junes
01.02.09,20:03
Prepacte toto, citujem, som nasla v inej diskusii, tak mam pocit, ze mi usli nejake zmeny v uctovani cenin v JU. Nevie ma niekto nasmerovat na spravnu diskusiu?

" Muška, ja som takto blbla s ceninami. Všimla som si to až v apríli.:D, takže hybáj na prieb. položky a nie rovno do réžie, ako kedysi:)"

Ja uctujem len stravenky pre SZCO a postupne ich rozpustam mesacne do VOZD - tak ake priebezne polozky, coho sa to tyka ???
Dakujem za radu.
Lianka
02.02.09,10:07
Nepridas aj link diskusie, z ktorej uvadzas citat? Zislo by sa to precitat cele, takto sa mi zda, ze je to vytrhnute z kontextu... a mam pocit, ze som sa k tejto teme aj vyjadrovala... :D
pedrotello
02.02.09,10:44
Ako formou rozpušťate stravenky pre SZČO do VOZD - t.z. aké zápisy a cez ake doklady sa robia? Ďakujem.
Lianka
02.02.09,10:55
Ako formou rozpušťate stravenky pre SZČO do VOZD - t.z. aké zápisy a cez ake doklady sa robia? Ďakujem.

Urobim interny doklad za urcite obdobie (robim to polrocne). Pocet odpracovych dni za dane obdobie x hodnota stravneho listka. Zaroven v knihe cenin znizim stav.
junes
02.02.09,16:34
Lianka, bolo to v diskusii Material alebo rezia, prispevok c. 84 od Betky
Lianka
02.02.09,21:54
Pripajam link, z ktoreho je povodny citat:
http://www.porada.sk/t74798-p9-material-alebo-rezia.html

Podla to myslela ako for...:) Pre istotu jej mozes poslat sukromnu spravu. ;)

http://www.porada.sk/t38186-postupy-uctovania-jednoduche-uctovnictvo-od-5-12-2008-a.html
§ 4
(3) Priebežné položky sa účtujú pri prevodoch peňažných prostriedkov medzi pokladnicou a účtom v banke, pri prevodoch medzi pokladnicami a pri prevodoch medzi účtami v bankách. Priebežné položky sa členia na príjem a výdavok. Ako príjem sa účtuje priebežná položka pri výdavku peňažných prostriedkov, pri ktorom nie je účtovný doklad o príjme účtovnej jednotke doručený, ako výdavok sa účtuje priebežná položka pri príjme peňažných prostriedkov, pri ktorom nie je účtovný doklad o výdavku.

O ceninach tu nie je rec.
pedrotello
03.02.09,10:30
Ďakujem za odpoveď, ale mám stále pochybnosti, ako správne účtovať tie stravenky pre SZČO:
V príručke k programu ALFA sa na str. 147 v časti nákup cenín uvádza:
NÁKUP CENÍN[/B][/B]"Nákup cenín do peňažného denníka zaúčtujte dvomi samostatnými dokladmi. Prvý doklad ako
výdavok (napr. z pokladnice) do stĺpca Výdavok na priebežnú položku (kúpili ste si napríklad
poštové známky a máte na to doklad). Druhý doklad bude príjmový. Bude hovoriť o tom, že ste
do svojho účtovníctva prijali ceniny (v našom príklade poštové známky). Zaúčtujte ho ako príjem
do pokladnice, do stĺpca Príjem z priebežnej položky. Všimnite si, že tieto operácie nemenia
daňový základ podnikateľa. V evidencii cenín potom túto operáciu zaevidujte jedným záznamom
ako príjem cenín.
VÝDAJ CENÍN (SPOTREBA)
Spotrebu (úbytok) cenín zaúčtujte v peňažnom denníku ako výdavok na dosiahnutie,
zabezpečenie a udržanie príjmov, napr. do stĺpca Prevádzková réžia (výdavkový pokladničný
doklad). V evidencii cenín zaevidujte úbytok na základe výdavkového dokladu.

