Danuulienka
31.01.09,15:27
Prosím Vás o radu. Mám klienta, ktorému bol v roku 2008 vrátený preplatok zo zdravotnej poisťovne samozrejme zdanený. Brala by som tento príjem ako vysporiadaný, len jedná sa o slušný preplatok a stiahnutá daň činí približne 2500 SKK. Príjem zo živnosti za rok 2008 zdaňujem paušálom 40%. Daň vychádza nulová. Rozmýšľala som : keby som tento príjem (samozrejme v hrubom) zo ZP prirátala k príjmu zo živnosti za rok 2008 a použila zdanenie 40% paušálom a zároveň žiadala vrátiť túto zrazenú daň, poradil by mi niekto prosím kto riešil podobný problém, či by bol tento postup správny?
marina8
31.01.09,14:37
Prosím Vás o radu. Mám klienta, ktorému bol v roku 2008 vrátený preplatok zo zdravotnej poisťovne samozrejme zdanený. Brala by som tento príjem ako vysporiadaný, len jedná sa o slušný preplatok a stiahnutá daň činí približne 2500 SKK. Príjem zo živnosti za rok 2008 zdaňujem paušálom 40%. Daň vychádza nulová. Rozmýšľala som : keby som tento príjem (samozrejme v hrubom) zo ZP prirátala k príjmu zo živnosti za rok 2008 a použila zdanenie 40% paušálom a zároveň žiadala vrátiť túto zrazenú daň, poradil by mi niekto prosím kto riešil podobný problém, či by bol tento postup správny?

usmernenie drsr:


ak ide o danovnika, ktory je uctovnou jednotkou, je povinny zahrnut tento preplatok na poistnom do zdanitelnych prijmov z podnikania s tym, ze zrazena dan bude povazovana za predadvok na dan
Johanka
31.01.09,14:43
usmernenie drsr:


ak ide o danovnika, ktory je uctovnou jednotkou, je povinny zahrnut tento preplatok na poistnom do zdanitelnych prijmov z podnikania s tym, ze zrazena dan bude povazovana za predadvok na dan
Ale daňovník zo zadania nie je účtovnou jednotkou ....
Čo je ešte v tom usmernení :) ?
Danuulienka
31.01.09,14:48
Ďakujem, len hlavne mi ide o to, či keď to prirátam k príjmu môžem tam použiť paušál alebo by som mala ísť normálnymi výdavkami a tento príjem zahrnúť ako ostatný príjem alebo ho normálne prirátam k príjmu a požijem paušál ďakujem
Danuulienka
31.01.09,14:54
Prosím poradíte mi ešte? Nie som si celkom istá tým postupom použitia paušálu a je mi to najvýhodnejšie takto zdaniť
jana007
31.01.09,15:01
Ak ide o daňovníka, ktorý nie je účtovnou jednotkou (tvoj prípad), je na jeho rozhodnutí, či si preplatok zahrnie do príjmov z podnikania alebo nie. Ak tak spraví, zrazená daň bude považovaná za preddavok na daň.
marina8
31.01.09,15:04
Ale daňovník zo zadania nie je účtovnou jednotkou ....
Čo je ešte v tom usmernení :) ?


ved prave ze nic moc, preto som to sem dala, nech mi k tomu niekto nieco povie;)
ja mam v JU stratu, preplatok na RZZP, zrazenu dan z RZZP a chcela by som poziadat o vratenie preplatku

este je tam jedna veta, ze :
ak ide o danovnika, ktory nie je povinny o tomto prijme uctovat, je na jeho rozhodnuti, ci si preplatok zahrnie do prijmov z podnikania alebo nie, ak tak urobi dan bude povazovana za preddavok
je to z casopisu Dane a uctovnictvo 01/09

uz som z toho vsetkeho taka mimo seba, ze si tusim zacnem overovat aj to ako sa volam:D:eek:
jana007
31.01.09,15:08
Prosím Vás o radu. Mám klienta, ktorému bol v roku 2008 vrátený preplatok zo zdravotnej poisťovne samozrejme zdanený. Brala by som tento príjem ako vysporiadaný, len jedná sa o slušný preplatok a stiahnutá daň činí približne 2500 SKK. Príjem zo živnosti za rok 2008 zdaňujem paušálom 40%. Daň vychádza nulová. Rozmýšľala som : keby som tento príjem (samozrejme v hrubom) zo ZP prirátala k príjmu zo živnosti za rok 2008 a použila zdanenie 40% paušálom a zároveň žiadala vrátiť túto zrazenú daň, poradil by mi niekto prosím kto riešil podobný problém, či by bol tento postup správny?
Ja by som postupovala rovnako, zrazenú daň by som žiadala vrátiť ako preplatok.
beatam
31.01.09,15:13
Danuulienka
31.01.09,15:14
Nie je to tak, to sa niekto pripojil, ale moja otázka znela, že môj klient je účtovnou jednotkou a robíme daňové priznanie a opakujem sa, že tento príjem normálne prirátam k príjmu zo živnosti, použijem paušálne výdavky 40% a daň požiadam vrátiť. Je to správny postup?
Ďakujem
Zoltán Kovács
31.01.09,15:15
Nie je to tak, to sa niekto pripojil, ale moja otázka znela, že môj klient je účtovnou jednotkou a robíme daňové priznanie a opakujem sa, že tento príjem normálne prirátam k príjmu zo živnosti, použijem paušálne výdavky 40% a daň požiadam vrátiť. Je to správny postup?
Ďakujem

Teraz buď robíš účtovníctvo a je účtovnou jednotkou, alebo uplatňuješ 40% paušálne výdavky a nie je účtovnou jednotkou. Už sa rozhodni čo je. ;)
jana007
31.01.09,15:23
Ak rátaš paušálne výdavky nie si účtovnou jednotkou.
beatam
31.01.09,15:24
Ja by som 40 % z preplatku RZZP do výdavkov neuplatnila. V usmernení DRSR je uvedené, že daňovník, ktorý o tomto príjme povinný účtovať nie je ........zahrnie preplatok RZZP (hrubý príjem) do základu dane. Nie je uvedené, že ho zahrnie do príjmov, z ktorých si uplatnuje paušál.
marina8
31.01.09,15:25
Nie je to tak, to sa niekto pripojil, ale moja otázka znela, že môj klient je účtovnou jednotkou a robíme daňové priznanie a opakujem sa, že tento príjem normálne prirátam k príjmu zo živnosti, použijem paušálne výdavky 40% a daň požiadam vrátiť. Je to správny postup?
Ďakujem


tak mi to vychadza takto:
ak si uctovna jednotka, vedies jednoduche uctovnictvo preukazatelnymi vydavkami, tak si podla usmernenia drsr povinna tento prijem zahrnut do zdanitelnych prijmov a dan je preddavkom, ktory budes ziadat spat
ak nie si uctovna jednotka, uplatnujes pausal 40 alebo 60%, tak sa rozhodnes sama ci to zahrnies do zdanitelnych prijmov, to asi zavisi od vysky preplatku a z toho zrazenej dane, ktoru si budes narokovat u DU ako preplatok a oni ti ho vratia
ak by zrazena dan z RZZP bola mensia ako 100 SKK, tak ju danovy urad nevrati, potom to netreba zahrnovat do zdanitelnych prijmov v pripade ze dan vychadza 0

mam to dobre?
marina8
31.01.09,15:30
Ja by som 40 % z preplatku RZZP do výdavkov neuplatnila. V usmernení DRSR je uvedené, že daňovník, ktorý o tomto príjme povinný účtovať nie je ........zahrnie preplatok RZZP (hrubý príjem) do základu dane. Nie je uvedené, že ho zahrnie do príjmov, z ktorých si uplatnuje paušál.


nie do zakladu dane ale do prijmov z podnikania
a zo vsetkych prijmov si mozem dat pausal 40 alebo 60%

alebo som uz uplne ale uplne mimo? :eek:
Zoltán Kovács
31.01.09,15:35
nie do zakladu dane ale do prijmov z podnikania
a zo vsetkych prijmov si mozem dat pausal 40 alebo 60%

alebo som uz uplne ale uplne mimo? :eek:

Nesúhlasím. Usmernenie vyslovene píše o zahrnutí do základu dane, a dokonca uvádza aj §17 zákona o dani z príjmov. Teda podľa mňa pri paušalistov, ak sa rozhodne zahrnúť do základu dane? tak sa to má uvádzať na riadok 40 v DP ako pripočitateľné položka (viď spomenutý § 17). A v tomto prípade nie je možné z preplatku rátať 40% paušálne výdavky.
Danuulienka
31.01.09,15:36
Môj názor je , že pri 60% paušále je to niečo iné!
Zoltán Kovács
31.01.09,15:37
Môj názor je , že pri 60% paušále je to niečo iné!

Čo je iné? Čítala si to usmernenie?

Znenie usmernenia:

Z poistného zo zaplateného poistného na verejné zdravotné poistenie, o ktoré si daňovník znížil v predchádzajúcich zdaňovacích obdobiach príjem podľa § 6 zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov (ďalej len „zákon“), vráteného zdravotnou poisťovňou tomuto daňovníkovi z ročného zúčtovania poistného (ďalej len „RZZP“) sa od 1.1.2008 v súlade s § 43 ods. 3 písm. l) zákona vyberá daň zrážkou. Daňovník, ktorý o preplatku z RZZP je povinný účtovať, zahrnie v súlade s § 4 ods. 6 a § 17 ods. 4 zákona tento príjem do základu dane. Daňovník, ktorý o tomto príjme povinný účtovať nie je (napr. daňovník, ktorý pri príjmoch podľa § 6 zákona uplatňuje výdavky podľa § 6 ods. 10 zákona), sa môže rozhodnúť, či využije možnosť a daň zrazenú z preplatku z RZZP bude považovať za preddavok na daň, ktorý si odpočíta od dane vypočítanej v daňovom priznaní a v súlade s § 4 ods. 6 a § 17 ods. 4 zákona preplatok z RZZP (hrubý príjem) zahrnie do základu dane alebo daň zrazenú z preplatku z RZZP bude považovať za definitívne splnenie daňovej povinnosti z tohto príjmu, pričom v takomto prípade v súlade s § 4 ods. 7 a § 17 ods. 3 písm. a) zákona predmetný príjem do základu dane nezahrnie.
Danuulienka
31.01.09,15:41
So Zoltánom plne súhlasím a ďakujem za pomoc
Evanka
31.01.09,15:43
Prosím Vás o radu. Mám klienta, ktorému bol v roku 2008 vrátený preplatok zo zdravotnej poisťovne samozrejme zdanený. Brala by som tento príjem ako vysporiadaný, len jedná sa o slušný preplatok a stiahnutá daň činí približne 2500 SKK. Príjem zo živnosti za rok 2008 zdaňujem paušálom 40%. Daň vychádza nulová. Rozmýšľala som : keby som tento príjem (samozrejme v hrubom) zo ZP prirátala k príjmu zo živnosti za rok 2008 a použila zdanenie 40% paušálom a zároveň žiadala vrátiť túto zrazenú daň, poradil by mi niekto prosím kto riešil podobný problém, či by bol tento postup správny?
Môžeš sa rozhodnúť, či budeš preplatok a zrážkovú daň považovať za vysporiadanú, alebo nie.
marina8
31.01.09,15:53
Čo je iné? Čítala si to usmernenie?

