Rozalka
31.01.09,17:12
k opatreniu Ministerstva financií Slovenskej republiky z 27. novembra 2008 č.MF/24219/2008-74, ktorým sa mení a dopĺňa opatrenie Ministerstva financiíSlovenskej republiky z 31. marca 2003 č. 4455/2003-92, ktorým sa ustanovujú podrobnosti o usporiadaní, označovaní a obsahovom vymedzení položiek individuálnej
účtovnej závierky a rozsahu údajov určených z individuálnej účtovnej závierky na zverejnenie pre podnikateľov účtujúcich v sústave podvojného účtovníctva v znení neskorších predpisov

Opatrenie bolo uverejnené vo FS 11/2008 (str. 768)
Dnes mi prostredníctvom RSS z DR SR bolo doručené toto Usmernenie, ktoré prikladám.
Ester plus
26.02.10,07:07
Podľa tohto usmernenia by sa malo postupovať tak, že sa k hodnotám v súvahe a vo výkaze ziskov a strát pripočítajú tri nuly a suma sa predelí konverzným kurzom. Programy to robia ale tak, že zoberú hodnotu z roku 2008 vyjadrenú v SKK a tú prepočítajú konverzným kurzom. Určite veľa firiem podá tieto výkazy tak ako to urobí ich softvér? Bude to veľká chyba?
lusil329
17.03.10,12:12
Podľa tohto usmernenia by sa malo postupovať tak, že sa k hodnotám v súvahe a vo výkaze ziskov a strát pripočítajú tri nuly a suma sa predelí konverzným kurzom. Programy to robia ale tak, že zoberú hodnotu z roku 2008 vyjadrenú v SKK a tú prepočítajú konverzným kurzom. Určite veľa firiem podá tieto výkazy tak ako to urobí ich softvér? Bude to veľká chyba?

asi som už neaktuálna, ale myslím, že udaje z výkazov za rok 2008 nepočítaš tak, že pridáš tri nuly, ale vezmeš si súvahu a výkaz ziskov a strát za rok 2008 v celých SK a prepočítaš na eurá konverzným kurzom, napr. aktíva v súvahe si mala v celkovej sume za 2 508 (v tis. Sk) ale v skutočnosti boli 2 508 127,30 Sk, tak túto sumu vydelíš kurzom.
Rozalka
17.03.10,17:11
Lusil329, v pokynoch sa píše, že sa majú údaje uvedené v tisícoch prepočítať konvkurzom, čiže tak, ako píše Ester plus. Tj. ak je v súvahe uvedené 200 (čiže 200 tisíc Sk), tak uvedieš 6639 (EUR).
Ale nič sa nestane, ak budeš prepočítavať z "halierokových" súm.
lusil329
17.03.10,21:36
a nie je to padnuté na hlavu??? myslím že každý softeér to prerátava z "halierkových" súm ... to už vážne nevedia, ako by to prekombinovali...
ego.mc
17.03.10,23:04
Myslím si, že v tomto prípade je to výnimočne problém softvéru a nie DR.
Ako by si chcela inak porovnať tohtoročné výkazy s tými z minulého roka?
Jara
18.03.10,07:22
Ja už teda neviem ako tie stavy mám dať. Na súvahe z počítača mám napr. aktíva o 55 € viac ako keď si prepočítam odovzdanú súvahu v roku 2008 kurzom. Jednoducho ísť podľa počítača? Vziať počiatočné stavy a kašľať na prepočty? Riadne ma to rozčuľuje.
M77
18.03.10,07:31
Lusil329, v pokynoch sa píše, že sa majú údaje uvedené v tisícoch prepočítať konvkurzom, čiže tak, ako píše Ester plus. Tj. ak je v súvahe uvedené 200 (čiže 200 tisíc Sk), tak uvedieš 6639 (EUR).
Ale nič sa nestane, ak budeš prepočítavať z "halierokových" súm.


Ja som všetko prepočítala z presných súm. Takže nemusím všetko prerábať z údajov uvedených v tisícoch?
Dav
18.03.10,07:36
Ja som všetko prepočítala z presných súm. Takže nemusím všetko prerábať z údajov uvedených v tisícoch?
Nemusíš.
skvrnka
18.03.10,11:05
Prepočítala som podľa pokynov kde sa píše citujem
" sa v súvahe najskôr prepočíta suma vykazovaná na súčtových
riadkoch 001 a 066 a vo výkaze ziskov a strát...............suma
na súčtovom riadku 61" . Potom tam ešte niečo píšu "....vychádzať zo súm v SK ......a pred ich vykázaním v celých tisícoch slovenských korún". Takže som zobrala riadky ako píšu napr.ak tam bolo 28.750 znamená to 28.750.000,- Sk a túto sumu
som prepočítala konverzným kurzom. Tiež mi vyšli rozdiely cca
6,- EUR, ako keby som to vypočítala z presnej sumy napr.28.750.498, a tak som to tam dala.Myslím, že každý tam bude mať iné sumy, preto určite by bolo rozumnejšie dať jednoduchý pokyn, že za zdaňovacie obdobie 2009 sa vo výkazoch predchádzajúce obdobie nevyplňa.
Jara
18.03.10,14:03
Skvrnka, čítaš mi z duše. Aj môj názor je, že alebo to malo ostať s tis. sk ako to bolo v skutočnosti, alebo jednoducho nevyplňovať. 2 dni som sa trápila so súvahou, aj tak by som ruku do ohňa nedala, že je to celkom OK. Veď mne vychádzali rozdiely aj 50 €, takže to bolo skutočne hrozné. Asi skončíme po tomto DP na psychiatrii...
atka4
18.03.10,17:25
Lusil329, v pokynoch sa píše, že sa majú údaje uvedené v tisícoch prepočítať konvkurzom, čiže tak, ako píše Ester plus. Tj. ak je v súvahe uvedené 200 (čiže 200 tisíc Sk), tak uvedieš 6639 (EUR).
Ale nič sa nestane, ak budeš prepočítavať z "halierokových" súm.

Súhlas,
tiež som si s tým dala námahu a prepočítaval od súčtových riadkov, postupne dolu, ale....
odniesla som jednu s.r.o. a pýtala som sa práve na tento problém, ako postupovať. (DÚ KE IV).
Pani mi odpovedala, že je dôležitý súčtový riadok súvahy 001 a 066 a vo výkaze ziskov a strát suma na súčtovom riadku 61, ostatné im ich SW nebude vedieť prekontrolovať a porovnať, vraj nie je tak zostavený - u nich na DÚ v systéme....