zbojka
01.02.09,17:05
Dobrý deň,

v našej bytovke máme už viac rokov po sebe vysoký rozdiel medzi spoločným vodomerom a súčtom bytových vodomerov. Rozdiel činí 72 kubíkov ! Sme 6-bytovka. Priemerný počet osôb v byte je 2. Priemerná spotreba vody je 80 kubíkov na byt. Až na jeden byt, kde traja majú ročnú spotrebu 13 kubíkov !

Vymenili sme spoločný vodomer, vypli na noc vodu (na spoločnom vodomeri nebol nameraný prírastok), overili sme v každom byte, že spotrebiče vody roztočia bytový vodomer (voda, wc - vynechali sme práčky), skontrolovali sme bytovku, či pozdľž potrubia nevidíme únik vody. Bez výsledku.

Spotreba vody vedie ku konkrétnemu bytu. Avšak ... ako to zistiť? Aké sú možnosti odberu vody načierno skúseným stavbárom (ktorý tam býva)? Aké máme možnosti?

Ďakujem
Chobot
02.02.09,09:37
Dobrý deň,

v našej bytovke máme už viac rokov po sebe vysoký rozdiel medzi spoločným vodomerom a súčtom bytových vodomerov. Rozdiel činí 72 kubíkov ! Sme 6-bytovka. Priemerný počet osôb v byte je 2. Priemerná spotreba vody je 80 kubíkov na byt. Až na jeden byt, kde traja majú ročnú spotrebu 13 kubíkov !

Vymenili sme spoločný vodomer, vypli na noc vodu (na spoločnom vodomeri nebol nameraný prírastok), overili sme v každom byte, že spotrebiče vody roztočia bytový vodomer (voda, wc - vynechali sme práčky), skontrolovali sme bytovku, či pozdľž potrubia nevidíme únik vody. Bez výsledku.

Spotreba vody vedie ku konkrétnemu bytu. Avšak ... ako to zistiť? Aké sú možnosti odberu vody načierno skúseným stavbárom (ktorý tam býva)? Aké máme možnosti?

Ďakujem

AK je skúsený stavbár, je dosť možné, že načierno odoberá vodu. AK to konštrukčné možnosti dovoľujú, namontujte mu ešte jeden vodomer pred ten jeho tak, aby s tým novým nemohol manipulovať. Nepíšeš, či ide o teplú alebo studenú vodu, ale 13 kubíkov na 3 osoby je veľmi málo v oboch prípadoch (pri spoločnej spotrebe ani nehovorím).

Dobre skontrolujte plomby na jeho vodomeri.
zbojka
02.02.09,18:45
V kazdom byte mame vlastny ohrev vody, takze do bytu priteka len studena, a to je tym padom uhrnom cela voda. O dualnom vodomeri sme rozmyslali, ale technicky je to nerealizovatelne. Plomby boli bez problemov. Uvazovali sme o dokladnej kontrole vsetkych potrubi v jeho byte - ale problem, ak nas dobrovolne nepusti do bytu, tak sme skoncili ! A ak nas aj pusti, urcite sa na nasu navstevu pripravi - doterajsie kontroly vyzerali v poriadku. Ale 13 kubikov neminiete ani pri minimalnej spotrebe, a oni su doma denne. Ach jo.
Chobot
02.02.09,20:02
V kazdom byte mame vlastny ohrev vody, takze do bytu priteka len studena, a to je tym padom uhrnom cela voda. O dualnom vodomeri sme rozmyslali, ale technicky je to nerealizovatelne. Plomby boli bez problemov. Uvazovali sme o dokladnej kontrole vsetkych potrubi v jeho byte - ale problem, ak nas dobrovolne nepusti do bytu, tak sme skoncili ! A ak nas aj pusti, urcite sa na nasu navstevu pripravi - doterajsie kontroly vyzerali v poriadku. Ale 13 kubikov neminiete ani pri minimalnej spotrebe, a oni su doma denne. Ach jo.