Znenie usmernenia:

Z poistného zo zaplateného poistného na verejné zdravotné poistenie, o ktoré si daňovník znížil v predchádzajúcich zdaňovacích obdobiach príjem podľa § 6 zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov (ďalej len „zákon“), vráteného zdravotnou poisťovňou tomuto daňovníkovi z ročného zúčtovania poistného (ďalej len „RZZP“) sa od 1.1.2008 v súlade s § 43 ods. 3 písm. l) zákona vyberá daň zrážkou. Daňovník, ktorý o preplatku z RZZP je povinný účtovať, zahrnie v súlade s § 4 ods. 6 a § 17 ods. 4 zákona tento príjem do základu dane. Daňovník, ktorý o tomto príjme povinný účtovať nie je (napr. daňovník, ktorý pri príjmoch podľa § 6 zákona uplatňuje výdavky podľa § 6 ods. 10 zákona), sa môže rozhodnúť, či využije možnosť a daň zrazenú z preplatku z RZZP bude považovať za preddavok na daň, ktorý si odpočíta od dane vypočítanej v daňovom priznaní a v súlade s § 4 ods. 6 a § 17 ods. 4 zákona preplatok z RZZP (hrubý príjem) zahrnie do základu dane alebo daň zrazenú z preplatku z RZZP bude považovať za definitívne splnenie daňovej povinnosti z tohto príjmu, pričom v takomto prípade v súlade s § 4 ods. 7 a § 17 ods. 3 písm. a) zákona predmetný príjem do základu dane nezahrnie.



dakujem velmi pekne za vysvetlenie, je mi to uz uplne jasne,myslim, ze toto usmernenie uz budem ovladat aj o polnoci:D
mimotemylen potom nerozumiem naco odoberam casopis, ktory si usmernenia vysvetluje po svojom a pisu o preplatku zahrnutom do prijmov z podnikania:eek:
a este maju vobec tu drzost napisat, ze " dalsi postup vyplyva z usmernenia DRSR"
jana007
02.02.09,07:25
Čo je iné? Čítala si to usmernenie?

Znenie usmernenia:

Z poistného zo zaplateného poistného na verejné zdravotné poistenie, o ktoré si daňovník znížil v predchádzajúcich zdaňovacích obdobiach príjem podľa § 6 zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov (ďalej len „zákon“), vráteného zdravotnou poisťovňou tomuto daňovníkovi z ročného zúčtovania poistného (ďalej len „RZZP“) sa od 1.1.2008 v súlade s § 43 ods. 3 písm. l) zákona vyberá daň zrážkou. Daňovník, ktorý o preplatku z RZZP je povinný účtovať, zahrnie v súlade s § 4 ods. 6 a § 17 ods. 4 zákona tento príjem do základu dane. Daňovník, ktorý o tomto príjme povinný účtovať nie je (napr. daňovník, ktorý pri príjmoch podľa § 6 zákona uplatňuje výdavky podľa § 6 ods. 10 zákona), sa môže rozhodnúť, či využije možnosť a daň zrazenú z preplatku z RZZP bude považovať za preddavok na daň, ktorý si odpočíta od dane vypočítanej v daňovom priznaní a v súlade s § 4 ods. 6 a § 17 ods. 4 zákona preplatok z RZZP (hrubý príjem) zahrnie do základu dane alebo daň zrazenú z preplatku z RZZP bude považovať za definitívne splnenie daňovej povinnosti z tohto príjmu, pričom v takomto prípade v súlade s § 4 ods. 7 a § 17 ods. 3 písm. a) zákona predmetný príjem do základu dane nezahrnie.
Netýka sa to usmernenie len daňovníkov, ktorý skončili podnikanie alebo inú SZČ?
rena79
05.02.09,11:33
V roku 2006 mala SZČO preplatok 24 Sk. Keďže sa do 100 korún neprepláca, nemala od zdravotnej poisťovne príjem. V ročnom zúčtovaní za rok 2007 jej vyšiel nedoplatok 5300 Sk (Aj keď podľa predpisu mala mať nedoplatok 5320 Sk), nakoniec sme prišli na to, že zdrav. poisťovňa si ten preplatok (z r. 2006 ale len 20 Sk , lebo ostatné si zdanila), vykompenzovala s rokom 2007) Ako to mám teraz zaúčtovať 20 Sk rozdiel(mám to ako neuhradené) a daň 4 Sk?
Anja111
06.02.09,04:35
Čo je iné? Čítala si to usmernenie?

Znenie usmernenia:

Z poistného zo zaplateného poistného na verejné zdravotné poistenie, o ktoré si daňovník znížil v predchádzajúcich zdaňovacích obdobiach príjem podľa § 6 zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov (ďalej len „zákon“), vráteného zdravotnou poisťovňou tomuto daňovníkovi z ročného zúčtovania poistného (ďalej len „RZZP“) sa od 1.1.2008 v súlade s § 43 ods. 3 písm. l) zákona vyberá daň zrážkou. Daňovník, ktorý o preplatku z RZZP je povinný účtovať, zahrnie v súlade s § 4 ods. 6 a § 17 ods. 4 zákona tento príjem do základu dane. Daňovník, ktorý o tomto príjme povinný účtovať nie je (napr. daňovník, ktorý pri príjmoch podľa § 6 zákona uplatňuje výdavky podľa § 6 ods. 10 zákona), sa môže rozhodnúť, či využije možnosť a daň zrazenú z preplatku z RZZP bude považovať za preddavok na daň, ktorý si odpočíta od dane vypočítanej v daňovom priznaní a v súlade s § 4 ods. 6 a § 17 ods. 4 zákona preplatok z RZZP (hrubý príjem) zahrnie do základu dane alebo daň zrazenú z preplatku z RZZP bude považovať za definitívne splnenie daňovej povinnosti z tohto príjmu, pričom v takomto prípade v súlade s § 4 ods. 7 a § 17 ods. 3 písm. a) zákona predmetný príjem do základu dane nezahrnie.

Pre DRAKov ešte niečo od pána Mihála:

http://www.porada.sk/t91705-preplatok-z-rzzp-zdanenie.html
DanielaSL
06.02.09,06:24
Len odcitujem z toho Draka kúsok.....

Podľa § 43 ods. 3 písm. l) zákona č.595/2003 Z.z. o dani z príjmov, daň z príjmov sa vyberá zrážkou, ak ide o poistné zo zaplateného poistného na verejné zdravotné poistenie, o ktoré si daňovník znížil v predchádzajúcich zdaňovacích obdobiach príjem podľa § 5 alebo § 6, vrátené zdravotnou poisťovňou tomuto daňovníkovi z ročného zúčtovania poistného.

Znamená to, že zdravotná poisťovňa vráti poistencovi preplatok znížený o zrážkovú daň. Tým sa považuje preplatok za daňovo vysporiadaný.

Nikde tu nie je napísané, že účtovná jednotka má teda nejakú povinnosť priznať ho v DP, ako bolo písané v horeuvedených príspevkoch.....
Anja111
06.02.09,06:37
Ja som sa zasa zamerala na paušálne výdavky, (podľa názvu témy).
O vrátený preplatok z RZ ZP sa zvýšia POZD, čo ovplyvní aj VOZD, (lebo % paušálnych výdavkov sa vypočíta z takto zvýšených príjmov), takže daňovník má ďalšiu možnosť ušetriť na dani z príjmov FO...
Aljok
06.02.09,08:20
Len odcitujem z toho Draka kúsok.....

Podľa § 43 ods. 3 písm. l) zákona č.595/2003 Z.z. o dani z príjmov, daň z príjmov sa vyberá zrážkou, ak ide o poistné zo zaplateného poistného na verejné zdravotné poistenie, o ktoré si daňovník znížil v predchádzajúcich zdaňovacích obdobiach príjem podľa § 5 alebo § 6, vrátené zdravotnou poisťovňou tomuto daňovníkovi z ročného zúčtovania poistného.

Znamená to, že zdravotná poisťovňa vráti poistencovi preplatok znížený o zrážkovú daň. Tým sa považuje preplatok za daňovo vysporiadaný.

Nikde tu nie je napísané, že účtovná jednotka má teda nejakú povinnosť priznať ho v DP, ako bolo písané v horeuvedených príspevkoch.....

Pozri Postupy účtovania JÚ :

§ 23

3) Nedoplatok z ročného zúčtovania zdravotného poistenia41) sa účtuje v knihe záväzkov ako záväzok voči príslušnej zdravotnej poisťovni. Úhrada nedoplatku sa účtuje v peňažnom denníku podľa § 4 ods. 6 písm. e) štvrtého bodu.

(4) Preplatok z ročného zúčtovania zdravotného poistenia41) sa účtuje v knihe pohľadávok ako pohľadávka voči príslušnej zdravotnej poisťovni. Inkaso preplatku sa účtuje v peňažnom denníku podľa § 4 ods. 6 písm. d) tretieho bodu.

(5) Podľa tohto opatrenia sa postupuje po prvýkrát pri zostavení účtovnej závierky za účtovné obdobie roku 2008.
DanielaSL
06.02.09,10:45
Týmto mám Aljok chápať, že to, čo je v Drakovi je chybné vysvetlenie?
veronikasad
06.02.09,11:08
Týmto mám Aljok chápať, že to, čo je v Drakovi je chybné vysvetlenie?
Je to správne vysvetlenie, ale ako píše Zolo, živnostník sa môže rozhodnúť ...
Ak jeho základ dane z podnikania je nižší ako NČZD a zahrnie si príjem z RZZP do ZD, zrazenú zrážkovú daň mu DU vráti.
Aljok
06.02.09,11:27
Týmto mám Aljok chápať, že to, čo je v Drakovi je chybné vysvetlenie?
Príspevok v Drakovi nie je chybný. Ak by si ho prečítala celý, tak zistíš, že sa tam uvádzajú príklady SZČO, ktoré si uplatňujú 40% (paušálne výdavky).

