Žabinka
31.01.09,19:29
Tento kvet mám už asi 7 rokov, má zvláštny názov na Z, ale netušila som, že aj kvitne. Kvet však "padá" smerom dolu, ale pritom má pevnú stonku. Záhradníci, pestovatelia, milovníci kvetov, poraďte, ako sa mám oňho starať? Ja ho polievam raz do týždňa, niekedy aj zabudnem, ale podľa vzhľadu ho považujem za sukulentný typ, tak by mu to nemalo škodiť.
Fotky sú z mobilu, sú horšej kvality.
lorelei
31.01.09,19:03
Vola sa Zamioculcas.
Zamioculcas pochádza z ostrovu Madagaskar. Jej listy sú tmavozelené, lesklé s pravidelnými jemne zašpicatenými lístočkami, dlhými až 1 meter, sú skutočne veľmi dekorativne. Sú husto rozmiestnené na krátkej horizontálnej stonke a vytvára dojem ružice. Základ listov je zľahka vydutý.
Zamioculcas má veľkú podzemnú hľúzu so zásobou vody, preto je radená medzi sukulenty. Kvet je menej pôsobivý.

Zamioculcas je nenáročná rastlina, znáša ako mierne sucho, tak menšie preliatie,




nedostatok svetla i suchý vzduch, nie je náročná na zložení a kvalitu zeminy. Obľubuje teplé miestnosti, pri jasnom rozptýlenom svetle, miernej zálievke s občasným rosením.
V lete uprednostníme vonkajšie stanovisko na balkóne, na záhrade... Varovanie - rastlina nemá rada priame slnko.

V zime je musíme postaviť Zamioculcas bližšie k oknu. Velmi dobre reaguje na hnojenie minerálnymi a organickými hnojivami na jar a v lete. Od apríla do októbra Zamioculcas prihnojujeme každé dva týždne, pretože živiny spotrebováva veľmi rýchlo. Môžeme použiť hnojivo pre kaktusy alebo sukulenty.
Pre lepší rast musíme Zamioculcas raz do roka presadit do väčšieho kochlíka. Presádzame na jar, pôda musí byť výživná. Staršie rastliny presádzame asi po dvoch rokoch. Veľkosť kvetináča musí zodpovedať veľkosti koreňového systému. Nutnosťou je dobrá drenáž.
Má rada mierne teploty, v zime 16 až 18°C, nie menej ako 12°C.

