13,14-steho atď)
Monika Kováčová
22.02.09,12:11
ale náhradu za použitie súkr.vozidla zamestnanca do nákladov dať môžem..?
km x náhrada 6,2 Sk, resp. 5,5 Sk (rok 2008)
:confused:
áno?
ďakujem moc moc

nechcem ti do toho moc kecať, ale zamestnancov by si už mala mať poriešených a vyúčtovaných... podávala si predsa DP z MV, nie?
Marína
22.02.09,12:32
Keby sme čítali tému od začiatku, § nájdeme aj v inom príspevku ;)
Keby sa nám(skôr im) chcelo.:rolleyes:



takže si z mojich bločikov vypočítam priemer-môžem aj takto?
lebo ak to mám na každú 1 pracovnú cestu vypísať novú cenu PHM,keď kupuje napr. každé 2 dni benzín,tak sa zbláznim s vypisovaním cesťákov,a s počítaním,a so sledovaním koľko litrov ešte má v nádrži atď:(
Ešte zopár odpovedí by sa v tejto téme našlo.


, uplatní výdavky (náklady) do výšky náhrady za spotrebované pohonné látky podľa cien platných v čase ich nákupu a základnej náhrady za každý jeden km jazdy podľa osobitného predpisu, 87)

87) Zákon č. 283/2002 Z. z.

http://www.porada.sk/t18030-zakon-o-cestovnych-nahradach-od-01-09-2007-a.html


Nedá sa použiť. Zákon je už raz zákonom .


Nie, nemôžeš. Už je tu nie raz na to odpovedané, napr. aj v príspevku č. 33. Za rok 2008 musíš ísť podľa dokladov o nákupe PHL.
Monika Kováčová
22.02.09,13:10
Keby sa nám(skôr im) chcelo.:rolleyes:



mimotemy a načo??? :cool:
erika_H
22.02.09,13:26
nechcem ti do toho moc kecať, ale zamestnancov by si už mala mať poriešených a vyúčtovaných... podávala si predsa DP z MV, nie?
jedná sa skôr o konateľov.. DP z MV sme podali,len cesty robíme až teraz,za celý min.rok:(

práveže čítam dosť príspevkov,aj mimo tejto diskusie ďalšie.. ale som z toho bola dosť domotaná.. tak som sa radšej opýtala..

ďakujem Vám pekne poraďáčky,ste moc zlaté..
budem to robiť v knihe jázd OMEGY,dúfam že mi to bude rozratávať pekne aj po litroch.. aby som pri tom počítaní úplne nezošedivela
jožžo
24.02.09,14:49
[QUOTE=Andyke;958281]Ak Ti nestačí zákon tak tu máš POKYN od DRSR:

Pokyn DRSR k § 19 ods.2 e : (pozri str. 12 uvedeného pokynu)


Je mi známe, že od 1.1.2008 platí prukazovanie spotreby nákupom tj. bločkom. Mňa zaujímá hlavne spojitosť v účtovaní o SZN a preukazovanie spotreby PHM nákupom. Otázka: Môžem účtovať len samotnú SZN bez dokladu o nákupe stým, že spotrebu PHM vôbec nezahrniem do nákladov pri vyúčtovaní pracovnej cesty. A to z toho dôvodu, že mám vykonané niektoré pracovné cesty pri ktorých nemám odložené doklady o nákupe PHM.
Ak môžeš odpovedz jednoznačne na konkrétnu otázku.
Ďakujem
majernikova
24.03.09,15:17
Ahojte,
viem ,že sa pýtam veľa a niekedy hlúpe otázky no už som raz taká keď nie som si istá radšej sa opýtam a hlavne ak je koho a tu Vás je dosť takých čo ste ochotný pomôcť a poradiť. Prechádzam si tu to tému no stále mi nie je jasné ako to je vlastne s PHL. Mám počet km na mesiac a mám aj nejaké bloky v tom mesiaci no neviem ako to vlastne mám vyrátať tak aby to bolo správne. Prosím o nejaký príklad.

