Beska
01.02.09,11:02
Ahojte, poraďáci, potrebujem radu.
Mám uzatvorené doplnkové dôchodkové sporenie, na ktoré som si uplatňovala odpočet dane. Minulý rok som si požiadala o vyplatenie príspevkov za posledný rok. V tomto roku ma môj zamestnávateľ upozornil, že mi nemôže urobiť daňové priznanie, ale musím si ho podať sama a zároveň zvýšiť základ dane o neoprávnene uplatnenú sumu.
Pozerala som tlačivo pre FO, ale neviem, akým spôsobom a do akého políčka to treba vyplniť, som v tomto smere úplný laik.
Okrem toho potrebujem radu, či musím vrátiť celých 19 % z 12000 SKK, alebo len časť, keďže okrem DDP mám aj životnú poistku. Spolu suma, ktorú si účelovo sporím dosahuje asi 20.000 SKK, ale uplatniť si môžem len 12000 SKK.
Ďakujem
Lianka
01.02.09,10:26
Zamestnavatel ma pravdu:

Dan z prijmu, § 11
(12) Ak daňovník nedodrží podmienky ustanovené v odsekoch 10 a 11, je povinný zvýšiť základ dane do troch zdaňovacích období od skončenia zdaňovacieho obdobia, v ktorom došlo k porušeniu ustanovených podmienok o sumu zaplatených príspevkov na doplnkové dôchodkové sporenie, platieb finančných prostriedkov na účelové sporenie a platieb poistného na životné poistenie, o ktorú si v predchádzajúcich zdaňovacích obdobiach znížil základ dane. Nedodržaním podmienok je aj výplata odstupného z doplnkového dôchodkového sporenia pred dovŕšením 55. roku života daňovníka a pred uplynutím desiatich rokov od uzavretia účastníckej zmluvy.

(13) Ak životné poistenie zanikne neplatením, výpoveďou, dohodou alebo odstúpením pred uplynutím doby desiatich rokov od začiatku životného poistenia alebo pred kalendárnym rokom, v ktorom daňovník dovŕši 55 rokov života, daňovník je povinný zvýšiť základ dane o sumu poistného zaplateného na životné poistenie, o ktorú si znížil základ dane, do konca troch zdaňovacích období od skončenia zdaňovacieho obdobia, v ktorom došlo k porušeniu ustanovených podmienok. Za nedodržanie podmienok podľa odseku 11 sa nepovažuje vyplatené plnenie z poistenia pre prípad úrazu alebo choroby, ktoré je súčasťou životného poistenia.

Prip. pozri aj: http://www.porada.sk/t99540-zivotne-poistenie-uplatnenie-nezdanit-casti.html

V dalsej casti tvojej otazky by som tipovala, tak radsej necham, nech sa vyjadria skusenejsi.
Tweety
01.02.09,10:33
Zamestnavatel ma pravdu:

Dan z prijmu, § 11
(12) Ak daňovník nedodrží podmienky ustanovené v odsekoch 10 a 11, je povinný zvýšiť základ dane do troch zdaňovacích období od skončenia zdaňovacieho obdobia, v ktorom došlo k porušeniu ustanovených podmienok o sumu zaplatených príspevkov na doplnkové dôchodkové sporenie, platieb finančných prostriedkov na účelové sporenie a platieb poistného na životné poistenie, o ktorú si v predchádzajúcich zdaňovacích obdobiach znížil základ dane. Nedodržaním podmienok je aj výplata odstupného z doplnkového dôchodkového sporenia pred dovŕšením 55. roku života daňovníka a pred uplynutím desiatich rokov od uzavretia účastníckej zmluvy.

(13) Ak životné poistenie zanikne neplatením, výpoveďou, dohodou alebo odstúpením pred uplynutím doby desiatich rokov od začiatku životného poistenia alebo pred kalendárnym rokom, v ktorom daňovník dovŕši 55 rokov života, daňovník je povinný zvýšiť základ dane o sumu poistného zaplateného na životné poistenie, o ktorú si znížil základ dane, do konca troch zdaňovacích období od skončenia zdaňovacieho obdobia, v ktorom došlo k porušeniu ustanovených podmienok. Za nedodržanie podmienok podľa odseku 11 sa nepovažuje vyplatené plnenie z poistenia pre prípad úrazu alebo choroby, ktoré je súčasťou životného poistenia.