Podľa mňa ak si účtovnou jednotkou (neuplatňuješ paušálne výdavky), tak si povinná o preplatku/nedoplatku ZP účtovať podľa Postupov účtovania JÚ (viď citát v mojom predchádzajúcom príspevku).
Muška
06.02.09,11:39
Podľa mňa ak si účtovnou jednotkou (neuplatňuješ paušálne výdavky), tak si povinná o preplatku/nedoplatku ZP účtovať podľa Postupov účtovania JÚ (viď citát v mojom predchádzajúcom príspevku).
...ale potom je tam ozaj chyba - lebo 1. príklad je o účtovníctve
Teda nie celkom chyba:
Postupy JU o RZZP hovoria POZD a usmernenie hovorí o tak-či tak
DanielaSL
06.02.09,13:01
Takže aby sme sa dostali k správnemu rozhodnutiu - záver je ....v prípade účtovnej jednotky....musím účtovať o preplatku alebo je to na mne, či o ňom budem účtovať?

Aljok ...čítala som celý príspevok v Drakovi.;)
Aljok
06.02.09,15:45
Takže aby sme sa dostali k správnemu rozhodnutiu - záver je ....v prípade účtovnej jednotky....musím účtovať o preplatku alebo je to na mne, či o ňom budem účtovať?

Aljok ...čítala som celý príspevok v Drakovi.;)
Daniela, prepáč, Ty áno, ale ja som niečo prehliadla...:o
Môj názor poznáš: účtovná jednotka je povinná účtovať o preplatku....
Nech sa vyjadria ostatní.
ingak
06.02.09,16:22
Tak ako to má byť? Keď vediem účtovníctvo - JÚ, tak mám povinnosť účtovať o preplatku alebo sa môžem rozhodnúť(keďže ide o zrážkovú daň)? Nie je mi to jasné z príspevkov, rôzne názory. A nedoplatok uvádzam do výdavkov za poistné alebo uvádzam extra v daňovom priznaní k pripočitateľným položkám? Aby som mala v tejto oblasti jasno :)
Jozef Mihál
07.02.09,17:53
Aj by som sa zapojil do debaty, ale nechcem sa opakovať, svoje stanovisko som uviedol už dávnejšie tu:

http://www.porada.sk/t91705-preplatok-z-rzzp-zdanenie.html
DanielaSL
07.02.09,19:44
No na toto som čakala.... ;):).
macula
09.02.09,17:34
Ahojte, ja mám podobný problém s paušalistom, ktorému vyplatila zdrav.poisťovňa preplatok, ale tento preplatok nebol z RZZP, ale podával si žiadosť o vrátenie preplatku. Preplatok mu vrátili šekom, nedostal žiadny list o zrazenej dane.Mám tento preplatok zahrnúť do DP na riadok 40, pretože si uplatňuje 40% výdavky?
macula
09.02.09,17:59
Ahojte, ja mám podobný problém s paušalistom, ktorému vyplatila zdrav.poisťovňa preplatok, ale tento preplatok nebol z RZZP, ale podával si žiadosť o vrátenie preplatku. Preplatok mu vrátili šekom, nedostal žiadny list o zrazenej dane.Mám tento preplatok zahrnúť do DP na riadok 40, pretože si uplatňuje 40% výdavky?
prosím poraďte
Anja111
09.02.09,18:02
Ahojte, ja mám podobný problém s paušalistom, ktorému vyplatila zdrav.poisťovňa preplatok, ale tento preplatok nebol z RZZP, ale podával si žiadosť o vrátenie preplatku. Preplatok mu vrátili šekom, nedostal žiadny list o zrazenej dane.Mám tento preplatok zahrnúť do DP na riadok 40, pretože si uplatňuje 40% výdavky?
Podľa mňa preplatok na poistnom, (nie preplatok z RZ ZP), sa nezdaňuje v ZP. O tento preplatok by som upravila odvody do ZP za rok 2008...
macula
09.02.09,18:17
Ono je to trochu zamotané. SZČO podala RZZP, kde vyšiel preplatok 3000,-Sk/ z dôvodu platenia poistného v plnej výške počas PN/.Z poisťovne stále neposielali tento preplatok, tak som tam volala a oni mi povedali, že mám napísať žiadosť o vrátenie poistného, lebo tento preplatok im nevyplýva z RZZP. Na základe tejto žiadosti poslali 5000,- Sk/ to preto, lebo za rok 2007 bol preplatok na poistnom 3000 a ešte vrátili zaplatené poistné aj za rok 2008, lebo žiadosť sa dávala 1.11.2008 a oni k tomuto dňu vypočítali preplatky z dôvodu platenia poistného počas PN).Je z toho totálny guláš a ja teraz neviem kam tento preplatok zahrnúť.
Anja111
10.02.09,04:53
Ono je to trochu zamotané. SZČO podala RZZP, kde vyšiel preplatok 3000,-Sk/ z dôvodu platenia poistného v plnej výške počas PN/.Z poisťovne stále neposielali tento preplatok, tak som tam volala a oni mi povedali, že mám napísať žiadosť o vrátenie poistného, lebo tento preplatok im nevyplýva z RZZP. Na základe tejto žiadosti poslali 5000,- Sk/ to preto, lebo za rok 2007 bol preplatok na poistnom 3000 a ešte vrátili zaplatené poistné aj za rok 2008, lebo žiadosť sa dávala 1.11.2008 a oni k tomuto dňu vypočítali preplatky z dôvodu platenia poistného počas PN).Je z toho totálny guláš a ja teraz neviem kam tento preplatok zahrnúť.
Ako som už písala, upravila by som o preplatok poistného odvody do ZP za rok 2008.
benefin
17.02.09,13:18
Pozri Postupy účtovania JÚ :

§ 23

3) Nedoplatok z ročného zúčtovania zdravotného poistenia41) sa účtuje v knihe záväzkov ako záväzok voči príslušnej zdravotnej poisťovni. Úhrada nedoplatku sa účtuje v peňažnom denníku podľa § 4 ods. 6 písm. e) štvrtého bodu.

(4) Preplatok z ročného zúčtovania zdravotného poistenia41) sa účtuje v knihe pohľadávok ako pohľadávka voči príslušnej zdravotnej poisťovni. Inkaso preplatku sa účtuje v peňažnom denníku podľa § 4 ods. 6 písm. d) tretieho bodu.

(5) Podľa tohto opatrenia sa postupuje po prvýkrát pri zostavení účtovnej
závierky za účtovné obdobie roku 2008.

tuto to ajlok krasne vystihla. ide o to ze z postupov uctovania vieme ze preplatok (ktory ma byt vrateny - ale hruby prijem v kazdom pripade) bude uctovany ako PRIJEM, az od toho sa odvija zaklad dane. kto vedie uctovnictvo sa rozhodnut nemoze, musi zahrnut do prijmov (vid napr. §4 ods.6 DzP "prijem z ktoreho sa vybera dan zrazkou podla §43 sa zahrna do zakladu dane, ak vybranim zrazky nie je splnena dan.povinnost..." - a ta podla §43 ods.6 je splnena len ak to nie je danovnik zalozeny al.zriadeny na podnikanie... atd.) cize kazda SZCO ktora uctuje, zahrna preplatok do ostatnych prijmov. rozhodnut ci ano ci nie sa mozu len pausalisti. toto je trochu problematicke ale myslim ze §6 ods.10 "...moze uplatnit vydavky vo vyske 40% z uhrnu prijmov uvedenych v odsekoch 1 a 2..." a to su podla ods.1 - "prijmy z podnikania", tak by som ich tam aj v tomto kontexte zaradila, pretoze keby nepodnikal, nemal by tento nedoplatok z RZZP (to je uz tak na zvazenie, ale myslim ze logicke a obhajitelne). a zasadne vzdy ide o hruby prijem, aj ked uctujem preplatok tak do prijmov si dam hruby prijem (cely preplatok) a zauctujem k tomu do vydavkov neovpl.dan zrazenu dan - ako preddavok (napr. mam preplatok 10000 sk, pride mi len 8100 sk, ale uctujem P: 10000 a V: 1900). konzultovala som to aj s DU a takto si myslim ze to dava aj logicky zmysel. len to usmernenie mali trochu viac rozpisat. cakam vase nazory.
Katy a R
17.02.09,16:12
Nedávno som bola mierne povedané prekvapená ... ako je to s preplatkom rzzp ... podobný prípad ako uvádza macula, ... vyššie platby, ako mali byť
Ide o SZČO - paušalista (poistenec štátu - s nízkym príjmom )
Rok 2007:
1. – 6. 07 - Platba 6x400 .... predpis bol 400.- (6x400)
7. – 12. 07 - Platba 6x1000 ... predpis bol 500.- (6x500) spolu predpis 5400
Keďže ide o szčo - poistenca štátu (malý príjem) zaplatené poistné poisťovňa vráti ... ale vrátila zdanenú sumu 5400.-
Za rok 2007 v skutočnosti zaplatené poistné spolu 8400.-, ale do ročného zučtovania nešla táto suma, ale suma 5400.-
Zdôvodnenie poisťovne: ak poistenec platil vyššie poistné ako mal, platil to dobrovoľne a do ročného zučtovnia sa tá vyššia čiastka neráta. Je vedená ako preplatok na poistnom (som si to ja pre seba vysvetlila, že je to preplatok na zvláštnom zálohovom účte) Čiže je tam preplatok 3000.- z roku 2007 .. na tomto účte
a vlastne teraz aj za rok 2008 pribudne ďalších 1000.- , ktoré do rzzp nepôjdu (zasa vyššia úhrada, ako mala byť).
... a ešte bude mať preplatok zvlášť z RZZP – lebo je poistenec štátu (nízky príjem) – to bude 4800
Rok 2008 vyzerá takto:
1. – 6. 08 - Platba 4x1000 ... predpis bol 500.- (6x500)
7. – 12. 08 – Platba 6x 300 ... predpis bol 300.- (6x300) spolu predpis 4800
Takže, poisťovňa vráti len preplatok z rzzp (a do rzzp vstupujú len predpísané sumy) .... a suma, ktorá tam bola podľa nej „platená navyše a dobrovoľne“ zostáva .... treba o vrátenie požiadať zvlášť.
Ja som sa (asi naivne) domnievala, že RZZP je práve na to, aby sa v ňom všetky nezrovnalosti vyriešili....:confused:
Čiže treba sledovať, či správne platím zálohy a v RZZP uviesť max len do výšky predpísanej zálohy (platiť menej bude asi jednoduchšie ;))
dvojča
17.02.09,17:27
tuto to ajlok krasne vystihla. ide o to ze z postupov uctovania vieme ze preplatok (ktory ma byt vrateny - ale hruby prijem v kazdom pripade) bude uctovany ako PRIJEM, az od toho sa odvija zaklad dane. kto vedie uctovnictvo sa rozhodnut nemoze, musi zahrnut do prijmov (vid napr. §4 ods.6 DzP "prijem z ktoreho sa vybera dan zrazkou podla §43 sa zahrna do zakladu dane, ak vybranim zrazky nie je splnena dan.povinnost..." - a ta podla §43 ods.6 je splnena len ak to nie je danovnik zalozeny al.zriadeny na podnikanie... atd.) cize kazda SZCO ktora uctuje, zahrna preplatok do ostatnych prijmov. rozhodnut ci ano ci nie sa mozu len pausalisti. toto je trochu problematicke ale myslim ze §6 ods.10 "...moze uplatnit vydavky vo vyske 40% z uhrnu prijmov uvedenych v odsekoch 1 a 2..." a to su podla ods.1 - "prijmy z podnikania", tak by som ich tam aj v tomto kontexte zaradila, pretoze keby nepodnikal, nemal by tento nedoplatok z RZZP (to je uz tak na zvazenie, ale myslim ze logicke a obhajitelne). a zasadne vzdy ide o hruby prijem, aj ked uctujem preplatok tak do prijmov si dam hruby prijem (cely preplatok) a zauctujem k tomu do vydavkov neovpl.dan zrazenu dan - ako preddavok (napr. mam preplatok 10000 sk, pride mi len 8100 sk, ale uctujem P: 10000 a V: 1900). konzultovala som to aj s DU a takto si myslim ze to dava aj logicky zmysel. len to usmernenie mali trochu viac rozpisat. cakam vase nazory.
Ahoj, dobre teda tomu rozumiem, že keď mi prišiel preplatok 8100,- poštou, dám do príjmu ovplyvň.daň 10000,- a nasledujúcim dokladom dám výdaj neovpl. daň, zrazenú daň 1900? Nebude to lepšie dať skutočný príjem 8100 do pokladne a potom interným dokladom dať 1900,- do príjmu ovplyv.daň a ďalší interný 1900,- výdaj neovpl.daň? tých 1900,- v skutočnosti cez pokladňu neprešlo, nemôže to kontrola napadnúť, keď cez pokladňu majú ísť len skutočné peniaze?
benefin
17.02.09,18:09
Ahoj, dobre teda tomu rozumiem, že keď mi prišiel preplatok 8100,- poštou, dám do príjmu ovplyvň.daň 10000,- a nasledujúcim dokladom dám výdaj neovpl. daň, zrazenú daň 1900? Nebude to lepšie dať skutočný príjem 8100 do pokladne a potom interným dokladom dať 1900,- do príjmu ovplyv.daň a ďalší interný 1900,- výdaj neovpl.daň? tých 1900,- v skutočnosti cez pokladňu neprešlo, nemôže to kontrola napadnúť, keď cez pokladňu majú ísť len skutočné peniaze?