Ďakujem
majernikova
26.03.09,05:31
Ahojte,
viem ,že sa pýtam veľa a niekedy hlúpe otázky no už som raz taká keď nie som si istá radšej sa opýtam a hlavne ak je koho a tu Vás je dosť takých čo ste ochotný pomôcť a poradiť. Prechádzam si tu to tému no stále mi nie je jasné ako to je vlastne s PHL. Mám počet km na mesiac a mám aj nejaké bloky v tom mesiaci no neviem ako to vlastne mám vyrátať tak aby to bolo správne. Prosím o nejaký príklad.

Ďakujem


....hmm, nikto mi to nepomôže vyriešiť? Prosím kto by bol ochotný mi vysvetliť ako to mám vyrátať ak mám počet km a mám aj bloky o tankovaní no neviem sa pohnúť ďalej.

Ďakujem
vikinka
26.03.09,05:45
Počet km najazdených za mesiac sa vypočíta:
spotreba v litroch podľa TP,napr-mám najzdených 1220 km ,spotreba v TP je na 100-7,6 l
7,6:100=0,076 l / 1 km x 1 220km = 92,72 l spotreba,ktoré musia byť aj skutočne preukázané nákupom.
majernikova
26.03.09,06:35
Ďakujem za odpoveď pomohla mi sa zorientovať.Takto dostanem koľko litrov použijem na koľko km a ďalej ako postupujem.

Ak máš čas tak mi napíš postup napr. mám za mesiac prejdených 484km ak som to dobre prerátala tak by moja spotreba PHL mala byť 35,816 pri priemernej spotrebe 7,4 l/km no nie som si istá či som to správne vyrátala.
Ďakujem za odpoveď
Andyke
26.03.09,06:42
Zo sekcie tlačivá skús stiahnuť tabuľku :(pomôže Ti)
http://www.porada.sk/downloads.php?do=file&id=80
vikinka
26.03.09,06:48
Ďakujem za odpoveď pomohla mi sa zorientovať.Takto dostanem koľko litrov použijem na koľko km a ďalej ako postupujem.

Ak máš čas tak mi napíš postup napr. mám za mesiac prejdených 484km ak som to dobre prerátala tak by moja spotreba PHL mala byť 35,816 pri priemernej spotrebe 7,4 l/km no nie som si istá či som to správne vyrátala.
Ďakujem za odpoveď
Áno,máš to správne vyrátané.:rolleyes:
marta bodonova
26.03.09,07:23
Áno,máš to správne vyrátané.:rolleyes:

Aešte to násobiš sumou z blokov a toto ide do nákladov.
majernikova
26.03.09,08:22
...pýtam sa možno banálnu vec, ale nie som si istá. Mám blok PHL dva za mesiac a ako to je s prerátaním ceny PHL keď mám len dva bloky.

Ďakujem
Tweety
26.03.09,08:36
...pýtam sa možno banálnu vec, ale nie som si istá. Mám blok PHL dva za mesiac a ako to je s prerátaním ceny PHL keď mám len dva bloky.