Ako teda správne účtovať??? PPD, VPD alebo ID?
beatam
03.02.09,13:36
O ceninach tu nie je rec.[/QUOTE] S týmto tvrdením nemôžem súhlasiť. Podľa §4 ods. 1 písm.a sa v PD účtujú príjmy a výdavky v hotovosti, vrátane prijatých a vydaných šekov a cenín. Z toho vyplýva, že ceniny sú súčasťou pokladnice.A prevod medzi pokladnicami sa účtuje cez priebežné položky.
beatam
03.02.09,13:44
[QUOTE=pedrotello;938060]Ďakujem za odpoveď, ale mám stále pochybnosti, ako správne účtovať tie stravenky pre SZČO:
V príručke k programu ALFA sa na str. 147 v časti nákup cenín uvádza:
NÁKUP CENÍN[/B][/B]"Nákup cenín do peňažného denníka zaúčtujte dvomi samostatnými dokladmi. Prvý doklad ako
výdavok (napr. z pokladnice) do stĺpca Výdavok na priebežnú položku (kúpili ste si napríklad
poštové známky a máte na to doklad). Druhý doklad bude príjmový. Bude hovoriť o tom, že ste
do svojho účtovníctva prijali ceniny (v našom príklade poštové známky). Zaúčtujte ho ako príjem
do pokladnice, do stĺpca Príjem z priebežnej položky. Všimnite si, že tieto operácie nemenia
daňový základ podnikateľa. V evidencii cenín potom túto operáciu zaevidujte jedným záznamom
ako príjem cenín.
VÝDAJ CENÍN (SPOTREBA)
Spotrebu (úbytok) cenín zaúčtujte v peňažnom denníku ako výdavok na dosiahnutie,
zabezpečenie a udržanie príjmov, napr. do stĺpca Prevádzková réžia (výdavkový pokladničný
doklad). V evidencii cenín zaevidujte úbytok na základe výdavkového dokladu.

Ja účtujem ceniny presne ako píšeš. Príjem PPD, výdaj VPD.
Lianka
03.02.09,16:19
O ceninach tu nie je rec. S týmto tvrdením nemôžem súhlasiť. Podľa §4 ods. 1 písm.a sa v PD účtujú príjmy a výdavky v hotovosti, vrátane prijatých a vydaných šekov a cenín. Z toho vyplýva, že ceniny sú súčasťou pokladnice.A prevod medzi pokladnicami sa účtuje cez priebežné položky.[/QUOTE]

:eek: vdaka beatam... idem sa na to pozriet...
pedrotello
03.02.09,21:38
O ceninach tu nie je rec. S týmto tvrdením nemôžem súhlasiť. Podľa §4 ods. 1 písm.a sa v PD účtujú príjmy a výdavky v hotovosti, vrátane prijatých a vydaných šekov a cenín. Z toho vyplýva, že ceniny sú súčasťou pokladnice.A prevod medzi pokladnicami sa účtuje cez priebežné položky.

Ano ceniny sú síce súčasťou pokladnice, ale stále tej istej, t.j. hlavná pokladnica. Mne z toho vypláva, že ak máš v účtovníctve otvorených 2 a viac pokladníc, vtedy vykonávaš prevod medzi nimi cez priebežné položky (podobne ako medzi pokladnicou a účtom). Ale v prípade, ak vedieš len jednu pokladnicu, tak aký prevod chceš robiť ??? nerozumiem!!!

Ak používaš postup, ktorý som opísal vyššie (PPD a VPD), tak do pokladničnej knihy vstupujú aj tie konkrétne PPD a VPD, cez ktoré si účtoval pohyb cenín (SL).

Ako potom chápeš znenie par. 6 ods. (12) postupov JU (sú uvedené vyššie), t.j. že "v pokladničnej knihe sa účtuje stav a pohyb peňažných prostriedkov v hotovosti s výnimkou cenín." ???

Mne to nejde stále nejako dokopy.
Lianka
03.02.09,21:45
Ok, ok, vdaka. Uz ma aj beatam uviedol/a na spravnu cestu. Akosi som tuto zmenu nepostrehla.
Lianka
03.02.09,21:46
Ok, ok, vdaka. Uz ma aj beatam uviedol/a na spravnu cestu. Akosi som tuto zmenu nepostrehla.