mozes urcite aj tak, to je uz len technicke vyriesenie problemu a to sa da aj tak. zaklad je ze v prijmoch sa skutocne ocitne celych 10000 sk a vo vydavkoch neovp.dan tych 1900 sk. aj takto je to spravne. ja to mam cez banku a dala som prijem 10000 sk a prijem -1900 sk - ost.neovp.dan (t.j. aj tak je to prijem tych 8100 sk). zaklad je aby sa to v tom prijme a aj obrate ocitlo v sume 10000. kontrole to nemoze vadit, ale ten interny je tusim este lepsi. :) dik
macula
18.02.09,13:55
Ahojte,
chcem sa iba uistiť, či môžem pri paušálnych výdavkoch dať preplatok z RZZP do príjmov a z nich vyrátať 40%, alebo mám ten preplatok dať do riadku 40 DP?
benefin
18.02.09,16:18
Ja som sa (asi naivne) domnievala, že RZZP je práve na to, aby sa v ňom všetky nezrovnalosti vyriešili....:confused:
Čiže treba sledovať, či správne platím zálohy a v RZZP uviesť max len do výšky predpísanej zálohy (platiť menej bude asi jednoduchšie ;))

mozem povedat, ze ani to nie je jednoduchsie. dnes som sa dozvedela, ze kedze poistenec platil preddavky menej, tak oni si to zapocitavali tak, ze si kazdy mesiac kompenzovali nejakych 60 sk a RZZP to vobec nevyriesilo. proste oni si vypocitali uplne inu sumu a to mu poslali. dokonca nezdanene. konkretne poistovna apollo - citujem po konzultacii: "my to zdanujeme len zamestnancom, SZCO si to zdanuju sami". takze tuto uz neviem co povedat, zdanim im to sama v DP, tu kompenzaciu si neviem dost dobre predstavit a RZZP potom za rok 2008 uz vobec. DU k tomu tiez nevie zaujat stanovisko, iba tolko ze: "no tak to teda zdante". VsZP si tiez preraba priznania ak im to nesedi, skoda len, ze nikto nam to neda vediet. robia si to podla svojho systemu a kludne si to opravia ako to sedi im. cele je to chore.
benefin
18.02.09,20:22
mozno trochu od veci, ale ako donutime zdravotne poistovne, aby nam aspon vystavili doklady, ako si to zauctovali ony? dohlad nad zdravotnou starostlivostou by mohol s tym nieco urobit? s kazdou poistovnou zvlast sa mi to nechce riesit.
macula
19.02.09,07:15
Ahojte,
chcem sa iba uistiť, či môžem pri paušálnych výdavkoch dať preplatok z RZZP do príjmov a z nich vyrátať 40%, alebo mám ten preplatok dať do riadku 40 DP?
posúvam
Anja111
19.02.09,08:15
Ahojte,
chcem sa iba uistiť, či môžem pri paušálnych výdavkoch dať preplatok z RZZP do príjmov a z nich vyrátať 40%, alebo mám ten preplatok dať do riadku 40 DP?
Prijatý preplatok z RZ ZP dáš do POZD aj pri paušálnych výdavkoch.
ZuzanaP
19.02.09,08:23
Nedávno som bola mierne povedané prekvapená ... ako je to s preplatkom rzzp ... podobný prípad ako uvádza macula, ... vyššie platby, ako mali byť
Ide o SZČO - paušalista (poistenec štátu - s nízkym príjmom )
Rok 2007:
1. – 6. 07 - Platba 6x400 .... predpis bol 400.- (6x400)
7. – 12. 07 - Platba 6x1000 ... predpis bol 500.- (6x500) spolu predpis 5400
Keďže ide o szčo - poistenca štátu (malý príjem) zaplatené poistné poisťovňa vráti ... ale vrátila zdanenú sumu 5400.-
Za rok 2007 v skutočnosti zaplatené poistné spolu 8400.-, ale do ročného zučtovania nešla táto suma, ale suma 5400.-
Zdôvodnenie poisťovne: ak poistenec platil vyššie poistné ako mal, platil to dobrovoľne a do ročného zučtovnia sa tá vyššia čiastka neráta. Je vedená ako preplatok na poistnom (som si to ja pre seba vysvetlila, že je to preplatok na zvláštnom zálohovom účte) Čiže je tam preplatok 3000.- z roku 2007 .. na tomto účte
a vlastne teraz aj za rok 2008 pribudne ďalších 1000.- , ktoré do rzzp nepôjdu (zasa vyššia úhrada, ako mala byť).
... a ešte bude mať preplatok zvlášť z RZZP – lebo je poistenec štátu (nízky príjem) – to bude 4800
Rok 2008 vyzerá takto:
1. – 6. 08 - Platba 4x1000 ... predpis bol 500.- (6x500)
7. – 12. 08 – Platba 6x 300 ... predpis bol 300.- (6x300) spolu predpis 4800
Takže, poisťovňa vráti len preplatok z rzzp (a do rzzp vstupujú len predpísané sumy) .... a suma, ktorá tam bola podľa nej „platená navyše a dobrovoľne“ zostáva .... treba o vrátenie požiadať zvlášť.
Ja som sa (asi naivne) domnievala, že RZZP je práve na to, aby sa v ňom všetky nezrovnalosti vyriešili....:confused:
Čiže treba sledovať, či správne platím zálohy a v RZZP uviesť max len do výšky predpísanej zálohy (platiť menej bude asi jednoduchšie ;))


Mali sme podobný problém, len SZČO má súbeh so zamestnaním. Podľa listu poisťovne vyšiel nižší preplatok ako uvedený v RZZP, tak som pátrala. Preplatok zo súbehu sme žiadali tiež osobitne, nakoniec nám ho nevrátili pre nedoplatky z minulých rokov. Pritom som to asi pred cca 2 rokmi dávala na poriadok, aby tam neboli žiadne podlžnosti. Účtovanie zdravotných poisťovní je pre mňa španielskou dedinou.
Katy a R
19.02.09,12:14
... len teda načo je potom "Ročné zučtovanie" zdravotného poistenia:confused: ... asi na draka:D
... tento rok si to treba dať urobiť v zdravotnej poisťovni;)
benefin
20.02.09,13:32
prave som ziskala pisomne vyjadrenie hovorkyne APOLLA. "ak preplatok z RZZP neobsahoval prijem zo zavislej cinnosti, tento nebol zdaneny a poistenec dostal vrateny preplatok z RZZP podla vysledku predlozeneho RZZP. v takomto pripade poistenec zabezpeci zdanenie prijmu v ramci podaneho DP." zaujimavy postup ale mam to na papieri. pri subehu zivnosti a zamestnania zdanili len preplatok zo zamestnania. nechcem si ani predstavit ako budem postupovat v takomto pripade. tolko nove skusenosti.
petra:-)
24.02.09,15:42
Dobrý deň, prosim o radu ako postupovať v prípade SZČO - uplatňuje paušálne výdavky.
V pripade preplatku z RZZP je mi postup jasný, POZD, zrážkovú daň si započítam.
Ale ako mám postupvať v prípade, že v RZZP 2007 som mala preplatok 5196,-, poisťovňa vrátila len 3144,- . Zvyšnú sumu nevrátila s odôvodnením, že sa jedná o úhrady, ktoré boli vyššie ako bol predpis a preto treba o vrátenie zvyšnej sumy požiadať zvlášť.O tieto preplatky znížim výdavky na poistné v roku kedy budú SZČO vrátené alebo treba podať DP FO?

V roku 2008 SZČO napriek môjmu upozorneniu neznížila platby do ZP, podľa výsledku RZZP a opäť platí ZP viac ako by mala. Ide mi o to, či môžem v roku 2008 zahrnúť do výdavkov poistné na ZP tak ako bolo platené, alebo musím sumu platenú navyše z výdavkov vyčleniť, evidovať ju ako pohľadávku voči ZP a do výdavkov zahrnúť len to, čo malo byť podľa predpisu platené.

Ďakujem za všetky vyjadrenia :)
benefin
24.02.09,18:40
Ale ako mám postupvať v prípade, že v RZZP 2007 som mala preplatok 5196,-, poisťovňa vrátila len 3144,- . Zvyšnú sumu nevrátila s odôvodnením, že sa jedná o úhrady, ktoré boli vyššie ako bol predpis a preto treba o vrátenie zvyšnej sumy požiadať zvlášť.O tieto preplatky znížim výdavky na poistné v roku kedy budú SZČO vrátené alebo treba podať DP FO?