Ešte mi napadlo - aký máte typ vodomera? Tie staršie, ktoré mali vnútro z kovu (železa) bolo možné zmanipulovať tak, aby nemerali spotrebu. Nenapíšem sem ako, to ti napíšem cez SS. Ak je to tak, tak dajte vymeniť vodomery za nové, ktoré sa tak nedajú zmanipulovať.
zbojka
03.02.09,09:44
ENBRA, typ EV 142/99.
Chobot
03.02.09,10:04
ENBRA, typ EV 142/99.

Pokiaľ je to len typ EV a nie je tam uvedené EV-AM, tak je manipulovateľný. Tie EV-AM sú odolné voči magnetickému poľu, tie staršie nie.

Pozri sem:

http://www.enbra.sk/files/download-attachment/mereni-regulace/vodomery/bytove-vodomery/prospekt-enbra-ev.pdf
zbojka
07.02.09,17:27
Dakujem, tak vidim, ze mame presne ten najjednoduchsi typ, EV, 30 stupnov. Nasla som uz aj cennik. Antimagneticke stoja 16,01 €, co sa podla mna da zniest. Navrhnem to v dome. Dakujem za pomoc. :)
jkasparek
09.04.09,08:55
Máme rovnaký problém, koeficient medzi fakturačným vodomerom a súčtom bytových vodomerov je 1,511 u TUV a 1,26 pri SV.
Vo finančnom vyjadrení to predstavuje stratu cca 80 000 Sk / štvrťrok.

Riešenie vidím v návrate k rozpočítávaniu spotreby podľa počtu bývajúcich osôb.

Poctivým vlastníkom to nebude vadiť, a nepoctiví zaplatia to, čo v skutočnosti spotrebujú.
sito
09.04.09,11:15
Dobrý deň,

v našej bytovke máme už viac rokov po sebe vysoký rozdiel medzi spoločným vodomerom a súčtom bytových vodomerov. Rozdiel činí 72 kubíkov ! Sme 6-bytovka. Priemerný počet osôb v byte je 2. Priemerná spotreba vody je 80 kubíkov na byt. Až na jeden byt, kde traja majú ročnú spotrebu 13 kubíkov !

Vymenili sme spoločný vodomer, vypli na noc vodu (na spoločnom vodomeri nebol nameraný prírastok), overili sme v každom byte, že spotrebiče vody roztočia bytový vodomer (voda, wc - vynechali sme práčky), skontrolovali sme bytovku, či pozdľž potrubia nevidíme únik vody. Bez výsledku.

Spotreba vody vedie ku konkrétnemu bytu. Avšak ... ako to zistiť? Aké sú možnosti odberu vody načierno skúseným stavbárom (ktorý tam býva)? Aké máme možnosti?

Ďakujem

Šesť bytovku si spravujete sami, máte SVB, alebo je dom v správe?

Vodomery na studenú vodu nie sú povinné. Ale ak ich máte namontované, po šiestich rokoch ich je treba preveriť, ciachovaním. Takže, dajte namontovať po šiestich rokoch antimagnetické. Možno sa veci dajú na poriadok.

Teoretický? V skutočnosti platí väčšiu časť spotrebovanej vody za byt päť bytov. Navrhnem Vám piatim na schôdzi navrhnúť riešenie problému.

Dohodnúť sa na osobe v dome, ktorá bude kontrolovať nepravidelne stav vodomeru domu a zároveň je každý bývajúci umožniť vstup do bytu bez obmedzenia pri odpise vodomeru domu. Bol kontrolovať dnes, môže aj na druhý deň, ale aj za týždeň.

Pre istotu, mesačne odpisovať stav spoločného merača a piatich meračov, ktoré umožňujú odpis. Náklady na vzniknuté rozdiely, ak ich nespôsobil dodávateľ vody, požadovať uhradiť bytom, ktorý neumožnil kontrolu a vyriešenie problému s rozdielom v odbere vody jedenotlivymi bytmi.
lubica_02
12.04.09,20:15
A ako sú napojené WC nádržky - aj tu býva problém.
Iši
12.04.09,21:03
Môže byť aj nesprávne, pred vodomerom namontovaná práčka. Možnosti má naviac horný byt.
majkii
13.04.09,20:08
Dohodnúť sa na osobe v dome, ktorá bude kontrolovať nepravidelne stav vodomeru domu a zároveň je každý bývajúci umožniť vstup do bytu bez obmedzenia pri odpise vodomeru domu. Bol kontrolovať dnes, môže aj na druhý deň, ale aj za týždeň.