Az takto som sa nad tym este nezamyslala. Stary rok uz necham tak.
pedrotello
03.02.09,22:00
Asi si nedočítala do konca môj príspevok, pretože som ho smeroval na Beatam/a a oponujem tomu, co napisal on. Bolo by dobré, aby sa skúsil on vyjadriť k mojim námietkám.
Peter
beatam
04.02.09,09:22
Ano ceniny sú síce súčasťou pokladnice, ale stále tej istej, t.j. hlavná pokladnica. Mne z toho vypláva, že ak máš v účtovníctve otvorených 2 a viac pokladníc, vtedy vykonávaš prevod medzi nimi cez priebežné položky (podobne ako medzi pokladnicou a účtom). Ale v prípade, ak vedieš len jednu pokladnicu, tak aký prevod chceš robiť ??? nerozumiem!!!

Ak používaš postup, ktorý som opísal vyššie (PPD a VPD), tak do pokladničnej knihy vstupujú aj tie konkrétne PPD a VPD, cez ktoré si účtoval pohyb cenín (SL).

Ako potom chápeš znenie par. 6 ods. (12) postupov JU (sú uvedené vyššie), t.j. že "v pokladničnej knihe sa účtuje stav a pohyb peňažných prostriedkov v hotovosti s výnimkou cenín." ???

Mne to nejde stále nejako dokopy.

Mám 3 pokladnice:
1. SKK
2. EUR
3. SP - stravné pouk.
každá má vlastný číselný rad
V PD prevody medzi nimi účtujem cez priebežné položky.
Ceniny v PD účtujem spolu s hotovostou.

Pomocné knihy podľa §6:
pre SP - kniha cenín
SKK a EUR - pokladničné knihy.
Lianka
04.02.09,10:43
beatam, a co toto?

§ 6 Postupy uctov. v JU
(12) V pokladničnej knihe sa účtuje stav a pohyb peňažných prostriedkov v hotovosti s výnimkou cenín. ...

...a ty uctujes ceniny v pokladni.

Kniha cenin je v poriadku, tam to evidujem.
beatam
04.02.09,11:08
Ceniny sa v PD účtujú spolu s hotovosťou.
Zostatok cenín sa spolu s hotovosťou vykazuje vo výkaze MAZ.

Ceniny účtujem v knihe cenín a následne v PD (cez tú "pokladnicu").
Sorry, už to neviem inak vysvetliť.:)
Lianka
04.02.09,11:13
Vdaka za nazor, beatam. Nezda sa mi to, ze by som si kvoli ceninam mala otvarat novu pokladnu (aj s ohladom na § 6. ods. 12)... evidujem ich v knihe cenin. Zaujimalo by ma, co na to ini. Hadam sa niekto vyjadri.
pedrotello
04.02.09,12:21
Ahojte, tak vidím, že rozoberáte to, čo som spomenul vyššie a čo mám problém aj ja správne vstrebať, t.j. znenie § 4 ods. (1) verzus § 6 ods. (12) postupov účtovania JU. Beatam asi pri svojom postupe neakceptoval ten §6 ods. 12, ale len § 4 ods. (1). Nepomôže nám niekdo k správnej aplikácii postupov ???
junes
05.02.09,14:55
No, ja stravenky pre SZČO uctujem ako VNZD- hromadny nakup - uctujem vydaj hotovosti z pokladne a robim hned prijem do knihy cenin. Mesacne rozpustam urcity pocet ks nepenaznou operaciou -internym dokladom OZD, t.j. k vydaju hotovosti uz nedochadza, ale spotrebovany pocet straneniek si mozem dat do nakladov znizujucich ZD. Do vykazu MaZ dam hodnotu pokladne + zostatok na knihe cenin. Mne to pride logicke, nevidim dovod otvarat este jednu pokladnu na ceniny a potom to riesit priebeznymi polozkami
beatam
05.02.09,15:44
pedrotello
05.02.09,15:48
No, ja stravenky pre SZČO uctujem ako VNZD- hromadny nakup - uctujem vydaj hotovosti z pokladne a robim hned prijem do knihy cenin. Mesacne rozpustam urcity pocet ks nepenaznou operaciou -internym dokladom OZD, t.j. k vydaju hotovosti uz nedochadza, ale spotrebovany pocet straneniek si mozem dat do nakladov znizujucich ZD. Do vykazu MaZ dam hodnotu pokladne + zostatok na knihe cenin. Mne to pride logicke, nevidim dovod otvarat este jednu pokladnu na ceniny a potom to riesit priebeznymi polozkami