Zamioculcas od jari do jesene mierne zalievame, v miske nesmie byť voda. V zime polievame málokedy, zemina musí preschnúť do ďalšej zálievky. Zamioculcas lepšie znesie vyschnutie než premokrenie, ktoré môže spôsobiť zahnívanie koreňov a vznik stonkovej hniloby. Čiže ak ju občas zabudneme poliať, vôbec jej to nevadí.
lorelei
31.01.09,19:44
Mam ho aj ja, ale tiez som nevedela,ze aj kvitne :). Ale ja ho mam len dva roky zatial, a uz so chodila asi tri mesiace okolo neho a pozerala smutne, ze preco nerastie, a teda sa tak rozbehol, ze ma nove krasne a vysoke - este vyssie- vyhonky, ako tie stare povodne. A mam ho na okne , kde je ozaj svetlo, ale aj radiator - aj teraz v zime, ale neskodi mu to , aspon zatial sa mi vidi,ze je to dobre miesto. Prihnojovala som ho sem tam hnojivom na izbove, alebo len listove rastliny, a naposledy mi zostalo na kvet hnojivo, tak som mu trocha cvrkla. Mozno aj kvet vylezie z toho:)). Dufam,ze som aspon trocha pomohla.
wabi
31.01.09,22:10
Tiež ho mám a je fakt pekný a nenáročný. Ale tebe sa podarilo ho doviesť svojou starostlivosťou až do kvetu. To znamená, že sa mu iste darí dobre! Chcela si sa pochváliť že?:) Naozaj som ho ešte rozkvitnutý nevidel. Len tak ďalej!
marina8
31.01.09,22:37
jak som vam tak zizala do obyvacky cez fotky z mobilu, tak mozem skonstatovat, ze ani seflera a juka na tom nie su zle:D
dari;) sa im paradne
Žabinka
01.02.09,10:29
Musím neskromne priznať, že mojim kvetom sa dosť dobre darí, mám ich plný byt, niektoré som už musela trochu učlovečiť, lebo pomaly nás vytláčali z bytu. Juka práve prechádza omladzovacím procesom, už mala strašne dlhé konáre a začala byť nepekná, tak ju postupne ostrihávam, a vyrastajú jej nové výhony. Napríklad s lopatkovcom som sa musela povadiť, lebo ani po štyroch rokoch nechcel kvitnúť, stále len pribúdali nové listy, tak som mu kúpila umelé kvety, a teraz už sa bojí konkurencie a kvitne ako divý.
Blanka Š
01.02.09,20:56
Aj mne Zamioculcas zakvitol asi pred 4 rokmi,mal tuším 3 kvety.
Odvtedy vyslovene chradne,napr vyženie 1nový výhonok,ale 1-2staré odumrú.Z bohatej rastliny mi takto zostalo iba 5 výhonkov,vážne rozmýšľam že ho vyhodím.
Môže to spôsobovať priveľký kvetináč?
Budiška
04.02.09,21:06
máš nádherný kvet. myslím, že sa oň staráš výborne, keď ti kvitne. ja ho mám asi 4 roky a nič. kamarát mi tiež spomínal, že mu kvitol - nechcela som mu veriť. ale teraz vidím, že mal pravdu. podľa mňa ho treba polievať raz do týždňa a hlavne ho nepresádzať do veľkého kvetináča. Je mu lepšie v malom kvetináči. Ja som si svoju kvetinu presadila do väčšieho a prestalo sa jej dariť.
Maruška54
20.02.09,15:02
C:\Documents and Settings\MaMi\Dokumenty\Bluetooth\inbox

Táto kvetinka mi nedávno odkvitla ale neviem ako sa volá
VieraHu
20.02.09,16:56
Tiež mám takú rastlinu doma a márne som zháňala nejaké informácie o nej. Ježiško mi priniesol pod stromček 4,5 kg vážiacu knihu Encyklopédia záhradných rastlín A-Z, ktorá obsahuje popis viac ako 15 500 rastlín a tam som ju našla. Volá sa AESCHYNANTHUS - Eschynant a pochádza zo subtropických lesov Himalájí, južnej Číny, Malajzie, Indonézie a Novej Guiney.
Je citlivá na mráz. Kvitnutie podporí filtrované svetlo. Počas vegetačnej sezóny treba hojne polievať mäkkou vodou, v zime menej. Raz mesačne použiť tekuté hnojivo polovičnej koncentrácie. Dobre sa rozmnožuje 3-5 cm odrezkami v štrkovitom substráte. Mladé rastlinky môžu zamoriť vošky.

