martina0203
31.01.09,17:26
Dom, či byt. Čo je lepšie? A hlavne, čo sa viac oplatí?
Zoltán Kovács
31.01.09,16:32
Dom, jednoznačne. Býval som 35 rokov v byte, 2 roky v dome. Nedá sa to porovnať.

A v dnešnej dobe ceny bytov sú také, že z toho sa dá aj dom postaviť.
martina0203
31.01.09,16:36
Tiež myslím, že ak by som kúpila 2 izbový byt, zato môžem postaviť dom z viacerými izbami, nie?
plavčík
31.01.09,16:40
...nóó...pokiaľ máš pozemok, tak určite dom, ale ak by si mala dať milión len za pzemok...tak z finančnej stránky asi byt.

Inak práve máme v rodine taký problém, synovec si postavil dom pri
Pezinku..ale musí denne dochádzať do práce 30 km a jeho žena vozí dieťa do školy do mestečka čo je cca 5km a ďalšie dieťa majú postihnuté a nikde nie je integrovaná škôlka a tak nemôže ísť ona do práce... Keď idú za rodičmi na Oravu, musíme tam chodiť / do toho domu/ prikurovať...

Takže ja som sa z domu asi vyliečila...
martina0203
31.01.09,16:48
Nie som si taká istá či stojí pozemok 1 milión korún. Ono to hlavne záleží aký veľký. Preto porovnávam byt s domom, lebo veľký dom by som ani nechcela. Čiže nepotrebujem k životu veľký priestor. S tým synovcom ma to mrzí. To je asi veľmi zlé. Ľudia si myslia, že ich problémy sú asi tie najväčšie aké môžu existovať a vidíš, sú ľudia, ktorí majú neuveriteľné problémy a starosti. Mojej kamarátke 26 ročnej sa pred nedávnom zabil muž, v aute, ktoré ani nešoféroval a vidíš, zostala sama s malým chlapcom, problémy na krku a po finančnej stránke je to v tomto štáte neúspešné... Toto sú ozajstné problémy, tak je.
martina0203
31.01.09,18:17
Nieje v Pezinku žiadna integrovaná škôlka? Učím v Báhoni a myslela som, že je.
elkibo
31.01.09,18:33
Ja som byval 15rokov v byte a po nastahovani do RD viem ze uz nikdy nepojdem do bytu. Ale sto ludi sto chuti. Na RD treba stale nieco robit dorabat (klenbovu pivnicu, dielnu, altanok, vymena starych veci za nove...) a prakticky zere stale peniaze. Byt si prerobite a nemate uz kde davat peniaze a tak si uzivate.
jozka56
31.01.09,19:02
Bývanie v bytovke je pohodlnejšie. Radšej by som chcela dom, aj keď je okolo neho dosť roboty. S tým kúrením je to horšie, ak sa kúri s pevným palivom. Moja dcéra má dobrého suseda, ktorý ochotne počas zimného obdobia chodí prikladať do kotla.
mičinko
31.01.09,19:58
určite dom
220870
31.01.09,20:36
Dom nie je pre lenivých a televíznych maniakov.Vyrástol som v RD tri roky býval v bytovke nikdy viac ,radšej maringotka.Teraz RD.
arizona
31.01.09,20:50
Ja som tiež za dom. Ale varujem! Je to neskutočný žráč peňazí, lebo vždy sa niečo nájde na prerobenie, dostavanie,opravenie atď.Nikdy by som tomu neverila...