Pre istotu, mesačne odpisovať stav spoločného merača a piatich meračov, ktoré umožňujú odpis. Náklady na vzniknuté rozdiely, ak ich nespôsobil dodávateľ vody, požadovať uhradiť bytom, ktorý neumožnil kontrolu a vyriešenie problému s rozdielom v odbere vody jedenotlivymi bytmi.

možno by sa oplatilo pouvažovať nad rádiovým odpočtom vodomeru, vtedy môže poverá osoba urobiť kontrolný odpočet kedykoľvek bez vstupu do bytu.
majkii
13.04.09,20:26
zbojka čo ak má ten vlastník skutočne len chybný vodomer. Ja napr. som mal vodomer na TUV chybný, kde mi za rok natočil cca 4 m3 teplej vody po ociachovaní (výmene za nový) som takú spotrebu mal už za 3 mesiace. Nepoznám siutuáciu u vás v dome, ale najskôr by som dal ociachovať jeho vodomer. Totiž, pri pustení vody sa vodomer môže točiť, ale nemusí spávne merať. Orientačne sa dá urobiť aj skúška vodomeru tak, že sa odpustí cca 5 až 10 desaťlitrových vedier vody, čiže konkrétny objem a porovná sa zo stavom vodomeru pred a po odbere.
Lianka
17.06.09,15:20
Mala by som otazku:
V rocnom vyuctovani mame uvedene koeficienty studenej vody 1,18 a teplej 1,02? Je to vela alebo v poriadku (najma ta studena)? Je tam vela bytov (2 x 12 x 6). To som vlastne preplatila o 18% viac, ako som mala namerane na vodomere?
sito
17.06.09,15:39
Správne, Lianka. Nie len Ty, ale všetci vlastníci bytov v dome. Je to tak na hranici. Ale tých 18 % percent pretieklo fakturačným meračom, dom, vlastníci bytov v ňom ju musia zaplatiť dodávateľovi vody. Zaplatia rovnakým pomerom k nameranej spotrebe na pomerovom vodomery vo svojom byte.
Julian
17.06.09,18:03
Mala by som otazku:
V rocnom vyuctovani mame uvedene koeficienty studenej vody 1,18 a teplej 1,02? Je to vela alebo v poriadku (najma ta studena)? Je tam vela bytov (2 x 12 x 6). To som vlastne preplatila o 18% viac, ako som mala namerane na vodomere?

Podľa mňa su v poriadku.
peton
18.06.09,04:31
Ja by som povedal, že je to úplne super. Ver, mnohí by boli takýmto koeficientom radi.
Lianka
18.06.09,08:45
Dakujem Vam velmi pekne za vysvetlenie a za vase stanoviska.
zuzka3110
22.06.09,18:41
no to my máme koeficient studenej 1,15 a teplej 1,27. Čo je podľa mňa veľa. Budeme mať schôdzu, tak sa spýtam.. (sme bytovka 3 vchody po 16 bytov)
Chobot
22.06.09,19:50
no to my máme koeficient studenej 1,15 a teplej 1,27. Čo je podľa mňa veľa. Budeme mať schôdzu, tak sa spýtam.. (sme bytovka 3 vchody po 16 bytov)

Studená je ešte v norme, teplá je trošku viac, než je bežné. Možno niekto načierno odoberal teplú vodu (ak máte 48 bytov).
sito
23.06.09,05:12
Mala by som otazku:
V rocnom vyuctovani mame uvedene koeficienty studenej vody 1,18 a teplej 1,02? Je to vela alebo v poriadku (najma ta studena)? Je tam vela bytov (2 x 12 x 6). To som vlastne preplatila o 18% viac, ako som mala namerane na vodomere?


Podľa mňa su v poriadku.


Ja by som povedal, že je to úplne super. Ver, mnohí by boli takýmto koeficientom radi.


no to my máme koeficient studenej 1,15 a teplej 1,27. Čo je podľa mňa veľa. Budeme mať schôdzu, tak sa spýtam.. (sme bytovka 3 vchody po 16 bytov)


Studená je ešte v norme, teplá je trošku viac, než je bežné. Možno niekto načierno odoberal teplú vodu (ak máte 48 bytov).