Prip. pozri aj: http://www.porada.sk/t99540-zivotne-poistenie-uplatnenie-nezdanit-casti.html

V dalsej casti tvojej otazky by som tipovala, tak radsej necham, nech sa vyjadria skusenejsi.
Pozor, v príspevku nie je písané, že poistenie bolo zrušené, resp. neboli dodržané podmienky ale, že boli vyplatené vložené príspevky za posledný rok, a v tom je podstatný rozdiel. Moja otázka preto je, od kedy je uzatvorené sporenie? To, že bolo vyplatené sporenie za posledný rok, nemusí hovoriť o nedodržaní podmienok.
Lianka
01.02.09,10:37
Mas pravdu Tweety. Ja som si vyplatenie prispevkov vysvetlila ako zrusenie zmluvy (a teda pravdepodobne porusenie podmienok), a pritom k tomu nemuselo dojst. Nemala som v umysle Besku zavadzat, preto som radsej odcitovala zakon - mala som pocit, ze o toto slo, ze toto ma na mysli.
Beska
01.02.09,10:49
Nie, sporenie som nezrušila, len som si vybrala príspevky za posledný rok, lebo som potrebovala peniaze.
Tweety
01.02.09,10:51
Nie, sporenie som nezrušila, len som si vybrala príspevky za posledný rok, lebo som potrebovala peniaze.
Ale si ešte stále nenapísala, ako dlho to DSS už máš. To je podstatné.
veronikasad
01.02.09,10:51
Nie, sporenie som nezrušila, len som si vybrala príspevky za posledný rok, lebo som potrebovala peniaze.
Pokial tide o starý typ zmluvy a umožňuje ti to, nie je to porušenie podmienok a nemusíš nič dodaňovať.
V ktorom roku bola zmluva uzatvorená ?
Beska
01.02.09,11:14
zmluvu mám už 10 rokov.
Tweety
01.02.09,11:15
zmluvu mám už 10 rokov.
Zamestnávateľ sa mýli, nedodaňuješ nič. To, že si príspevky vybrala, nemá nijaký vplyv na dodanenie ZD. Môžeš ho požiadať o RZD, nie ako píšeš DP, to zamestnáv. nerobí.
mimaemma
15.02.09,16:43
Ahojte poraďáci, chcem si len overiť info ohľadne uplatnenia si zníženia dane v prípade doplnkového poistenia.
Do celkovej sumy 12000 sa ráta druhý aj tretí pilier? ( V par. 11 je odkaz na niečo...35..neviem čo to je...)
Ďakujem
Tweety
15.02.09,16:48
Ahojte poraďáci, chcem si len overiť info ohľadne uplatnenia si zníženia dane v prípade doplnkového poistenia.
Do celkovej sumy 12000 sa ráta druhý aj tretí pilier? ( V par. 11 je odkaz na niečo...35..neviem čo to je...)
Ďakujem
§ 11 Zákon o dani z príjmov
4) Nezdaniteľnými časťami základu dane sú aj
a) príspevky na doplnkové dôchodkové sporenie podľa osobitného predpisu, 35)
b) finančné prostriedky na účelové sporenie,
c) poistné na životné poistenie.
mzdarka renca
15.02.09,16:50
Ahojte poraďáci, chcem si len overiť info ohľadne uplatnenia si zníženia dane v prípade doplnkového poistenia.
Do celkovej sumy 12000 sa ráta druhý aj tretí pilier? ( V par. 11 je odkaz na niečo...35..neviem čo to je...)
Ďakujem