Ak je "pán domu" ľavý na kutilské práce okolo domu a na všetko potrebuje majstra, tak radšej byt.:)
jozka56
31.01.09,21:16
Joooj dom, dvor, záhrada, zvieratká. 3/4 roka byť vonku, niečo úžasné. Tv už neriešim. Takmimotemy moja vnučenka prázdninuje namiesto v hore, v činžiaku. Aj to je možné:D Býva v hore.
sarasara
31.01.09,23:56
Vyrástla som v dome, potom nejaký čas som bývala v byte, kde som sa nedokázala cítiť doma. kúpili sme dom, a sme všetci veľmi spokojní, nikto by sa do bytu nevrátil.
dracul
01.02.09,06:56
22 rokov som byval v bytovke. teraz byvam v dome u rodicou a svoj si staviam. nikdy viac bytovka. ja to volam kralikaren.
radsej si poziciam 1,5mil na dom ako na byt. samozrejme ze si ho stavam sam.
stormcatcher
01.02.09,07:14
...dom sa neda nahradit ani najluxusnejsim bytom.
mzdarka renca
07.02.09,09:19
Jednoznačne dom. Vyrastala som v dome, potom som bývala v byte, kde som mala stiesnený pocit, asi potrebujem "výbeh". Teraz opäť bývam v dome a nie je nad to, keď od jari do jesene si môžem dať moju rannú kávičku vonku, s priateľmi a rodinnou grilovačka a robenie si guláš párty. A pri mojej sedavej práci mi robí dobre sa pomotkať po záhradke a pestovať, okopkavať kvetinky. Ale dom podľa mňa nie je pre lenivých a pohodlných ľudí, nakoľko je okolo neho stále čo robiť.
deli.
07.02.09,10:35
Detstvo som stravila v dome. Ked som sa vydala asi 3 roky sme byvali v panelaku:( Moj nazor: panelak NIKDY viac!
Teraz byvame v rodinnom dome. To znamena: pes, vtaciky, motyle, maly jezko na dvore. Kvetinky, stromy. Terasa, slniecko. Raj pre deti. Za plotom zajace, bazanty.
Sice viac roboty, ale nikdy by som nemenila. To by som sa radsej prestahovala k rodicom do garaze :o
wegamizi
07.02.09,10:54
Nase manzelstvo je spojenie cinzakovych ludi, takze nikdy sme nepoznali prichut pohody rodinneho domu. Po 10-tich rokoch spoluzitia, tiez v cinzaku, sa nam naskytla moznost kupit si rodinny dom. Byvame v nom uz 12 rokov, ale nemenili by sme. Ked ideme na navstevu do cinziakov k rodicom, pochvili sa citime velmi stiesnene a sem-tam vybehneme na balkon sa prevetrat. Ak je ta moznost, tak by som radila rodinny dom.
Je pravdou, ze roboty je viac na celkove udrziavanie. Moj manzel nieje domaci kutil, ani ho to moc nebavi, ale vyriesil to tak, ze sa snazi viac zarobit peniazkov, aby sme si sem-tam nejakeho majstra na nejake odbornejsie prace mohli zaplatit, tak to riesime stale a je to O.K.
Co sa tyka financii, provnavali sme to s rodicmi a na m2 to vychadza zhruba na rovnako. Samozrejme v rovnakej lokalite.
SME ZA R.DOM :-)
evuša
07.02.09,10:58
Ja som prežila celý život v bytovke. Až pred šiestimi rokmi sme si kúpili mimo mesta chatu. Zožrala nám neskutočné množstvo peňazí, ale prispôsobili sme si ju na celoročné bývanie. Do mesta dochádzam, kúrime drevom, ale v bytovke ma to nebaví, aj keď byt máme prerobený, necítim sa tam tak dobre. Chata je super. V podstate tam mám všetko ako v dome.
borbi
07.02.09,14:01
chcel by som sa vas opytata hlavne asi tych co su z panelakov ci vam nechyba pohodlie sidliska myslim tym obchod skola skolka a hlavne mhd.z manzelkou zhaname pozemok uz dost dlho no orientujeme sa hlavne na primestsku cast ale s pozemkami je to bieda a hlavne drahota boli mozosti aj mimo mesta ale kedze manzelka nechodi na aute viaze hladanie vzdy na blizkost mhd taktiez sa nechce zasit do nejakej dediny kedze pochadzame obidvaja z mesta neviem ci sa to oplati prestahovat mimo mesto hlavne co sa tyka dochadzania velmi by sme chceli dom.
kero64
07.02.09,14:10
Ak sa môžem pripojiť, som tiež za dom. Vyrastal som v dome a keď som sa oženil dostali sme s manželkou byt. Bývame v ňom doteraz, ale zdedili sme chalupu a teraz si ju v rámci možností opravujeme. Máme už novú strechu, okná, krb, robím si sám aj niektoré murárske práce. Už sa nemôžeme dočkať, až sa trochu oteplí a my budeme môcť zasa pokračovať. Máme veľkú záhradu a je to super, keď si môžeme večer sadnúť pod orech a s priateľmi si posedieť. Asi je to vekom.
mzdarka renca
07.02.09,14:14
Viem, že cena pozemkov je pri BA vysoká, tak mi sme to riešili tak, že sme sa z Pezinku presťahovali do Sládkovičova, kde sú nehnuteľnosti o minimálne polovicu lacnejšie. Dochádzanie je sila zvyku. Obaja s manželom pracujeme v Bratislave, on chodí v inú dobu autom a ja neskôr vlakom. Cesta mi trvá zrýchleným spojom cca 25-30 min. Každý pracujeme v inej lokalite BA, on v Rači a ja v centre. Je to celkom fajn, nakoľko si vo vlaku na 15 min. tam aj späť podriemem. Poobede prídem domov čerstvá ako rybička. Nám to vyhovuje, cez týždeň skoro celý deň sme v meste a potom si vychutnávame tichúčko a pohodu malého mestečka a hlavne súkromie a výhody rod. domu.
deli.
07.02.09,14:30
chcel by som sa vas opytata hlavne asi tych co su z panelakov ci vam nechyba pohodlie sidliska myslim tym obchod skola skolka a hlavne mhd.z manzelkou zhaname pozemok uz dost dlho no orientujeme sa hlavne na primestsku cast ale s pozemkami je to bieda a hlavne drahota boli mozosti aj mimo mesta ale kedze manzelka nechodi na aute viaze hladanie vzdy na blizkost mhd taktiez sa nechce zasit do nejakej dediny kedze pochadzame obidvaja z mesta neviem ci sa to oplati prestahovat mimo mesto hlavne co sa tyka dochadzania velmi by sme chceli dom.