Ono je to relatívny pohľad na koeficienty. Podstatný je základ, množstvo vody na fakturačnom vodomery, percentuálny podiel bytov na základe a súčet pomerových vodomerov v bytoch.

Zvyčajne noví vlastníci ani nevedia čo znamená ten koeficient. Ale keď pokračujú a dozvedia sa jeho výsledok, potom sa niektorí vracajú späť ku koeficientu a začnú uvažovať, pochybovať nad jeho výškou.

Príklad: Koeficient spôsobí nápočet bytu o jeden m3 viac vody, ktorý stojí 50 Sk. Za rok 50 Sk., mávne rukou. Druhému bytu 30 m3 a to je už 1 500 Sk. ročne, ten sa začne zaujímať prečo je ten koeficient taký, aký je. Čo je príčinou jeho výšky?

V obytnom dome nie je nič spravodlivé, voda, teplo, výťah, balkóny, radiátory, pomerové meranie, vodomery, zateplenie atď. Všetko všetkým nevyhovuje, ale malo by vyhovovať väčšine vlastníkov v dome. A v tom je kúzlo bývania v obytnom dome. Dohodnúť sa. Niekde s tým majú menšie problémy a niekde sa nevedia dohodnúť na maličkostiach.

Poradiť môže každý, aj na porade, ale konečné rozhodnutie je na vlastníkov bytov v konkrétnom dome.

Nie, že by som kritizoval váš názor na koeficienty. Len som uviedol svoj názor, ako to vidím ja. Osobne pri koeficiente 1,15 by som uvažoval, že úž nie je niečo v poriadku a treba si koeficient preveriť, je možné, že sa nič nedej ani pri koeficiente 1,20. Súvislosti jeho vzniku sú objektívne.
najag
23.06.09,13:06
My mame jeden byt neobyvany, je tam nulova spotreba vody. Nie je dolezite, aka je spotreba vody na byt, ale na pocet ludi v byte. Potom je mozne sa vyjadrit, co je velka spotreba , co je mala spotreba vody.Nielen vzhladom poctu ludi, ale aj technickym podmienkam. Ci su dvojstupnove splachovace WC, ci sa v byte sprchuje, alebo kupe, ci sa umyvaju zuby pod tecucou vodou, alebo s poharom vody, ci sa holi ziletkou pod tecucou vodou, ci su tam male deti, ci je tam prevazna vacsina zienskeho pohlavia, ktora ma vyssie naroky na osobnu hygienu.......poznam rodiny, co si vozia uzitkovu vodu do bytu na splachovanie WC a pod.
dajada
02.08.09,09:00
Bavíme sa tu o koeficientoch, ktoré sú ešte v norme a ktoré už môžu znamenať, že sa v dome deje niečo podozrivé. Keďže máme v dome skúsenosť s "rôznymi opatreniami" nášho zástupcu, ktorý podozreniami narušuje aj naše vzájomné vzťahy, pýtam sa, prečo musí existovať vyúčtovanie vody dodávateľovi podľa fakturačného merača. Viem, je tak stanovené v zákone. Ale ak berieme rodinné domy, tam je 1 merač a vlastník zaplatí čo spotrebuje. Ak beriem spotrebu plynu, tiež aj v bytovom dome má dodávateľ len merač v byte a žiadne iné neporovnáva. Uvedomujem si, že bytových domov je veľa a takto sa nejjednoduchšie vrátia dodávateľovi straty. Len potom ho nič nemotivuje tieto straty znižovať, keď my mu ich platíme.
sito
02.08.09,10:53
Sitko !!!!

1, Pokiaľ sa neskamarátiš s MATEMATIKOU - nedávaj takéto príklady (z brucha ).
(v konkretizovaní tvojho príkladu by vyšlo napr. :
- pri koeficiente 1,1 = jeden byt 10 m3 / druhý 300 m3
- pri koeficiente 1,25 = jeden byt spotreba 4 m3 / druhý 120 m3
čo sa s praxou príliš nezhoduje ) :D

2, Nie, že by som kritizoval tvoj názor na koeficienty, ale vieš, čo vyjadrujú FYZICKY ??? :)


10 m3 x 1,1 = 11 m3. 10 x 50 = 500 + 1 x 50 = 550 - 500 = 50 Sk.