Prepáč, ale nie je Tebou pochopená podstata diskusie

Uvedený postup bol správny do 31.12.2007. OD 1.1.2008 postupy účtovania hovoria:

§ 4
Peňažný denník
(1) V peňažnom denníku sa účtujú
a) príjmy a výdavky v hotovosti, vrátane prijatých a vydaných šekov a cenín (ďalej len „peňažné prostriedky v hotovosti“),

Z toho čo si uviedol(a), pri Tvojom postupe nemáš v PD prijaté ceniny, t.j. stravenky a preto je to v rozpore s "platnými" pustupmi účtovania i napriek tomu, že sa to javí "logické".
lenockach
05.02.09,22:36
Podľa Ing. Zdenky Fabovej, kniha: Jednoduché účtovníctvo podnikateľov

Pretože ceniny sa nepovažujú za zásoby, ich nákup sa neúčtuje ako výdavok napr. na nákup materiálu, ale ako presun medzi rôznymi formami peňažných prostriedkov. V deň nákupu cenín sa zaúčtuje tento nákup na základe výdavkového podkladničného dokladu v peňažnom denníku do stĺpca peňažné prostriedky v hotovosti - výdavok a zároveň do stĺpca priebežné položky - príjem. Zároveň sa v pokladničnej knihe na základe toho istého účtovného dokladu zaúčtuje úbytok peňažných prostriedkov v hotovosti, čo predstavuje platbu za ceniny.

Prijatie cenín sa v peňažnom denníku zaúčtuje do stlpca peňažné prostriedky v hotovosti - príjem a do stĺpca priebežné položky - výdavok, a to na základe príjmového pokladničného dokladu o príjme cenín, a zároveň sa prijatie cenín na základe toho istého pokladničného dokladu zaúčtuje do knihy cenín, ktorá predstavuje vlastne osobitný druh pokladničnej knihy pre ceniny.

Spotreba cenín sa v deň použitia resp. spotreby zaúčtuje na základe výdavkového pokladničného dokladu o výdaji cenín v peňažnom denníku do stĺpca peňažné prostriedky v hotovosti - výdavok a súčasne v druhovom členení do výdavkov ovplyvňujúcich základ dane - prevádzková réžia. Zároveň sa v knihe cenín zaúčtuje na základe toho istého dokladu úbytok cenín.

Vzhľadom na to, že ceniny sú súčasťou peňažných prostriedkov v hotovosti podľa §4 ods.1 písm. a) postupov účtovania, prejaví sa ich prípadný zostatok v celkovom zostatku tohto stĺpca peňažného denníka.
;)
junes
06.02.09,00:19
Jeej diky, tak toto bol naozaj dobry prispevok. Nezaregistrovala som tuto zmenu od 1.1.2008.

Cize:
1. Vydaj hotovosti do priebeznej polozky napr. 1000
2. Vydaj hotovosti VNZD 1000
3. Prijem hotovosti /ceniny/ z priebeznej polozky 1000 + prirastok do knihy cenin 1000
4.Vydaj z pokladne OZD - rezia - ale nepenazna operacia !! napr. 200 + ubytok v knihe cenin.

....aby v pokladni bola podchytena aj hodnota cenin....
cize 4 zapisy v PD.

