nika1
13.06.05,10:47
Ahojte

Chcela by som vás poprosiť o radu.
Mám problém, ktorý sa týka zmluvy. Na zmluve je uvedené, že poskytovateľ (teda ja) vystaví faktúru do piatich dní od podpísania zmluvy. Služba však bude dodaná neskôr. Mám vystaviť zálohovú faktúru, alebo môžem vystaviť aj normálnu faktúru, ale neviem aký bude deň dodania služby. Ak vystavím zálohovú faktúru a do 15 dní nebude dodaná služba, vystavím daňový doklad pre účely DPH pričom deň dodania bude dátum prijatej platby. Konečnú faktúru vystavím až po dodaní služby. Môže mi niekto poslať svoj názor ako to má byť? Ďakujem.
Yvvetta
13.06.05,09:47
Mám podobnú zmluvu ako ty a ja som to urobila takto a dúfam, že dobre.

1. Zálohovú fa som vystavila 20. 03. 2005. Bola tam len daná celá suma s DPH a DPH nebolo vyčíslené.
2. Zálohovú fa mi uhradili 04.04.2005 a vtedy som vystavila faktúru - daňový doklad ( s uvedením DPH), kde dátum dodania som dala 04.04.2005. A DPH som odviedla v 04/2005.
3. konečnú fa som ešte nevystavila, lebo služba ešte stále nie je ukončená.
Jana Acsová
13.06.05,09:54
Mám podobnú zmluvu ako ty a ja som to urobila takto a dúfam, že dobre.

1. Zálohovú fa som vystavila 20. 03. 2005. Bola tam len daná celá suma s DPH a DPH nebolo vyčíslené.
2. Zálohovú fa mi uhradili 04.04.2005 a vtedy som vystavila faktúru - daňový doklad ( s uvedením DPH), kde dátum dodania som dala 04.04.2005. A DPH som odviedla v 04/2005.
3. konečnú fa som ešte nevystavila, lebo služba ešte stále nie je ukončená.Postup je to dobrý. DPH odvedená v správnom zdaňovacom období. Mám iba poznámku k bodu 3) - podľa toho, čo uvádzaš, faktúra nebola vystavená, lebo služba ešte nie je ukončená.
V tomto prípade (v súvislosti a na doplnenie k prvotnému dotazu) je dôležité, či zmluva hovorí o fakturácii a dodávke služby. Konečná fakturácia môže byť viazaná nielen na ukončenie poskytovania služby, ale aj na jej zahájenie, prípadne na iný termín uvedený v zmluve.
ecuch
13.06.05,09:54
Zákon o DPH nezakazuje vystaviť faktúru aj skôr ako je deň dodania. Na faktúre by mal byť uvedný aj deň dodania tovaru resp. služby, ak ho možno určiť. Kvôli odvodu DPH je však dôležité správne určiť deň vzniku daňovej povinnosti. Ak sa teda faktúra vystaí v júni a služba dodá v auguste , daňová povinnosť vzniká za august a aj nárok na odpočet vznikne odberateľovi až v auguste. Ak by došla platba pred dodaním tovaru, musí sa do 15 dní vystaviť faktúra s DPH. Inak takéto zmluvy priam zbožňujem, lebo síce teoreticky je to tak ako hovorím, ale prakticky s tým vzniká milión problémov /zaúčtovanie tržieb, evidencia pre účely DPH.../. Skús si to vydiskutovať, že načo im je vystavenie faktúry vopred.
rosemary
13.06.05,09:55
Yvetka, takto by som to urobila aj ja, len dátum dodania by som nahradila dátum úhrady, dodanie služby nebolo predsa ešte zrealizované
Yvvetta
13.06.05,10:02
Presne tak ECUCH. Ja tiež takéto zmluvy mám "rada." Majiteľ si niečo dohodne a ani nevie aký to má dopad a čo vlastne treba robiť. On chce zálohu vopred a nič iné ho nezaujíma.

V zmluve máme :
Objednávateľ uhradí zhotoviteľovi konečnú fa vystavenú po podpísaní protokolu o odovzdaní a prevzatí predmetu plnenia. V konečnej fa bude zohľadnený preddavok ......

Takže si myslím, že teraz musím čakať na ukončenie a potom môžem vystaviť fa.