V roku 2008 SZČO napriek môjmu upozorneniu neznížila platby do ZP, podľa výsledku RZZP a opäť platí ZP viac ako by mala. Ide mi o to, či môžem v roku 2008 zahrnúť do výdavkov poistné na ZP tak ako bolo platené, alebo musím sumu platenú navyše z výdavkov vyčleniť, evidovať ju ako pohľadávku voči ZP a do výdavkov zahrnúť len to, čo malo byť podľa predpisu platené.

Ďakujem za všetky vyjadrenia :)

moj nazor: platby uctujem tak ako su platene. od 1.1.2008 su aj zalohove platby opat sucastou zakladu dane FO, takze ci plati viac alebo menej je na ucely DzP nepodstatne. t.j. vsetky preddavky ZP zauctujem do fondov. tiez som myslela, ze RZZP je o tom ze sa to vysporiada so ZP ale ocividne sa to dozvieme asi az nabuduci rok, pretoze tento rok si to kazda ZP urobila posvojom. ale do vydavkov urcite vsetky platby poistneho, pokial nedoslo k zmene - napr. z JU na pausalne vydavky alebo naopak. (pri zmene by to bol trosku problem, nezahrnali by sa do ZD vydavky suvisiace s obdobim kedy sa viedlo JU, a pod. aj naopak - tam by sa to muselo rozlisit). najlepsie ziskat nejaky doklad od ZP o tom, co vlastne vyplatili, ci to zdanili a za co to bolo. ak sa ti podari :)
nela07
02.03.09,14:06
No a ja mám taký problém, že došiel v roku 2008 preplatok zo ZP aj za rok 2006 aj 2007 vyšší ako v RZZP. Tieto RZZP som nerobila ja. A teraz vôbec netuším, či je to zle vyrátané - a musím to asi prerátať a či z toho stiahli daň alebo nie. Poistenkyňa má síce paušálne výdavky, tak asi najjednoduchšie by bolo to vôbec neuvádzať v DP. Ale čo ak nie sú zdanené tie preplatky. Máte s tým niekto skúsenosti?
Lubica3
02.03.09,14:38
Je to katastrofa, keď človek musí po každej položke pátrať a vytelefonovávať ako je to vo vyššie uvedených príspevkoch - pošlú vám menší preplatok, tak si myslíte, že zrazili daň, tak ako mali, ale nie, majú úplne iné platby, ako vy im mesačne so správnym VS zasielate na ich účet, žeby čierna diera? daňovník tvrdil, že mu žiadne potvrdenie zo ZP neposlali, tak som si to overovala, žiadnu daň nezrazili...Tak strávite s overovaním a prerábaním papierov dvakrát toľko času, však prečo by ZP niečo k RZZP zaslali, ak sa líšilo od podaného ročného zúčtovania...Prepáčte, to bol taký malý dnešný ventil, lebo to nie je len u jedeného klienta.....
nela07
02.03.09,14:48
vôbec neviem, čo s tým robiť. Volala som tej poistenkyni, že tam má ísť si to zistiť. Bola veľmi rada. Je na rodičovskej dovolenke a musí tam utekať a na posledy, keď chcela zistiť, či má platiť preddavky na ZP, keď je na RD tam bola tri krát a tri krát jej povedali niečo iné.
elizabet100
09.03.09,20:49
Dobrý večer,
ja sa Vás chcem opýtať, či postupujem správne, ak nedoplatok, ktorý vyšiel z RZ ZP v sume 3.114,- Sk pripočítam k odvodom/ závazkom/, ktoré platím do ZP. Jedná sa o paušálne výdavky 60%.

t.j. príjem - 60%z príjmu - odvody/v tom aj vyššie uvedený nedoplatok/.


Je to správne? Ďakujem
elizabet100
10.03.09,08:16
Dobrý večer,
ja sa Vás chcem opýtať, či postupujem správne, ak nedoplatok, ktorý vyšiel z RZ ZP v sume 3.114,- Sk pripočítam k odvodom/ závazkom/, ktoré platím do ZP. Jedná sa o paušálne výdavky 60%.

t.j. príjem - 60%z príjmu - odvody/v tom aj vyššie uvedený nedoplatok/.


Je to správne? Ďakujem



Poradí mi niekto? dakujem
Kukuč
10.03.09,12:22
Áno pripočítate k ostatným odvodom, ktoré ste zaplatili.
nadka1
12.03.09,11:21
Prosím o vyjadrenie: SZČO mal preplatok RZZP za r.2007 vo výške 6570,-,túto sumu poisťovňa poslala na jeho účet. V r.2009 dostal od nej list,že preplatok nebol zdanený a musí uhradiť daň 1248,-,čo aj urobil. Teraz dostal potvrdenie od ZP o vrátení preplatku a zaplatení dane z Ročného zúčtovania za rok 2007. Moja otázka: ako zaúčtuje preplatok v r.2008, daň v r.2009 a prečo musí toto potvrdenie dokladovať k daňovému priznaniu. Ďakujem.
chudaska
13.03.09,18:01
dobry den,SZCO nevysiel preplatok za rok 2007,ale poistovna v roku 2008 vratila nejaky preplatok,neviem aky, je to suma 1696,zauctovala som to ako iny zdanitelny prijem. Neviem,ci tam bola nejaka zrazkova dan,SZCO ziadny papier mi k tomu nedodal,tak neviem,ci tam bola zrazkova dan alebo nie,da sa este teraz ziadat nejake tlacivo z poistovne,aky preplatok a ci tam bola zrazkova dan?
mzdarka renca
13.03.09,18:54
dobry den,SZCO nevysiel preplatok za rok 2007,ale poistovna v roku 2008 vratila nejaky preplatok,neviem aky, je to suma 1696,zauctovala som to ako iny zdanitelny prijem. Neviem,ci tam bola nejaka zrazkova dan,SZCO ziadny papier mi k tomu nedodal,tak neviem,ci tam bola zrazkova dan alebo nie,da sa este teraz ziadat nejake tlacivo z poistovne,aky preplatok a ci tam bola zrazkova dan?

Potrebuješ potvrdenie zo zdravotnej poisťovne, ale zatiaľ použi jeho RZZP, to by mal mať. Podľa toho zistíš aká daň bola zrazená, podľa výšky vráteného preplatku to bolo zdanené zrážkou.
benefin
13.03.09,21:45
pre chudasku :)
kedze nemal preplatok vycisleny v RZZP tak asi nepomoze z neho vychadzat :). toto je nutne konzultovat len s poistovnou a zistit co vlastne vratili, alebo ak je to len takato suma, tak by som to nechala v ostatnych prijmoch, zdanila a kaslala na to. 322 sk nikoho nezabije, ked budes patrat viac prevolas a nevyriesis. ja uz mam napr. z apolla pisomne vyjadrenie hovorkyne ze preplatky nezdanili a ma si to SZCO zdanit sama, a teraz ma ekonomicky riaditel apolla poctil listom ze chcu vratit tu dan. bohuzial priznania sme uz podali a dodanili. ja som ochotna sa s nimi teraz natahovat, lebo som tam tolko volala a vypisovala a teraz toto. toto si este ozaj vychutnam! mam k tomu vsetky podklady a uz ich mam plne zuby.
chudaska
14.03.09,18:29
pre chudasku :)
kedze nemal preplatok vycisleny v RZZP tak asi nepomoze z neho vychadzat :). toto je nutne konzultovat len s poistovnou a zistit co vlastne vratili, alebo ak je to len takato suma, tak by som to nechala v ostatnych prijmoch, zdanila a kaslala na to. 322 sk nikoho nezabije, ked budes patrat viac prevolas a nevyriesis. ja uz mam napr. z apolla pisomne vyjadrenie hovorkyne ze preplatky nezdanili a ma si to SZCO zdanit sama, a teraz ma ekonomicky riaditel apolla poctil listom ze chcu vratit tu dan. bohuzial priznania sme uz podali a dodanili. ja som ochotna sa s nimi teraz natahovat, lebo som tam tolko volala a vypisovala a teraz toto. toto si este ozaj vychutnam! mam k tomu vsetky podklady a uz ich mam plne zuby.

vdaka za pomoc,ja si tiez myslim,ze ked to necham v ostatnych zdanit. prijmoch nic sa nestane, vraj je to este za predchadzajuce roky asi z roku 2006!!! Kedze nemam k tomu ziadny papier necham to tak!!
montina
30.03.09,12:04
a predkladám k danovému aj kopiu listu zo zdravotnej , že mi strhli dan?
leozka
09.02.11,16:46
Ahojky!Potrebovala by so poradiť!Manžel zaplatil zdravotnej poisťovni za rok 2010 viac, ako mal. Na zdravotke mu povedali, že buď má požiadať o vrátenie preplatku, al. si má v roku 2011 pozastaviť platby, aby sa to vyrovnalo. Manžel pozastavil platby a mňa zaujíma: v DP B mu napíšem skutočne zaplatené poistné/čiže viac, ako malo pôvodne byť/, al. len to, čo mal zaplatiť. Ja by som udala skutočne zaplatené poistné! Je to tak správne, ďakujem!
stravne
20.02.11,16:20
Ja mám ten istý problém. SZČO zaplatil plnú výšku odvodu do zdravotnej poistovne počas PN a teraz ked robim priznanie, tiež rozmýšľam, čo uviesť.
Ako tak ale čítam tieto staršie príspevky, tak pri ročnom zúčtovaní zdravotného poistenia asi nevrátia sumu preplatku, ktorý mi vyšiel...
Muška
20.02.11,16:34
Ja mám ten istý problém. SZČO zaplatil plnú výšku odvodu do zdravotnej poistovne počas PN a teraz ked robim priznanie, tiež rozmýšľam, čo uviesť.
Ako tak ale čítam tieto staršie príspevky, tak pri ročnom zúčtovaní zdravotného poistenia asi nevrátia sumu preplatku, ktorý mi vyšiel...
..do zdravotnej musíš nesmiešplatiť aj počas PN preddavky a až v RZZP sa ukáže či si mala príjem taký malý, že počas PN si bola poistencom štátu, ale ak si mala vysoký príjem, tak Ti vznikne nedoplatok.
Do ZP musíš zaslať aj doklad od SP, že si bola poberateľom nemocenských dávok /nestačí byť iba PN/
Iba do SP sa "zastavuje" platenie poistného.
stravne
20.02.11,17:43
No zdravotne bolo uhradene v plnej vyske, toto uvediem aj do danoveho priznania, potvrdenie zo SP som odovzdala do zdravotnej poistovne. Ibaže SZCO zaplatil aj plnú výšku odvodov do SP, volala som tam, udajne treba poslat ziadost o vratenie preplatku, ibaze co s tymto preplatkom, kam pojde do DP za 2011? Do prijmov zo živnosti /paušálne výdavky 60 %/alebo len ponizim odvody?
Príjem z PN neuvádzam do priznania, je oslobodený od dane.