300 m3 x 1,1 = 330 m3. 300 x 50 = 15 000 + 30 x 50 = 16 500 - 15 000 = 1 500 Sk.

Skutočnosť môže byť taká, že ten čo ma 10 m3 mohol minúť o 30 m3 viac i viac vody, no na vodomery ich nemá namerané. Ten čo minul 300 m3 ma reálne, skutočne namerané. Ale koeficient mu napočíta 30 m3 na viac.

O tom je čierny odber, kradnutie vody a tým aj o vykrádaní peňaženiek susedov.
svojar
02.08.09,14:26
Ja mám evidenciu od r. 2002 - SV 1,19 TV 1,16; 03 - 1,28, 1,15;
04 - 1,18. 1,15; 05 - 1,01, 1,02; 06 - 1,00, 1,10; 07 - 0,97, 1,07; 08 - 1,00, 1,00.
sito
02.08.09,17:47
Už si videl bytový dom s dvoma bytmi? Podstata príkladu je v rozdiely, ktorý spôpsobí pre násobenie koeficientom v Sk. na nákladoch a to je 50 a 1 500 Sk.

Najväčšia spotreba v našom dome studenej vody 265 m3 a teplej 120 m3 v jednom roku. Spolu 385 m3. Na deň 385 : 365 = 1,055 m3. studenej len 0,726 m3.

Od tej tvojej absurdnosti bol len 35 m3.

Kde bývaš? Na nádraží?
sito
02.08.09,18:50
No, počítaj si po svojom, ak ti to nevychádza, tak skús znova.
sito
02.08.09,20:04
Spotreba vody v jednotlivých bytoch, počet m3.


265



198



181



153



150



142



138



133



133



129



123



121



118



116



113



113



111



110



106



105



104



103



102



98



97



96



93



85



82



79



78



77



75



71



71



68



66



60



57



19



12


7

Spolu 4 356

Absurdne, ale reálne. 265 : 7 = 37,86.
peton
03.08.09,04:41
10 m3 x 1,1 = 11 m3. 10 x 50 = 500 + 1 x 50 = 550 - 500 = 50 Sk.

300 m3 x 1,1 = 330 m3. 300 x 50 = 15 000 + 30 x 50 = 16 500 - 15 000 = 1 500 Sk.

Skutočnosť môže byť taká, že ten čo ma 10 m3 mohol minúť o 30 m3 viac i viac vody, no na vodomery ich nemá namerané. Ten čo minul 300 m3 ma reálne, skutočne namerané. Ale koeficient mu napočíta 30 m3 na viac.

O tom je čierny odber, kradnutie vody a tým aj o vykrádaní peňaženiek susedov.

Súhlasím, ale aj tu sa možno pozerať na vec z rôznych uhlov pohľadu. ;)

To alino: prepáč, ale ak sa má sito naučiť malú násobilku, Ty sa nauč čítať, pretože si niekde inde. :-)
sito
03.08.09,04:58
Súhlasím, ale aj tu sa možno pozerať na vec z rôznych uhlov pohľadu. ;)

To alino: prepáč, ale ak sa má sito naučiť malú násobilku, Ty sa nauč čítať, pretože si niekde inde. :-)

peton, DÍK.

Podstata čierneho odberu sa dá pochopiť. Rozdiel medzi 265 a 7 m3 spôsobujú detaily a na tie sa môže každý pozerať inak z iného uhla.

Záleží na počte osôb, psov, prístupu k potreby vody, batérie, atď.
Jozef I
03.08.09,11:00
Myslím, že Slavici išlo o to, že ak je v dome rozdiel v spotrebe medzi fakturačným meračom a pomerovými meračmi v bytoch napr. 100 m3, tak je podstatné, či sa o ten rozdiel podelí 10 bytov alebo 40 bytov. Od počtu bytov záleží aj to či 100m3 je veľký rodiel alebo nie. Ak bude v dome 100 bytov a rozdiel 100m3, tak na každý byt by "teoreticky" pripadol iba 1m3 nadspotreba čo nie je veľa. Ak tam je však 10 bytov je to už dosť. V každom prípade sa to má riešiť a kontrolovať či nie je unik vody a či nie je manipulované s vodomermi v bytoch.