ano, toto je pravda: musim deti rozvazat do skoly a do skolky. Po 7 rokoch nejazdenia, ale s vodicakom som sa musela naucit soferovat. Urcite je lepsi pozemok blizko centra. Ale take uz nie su.
ivankah
07.02.09,16:58
chcel by som sa vas opytata hlavne asi tych co su z panelakov ci vam nechyba pohodlie sidliska myslim tym obchod skola skolka a hlavne mhd.z manzelkou zhaname pozemok uz dost dlho no orientujeme sa hlavne na primestsku cast ale s pozemkami je to bieda a hlavne drahota boli mozosti aj mimo mesta ale kedze manzelka nechodi na aute viaze hladanie vzdy na blizkost mhd taktiez sa nechce zasit do nejakej dediny kedze pochadzame obidvaja z mesta neviem ci sa to oplati prestahovat mimo mesto hlavne co sa tyka dochadzania velmi by sme chceli dom.

my sme cerstvo prestahovani z ba na dedinu, takze este som si nie uplne zvykla na to, ze nemam vsetko a kedykolkvek po ruke, napr. nemozem chlieb kupit vecer o osmej, a este som si nezvykla na dochadzanie resp. caste a relativne dlhe cestovanie (doteraz som sa do prace dostala za 10 minut)...je to najma otazka zvyku a planovania a zrejme aj otazka ci skutocne velmi chcete dom.....z okolia ba sa celkom dobre da dostat do mesta busmi, navyse je velmi vela ludi, ktori takto funguju a zvladaju to....
annamari
07.02.09,17:53
Ja byvam v panelaku a dom je uz len spomienka,ale zaroven aj jeden z mojich uz nerealizovatelnych snov...ale to,co v oboch pripadoch pokladam za dolezite su susedia.Jeden zly sused pri rodinnom dome je niekedy horsi ako 16 susednych rodin v panelaku.Hoc byvam v tzv. klietke,paradoxne mam tu obrovsky pocit slobody,pretoze tu nikoho nezaujimam,kdezto na dedine v rodinnom dome,som bola ,neviem preco ,neustalym objektom zaujmu a klebiet...Keby som mala neobmedzenu moznost volby,tak si vyberiem malicky domcek,ale od najblizsich susedov vzdialeny aspon 15 m.
gabikao
07.02.09,18:47
My mame velky byt s vlastnym kurenim, dobrych susedov (6bytovka), zahradku za domom, velky oploteny travnaty vybeh pred domom, vsetko poruke - sme max spokojni. Pre nas by bol dom s takouto rozlohou, polohou a v takom stave financne nemozny. A zase mat popri malych detiskach ledva pozliepanu chalupku a vsetko v nej robit na kolene, ked nie su nejake extra financie, ani cas a ani chut, tak to radsej nie.
Vsetko zalezi na financiach, ponuke a zivotnej situacii.
sedro
09.02.09,18:13
žiť v paneláku je žiť život susedov
georgeP
10.02.09,12:20
My sme vyskusali byvat aj v rod.dome u rodicov, teraz sme sami v byte a od zaciatku sme vedeli, ze chceme dom, takze uz na tom pracujeme.Mame skusenosti aj s jednym,aj s druhym, bolo dobre u rodicov, lepsie je samym v byte a uz sa nevieme dockat, kedy budeme byvat vo vlastnom domceku.Takze jednoznacne rodinny dom!!!!
Milan.Žiška
10.02.09,13:18
Som za rodinný dom, ale nechcem byť jeho otrokom.

Skúsil to niekto spočítať, koľko rodinných domov "treba postaviť", aby sme mohli bývať všetci v RD.

Bratislava by bola rozlohou zrejme až po Trnavu a Trnava po Nitru.

Napriek tomu som za RD.