Dakujem
Muška
22.02.11,18:19
Stravne,
takže dnes som zistila, že už ani do ZP sa počas PN neplatí a tieto preddavky nesmieš dať ani do RZZP, aj keby Ti mal vychádzať nedoplatok na ZP.
Musíš si sumy , ktoré SZČO zaplatila "bez právneho dôvodu" vyžiadať a v RZZP ich nepísať.
Opravila som aj príspevok č. 70
Muška
22.02.11,18:21
..a teda aj všetky poistné, či do SP, alebo ZP,ktoré mi bolo vlastne VRÁTENÉ, lebo som ich platila "bez právneho dôvou" by som nedala ani do VOZD, ale do VNZD.....a potom samozrejme aj vrátenie by som dala do PNZD.
veronikasad
22.02.11,18:27
Stravne,
takže dnes som zistila, že už ani do ZP sa počas PN neplatí a tieto preddavky nesmieš dať ani do RZZP, aj keby Ti mal vychádzať nedoplatok na ZP.
Musíš si sumy , ktoré SZČO zaplatila "bez právneho dôvodu" vyžiadať a v RZZP ich nepísať.
Opravila som aj príspevok č. 70
Muši, v ktorej poisťovni ?
Lebo ani na platenie poistného bez právneho dôvodu nemajú všetky jednotný názor. V DOVERE mi včera tvrdili, že ak živnostník nezmenil TP a platil viac, mám to uviesť v RZZP ako preplatok.

Naopak, v UNIONE - ak platil menej, mám uviesť len sumu ktorú zaplatil ...

(riešili sme to spolu v nedelu)
Jana_clenka
22.02.11,19:03
Muši, v ktorej poisťovni ?
Lebo ani na platenie poistného bez právneho dôvodu nemajú všetky jednotný názor. V DOVERE mi včera tvrdili, že ak živnostník nezmenil TP a platil viac, mám to uviesť v RZZP ako preplatok.

Naopak, v UNIONE - ak platil menej, mám uviesť len sumu ktorú zaplatil ...

(riešili sme to spolu v nedelu)

Podľa skúseností z RZZP za r. 2009 sa prikláňam k pohľadu Veronikysad aj vo VšZP.
Mala som tam preplatok práve kvôli PN, počas ktorej boli preddavky platené v nezníženej výške. Do RZZP išli skutočne zaplatené preddavky a teda preplatok bol výsledkom RZZP.

VšZP zaslala oznámenie o vrátení tohto preplatku kde je uvedené - citujem: "Po zúčtovaní vzájomných pohľadávok a záväzkov podľa §19 ods. 12 zákona je výsledná suma vášho preplatku xy €."

Zo zvýrazneného nevidím dôvod na riešenie preplatku inak ako cez RZZP. V uvedenom § som zmenu nepostrehla.
Muška
22.02.11,20:12
Janka,
ja som to v r. 2009 riešila tiež cez RZZP.
Ale dnes som obdržala RZZP, ktoré som poslala cez net do VšZP a tam neuznali preddavky počas platenia PN, tak som tam volala a pani call centre mi povedala, že nie, nemôžem ich zahrnúť do RZZP, musím si ich vyžiadať.
Tak som povedala, že OK, tak budem mať nedoplatok v RZZP, ale, že či nemôžu započítať tie "naviac platené preddavky" s tým nedoplatkom. To mi už pani povedala, že to sa musím dohodnúť osobne na pobočke.
Tak to sa mi ozaj nechce, tak som dnes požiadala o vrátenie.
Muška
22.02.11,20:22
Muši, v ktorej poisťovni ?
Lebo ani na platenie poistného bez právneho dôvodu nemajú všetky jednotný názor. V DOVERE mi včera tvrdili, že ak živnostník nezmenil TP a platil viac, mám to uviesť v RZZP ako preplatok.

Naopak, v UNIONE - ak platil menej, mám uviesť len sumu ktorú zaplatil ...

(riešili sme to spolu v nedelu)
Veronika,
dnes informácia z VšZP.
Mňa to už ozaj niekedy nebaví. Už týždeň telefonujem za klientov po SP a ZP.
Ale tiež si myslím, že riešenie cez RZZP bol ideál.
Čo už?
Jana_clenka
22.02.11,20:41
Janka,
ja som to v r. 2009 riešila tiež cez RZZP.
Ale dnes som obdržala RZZP, ktoré som poslala cez net do VšZP a tam neuznali preddavky počas platenia PN, tak som tam volala a pani call centre mi povedala, že nie, nemôžem ich zahrnúť do RZZP, musím si ich vyžiadať.
Tak som povedala, že OK, tak budem mať nedoplatok v RZZP, ale, že či nemôžu započítať tie "naviac platené preddavky" s tým nedoplatkom. To mi už pani povedala, že to sa musím dohodnúť osobne na pobočke.
Tak to sa mi ozaj nechce, tak som dnes požiadala o vrátenie.


Fíha, tak toto ma ozaj prekvapilo. Ďakujem za vysvetlenie.
Nechápem ale prečo to tak robia, to si teraz musí každá SZČO vedieť správne vypočítať znížené preddavky počas PN, OČR a pod. ... pre tých, ktorí sa takejto problematike nevenujú, to nie je zrovna ľahké.
benefin
23.02.11,01:01
..a teda aj všetky poistné, či do SP, alebo ZP,ktoré mi bolo vlastne VRÁTENÉ, lebo som ich platila "bez právneho dôvou" by som nedala ani do VOZD, ale do VNZD.....a potom samozrejme aj vrátenie by som dala do PNZD.
Muska, dovolila som si ta citovat ale toto nie je namietka voci tebe (dakujem za kazdu info), ale voci zdravotnym poistovniam -
toto sa mi uz zda nacisto chore. predsa ked niekomu robim dan priznanie tak sa ho vtedy ani nepytam ci bol PN! ako mam vediet, ze to platil "bez pravneho dovodu", ak tam nefiguruje nahodou nejaka vyplatena PN. takze kompletny zivotopis kazdeho SZCO k minulemu roku uz potrebujeme aj k dan.priznaniu? nielen k RZZP? potom naco sa v dani z prijmu zjednodusil prechod z JU na pausal al. naopak, tam sa uz neprihliada na zavazky, pohladavky.... Zdra.poistovne su z inej planety, ci co? http://www.porada.sk/images/icons/icon8.gif
asi su, lebo v minulom roku tiez ked spravili chybu oni, tak som sa ani na drsr nedovolala spravodlivosti. asi im dali pokutu, ale my sme robili opravne danove, bez postihu sice, ale dalsie papiere navyse, lebo to ZP pokaslali.
prepacte za tie vylevy, teraz k veci: to vazne mame skumat toto vsetko aj pri priznani k DzP? a to aj napriklad ked si moj ponikatel napriklad zle zapisal a posielal o 0,01 E mesacne viac?
stravne
23.02.11,18:23
Ja som dnes volala do VSZP, pani mi nahlasila presnu sumu ktoru mal SZCO platit za dni kedy nebol PN a tuto sumu mam uviest do RZZP a osobitne poziadat o vratenie preplatku na zdrav. poisteni. Pritom je to presne ta ista suma, ktora mi vysla v RZZP. Tiez je to na hlavu postavene. Tiez som bola v tej domienke ze prave preto sa robi toto RZZP. Len teraz neviem aku sumu uviest do DP, v skutocnosti zaplateny odvod alebo sumu ktoru mi dala v poistovni. Ak uvediem celú sumu do DP, potom budem musieť v DP za 2011 priznať aj preplatok, ktorý predpokladám poisťovna nezdaní.
stravne
23.02.11,18:36
Muška nepomýlila si sa?
"potom samozrejme aj vrátenie by som dala do PNZD"
Muška
23.02.11,20:18
..a teda aj všetky poistné, či do SP, alebo ZP,ktoré mi bolo vlastne VRÁTENÉ, lebo som ich platila "bez právneho dôvou" by som nedala ani do VOZD, ale do VNZD.....a potom samozrejme aj vrátenie by som dala do PNZD.

stravne,
ak som to v roku 2010 zaúčtovala do VNZD, tak v roku 2011 vrátenie zaúčtujem do PNZD.
stravne
24.02.11,05:44
Aha, ja robím papiere ale paušalistovi. Navrhuješ teda dať do DP
skutočne zaplatené odvody v plnej výške platené aj počas PN, alebo len tie ktoré sa mali naozaj platiť?
Katy a R
24.02.11,17:25
Muska, dovolila som si ta citovat ale toto nie je namietka voci tebe (dakujem za kazdu info), ale voci zdravotnym poistovniam -
toto sa mi uz zda nacisto chore. predsa ked niekomu robim dan priznanie tak sa ho vtedy ani nepytam ci bol PN! ako mam vediet, ze to platil "bez pravneho dovodu", ak tam nefiguruje nahodou nejaka vyplatena PN. takze kompletny zivotopis kazdeho SZCO k minulemu roku uz potrebujeme aj k dan.priznaniu? nielen k RZZP? potom naco sa v dani z prijmu zjednodusil prechod z JU na pausal al. naopak, tam sa uz neprihliada na zavazky, pohladavky.... Zdra.poistovne su z inej planety, ci co? http://www.porada.sk/images/icons/icon8.gif
asi su, lebo v minulom roku tiez ked spravili chybu oni, tak som sa ani na drsr nedovolala spravodlivosti. asi im dali pokutu, ale my sme robili opravne danove, bez postihu sice, ale dalsie papiere navyse, lebo to ZP pokaslali.
prepacte za tie vylevy, teraz k veci: to vazne mame skumat toto vsetko aj pri priznani k DzP? a to aj napriklad ked si moj ponikatel napriklad zle zapisal a posielal o 0,01 E mesacne viac?