Spravne som to pochopila ?
lenockach
06.02.09,08:15
účtovanie v PD
1. Keď ceniny kúpiš na základe VPD zaúčtuješ do PD do stĺpca peňažné prostriedky v hotovosti výdavok a do stĺpca priebežné položky - príjem.
2. Potom zaúčtuješ na základe PPD príjem cenín do stĺpca peňažné prostriedky v hotovosti - príjem a do stĺpca priebežné položky výdavok.
3. Spotrebu cenín zaúčtuješ v deň spotrebovania na základe VPD do stĺpca peňažné prostriedky v hotovosti výdavok a zároveň do výdavkov ovplyvňujúcich základ dane - prevádzková réžia.
:o
junes
06.02.09,11:54
ano, jasne, cize ten jeden vydaj /bod 2./som tam mala navyse. Takze vlastne po nakupe cenin stav pokladne ostava nezmeneny, iba miesto hotovosti su tam ceniny a potom neskor len vydaj do spotreby VOZD /nie ID/ podla odpracovaneho casu.

Dakujem Ti lenockach.
pedrotello
06.02.09,20:12
To Junes:Stav pokladne zostane pri nakupe cenin nizsi o polatky (spracovatelske a balne), pokial sú hradené - prevádzková režia.

To Lenockach:
Dakujem za prispevok, pre mna teraz celkom zrozumitelny postup, s ktorym sa aj stotoznujem (účtovanie bez ID).
Zahada pre mna nadalej vsak zostava spravny vyklad toho par. 12 ods. (6) postupov účtovania. Nemohla by si sa prosím vyjadriť k tomu, ako si ho vysvetluješ?

Vopred vďaka.
veronkaj
09.02.09,11:38
lienočka prosím vysvetli mi to po lopate ako to teda je od 1.1.2009 ked si kúpi gastr. szčo platiteľ dph sám pre seba ku zápisom???

-nákup na faktúru uhradenú v hotovosti
- faktúra do knihy došl. faktúr :
a/ nákup gastrol. 60 kusov/3,- Eur = 180 Eur
b/ poplatok bez dph = 60 Eur
c/ dph za poplatok = 11,40 Eur
spolu je to 251,40

úhrada bola v hotovosti hneď a je na to príjmový doklad

- prosím a ďakujem
veronkaj
09.02.09,11:38
zabudla som tam napísať a mesačne si vyberá počet podla pracovných dní.
lenockach
10.02.09,14:10
Ak si myslel §6 ods. 12 postupov účtovania tak:
- v pokladničnej knihe sa eviduje príjem a výdaj hotovosti. Pokladničná kniha patrí medzi knihy krátkodobého finančného majetku. Ďalšou knihou KFM je kniha cenín. Slúži na účtovanie poštových známok, kolkov, stravných lístkov, telefónnych kariet atď. Ja si doklady ktoré účtujem v pokladničnej knihe označujem napr. VPD1 a v knihe cenín VPD1/1. Síce účtuješ v PD ceniny ako hotovosť ale vedieš na ňu zvlášť knihu - knihu cenín. Toď môj uhoľ pohľadu.
lenockach
10.02.09,14:50
V prvom rade to platí od 1.1.2008.
1)Takže faktúru zaeviduješ v knihe záväzkov – vznik záväzku a zároveň aj zánik záväzku, keďže si ju hneď aj uhradila.
2)Do pokladničnej knihy zaeviduješ výdaj v hotovosti 251,40.
3)Na základe VPD na sumu 251,40 zaúčtuješ v PD denníku nasledovné:
-do stĺpca peňažné prostriedky v hotovosti výdaj: 251,40
-do stĺpca priebežné položky príjem: 180
-do stĺpca výdavky ovplyvňujúce základ dane réžia 71,40 ( ak nie si platca DPH ak si tak tú sumu rozdelíš)
4)Do knihy cenín zapíšeš príjem cenín 60 ks v hodnote spolu 180 Eur
5)Do PD na základe príjmového pokladničného dokladu o príjme cenín zaúčtuješ do stĺpca peňažné prostriedky v hotovosti príjem 180 Eur a tiež do stĺpca priebežné položky výdaj 180 Eur.
6)No a výdaj cenín zaúčtuješ v knihe cenín a v PD na základe VPD o výdaji cenín do stĺpca peňažné prostriedky v hotovosti výdaj.