Do OP 12000 sa ráta doplnkové dôchodkové sporenie, životné poistenie a účelové sporenie.
II. pilier je niečo iné, je to dôchodkové starobné sporenie, ktoré do DSS-iek odvádza soc.poisťovňa z poistenia na dôchodkové starobné poistenie.
mimaemma
15.02.09,16:51
Zákon som čítala..neviem čo znamená príspevky na doplnkové dôchodkové sporenie " podľa osobitného predpisu, 35)"
Rozalka
15.02.09,16:54
35) Zákon č. 650/2004 Z. z. o doplnkovom dôchodkovom sporení a o zmene a doplnení niektorých zákonov.".
mimaemma
15.02.09,17:00
Ďakujem ..poplietla som si pojmy :-)
mzdarka renca
15.02.09,17:02
Zákon som čítala..neviem čo znamená príspevky na doplnkové dôchodkové sporenie " podľa osobitného predpisu, 35)"

tu je vysvetlenie:

Doplnkové dôchodkové sporenie je založené na báze dobrovoľnosti. Jeho cieľom je, umožniť tým, ktorí sa ho zúčastnia, zvýšiť si dôchodok.
Problematiku doplnkového dôchodkového sporenia upravuje zákon č. 650/2004 Z. z. (http://jaspi.justice.gov.sk/)o doplnkovom dôchodkovom sporení v platnom znení (ďalej len "zákon").
Tento zákon upravuje doplnkové dôchodkové sporenie, organizáciu, financovanie a vykonávanie doplnkového dôchodkového sporenia, dohľad nad vykonávaním doplnkového dôchodkového sporenia a transformáciu doplnkovej dôchodkovej poisťovne.

Doplnkové dôchodkové sporenie predstavuje tzv. III. pilier zabezpečenia dôchodku.
Doplnkové dôchodkové sporenie je:

zhromažďovanie príspevkov na doplnkové dôchodkové sporenie od účastníkov doplnkového dôchodkového sporenia a zamestnávateľov,
nakladanie s majetkom v doplnkovom dôchodkovom fonde,
vyplácanie dávok doplnkového dôchodkového sporenia.Účelom doplnkového dôchodkového sporenia je umožniť účastníkovi získať doplnkový dôchodkový príjem v starobe a doplnkový dôchodkový príjem v prípade skončenia výkonu prác, ktoré sú zaradené na základe rozhodnutia orgánu na ochranu zdravia do kategórie 3 alebo 4, alebo skončenia výkonu prác zamestnanca, ktorý je tanečný umelec alebo hudobný umelec, ktorý vykonáva profesiu hráča na dychový nástroj.

Platenie príspevkov zamestnávateľa a ich výšku možno dohodnúť v kolektívnej zmluve v rozsahu upravenom týmto zákonom. Ak u zamestnávateľa nepôsobí odborová organizácia, platenie príspevkov zamestnávateľa a ich výšku môže dohodnúť zamestnávateľ so splnomocnenými zástupcami zamestnancov
Janca
16.02.09,11:50
Ja mám presne opačný problém:
Životné poistenie v Allianz bolo zrušené v roku 2008. Za roky 2005, 2006 a 2007 bolo zaplatených 3 x 13.296,-- Sk, t.j. 39.888,-- Sk. Za uvedené roky 2005-2007 bola uplatnená odpoč. položka vo výške 3 x 12.000,-- Sk, t.j. 36.000,-- Sk. Po zrušení tohoto poistenia (porušené podmienky) bolo tomuto zamestnancovi z Allianzu vyplatené po odpočítaní poplatkov pre Allianz suma 30.343,-- Sk. Môžte mi prosím poradiť ako mu mám v DP typ B v VII. oddiely, tabuľke č. 2 riadok 5 ?
1. Do príjmov sumu 30.343 a do výdavkov sumu 39.888 (to sa ale podľa mňa nedostanem na zvýšenie základu dane o tých 3 x 12.000,--, ktoré si počas tých troch rokov uplatňoval).
2. Alebo len do príjmov sumu 36.000 a do výdavkov nulu a tým je to vysporiadané ?
Celkom som nepochodila ani na našom DU :-(
Chobot
16.02.09,12:01
Ja mám presne opačný problém:
Životné poistenie v Allianz bolo zrušené v roku 2008. Za roky 2005, 2006 a 2007 bolo zaplatených 3 x 13.296,-- Sk, t.j. 39.888,-- Sk. Za uvedené roky 2005-2007 bola uplatnená odpoč. položka vo výške 3 x 12.000,-- Sk, t.j. 36.000,-- Sk. Po zrušení tohoto poistenia (porušené podmienky) bolo tomuto zamestnancovi z Allianzu vyplatené po odpočítaní poplatkov pre Allianz suma 30.343,-- Sk. Môžte mi prosím poradiť ako mu mám v DP typ B v VII. oddiely, tabuľke č. 2 riadok 5 ?
1. Do príjmov sumu 30.343 a do výdavkov sumu 39.888 (to sa ale podľa mňa nedostanem na zvýšenie základu dane o tých 3 x 12.000,--, ktoré si počas tých troch rokov uplatňoval).
2. Alebo len do príjmov sumu 36.000 a do výdavkov nulu a tým je to vysporiadané ?
Celkom som nepochodila ani na našom DU :-(