.. je to špecialitka VZP :mee::mad: .. vitaj v klube nás naivných, ktorí sme si mysleli, že RZZP je ročné zučtovanie zdravotného poistenia :confused:;):D:
V Apolle s týmto problém nebol....
držím sa zásady, že platiť menej je výhodnejšie...;)
Muška
24.02.11,18:55
Aha, ja robím papiere ale paušalistovi. Navrhuješ teda dať do DP
skutočne zaplatené odvody v plnej výške platené aj počas PN nie, alebo len tie ktoré sa mali naozaj platiť áno?
stravne,
veď vo všetkých príspevkoch píšem, že nakoľko si ich vyžiadam späť, tak by som ich v roku, v ktorom som ich "bez dôvodu" uhradila, dala ako výdavok neovplyvňujúci ZD.
Katy a R
24.02.11,21:10
Ešte k tomu poistnému "zaplatenému bez právneho dôvodu" .. vo Všeobecnej ZP

Treba si to skontrolovať aspoň raz za čas - a hlavne ak sa neplatí presná suma .. lebo teda do RZZP to nejde:mad: .. a ak sa neskoro poistenec spamätá a nepožiada o vrátenie .. tak právo na vrátenie môže byť premlčané:mee::mee:
benefin
24.02.11,22:33
a este ma napadlo. ak si SZCO v decembri uhradila poistne za december, to budu alebo nebudu povazovat za uhradu preddavku? mozno si este nezauctovali predpis a teda to budu povazovat za poistne zaplatene bez pravneho dovodu? clovek uz netusi, co ich napadne. ale myslim si ze za december mam pravo si zaplatit v decembri, nie? ohranicena je len splatnost DO 8-ho dna po uplynuti prislus.kal.mesiaca. teda NAJNESKOR DO.
teoreticky vyhoviem zakonu ak si zaplatim aj na pol roka dopredu, ak to uvediem v poznamke, nie?
a okem toho, ZP je podla §25 ods.1 pis.f - "povinna vratit sumu predd.... zaplatenych bez pravneho dovodu do dvoch mesiacov od zistenia skutocnosti alebo na jeho ziadost... , takuto sumu mozno pouzit na zapocet pohladavky ZP voci platitelovi..."
z toho mi vyplyva, kedze do dvoch mesiacov mi ZP nic nevratila, tzn. nezistila tuto skutocnost. ja Platitel som takisto opravneny zapocitat nase pohladavky (nie je tak?), takze ak to v RZZP spravim...
resp. poslem k RZZP list, kde uvediem ze tieto sumy ktore som zaplatil bez pr.dovodu, si dovolujem zapocitat ako uhrady preddavkov za obdobie.... Zapocet predsa moze poslat kazda zo zmluvnych stran, nie? :confused:
Jana_clenka
25.02.11,19:10
Ešte sa vrátim k nadpisu tejto témy, aj keď už to tu bolo diskutované, mne je to stále nelogické - mám vrátený preplatok zo ZP, zrazenú daň chcem považovať za preddavok a uplatňujem si paušálne výdavky. Preplatok (v hrubom) len jednoducho pripočítam k príjmom a teda mi bude vstupovať do výpočtu 40% výdavkov ???
Logickejšie sa mi vidí znížiť zaplatené poistné o výšku tohto preplatku a takto ovplyvniť základ dane, ale zas neviem si sama sebe takýto postup ničím podložiť.
Zita5
25.02.11,19:19
Ešte sa vrátim k nadpisu tejto témy, aj keď už to tu bolo diskutované, mne je to stále nelogické - mám vrátený preplatok zo ZP, zrazenú daň chcem považovať za preddavok a uplatňujem si paušálne výdavky. Preplatok (v hrubom) len jednoducho pripočítam k príjmom a teda mi bude vstupovať do výpočtu 40% výdavkov ???
Logickejšie sa mi vidí znížiť zaplatené poistné o výšku tohto preplatku a takto ovplyvniť základ dane, ale zas neviem si sama sebe takýto postup ničím podložiť.

Veru nemáte to čím podložiť , nič také neexituje .Ale existuje pokyn , ktorý uvádza ako má daňovník postupovať pri paušálnych výdavkoch , čo sa týka preplatku RZZP, ale to čo sa Vám zdá logickejšie tam nie je ;).
benefin
25.02.11,20:47
Ešte sa vrátim k nadpisu tejto témy, aj keď už to tu bolo diskutované, mne je to stále nelogické - mám vrátený preplatok zo ZP, zrazenú daň chcem považovať za preddavok a uplatňujem si paušálne výdavky. Preplatok (v hrubom) len jednoducho pripočítam k príjmom a teda mi bude vstupovať do výpočtu 40% výdavkov ???
Logickejšie sa mi vidí znížiť zaplatené poistné o výšku tohto preplatku a takto ovplyvniť základ dane, ale zas neviem si sama sebe takýto postup ničím podložiť.
logicky mi vyplyva (aj ked tieto predpisy uz s logikou skutocne maju malo spolocne), ze kedze platene poistne pri pausalistoch nie je sucastou 40% vydavkov ale zvlast pripocitatelnym vydavkom, tak ani jeho vratenie, nemoze byt prijmom, pri ktorom je narok si uplatnit 40%. a usmernenie drsr tiez hovori o zahrnuti do zakladu dane (nie do prijmov - nejde o uctovnu jednotku ktora preukazuje skutoc. vydavky).
jednoznacne mi vychadza, ze ide o §17 ods.4 "sucastou ZD je aj prijem, z ktoreho sa vybera dan zrazkou podla §43, ...ak danovnik, ktory je FO a nie je povinny tieto prijmy uctovat, vyuzil moznost odpocitat dan vybranu zrazkou ako preddavok na dan..."
a teda tento prijem nezahrniem do PRIJMOV podla §6, ale upravim ZD na riadku 42 DP (§17 ... polozky zvysujuce ZD) o sumu preplatku v hrubom a odpocitam si preddavok na dan.
a teda tento prijem nezahrniem do PRIJMOV podla §6, ale v hrubom ho uvediem v odd.V, r.34 - podla §43 ods.3 pism. l. a odpocitam si preddavok na dan
(samozrejme pokial si nechcem odpocitavat preddavok na dan, tak tento prijem mozem ignorovat a povazovat za vysporiadany)
Zita5
25.02.11,20:58
logicky mi vyplyva (aj ked tieto predpisy uz s logikou skutocne maju malo spolocne), ze kedze platene poistne pri pausalistoch nie je sucastou 40% vydavkov ale zvlast pripocitatelnym vydavkom, tak ani jeho vratenie, nemoze byt prijmom, pri ktorom je narok si uplatnit 40%. a usmernenie drsr tiez hovori o zahrnuti do zakladu dane (nie do prijmov - nejde o uctovnu jednotku ktora preukazuje skutoc. vydavky).
jednoznacne mi vychadza, ze ide o §17 ods.4 "sucastou ZD je aj prijem, z ktoreho sa vybera dan zrazkou podla §43, ...ak danovnik, ktory je FO a nie je povinny tieto prijmy uctovat, vyuzil moznost odpocitat dan vybranu zrazkou ako preddavok na dan..."
a teda tento prijem nezahrniem do PRIJMOV podla §6, ale upravim ZD na riadku 42 DP (§17 ... polozky zvysujuce ZD) o sumu preplatku v hrubom a odpocitam si preddavok na dan.
(samozrejme pokial si nechcem odpocitavat preddavok na dan, tak tento prijem mozem ignorovat a povazovat za vysporiadany)

V tejto téme si prečítajte kedy môžeme použiť riadok 42
http://www.porada.sk/t160358-poucenie-k-dp-fo-b-2010-riadok-42-43-a.html
benefin
25.02.11,21:29
V tejto téme si prečítajte kedy môžeme použiť riadok 42
http://www.porada.sk/t160358-poucenie-k-dp-fo-b-2010-riadok-42-43-a.html
dakujem za upozornenie. toto som naozaj nepostrehla. ale pointa riesenia mi zostava rovnaka, takze som prebehla tlacivo znovu a opravujem:
prijem z preplatku z RZZP zahrniem do odd.V. r.34 - podla §43 ods.3 pism. l - "poistne zo zaplateneho poistneho na verejne ZP, o ktore si danovnik znizil v predch. zd.obdobiach prijem podla §5 alebo §6, vratene zdrav.poistovnou tomuto danovnikovi z rzzp"
stravne
26.02.11,13:26
Ale kedže v RZZP nevyjde preplatok, pretože uvediem len sumu,ktorá sa mala naozaj platiť počas PN /podľa pokynov VSZP/ a osobitnou žiadosťou požiadam o vrátenie preplatku na zdravotnom poistení, tak potom tento preplatok jednoducho len odrátam od odvodov zaplatených za rok 2011 do DP 2011.
Jana_clenka
26.02.11,17:12
dakujem za upozornenie. toto som naozaj nepostrehla. ale pointa riesenia mi zostava rovnaka, takze som prebehla tlacivo znovu a opravujem:
prijem z preplatku z RZZP zahrniem do odd.V. r.34 - podla §43 ods.3 pism. l - "poistne zo zaplateneho poistneho na verejne ZP, o ktore si danovnik znizil v predch. zd.obdobiach prijem podla §5 alebo §6, vratene zdrav.poistovnou tomuto danovnikovi z rzzp"

Mne sa to tiež v tých príjmoch nepáči, ale riadok 34 ??? Podľa mňa §43 ods.3 písm.l iba hovorí o tom, že z preplatku poistného sa zrazí daň v prípade príjmov podľa § 5 aj 6. Nič nehovorí o tom, že preplatok je príjmom podľa §5 a teda prečo odd. V r. 34 ?
Podľa §5 ods.1 písm.i je príjmom zo závislej činnosti vrátené poistné o ktoré si daňovník znížil v predch.zdaňovacích obdobiach príjmy zo závislej činnosti. Takže mne to ani sem nepasuje ... stále premýšľam čo s tým urobiť ... ďakujem za diskusiu, rada sa ešte o tomto pobavím.
Zita5
26.02.11,17:42
Mne sa to tiež v tých príjmoch nepáči, ale riadok 34 ??? Podľa mňa §43 ods.3 písm.l iba hovorí o tom, že z preplatku poistného sa zrazí daň v prípade príjmov podľa § 5 aj 6. Nič nehovorí o tom, že preplatok je príjmom podľa §5 a teda prečo odd. V r. 34 ?
Podľa §5 ods.1 písm.i je príjmom zo závislej činnosti vrátené poistné o ktoré si daňovník znížil v predch.zdaňovacích obdobiach príjmy zo závislej činnosti. Takže mne to ani sem nepasuje ... stále premýšľam čo s tým urobiť ... ďakujem za diskusiu, rada sa ešte o tomto pobavím.

O riadku 34 nemôže byť ani reč, čítajte http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danovy_subjekt/pokyny_dr_sr/data/zahrn_prepl_1008.pdf . Pri vedení JU o tom netreba diskutovať , jasne to uvádzajú Postupy JU .Paušálne výdavky , je tam na výber.
Jana_clenka
26.02.11,18:03
O riadku 34 nemôže byť ani reč, čítajte http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danovy_subjekt/pokyny_dr_sr/data/zahrn_prepl_1008.pdf . Pri vedení JU o tom netreba diskutovať , jasne to uvádzajú Postupy JU .Paušálne výdavky , je tam na výber.