P.s.: Ešte doplním náš prípad. Tiež bola vysoká nadspotreba a nevedeli sme zistiť kde sa stráca až raz sme objavili takú mini odbočku a šup rovno do steny trubka z hlavného prívodu vody. Trubka pokračovala do CO krytu(bez merača), ktorý sa nevyužíval a tam veselo tiekla voda celý rok do umyvadla. Tú malú odbočku sme dali odpojiť a čuduj sa svete, zrazu bolo po nadspotrebe. Jediná škoda že sme si ju nevšimli skôr.
dajada
03.08.09,12:48
Ja som tým príspevkom o rozdieloch medzi fakturačným a pomerovými meračmi chcela povedať, ako si z nás dodávateľ vody spravil "dojnú kravu". Všetky straty mu má kto zaplatiť a on je spokojný. Je mi jasné že s tým nepohneme, ale rozčuľuje ma to. Prečo nemôžeme aj pri vode platiť to, čo je namerané bytovým meračom (plyn a elektrika tak fungujú).Medzi nami v bytových domoch vznikajú rôzne podozrenia, kto odoberá na čierno a kto manipuluje s meračmi.
svojar
03.08.09,17:16
Ja som tým príspevkom o rozdieloch medzi fakturačným a pomerovými meračmi chcela povedať, ako si z nás dodávateľ vody spravil "dojnú kravu". Všetky straty mu má kto zaplatiť a on je spokojný. Je mi jasné že s tým nepohneme, ale rozčuľuje ma to. Prečo nemôžeme aj pri vode platiť to, čo je namerané bytovým meračom (plyn a elektrika tak fungujú).Medzi nami v bytových domoch vznikajú rôzne podozrenia, kto odoberá na čierno a kto manipuluje s meračmi.
Dodávateľ vody s tým nič nemá. Urobte si poriadok vo vlastnom dome. Straty máte v dome od jeho merača. Pozri na naše koeficienty, ako sa to znižovalo od r. 2002, uverejnil som to vyššie. Teraz máme 1,00 na SV aj TV. Teda čo na fakturačnom merači, tak aj na súčtu pomerových.
sito
04.08.09,06:28
Ja som tým príspevkom o rozdieloch medzi fakturačným a pomerovými meračmi chcela povedať, ako si z nás dodávateľ vody spravil "dojnú kravu". Všetky straty mu má kto zaplatiť a on je spokojný. Je mi jasné že s tým nepohneme, ale rozčuľuje ma to. Prečo nemôžeme aj pri vode platiť to, čo je namerané bytovým meračom (plyn a elektrika tak fungujú).Medzi nami v bytových domoch vznikajú rôzne podozrenia, kto odoberá na čierno a kto manipuluje s meračmi.

Ahoj, dajada.

Prečo nemôžeme aj pri vode platiť to, čo je namerané bytovým meračom (plyn a elektrika tak fungujú).
Ale môžeme, môžeme.

Je to jednoduché, Ty, ako fyzická osoba náš zmluvu, dohodu s dodávateľom elektriny a plynu. A nie je rozdiel, či býva fyzická osoba v rodinnom dome, alebo obytnom dome, ale v detailoch zmlúv rozdiely sú.

Tieto veci spadajú pod nezávislý URSO, takže by mali byť v poriadku.

No, v poriadku? V televízii nedávno dávali, že v rodinnom dome prišiel odberateľ na to, že plynári mu namontovali špatný plynomer. Plynári to uznali, plynomer vymenili, ale vypočítali mu náhradný výpočet spotreby plynu ako čiernemu odberateľovi. Mohli mu aj podľa predchádzajúcich rokov, ale podľa zákona nemuseli. A teda ani nespravili.

Asi URSO s niečím takým nerátalo, alebo to už nepatrí do jeho kompetencii, nemôže o tom rozhodovať. Ale názor na to môže mať. Aký?

Poďme k vode.

Voda tiež spadá pod nezávislý URSO. Teplá aj studená.