To, čo dostal vyplatené zo zrušenej poistky, ťa nemusí zaujímať, to si vôbec nevšímaj. Tento príjem nevstupuje do daň. priznania.

Ty len v príslušnej časti (teraz neviem presne, ktorý riadok to je) navýšiš jeho základ dane o 36.000 Sk. ALe nemusí to uhradiť naraz, môže si to rozdeliť na 3 roky, takže tento rok mu stačí navýšiť si základ dane o 12.000 Sk, v ďalších 2 rokoch znovu o ekvivalent v €.
Paula
16.02.09,12:13
V "B" sa základ navyšuje v r. 67.
Katy a R
16.02.09,12:24
a v "A" je to riadok 35
dvojča
17.02.09,08:13
ahojte, rada by som sa pripojila, jednej pani robím DP, pretože od zamestnávateľa dostala úrok z pôžičky, ktorú poskytla zamestnávateľovi, ten dám do príjmu podľa §7. Na potvrdení od zamesntávateľa má v riadku 09 uvedený zrazený príspevok na doplnkové dôchodkové poistenie 3000,-. Mám túto čiastku dať do daňového ako nezdaniteľnú časť? dobre tomu rozumiem, že si ona z platu prispevala na doplnkové dôchodkové? ešte som sa s týmto nestratla, tak ma to zaskočilo a nie som si istá, či tomu dobre rozumiem. ďakujem
mzdarka renca
17.02.09,08:17
ahojte, rada by som sa pripojila, jednej pani robím DP, pretože od zamestnávateľa dostala úrok z pôžičky, ktorú poskytla zamestnávateľovi, ten dám do príjmu podľa §7. Na potvrdení od zamesntávateľa má v riadku 09 uvedený zrazený príspevok na doplnkové dôchodkové poistenie 3000,-. Mám túto čiastku dať do daňového ako nezdaniteľnú časť? dobre tomu rozumiem, že si ona z platu prispevala na doplnkové dôchodkové? ešte som sa s týmto nestratla, tak ma to zaskočilo a nie som si istá, či tomu dobre rozumiem. ďakujem

DDS dáš do DP ako OP. Aj u nás strhávam zamestnancom DDS a tiež to dávam do potvrdenia a pri RZD, alebo DP si túto čiastku môžu odrátať zo základu dane.
dvojča
17.02.09,08:36
DDS dáš do DP ako OP. Aj u nás strhávam zamestnancom DDS a tiež to dávam do potvrdenia a pri RZD, alebo DP si túto čiastku môžu odrátať zo základu dane.
Ďakujem za odpoveď, a prajem Ti pekný deň!!!
MAKU
15.03.09,15:01
Zdravím všetkých,
prosím o radu, sused dôchodca ma požiadal o radu pri uplatnení vrátenia daní z dávok dôchodkového pripoistenia. Neviem ako mám vyplniť tlačivo B najmä oddiel VII riadok 4 príjmy - výdaje (mám ako výdaj uviesť aj daň aj poštovné?) a potom neviem akými percentami bola vypočítaná daň (vychádza mi to 5,45%) ktorú mám napísať do kolonky 78? :confused:
Ďakujem
martidraga
05.02.10,08:22
ahojte aj ja by som Vás chcela poprosiť o radu,ja mám práve ten prípad, že som si minulý rok zrušila DDs a musím vrátiť daň. Nevedeli by ste mi povedať za koľko rokov spätne treba tú daň vrátiť? Ďakujem
Tweety
05.02.10,08:23
Za všetky, po ktoré si si NČ uplatňovala.

