Brhlik
31.01.09,20:18
Plánujem si otvoriť živnosť v oprave autokarosérií.Môj problém je ,že nemám predpísaný výučný list ani vzdelanie ktoré ho nahrádza. Preto sa pýtam,či môžem dostať na uvedenú živnosť živnostnenské oprávnenie,ak by som ako poverenú osobu ustanovil môjho syna,ktorý má výučný list s maturitou v tomto odbore,platný zvárací preukaz a pracuje v autoservise ako autoklampiar.Ak áno ,prosím o informáciu v skratke,ako mám postupovať,a či je nutné robiť pracovnú zmluvu s ním,alebo stačí doklad o ustanovení.Pekne ďakujem z informáciu.
Lianka
01.02.09,14:40
http://www.porada.sk/t16919-zivnostensky-zakon-od-1-4-2008-a.html#7
Precitaj si Hlavu II - prevadzkovanie zivnosti.
V § 11 najdes ustanovenia ohladom zodpovedneho zastupcu.
Priloha c. 2 - viazane zivnosti - najdes tam aj podmienky preukazovanie odbornej sposobilosti pri jednotlivych zivnostiach.
veronikasad
01.02.09,15:15
Plánujem si otvoriť živnosť v oprave autokarosérií.Môj problém je ,že nemám predpísaný výučný list ani vzdelanie ktoré ho nahrádza. Preto sa pýtam,či môžem dostať na uvedenú živnosť živnostnenské oprávnenie,ak by som ako poverenú osobu ustanovil môjho syna,ktorý má výučný list s maturitou v tomto odbore,platný zvárací preukaz a pracuje v autoservise ako autoklampiar.Ak áno ,prosím o informáciu v skratke,ako mám postupovať,a či je nutné robiť pracovnú zmluvu s ním,alebo stačí doklad o ustanovení.Pekne ďakujem z informáciu.

§ 11
Na začiatok (http://www.porada.sk/t16919-zivnostensky-zakon-od-1-4-2008-a.html#hore)

(1) Zodpovedný zástupca je fyzická osoba ustanovená podnikateľom, ktorej prostredníctvom zabezpečuje odborné vykonávanie činnosti počas prevádzkovania živnosti. Zodpovedný zástupca musí byť pri prevádzkovaní živnosti v pracovnom pomere k podnikateľovi; to neplatí, ak je ním za podmienok upravených osobitným zákonom28aa) manžel (manželka) podnikateľa alebo podnikateľov príbuzný v priamom rade alebo súrodenec, alebo ak ide o právnickú osobu, jej spoločník alebo člen, a ak ide o obec, jej starosta.