Ďakujem
Priemernú cenu vyrátaš z tých dvoch nákupov.
majernikova
26.03.09,08:44
Ďakujem
Zita5
06.01.10,14:57
Pokyn DR SR k zákonu č. 621/2007 Z. z., ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov (ďalej len „zákon“)
K § 19 ods. 2 písm. e)
Z ustanovenia § 19 ods. 2 písm. e) zákona vyplýva, že daňovník s príjmami z podnikania alebo inej samostatnej zárobkovej činnosti podľa § 6 ods. 1 a 2 zákona, ktorý v súvislosti s činnosťou vykonávanou v inom mieste ako je miesto, v ktorom činnosť pravidelne vykonáva, využije na cestovanie vlastné osobné motorové vozidlo nezahrnuté do obchodného majetku, uplatní výdavky (náklady) do výšky náhrady na spotrebované pohonné látky a základnej náhrady za každý jeden kilometer jazdy podľa zákona č. 283/2002 Z. z. o cestovných náhradách v znení neskorších predpisov („zákon o cestovných náhradách“).
Náhradu za spotrebované pohonné látky a základnú náhradu za každý jeden kilometer jazdy môže daňovník zahrnúť do daňových výdavkov najviac do výšky ustanovenej v zákone o cestovných náhradách. Výšku náhrady za spotrebované pohonné látky upravuje § 7 ods. 4 a ak je činnosť vykonávaná v zahraničí aj § 15 zákona o cestovných náhradách. Náhrada za spotrebované pohonné látky sa v nadväznosti na cit. ustanovenia uplatňuje v závislosti od počtu najazdených kilometrov, ceny pohonnej látky platnej v čase použitia vozidla a spotreby pohonnej látky uvedenej v technickom preukaze.
Z ustanovenia § 19 ods. 2 písm. e) zákona platného do 31.12.2007 ani z osobitného predpisu, ktorým je zákon o cestovných náhradách nevyplývala daňovníkovi povinnosť výšku náhrady za spotrebované pohonné látky preukazovať dokladmi o nákupe pohonných látok. Postačujúce bolo, aby daňovník preukázal cenu pohonných látok platnú v čase použitia vozidla. Takýmto preukazným dokladom však nemusel byť doklad o nákupe pohonných látok.
Naproti tomu, ak daňovník s príjmami z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti využije na cestovanie iné ako vlastné osobné motorové vozidlo nezahrnuté do obchodného majetku, t. j. ak na cestovanie využije napr. prenajaté alebo vypožičané motorové vozidlo alebo využije vlastné nákladné motorové vozidlo, postupuje pri uplatňovaní výdavkov (nákladov) na spotrebované pohonné látky podľa § 19 ods. 2 písm. l) zákona. Výdavky (náklady) na spotrebované pohonné látky podľa tohto ustanovenia je daňovník povinný preukázať dokladom o nákupe pohonných látok.
Keďže pri preukazovaní spotreby PHL boli zákonom uvedené rozdielne postupy medzi prípadmi preukazovania spotreby PHL podľa ustanovenia § 19 ods. 2 písm. e) a § 19 ods. 2 písm. l) zákona, s účinnosťou od 1.1.2008 sa do ustanovenia § 19 ods. 2 písm. e) zákona doplnilo, že aj takýchto prípadoch, t.j. ak daňovník s príjmami podľa § 6 ods. 1 a 2 zákona, na cestovanie v súvislosti s výkonom podnikania a inej samostatnej zárobkovej činnosti využije vlastné osobné motorové vozidlo nezahrnuté v obchodnom majetku, uplatní výdavky (náklady) do výšky náhrady za spotrebované pohonné látky podľa cien platných v čase ich nákupu, t.j. spotrebu pohonných látok musí rovnako ako podľa § 19 ods. 2 písm. l) zákona preukazovať dokladom o ich nákupe.

Prosím , po prečítaní uvedeného pokynu mám za to , že ak neporiadny klient stratí blok z tankovania PHM / jedná sa o sprostredkovateľku poistného , ktorá vykazuje slušný zisk, ktorý dosiahla cestovaním za klientmi svojim súkromným MV /, tak paušálnu náhradu vo výške 0,183 eur by som jej za prejazdené km uplatniť mohla .

Chcela by som poznať Váš " čerstvý " názor , nakoľko je tu tých príspevkov veľa a rada by som poznala aj skúsenosti z DK z roku 2009 ak niekto má .

Ďakujem za prípadné odpovede resp.vyjadrenia .
Rozalka
06.01.10,15:45
Zitka, chcela si "čerstvý názor", tu je:

Tvoja klientka je veľmi neporiadna, nechcem ju upodozrievať, že by chcela klamať.
Ale ak si môže napísať cesty a nemusí ich dokladovať - lebo si uplatní len základnú náhradu, potom aký by bol zmysel, aby sa požadovalo dokladovať nákupy? A keďže je ZN dosť vysoká suma, pripíše si pár km naviac a nahradí jej to aj pohonné látky.

Prosím, berte to ako moje sviatočnopopoludňajšie "filozofovanie".