Odpoveď pre Marušku 54 - príspevok 10
Elena Navrátilová
20.02.09,17:40
Aj ja ju mám. Už sme o nej Vierka v niektorej téme písali. Presne ... aj tie vošky som mala keď začala kvitnúť.
Maruška54
20.02.09,17:56
Ďakujem za informácie, ja som vošky nemala /zatiaľ/, rozmnožujem ju odrezkami vo vode až pustí korienky. V dobe kvitnutia je skutočne nádherná. Jeden čas som ju mala na chodbe na medziposchodí a tam sa jej veru kvitnúť nechcelo.
elena11
02.03.09,10:16
Nepoznám taku rastlinu, ale mám o ňu záujem, kde by som ju mohla kúpiť?
Maruška54
02.03.09,10:23
Ja som ju dostala, myslím si že ani v kvetinárstve som ju nevidela
zena
18.03.09,12:31
Vedeli by ste poradit o ake kvetinky ide? Na prvej fotke si myslim,ze to bude druh begonie aky presne druh neviem. No meno tej druhej kvetinky nemozem vypatrat :)
Valcake
18.03.09,23:18
Pre zena. Ahojte. Som úplne nová a ešte sa len zorientuvávam,ale myslím si,že prvý kvet by mohla byť Gloxínia a tie druhé sú Orchidea. Môžem sa ale mýliť
zena
19.03.09,05:16
Pre zena. Ahojte. Som úplne nová a ešte sa len zorientuvávam,ale myslím si,že prvý kvet by mohla byť Gloxínia a tie druhé sú Orchidea. Môžem sa ale mýliť
Dakujem Ti za snahu,ale asi nemas pravdu. Gloxinia ma hluzu a tato moja je len z odrezkov co som dostala,velmi rychlo a lahko sa zakorenili, tak ako aj u druhej rastlinky. Tiez si myslim, ze sa nejedna o orchideu,nema ani vdzusne korene a materska rastlinka z ktorej su odrezky sa nepodobala. Tak musim patrat dalej
vierca7
04.09.09,18:42
pisali ste o zamioculcase... ja ho mam uz asi pol roka, asi pred mesiacom som ho presadila do vacsieho kvetinaca, dovtedy bol v tom "predajnom". za cely cas nevyhnal ani jednu novu stonku :-( premoceny nie je, na slnku nie je, ani vo velkom tieni, skor na svetle... nemal by sa uz rozbehnut s novymi vyhonkami?
zena
05.09.09,10:38
pisali ste o zamioculcase... ja ho mam uz asi pol roka, asi pred mesiacom som ho presadila do vacsieho kvetinaca, dovtedy bol v tom "predajnom". za cely cas nevyhnal ani jednu novu stonku :-( premoceny nie je, na slnku nie je, ani vo velkom tieni, skor na svetle... nemal by sa uz rozbehnut s novymi vyhonkami?
Myslim si, ze od presadenia sa este nestihla rozrast hluza v novom crepniku. Crepnik by pri presadzani nemal byt o moc vacsi ako je hluza, pretoze potom vsetok rast smeruje nadol. Volila by som len o 1cm vacsi od povodneho a na ten rok to v pohode staci...Nemozes aj tak cakat ze bude hnat list za listom...Mne narastie jeden novy list v priebehu 2-3 mesiacoch, niekedy idu naraz aj dva...ale pokial celkom narastu trva to aj mesiac. Treba len trpezlivost a sem tam prihnojit.
vierca7
05.09.09,17:32
zena, ved jasne, necakam, ze bude hnat list za listom, ani som ho nepresadila do vyrazne vacsieho crepnika. svagrinej som kupila tento kvet asi dva tyzdne pred mojim a ta uz davno hovorila, ze jej vyhnal niekolko novych a na mojom ani naznak... tak preto som na pochybach, ci nerobim nieco zle. ale vdaka za odpoved, budem trpezlivo cakat ;-)
zena
06.09.09,07:35
zena, ved jasne, necakam, ze bude hnat list za listom, ani som ho nepresadila do vyrazne vacsieho crepnika. svagrinej som kupila tento kvet asi dva tyzdne pred mojim a ta uz davno hovorila, ze jej vyhnal niekolko novych a na mojom ani naznak... tak preto som na pochybach, ci nerobim nieco zle. ale vdaka za odpoved, budem trpezlivo cakat ;-)
Tak vies co by som vyskusala ja? Aj ked ho mozes kludne mat na tmavsom mieste-vtedy ma tmavo zelene listy. Skusila by som ho aspon na mesiac dat este blizsie k oknu, aby mal toho svetla este viac.Nie vsak priameho. Ked zacne hnat listocky vratila by som ho na povodne miesto. A samozrejme prihnojila kazde dva tyzdne....Musis ho len nastartovat :) Drzim palce je to krasna kvetinka