Čo sa týka teplej vody, schvaľuje cenu za výrobu teplej vody, výrobcovi teplej vody. V bytoch bytového domu sú pomerové vodomery na teplú vodu povinné. Spôsob rozdelenia nákladov za teplú vodu dodanú odberateľovi, obytnému domu určuje vo vyhláške 630/2005.

Čo sa týka studenej vody, schvaľuje cenu dodávateľovi vody pre odberateľov, rodinné domy, fyzické osoby a obytné domy, právnické osoby. Dodávateľ má uzatvorenú zmluvu, v prvom prípade s majiteľom rodinného domu a v druhom prípade so SVB, alebo správcom obytného domu.

Takže pre obytný dom, ako celok má dodávateľ vody povinnosť mať len jeden fakturačný merač. To ako si náklady za studenú vodu rozdelia jednotliví vlastníci bytov medzi seba URSO nezaujíma. V podstate správny postoj URSO, cenu pre odberateľov ustrážilo, spotrebu nech si už ustrážia vlastníci jednotlivých bytov v dome spoločne.

Vlastníci sa môžu dohodnúť, podľa počtu bytov v dome, alebo podľa počtu osôb v bytoch, objektívnejšie podľa osobomesiacov v bytoch, najobjektívnejšie podľa pomerových vodomerov studenej vody. Všetko môže priniesť domu niečo dobré ale aj zlé, tak to už býva. Ale všetko sa dá zneužiť.

Príklad rozdelenia podľa pomerových vodomerov :

Fakturačný vodomer dodávateľa vody zaznamenal za rok spotrebu 1 000 m3 vody. URSO mu schválilo cenu 50 Sk. za jeden m3. Dodávateľ požaduje od odberateľa, obytného domu uhradiť náklady 50 000 Sk. Ako na jednotlivé byty, to ho nezaujíma.

Vlastníci spočítajú spotrebu na pomerových meračoch, spolu 900 m3. Krát 50 Sk. za jeden m3 a náklady sú 45 000 Sk. Kto zaplatí dodávateľovi vody rozdiel 5 000 Sk.?

Riešenie: 1 000 : 900 = 1,1111. Ak má byt spotrebu 10 m3, tak jeho spotreba po prenásobením 1,1111 je 11,11 m3, krát 50 Sk. jeho úhrada je 555,555 Sk.

Jasné, dá sa aj podľa skutočne nameraných m3 na pomerových vodomeroch. Dám reálne čísla.

Spotreba na fakturačnom vodomere 1 331 m3, náklady 76 406,17 Sk., cena za jeden m3, 57,4051 Sk.

Spotreba na pomerových meračoch 1 144,1 m3, náklady 76 406,17 Sk., cena za jeden m3, 66,7828 Sk.

Moja spotreba na pomerovom vodomery 45 m3, úhrada 3 005, 22 Sk. Alebo, 2 583,23 Sk.? Rozdiel 421,99 Sk. na viac. Prečo? Koeficient 1,1633599. Upravená spotreba 52,3512 m3.

45 x 1,1633599 = 52,3512 x 57, 4051 = 3005,22 Sk.

Správca vôbec neuviedol v ročnom vyúčtovaní žiaden koeficient, ale len skutočnú spotrebu na pomerových vodomeroch a údaje s ktorých si môžu vlastníci bytov vypočítať koeficient, ak chcú.

Je to taký očný klam, fatamorgána. Ale rozdiel medzi fakturačným vodomerom a pomerovými vodomermi neodstráni, je 186,9 m3. Z 21 bytov, ktoré odoberajú vodu cez fakturačný vodomer a zo 186,9 m3 pripadá na môj byt stratová spotreba v dome, nie dodávateľová strata 7,3512 m3.

Dom má 6 sekcii so siedmimi bytmi nad sebou, tri vchody po dve sekcie. Čo sa týka vody, tri a ďalšie tri sekcie majú svoje samostatné fakturačné vodomery. Takže 1. vchod a jedná sekcia z druhého vchodu má studenú vodu podľa pomerových vodomerov za 57 Sk. a druhá sekcia z druhého vchodu a tretí vchod má studenú vodu za 101 Sk.