§ 11 Zákon o dani z príjmov
(12) Ak daňovník nedodrží podmienky ustanovené v odsekoch 10 a 11, je povinný zvýšiť základ dane do troch zdaňovacích období od skončenia zdaňovacieho obdobia, v ktorom došlo k porušeniu ustanovených podmienok o sumu zaplatených príspevkov na doplnkové dôchodkové sporenie, platieb finančných prostriedkov na účelové sporenie a platieb poistného na životné poistenie, o ktorú si v predchádzajúcich zdaňovacích obdobiach znížil základ dane. Nedodržaním podmienok je aj výplata odstupného z doplnkového dôchodkového sporenia pred dovŕšením 55. roku života daňovníka a pred uplynutím desiatich rokov od uzavretia účastníckej zmluvy.
katka50
05.02.10,08:24
ahojte aj ja by som Vás chcela poprosiť o radu,ja mám práve ten prípad, že som si minulý rok zrušila DDs a musím vrátiť daň. Nevedeli by ste mi povedať za koľko rokov spätne treba tú daň vrátiť? Ďakujem
Za roky, kedy si si túto poistku uplatňovala. Musíš si ju dodaniť do 3 rokov od porušenia.
martidraga
05.02.10,08:33
Takže potom za každý jeden rok kedy som si uplatnila daň. Môžem si tú celú uplatnovanú čiastku z predchádzajúcich rokov postupne rozdeliť a navyšovať v jednotlivých priznaniach do troch rokov, alebo to musím urobiť naraz v jednom roku?
Tweety
05.02.10,08:35
Takže potom za každý jeden rok kedy som si uplatnila daň. Môžem si tú celú uplatnovanú čiastku z predchádzajúcich rokov postupne rozdeliť a navyšovať v jednotlivých priznaniach do troch rokov, alebo to musím urobiť naraz v jednom roku?
Áno, môžeš si ju rozdeliť tak, aby si ju do troch rokov od porušenia podmienok, dorovnala.
martidraga
05.02.10,08:50
Ďakujem za odpoveď, ešte sa opýtam na jednu vec: základ dane musím potom navýšiť o celú sumu príspevkov na dds počas jednotlivých rokov, však?Je tam nejaký limit- aká max. výška je tam na jeden rok? ešte by ma zaujímalo, či musím aj tie príspevky na dds zahrnúť, ktoré mi tam posielal zamestnávateľ?ďakujem
Prima73
05.02.10,09:44
Za roky, kedy si si túto poistku uplatňovala. Musíš si ju dodaniť do 3 rokov od porušenia.

SZCO v roku 2009 zrusil DDS. Ulavu si uz v danovom priznani FO B za rok 2009 neuplatni a spätne za roky 2008,2007 a 2006 si spocita ciastky ddp ktore si uplatnoval v danovych priznaniach za roky 2006-2008 a to uvedie do r.67, cim sa mu zvysi zaklad dane?
Prima73
06.02.10,09:34
SZCO v roku 2009 zrusil DDP. Ulavu si uz v danovom priznani FO B za rok 2009 neuplatni a spätne za roky 2008,2007 a 2006 si spocita ciastky ddp ktore si uplatnoval v danovych priznaniach za roky 2006-2008 a to uvedie do r.67, cim sa mu zvysi zaklad dane?

Posuvam a este mam otazku, priznavaju sa spätne iba tri roky, alebo ak mal DDP 5 rokov, tak musi priznat za 5 rokov?