Súhlasím - r. 34 nie.
V pripnutom linku je ale skutočne uvedené, že sa upraví základ dane a nie príjmy.
Je mi jasné, že pre JÚ sa to podľa postupov účtovania = navýšeniu príjmov, ale pre paušalistov z čoho vyplýva, že navýšenie základu dane = navýšenie príjmov ? Toto mi vŕta v hlave :confused:.
stravne
26.02.11,18:15
No v prípade paušalistu je tam na výber....
1- bud dan z preplatku bude povazovat za vysporiadanu a preto si dany preplatok nezahrnie ani do prijmov
2-preplatok zahrnie do prijmov a zrazenu dan si odpocita od danovej povinnosti
Ja to chapem aspon tak...

Toto sa tyka preplatku na zdravotnom poisteni ktore je vysledkom RZZP, ale co ak mne vznikol preplatok na zdravotnom poisteni ktory nie je vysledkom RZZP? a takisto preplatok na socialnom poisteni...tento ako uviest do DP???
Jana_clenka
26.02.11,18:20
No v prípade paušalistu je tam na výber....
1- bud dan z preplatku bude povazovat za vysporiadanu a preto si dany preplatok nezahrnie ani do prijmov
2-preplatok zahrnie do prijmov a zrazenu dan si odpocita od danovej povinnosti
Ja to chapem aspon tak...

Toto sa tyka preplatku na zdravotnom poisteni ktore je vysledkom RZZP, ale co ak mne vznikol preplatok na zdravotnom poisteni ktory nie je vysledkom RZZP? a takisto preplatok na socialnom poisteni...tento ako uviest do DP???

Zvýraznené by som určite dala tak ako píšeš vo svojom príspevku 93, t.j. o tieto sumy by som ponížila poistné.
Jana_clenka
26.02.11,18:24
No v prípade paušalistu je tam na výber....
1- bud dan z preplatku bude povazovat za vysporiadanu a preto si dany preplatok nezahrnie ani do prijmov
2-preplatok zahrnie do prijmov a zrazenu dan si odpocita od danovej povinnosti
Ja to chapem aspon tak...
DP???

Toto áno, chápem, že mám na výber - buď zahrniem alebo nezahreniem preplatok do základu dane ... ale to je iné ako zahrnutie do príjmov.
Zita5
26.02.11,18:25
Toto áno, chápem, že mám na výber - buď zahrniem alebo nezahreniem preplatok do základu dane ... ale to je iné ako zahrnutie do príjmov.

Jedine zahrnúť do príjmov , v DP nie je riadok na to , aby DZ navýšil o preplatok .
Jana_clenka
26.02.11,18:43
Jedine zahrnúť do príjmov , v DP nie je riadok na to , aby DZ navýšil o preplatok .

Veď to tak aj nakoniec spravím Zitka, len by som chcela mať lepší dôvod ako ten, že v DP nie je na to kolonka.

Všetky moje "pátrania" smerujú k tomu, že mám upraviť základ dane tým, že zvýšim príjmy.

Keď však znížim výdavky, tiež je to úprava základu dane. Preto ma tak nejak láka táto možnosť, ktorá mi je pri paušalistoch logickejšia.
benefin
27.02.11,19:58
Súhlasím - r. 34 nie.
V pripnutom linku je ale skutočne uvedené, že sa upraví základ dane a nie príjmy.
Je mi jasné, že pre JÚ sa to podľa postupov účtovania = navýšeniu príjmov, ale pre paušalistov z čoho vyplýva, že navýšenie základu dane = navýšenie príjmov ? Toto mi vŕta v hlave :confused:.
Vzdávam sa. Tá odvolávka k r.34 na §43 ods.3 pís. l - kde je zahrnutý aj preplatok z RZZP podľa §6 - sa mi to zdalo ako najlogickejšie. Ale skutočne podľa poučenia je to len o závislej činnosti.
Takže sa všetkým ospravedlňujem, a napriek tomu, že mi to pripadá skutočne úplne nelogické, tak jediná cesta je asi naozaj - zahrnúť do príjmov a uplatniť si z toho paušálne výdavky.
Nakoniec to síce logiku nemá, ale myslím že všetkých našich podnikateľov s preplatkami to len poteší ... :D
Zdenka175
28.02.11,06:42
Ak máte Ju tak je to jasné, celý preplatok ide do Príjmu a v DP si odpočítate daň. Ale paušalista nemusí dávať preplatok do príjmu a daň nežiadať v DP, je praktický už vysporiadaná . Len si dá sumu z preplatku tú poníženú o daň do nákladov.
Jana_clenka
28.02.11,07:49
Ak máte Ju tak je to jasné, celý preplatok ide do Príjmu a v DP si odpočítate daň. Ale paušalista nemusí dávať preplatok do príjmu a daň nežiadať v DP, je praktický už vysporiadaná . Len si dá sumu z preplatku tú poníženú o daň do nákladov.

Neviem ako ste mysleli poslednú vetu. Paušalista ... do nákladov ??? To nie.
Pokiaľ preplatok bude považovať za vysporiadný, jednoducho ho iba nezahrnie do príjmov.
Zdenka175
28.02.11,09:24
Neviem ako ste mysleli poslednú vetu. Paušalista ... do nákladov ??? To nie.
Pokiaľ preplatok bude považovať za vysporiadný, jednoducho ho iba nezahrnie do príjmov.
Môj manželovi poslala ZP list a rovno mu tú sumu bez dane započítali s preddavkami na poistné. A to som myslela. Príjem je vysporiadaný a tú poníženú sumu rátať ako výdaj na poistné. Lebo peniaze vôbec neposlali. Neviem ale vám možno vrátili peniaze na účet.
kunecka
03.03.11,07:44
Ahojte, citala som celu tuto diskusiu, ale stale neviem, ako to riesite. Ak uplatnujem pausalne vydavky, dat preplatok zo ZP do prijmov a uplatnit z neho este pausalne vydavky, alebo len ponizit vydavky. A ked mam vratene poistne zo Soc. poistovne (zaplatene naviac pocas PN)?
Muška
03.03.11,07:50
An-Cib
03.03.11,11:49
FO - živnosť ukončená v r. 2009, v r. 2010 dobrovoľne nezamestnaný a 3 mesiace pracovná zmluva.
ZP vrátila preplatok na rzzp za r. 2009 v r. 2010.
Daňovník si predtým zo živnosti uplatňoval paušálne výdavky.

Neviem či som tosprávne pochopila, ale túto zrazenú daň by sme chceli späť, ako ju dostanem do základu dane? Uvediem to do §6 - príjem zo živnosti?
Jana_clenka
03.03.11,17:47
FO - živnosť ukončená v r. 2009, v r. 2010 dobrovoľne nezamestnaný a 3 mesiace pracovná zmluva.
ZP vrátila preplatok na rzzp za r. 2009 v r. 2010.
Daňovník si predtým zo živnosti uplatňoval paušálne výdavky.

Neviem či som tosprávne pochopila, ale túto zrazenú daň by sme chceli späť, ako ju dostanem do základu dane? Uvediem to do §6 - príjem zo živnosti?
Pozri príspevok č.95 - je tam link na usmernenie presne k Tvojej otázke.
elizabet100
05.03.11,20:06
Manželovi došlo oznámenie o v ýsledku RZZP za rok 2009.

V ktorom sa píše:

Výsledkom RZ 2009 bol zistený preplatok vo výške 53,88 Eur
Výška vráteného poistného z preplatku RZ za rok 2009 predstavuje sumu 0,06 Eur.
Vrátený preplatok z ročného zúčtovania je znížený o sumu odvodenej dane vovýške 0,01 Eur. Na účet mu došlo 53,87 Eur.

Ako mám tomu rozumieť?? :confused:
Manžel si uplatňuje paušálne výdavky.
NAVA
07.03.11,09:42
Dobrý deň, nechcem zakladať novú tému tak dúfam že píšem do tej správnej:).

:confused:Potrebujem sa uistiť či som správne pochopila danú problematiku .
Daňovník si uplatňuje paušálne výdavky DP za rok 2010:
- preplatok z RZZP(90,30) pripočítam k príjmom( a teda uplatní si na to aj 40% paušál...), daň z 90,30 t.j. 17,15€ odvedenú poisťovňou si uplatní
cez DP r. 99
- vrátenú mylnú platbu 35,50€ uvedie vo výdajoch ponížením odvodov
(- 35.50€)
- vrátený preplatok na poistnom za 1/2009-7/2010 zo SP uvedie tiež vo
výdajoch ponížením odvodov. (aj keď v roku 2009 príjem 0€ tak predpokladám si neuplatňoval ani výdaje) nerobila som mu DP
Je to takto správne?

Daňovník si do 6/2010 platil odvody vo vyššej sume ako mal od 1.7.2010 na základe DP rok 2009( príjem 0€ ) sa stal dobrovolne poistenou osobou a upravil odvody no od 23.08. 2010-31.12.2010 PN ale odvody stále platil. Môžem mu uplatniť do odvodov všetky platby, ktoré uhradil?
Na základe žiadosti o vrátení preplatku na poistnom, sumu ktorú nám vrátia započítam znovu do výdajov ponížením odvodov v roku 2011?

Ďakujem za pomoc, a že nám menej skúseným tak pomáhate!!!
NAVA
08.03.11,08:42
Dobrý deň, nechcem zakladať novú tému tak dúfam že píšem do tej správnej:).

:confused:Potrebujem sa uistiť či som správne pochopila danú problematiku .
Daňovník si uplatňuje paušálne výdavky DP za rok 2010:
- preplatok z RZZP(90,30) pripočítam k príjmom( a teda uplatní si na to aj 40% paušál...), daň z 90,30 t.j. 17,15€ odvedenú poisťovňou si uplatní
cez DP r. 99
- vrátenú mylnú platbu 35,50€ uvedie vo výdajoch ponížením odvodov
(- 35.50€)
- vrátený preplatok na poistnom za 1/2009-7/2010 zo SP uvedie tiež vo
výdajoch ponížením odvodov. (aj keď v roku 2009 príjem 0€ tak predpokladám si neuplatňoval ani výdaje) nerobila som mu DP
Je to takto správne?

Daňovník si do 6/2010 platil odvody vo vyššej sume ako mal od 1.7.2010 na základe DP rok 2009( príjem 0€ ) sa stal dobrovolne poistenou osobou a upravil odvody no od 23.08. 2010-31.12.2010 PN ale odvody stále platil. Môžem mu uplatniť do odvodov všetky platby, ktoré uhradil?
Na základe žiadosti o vrátení preplatku na poistnom, sumu ktorú nám vrátia započítam znovu do výdajov ponížením odvodov v roku 2011?

Ďakujem za pomoc, a že nám menej skúseným tak pomáhate!!!

Prepáčte, že som použila ten výkričník ale súrne potrebujem urobíť toto DP a zaniesť ho na podpis daňovníkovi ( leží vo vážnom stave dlhodobo v nemocnici aby mi to mohol ešte podpísať).

Ďakujem.