mirhu
01.02.09,10:28
Co je pri kupe automobiu pre SZCO lepsie: leasing alebo úver ?
Zoltán Kovács
01.02.09,09:36
Co je pri kupe automobiu pre SZCO lepsie: leasing alebo úver ?

Komu ako. Podstatný rozdiel je, že pri úvere si majiteľom auta hneď, pri leasingu až po splatení.
Treba si prepočítať, ktorá alternatíva je "lacnejšia".
mirhu
01.02.09,09:39
Komu ako. Podstatný rozdiel je, že pri úvere si majiteľom auta hneď, pri leasingu až po splatení.
Treba si prepočítať, ktorá alternatíva je "lacnejšia".

a ked sa na to pozrie z ohladu vydavkov ktore s tym suvisia?
Zoltán Kovács
01.02.09,09:42
a ked sa na to pozrie z ohladu vydavkov ktore s tym suvisia?

Leasing máš vo výdavkoch počas 3 rokov splácania. Pri úvere do výdavkov idú úroky, a ročný odpis auta. A auto sa odpisuje 4 roky.
mirhu
01.02.09,09:43
Leasing máš vo výdavkoch počas 3 rokov splácania. Pri úvere do výdavkov idú úroky, a ročný odpis auta. A auto sa odpisuje 4 roky.
cize ak tomu dobre rozumiem:
pri leasingu ide do nakladov splatka, a ostatne vydaje s tym suvisiace?
pri uvere len uroky, a odpisy na konci roka?
Zoltán Kovács
01.02.09,09:46
cize ak tomu dobre rozumiem:
pri leasingu ide do nakladov splatka, a ostatne vydaje s tym suvisiace? Áno + všetky výdavky na prevádzku auta
pri uvere len uroky, a odpisy na konci roka? Pri úvere tak isto výdavky na prrevádzku auta. Samotná splátka úveru nie je výdavkov znižujúci základ dane, iba splátka úroku z úveru



V citáte.
mirhu
01.02.09,09:51
V citáte.
vdaka :)
Zuziana
01.02.09,10:08
Za spracovanie zmluvy pravdepodobne poplatky pri jednom i pri druhom. Navýšenie o nejaký úver pri jednom aj pri druhom. Z hľadiska výdavkov - vstupnú cenu odpíšeš pri leasingu časovo, pdľa toho koľko mesiacov ti trvá leasing. Pri úvere odpisuješ 4 roky. Ostatné výdavky ako napr. poistky, opravy idú do výdavkov rovnako.
ivab
01.02.09,11:44
A samozrejme, postatné pre platcov DPH, je aj to, že ak sa nejedná o osobné auto, tak pri úvere si môže uplatniť DPH z kupovaného majetku naraz, pri leasingu najskôr z akontácie a ostatok následne mesačne pri jednotlivých splátkach.
Iwett
29.12.09,08:42
Prosím pekne o odobrenie:
Keď si v decembri zoberiem auto na leasing do nákladov mi ide len odpis za 12/09. Ak si ho zoberiem na úver, do nákladov mi pôjde celoročný odpis teda 1/4 istiny? Ďakujem
Jana Acsová
29.12.09,08:45
Prosím pekne o odobrenie:
Keď si v decembri zoberiem auto na leasing do nákladov mi ide len odpis za 12/09. Ak si ho zoberiem na úver, do nákladov mi pôjde celoročný odpis teda 1/4 istiny? Ďakujem
Presne tak.
Jana Acsová
29.12.09,08:47
Ak si ho zoberiem na úver, do nákladov mi pôjde celoročný odpis teda 1/4 istiny?Pre upresnenie, istina pri úvere je hodnota samostného úveru. Pri kúpe auta na úver ide do daňových nákladov odpis zodpovedajúci 1/4 vstupnej ceny (nie istiny, aj keď by to teoreticky mohla byť rovnaká čiastka).
Iwett
29.12.09,08:48
Ďakujem veľmi pekne za rýchlu odpoveď
Tweety
29.12.09,08:48
Prosím pekne o odobrenie:
Keď si v decembri zoberiem auto na leasing do nákladov mi ide len odpis za 12/09. Ak si ho zoberiem na úver, do nákladov mi pôjde celoročný odpis teda 1/4 istiny? Ďakujem
1. áno
2. do účtovných odpisov 1/12, do daň. odpisov 1/4.
JankaO
29.12.09,08:56
2. do účtovných odpisov 1/12, do daň. odpisov 1/4.
Môj názor - v JÚ nemusí, môže si stanoviť aj odpisový plán podľa príslušných ustanovení ZODzP. T. j. ÚO=DO.
Ali36
12.02.10,09:02
Ahojte poraďáci, prosím poraďte, auto kúpené na úver, je úverová zmluva, ale v TP je vlastníkom vozidla poskytovateľ úveru, nie som si teraz istá či môžem odpisovať auto ako pri úvere 4 roky? Ďakujem.
Ali36
12.02.10,10:04
posúvam
Jana Acsová
23.02.10,06:52
Ahojte poraďáci, prosím poraďte, auto kúpené na úver, je úverová zmluva, ale v TP je vlastníkom vozidla poskytovateľ úveru, nie som si teraz istá či môžem odpisovať auto ako pri úvere 4 roky? Ďakujem.
Vždy vychádzajte zo súvislostí, nie z útržkovitých informácií. Detailne si preštudujte zmluvu. Je možné predpokladať zabezpečenie úveru automobilom t.j. zabezpečovací prevod práva. Ale nič nie je možné realizovať bez súvisiacej dokumentácie.

Ak by sa jednalo o tento prípad, tak je možné účtovné aj daňové odpisovanie ako pri klasickej kúpe. Viď § 24 ods. 1 písm. a) ZoDP, § 10 ods. 24 písm. e) postupov účtovania JÚ, § 32 ods. 2 písm. e) postupov účtovania PÚ.

Uvádzam príklady fyzickej a právnickej osoby - podnikateľa.
mirhu
25.02.10,16:35
Komu ako. Podstatný rozdiel je, že pri úvere si majiteľom auta hneď, pri leasingu až po splatení.
Treba si prepočítať, ktorá alternatíva je "lacnejšia".

Dnes mi oznamil klient , ze zmluva je sice uver, ale v TP je spolocnost uvedena ako majitel, cize je to leasing ?? alebo uver??
mirhu
05.03.10,11:17
Dnes mi oznamil klient , ze zmluva je sice uver, ale v TP je spolocnost uvedena ako majitel, cize je to leasing ?? alebo uver??

Poradíte niekto? Neviem ako to spravne zauctovat (JU), ak v TP je majitelom spolocnost, ktora zapozicala peniaze na zakupenie automobilu, - ale zmluva je uver...