mija2
31.01.09,17:28
Prosím, viete mi niekto poradiť, ak či sa v JU účtujú v rámci uzávierkových
operácii k 31.12.2008 aj kurzové rozdiely, ktoré vznikajú pri úhradách jednotlivých splátok leasingu v EUR oproti kurzu v deň obstarania, ktorým sa prepočítava istina na účely odpisu?

Platí to aj pri vozidlách obstaraných formou spotrebného úveru
v EUR. Ide tu tiež o postupné splácanie dlhodobého majetku.
Vopred ďakujem
Johanka
31.01.09,16:42
Prosím, viete mi niekto poradiť, ak či sa v JU účtujú v rámci uzávierkových
operácii k 31.12.2008 aj kurzové rozdiely, ktoré vznikajú pri úhradách jednotlivých splátok leasingu v EUR oproti kurzu v deň obstarania, ktorým sa prepočítava istina na účely odpisu?

Platí to aj pri vozidlách obstaraných formou spotrebného úveru
v EUR. Ide tu tiež o postupné splácanie dlhodobého majetku.
Vopred ďakujem
K prvej časti otázky:
§17 ods.6 Postupov účtovania:
(6) Ak je ocenenie majetku v cudzej mene, prepočíta sa ocenenie majetku, ako aj ocenenie záväzku z istiny v účtovníctve nájomcu na slovenskú menu kurzom vyhláseným Národnou bankou Slovenska platným ku dňu prevzatia majetku nájomcom. V deň splatnosti dohodnutých platieb sa v knihe záväzkov nájomcu účtuje záväzok vo výške splatného finančného nákladu, prepočítaný kurzom vyhláseným Národnou bankou Slovenska platným ku dňu splatnosti. V peňažnom denníku sa zaúčtuje úhrada dohodnutej platby v slovenskej mene, ktorá sa ocení kurzom príslušnej banky, ak má účtovná jednotka účet vedený v slovenských korunách alebo kurzom vyhláseným Národnou bankou Slovenska, platným v deň úhrady, ak má účtovná jednotka účet vedený v cudzej mene. Kurzové rozdiely, vznikajúce pri jednotlivých splátkach sa účtujú v rámci uzávierkových účtovných operácií.

K druhej časti - nesplácaš dlhodobý majetok, ale úver. Pozri si zmluvu ;).
mija2
31.01.09,17:01
Viem že je to úver ale na obstaranie dlhodobého majetku a podľa
postupov o účtovaní v JU sa úváda v par.10 odst.28

(28) Kurzové rozdiely vznikajúce pri úhrade dlhodobého majetku v cudzej mene sa účtujú v rámci uzávierkových účtovných operácií podľa
a) § 4 ods. 6 písm. e) piateho bodu, ak ide o kurzovú stratu,
b) § 4 ods. 6 písm. d) tretieho bodu, ak ide o kurzový zisk.

ja si myslím, že tu je to riešené
Dana4111
02.02.09,12:51
Ja som z toho jeleň,
kurzové rozdiely vznikajúce pri jednotlivých splátkach sa účtujú v rámci uzávierkových účtovných operácií.
ale mne nevznikajú kurzové rozdiely pri splátkach ,lebo to platím kurzom NBS platným ku dňu splatnosti.Mne sa jedná o kurzový rozdiel z odpisov istiny na konci roka ,pretože je OC prepočítaná kurzom prevzatia.
Johanka
02.02.09,14:11
Aj ja som asi jeleň :) - ako Ti môže vzniknúť pri výpočte odpisov kurzový rozdiel ? Ako počítaš odpisy ?
ROTI
02.02.09,14:48
Ak tomu už dobre rozumiem,
robia sa kurzové rozdiely takto?
splatná mesačná časť istiny sa prepočíta kurzom -dňom prevzatia.
V deň úhrady sa táto splatná časť istiny prepočíta kurzom platným v deň úhrady.
Rozdiel týchto súm je kurzový rozdiel?
ROTI
02.02.09,17:14
Nikto nevie poradiť?
Zorenka
02.02.09,18:15
Roti, myslím že tomu rozumieš. Môj názor napr. roku 2006 preberieš dlhodobý majetok V 2 odp.skupine v OC 10 OOO €,dňa prevzatia €=34,20. Zaradíš do majetku 342.000,- SK. V priebehu roku 2006 a 2007 sa tieto kurzové rozdiely nevykazovali ako závierkové operácie v peňažnom denníku, len v knihe závazkov. V roku 2008 si uhradil napr. 1000€ istiny .Platil si každý mesiac,každý mesiac iný kurz komerčnej banky. Uhradenú istinu
v roku 2008 prepočítaš kurzom dńa prevzatia, t.j. 34,20, napr. tých looox34,20´=34.200,- Sk. Zároveň prepočítaš po mesačných splátkach každý mesiac, koľko si v istine skutočne uhradil. Napr. Ti vyjde že si uhradil 32.200,-Sk. Rozdiel 2000,- Sk
kurzový zisk za rok 2008.Budem rada, ak sa vyjadria i iní účastníci porady.Dúfam ,že je to popísané dosť lopatisticky.
ROTI
02.02.09,18:42
Ďakujem za odpoveď, ešte sa chcem spýtať, súčasťou
leas.splátok je aj finančný výnos/úrok/, ktorý si účtuje leasingovka,
myslím, že z toho sa kurzový rozdiel nerobí, ale pre istotu sa opýtam na Váš názor.
Zorenka
02.02.09,18:57
Kurzový rozdiel zisk a či strata sa účtuje len z istiny, úroky/finančný výnos/ sa účtuje v položke réžia v plnej výške úhrady.Prajem pekný večer.
ROTI
02.02.09,19:01
Ešte raz ďakujem,
a čo ak splátka splatná v dec. 2008 nie je uhradená,
potom sa tam neúčtuje žiadny kurzový rozdiel z istiny?
Zorenka
02.02.09,19:13
Keď splátka nebola zaplatená, nebolo o nej ani účtované v peňažnom denníku. V tomto prípade by som riešila uhradených 11 splátok istiny s porovnaním predpisaných 11splátok dľa splátkového kalendára a len z týchto by som vyčíslila kurzový zisk.
ROTI
02.02.09,19:54
Ďakujem a prajem pekný večer.
Dana4111
03.02.09,12:08
Aj ja som asi jeleň :) - ako Ti môže vzniknúť pri výpočte odpisov kurzový rozdiel ? Ako počítaš odpisy ?

SORI,asi som sa zle vyjadrila,:)
ja som mala na mysli, že som zaradila majetok dňom prevzatia -istina napr.
10 000eurx34=340 000.-
z tohto sa vypočítali odpisy /48m/

a teraz ked som sa preklopila do nového roku a prepočet 30,126 sa ta hodnota/ na karte majetku/ istiny-OC-zmenila:
340 000 SK/30,126=11285,93
mne nieje jasné čo s tým rozdielom 1285,93:eek:
Pomooooooooooooooooooccccccccccccccc
Adula
22.02.10,11:14
Chcem sa spýtať, odpisy pri lízingoch v eur z roku 2007 rátate zo sumy pôvodnej, však? Odpisy sa neprepočítavajú konver.kurzom? Aďa