Takže, byty oproti sebe v druhom vchode majú rozdiel v nákladoch na jeden m3 44 Sk. to je o 77 percent viac.

Dobré, že! A predseda samosprávy sa pýta, ako je to možné, že on platí 101 a jeho sused naproti len 57 Sk za jeden m3 studenej vody? Zástupcu vlastníkov nemáme zvoleného.

Asi sa na tom druhom fakturačnom vodomery viac okrádali o náklady za vodu? Alebo je niekde pes zakopaný?

Dodávateľ vody ich nedojil. Ani tých na prvom fakturačnom vodomery.
Lotarka
04.08.09,07:02
Čo sa týka teplej vody, schvaľuje cenu za výrobu teplej vody, výrobcovi teplej vody. V bytoch bytového domu sú pomerové vodomery na teplú vodu povinné. Spôsob rozdelenia nákladov za teplú vodu dodanú odberateľovi, obytnému domu určuje vo vyhláške 630/2005.


Toto ma zaujalo. Viem, že URSO schvaľuje ceny za teplo dodávateľovi tepla, mal si na mysli toto, alebo ešte URSO osobitne schvaľuje maximálnu cenu TÚV?
sito
04.08.09,07:17
Toto ma zaujalo. Viem, že URSO schvaľuje ceny za teplo dodávateľovi tepla, mal si na mysli toto, alebo ešte URSO osobitne schvaľuje maximálnu cenu TÚV?


Nie, URSO neschvaľuje maximálnu cenu za teplú vodu. Len cenu za teplo na ohrev studenej vody. Tiež vo fixnej a variabilnej zložke ceny.

Výsledná cena za teplú vodu vzíde z objednaného tepla na ohrev vody, skutočne spotrebovaného tepla na ohrev vody a z nákladov na studenú vodu, ktorú spotrebované teplo zohrieva.
Lotarka
04.08.09,07:53
Takže je to tak ako som si myslela, maximálna cena za teplo schválená URSO platí tak pre kúrenie ako aj na prípravu TÚV?
svojar
04.08.09,08:25
Maximálnu cenu za jednotku tepla teda 1 MWh. Ale koľko bude skutočne stáť zohratie 1m3 vody, to je už otázne, teda koľko kWh /MWh/ bude potrebné na zohratie toho 1m3 je všade rôzne.
sito
04.08.09,08:29
Takže je to tak ako som si myslela, maximálna cena za teplo schválená URSO platí tak pre kúrenie ako aj na prípravu TÚV?


Platí pre výrobcu tepla a pre všetkých jeho odberateľov vo fixnej a variabilnej zložke ceny tepla. Skutočná, reálná cena za jeden Gj. u jednotlivých odberateľov vzíde z nákladov za objednané množstvo Gj. krát fixná zložka schválenej ceny URSO a skutočne spotrebované Gj. krát variabilná zložka schválenej ceny URSO.

Po novom sa bude brať priemer spotrebovaných Gj. za roky 2005 až 2007 na priemerné objednanie Gj. na roky 2009 až 2011.
svojar
04.08.09,14:32
Už sa neobjednávajú GJ, ale MWh. Objednané množstvo už nebude mať vplyv na výslednú cenu tepla. Ako fix sa berie redukovaný príkon, rátaný zo skutočnej spotreby v r. ktoré uvádza Sito 2005 - 07 na r. 2009 - 2011. Výnimky bolo možné dohodnúť, pokiaľ na ne dodávateľ pristúpil.
dajada
04.08.09,15:17
Je to taký očný klam, fatamorgána. Ale rozdiel medzi fakturačným vodomerom a pomerovými vodomermi neodstráni, je 186,9 m3. Z 21 bytov, ktoré odoberajú vodu cez fakturačný vodomer a zo 186,9 m3 pripadá na môj byt stratová spotreba v dome, nie dodávateľová strata 7,3512 m3.


No veď ide o to, že dodávateľovi stačí 1 fakturačný merač a predsa vieme, že sú medzi ním a pomerovými rozdiely. Myslím že nie vždy to ide spravením poriadku v dome, aj keď aj tade určite cesta vedie.
svojar
04.08.09,16:51
Tak nechajte fakturačný merač overiť. Ale keď bude dobrý, zkúšku zaplatíte.