Ahá, odpoveď som vynechala, ale asi vyplýva z môjho filozofovania - ja hovorím NIE, neuplatním jej takéto výdavky
Zita5
07.01.10,08:59
Zitka, chcela si "čerstvý názor", tu je:

Tvoja klientka je veľmi neporiadna, nechcem ju upodozrievať, že by chcela klamať.
Ale ak si môže napísať cesty a nemusí ich dokladovať - lebo si uplatní len základnú náhradu, potom aký by bol zmysel, aby sa požadovalo dokladovať nákupy? A keďže je ZN dosť vysoká suma, pripíše si pár km naviac a nahradí jej to aj pohonné látky.

Prosím, berte to ako moje sviatočnopopoludňajšie "filozofovanie".

Ahá, odpoveď som vynechala, ale asi vyplýva z môjho filozofovania - ja hovorím NIE, neuplatním jej takéto výdavky

Rozalka ďakujem za príspevok k mojej otázke .

Ja len môj postreh .

Ono totižto si môžu pripísať pár km naviac i napriek tomu , že majú blok z čerpania PHM ,aby mohli doložiť kvôli cene PHM v čase použitia vozidla .

Celé to je postavené na hlavu .Napr. Mám tankovanie na prelome roka , tankovalo sa 30.12.2008 . Plná nádrž . Z toho v ten deň prejde SZČO nejakých 36 km . Tento blok ako dôkaz môže použiť aj na začiatku nového roka a veselo môže jazdiť pre podnikateľské účely , pokiaľ mu stačí nádrž .....akože ...a pritom pre podnikanie nespraví ani km . Ale cesty si účtovať môže , nakoľko má doklad . Ach jaj ach jaj .....a tak dookola , to znamená , že nemôžem tvrdiť , že moja klientka je neporiadna .Toto môže použiť každý , nie len ona .
Rozalka
07.01.10,19:14
Súhlasím s Tebou Zitka, vo všetkom.
Ale ak tvoja klientka postrácala doklady, nemôžeme o nej tvrdiť, že je poriadna ...
pavol54
07.01.10,20:43
Asi mi to nejak uniklo, ale správne som pochopil? ako zamestnanec pôjdem z mesta A do mesta B vzdialenom 30 km na svojom súkromnom aute do ktorého som tankoval pred mesiacom 45 l miniem 2 l benzínu, odovzdám zamestnávateľovi doklad o nákupe benzínu, a týždeň pôjdem znova a kde mám nabrať blok ak som odvtedy netankoval alebo mám tankovať po každej ceste? a ako ak v mieste sídla firmy nie je čerpacia stanica, to sa mám vrátiť naspäť do miesta služobnej cesty a natankovať a vrátiť sa domov?
veronikasad
07.01.10,20:45
Asi mi to nejak uniklo, ale správne som pochopil? ako zamestnanec pôjdem z mesta A do mesta B vzdialenom 30 km na svojom súkromnom aute do ktorého som tankoval pred mesiacom 45 l miniem 2 l benzínu, odovzdám zamestnávateľovi doklad o nákupe benzínu, a týždeň pôjdem znova a kde mám nabrať blok ak som odvtedy netankoval alebo mám tankovať po každej ceste? a ako ak v mieste sídla firmy nie je čerpacia stanica, to sa mám vrátiť naspäť do miesta služobnej cesty a natankovať a vrátiť sa domov?
ak si dobre prečítaš predch.príspevky, je v nich diskusia o chýbajúcich blokoch PHM u živnostníka
Stefan2005
07.01.10,21:03
Asi mi to nejak uniklo, ale správne som pochopil? ako zamestnanec pôjdem ...

hej, uniklo, pre zamestnanca platí:

Zákon o cestovných náhradách
§ 7
Náhrady za používanie cestných motorových vozidiel pri pracovných cestách

(5) Cenu pohonnej látky preukazuje zamestnanec dokladom o kúpe pohonnej látky, z ktorého je zrejmá súvislosť s pracovnou cestou (ďalej len "doklad o kúpe"). Ak zamestnanec preukazuje cenu pohonnej látky viacerými dokladmi o kúpe, cena pohonnej látky sa môže vypočítať aritmetickým priemerom preukázaných cien. Ak zamestnanec nepreukáže cenu pohonnej látky dokladom o kúpe, na výpočet sa použije cena pohonnej látky, ktorá platila v čase nástupu na pracovnú cestu zistená Štatistickým úradom Slovenskej republiky (ďalej len "štatistický úrad").
pavol54
08.01.10,06:07
hej, uniklo, pre zamestnanca platí:

Zákon o cestovných náhradách
§ 7
Náhrady za používanie cestných motorových vozidiel pri pracovných cestách

(5) Cenu pohonnej látky preukazuje zamestnanec dokladom o kúpe pohonnej látky, z ktorého je zrejmá súvislosť s pracovnou cestou (ďalej len "doklad o kúpe"). Ak zamestnanec preukazuje cenu pohonnej látky viacerými dokladmi o kúpe, cena pohonnej látky sa môže vypočítať aritmetickým priemerom preukázaných cien. Ak zamestnanec nepreukáže cenu pohonnej látky dokladom o kúpe, na výpočet sa použije cena pohonnej látky, ktorá platila v čase nástupu na pracovnú cestu zistená Štatistickým úradom Slovenskej republiky (ďalej len "štatistický úrad").

takže nepotrebujem predložiť doklad o nákupe ale stačí ak doložím cenu podľa štatistického úradu platnú v deň nástupu cesty ak som správne pochopil.
Zita5
08.01.10,07:16
takže nepotrebujem predložiť doklad o nákupe ale stačí ak doložím cenu podľa štatistického úradu platnú v deň nástupu cesty ak som správne pochopil.

Tu sú ceny za rok 2009
http://portal.statistics.sk/showdoc.do?docid=15558
mumzotoska
23.07.11,20:34
takže nepotrebujem predložiť doklad o nákupe ale stačí ak doložím cenu podľa štatistického úradu platnú v deň nástupu cesty ak som správne pochopil.

Po podrobnom preskúmani otázky: Ak používam vlastné motorové vozidlo nezahrnuté do majetku na podnikateľské účely potrebujem podložiť nákup PHM bločkami? som dospel k záveru:

ÁNO - od 1.1.2008 je potrebné podložiť nákup PHM bločkom.

pre potvrdenie pozri "K § 19 ods. 2 písm. e)":
w w w . d r s r . s k /drsr/slovak/danovy_subjekt/pokyny_dr_sr/data/pokyn621.pdf

Dúfam že to pomôže ušetriť čas!
Stefan2005
24.07.11,07:14
Po podrobnom preskúmani otázky: Ak používam vlastné motorové vozidlo nezahrnuté do majetku na podnikateľské účely potrebujem podložiť nákup PHM bločkami? som dospel k záveru:

ÁNO - od 1.1.2008 je potrebné podložiť nákup PHM bločkom.

pre potvrdenie pozri "K § 19 ods. 2 písm. e)":
w w w . d r s r . s k /drsr/slovak/danovy_subjekt/pokyny_dr_sr/data/pokyn621.pdf

Dúfam že to pomôže ušetriť čas!

... na čiastočnú citáciu príspevku od pavol54 nie je toto tá správna odpoveď - on sa pýtal na zamestnanca, pokyn DRSR hovorí o podnikateľovi....
Topas
02.03.12,22:40
Prosím o "čerstvejšie" názory ohľadom dokladovania PHM, prípadne skúsenosti z kontrol.
Môže uplatniť SZČO základnú náhradu za km ak nemá doklad o tankovaní.

Ďakujem
Miroslav
12.03.12,12:07
Áno môže, pokiaľ cestu uskutočnil ako služobnú a vie si to obhájiť, teda nejaká faktúra alebo jednoznačné rokovanie...
Topas
13.03.12,20:03
Ďakujem za odpoveď. SZČO má faktúru, len nemá doklad o tankovaní.
Reročka
22.01.13,17:56
Ahojte,

ja by som sa chcela spytat, ci je mozne pri jednoosobovej sro, ak je konatel, ktory si vyplaca cestovne nahrady dokladovat tankovanie resp.ceny, ked nemam blocky aj prostrednictvom statistickeho uradu odkial si stiahnem priemerne ceny (mesacne) pohonnych latok a tieto pouzijem? Ak mate s tym niekto skusenosti pripadne ci nedoslo medzi casom k nejakym zmenam....

Dakujem pekne.