Dúfam, že to je zrozumiteľné a ak som sa niekde pomýlila, tak ma opravte robím to vo veľkej rýchlosti.
ekonella
10.02.09,14:54
Ďakujem za odpoveď, ale mám stále pochybnosti, ako správne účtovať tie stravenky pre SZČO:
V príručke k programu ALFA sa na str. 147 v časti nákup cenín uvádza:
NÁKUP CENÍN[/b][/b]"Nákup cenín do peňažného denníka zaúčtujte dvomi samostatnými dokladmi. Prvý doklad ako
výdavok (napr. z pokladnice) do stĺpca Výdavok na priebežnú položku (kúpili ste si napríklad
poštové známky a máte na to doklad). Druhý doklad bude príjmový. Bude hovoriť o tom, že ste
do svojho účtovníctva prijali ceniny (v našom príklade poštové známky). Zaúčtujte ho ako príjem
do pokladnice, do stĺpca Príjem z priebežnej položky. Všimnite si, že tieto operácie nemenia
daňový základ podnikateľa. V evidencii cenín potom túto operáciu zaevidujte jedným záznamom
ako príjem cenín.
VÝDAJ CENÍN (SPOTREBA)
Spotrebu (úbytok) cenín zaúčtujte v peňažnom denníku ako výdavok na dosiahnutie,
zabezpečenie a udržanie príjmov, napr. do stĺpca Prevádzková réžia (výdavkový pokladničný
doklad). V evidencii cenín zaevidujte úbytok na základe výdavkového dokladu.

Ako teda správne účtovať??? PPD, VPD alebo ID?


V DÚPP č. 4-5/2009 v otázke č.26 "Stravovanie živnostníka " je okrem iného uvedené: Do knihy cenín sa nákup SL na vlastné stravovanie podnikateľa neúčtuje.
lenockach
10.02.09,15:01
A ešte som zabudla tiež výdaj cenín v PD ako výdavok OZD réžia.
junes
11.02.09,16:30
ekonella
"V DÚPP č. 4-5/2009 v otázke č.26 "Stravovanie živnostníka " je okrem iného uvedené: Do knihy cenín sa nákup SL na vlastné stravovanie podnikateľa neúčtuje. "

co to je DUPP, neviem rozlustit skratku, nejake usmernenie?

Heh, to by bolo dobre, cely cas tu riesime, co s tym a teraz si niekto zmysli a vyda usmernenie a mozeme zacat odznova.
pedrotello
11.02.09,18:58
Junes, skús trochu tvorivo. Daj si do google "DUPP" a ver, že ti to niečo vypľuje.
lenockach
11.02.09,21:11
Podľa Ing. Fabovej (ktorá priamo tvorila nové opatrenie) a jej komentáru k postupom účtovania:
Otázka:
Musí viesť fyzická osoba knihu cenín, keď si kupuje stravné poukážky iba pre seba?
Odpoveď:
Postupy účtovania nerozlišujú, či účtovnú jednotku tvorí jedna osoba, alebo je ich viac (zamestnanci). Ak ceniny účtovná jednotka nakupuje, musia sa naúčtovať od knihy cenín.
junes
11.02.09,21:25
pedrotello
uz som si to nasla, vies, niezeby som bola leniva to hladat, ale pri malych detickach je kazda minuta draha, nemozem im povedat, pockajte, mama pracuje, este tomu nerozumeju. Tak prepac.

lenockach
suhlasim, nikde som nenasla v usmerneni, ze pri stravnom pre SZCO platia ine postupy. Takze zatial ostavam pri staro-novom uctovani cez priebezne polozky.

ekonella
a nie je tam spomenute, na zaklade akeho predpisu to v poradcovi takto odporucaju?
pedrotello
11.02.09,22:05
Takže sa nám to tu pomaly vyjasňuje, za čo aj ja ďakujem. Mal by som ešte otázku k tým priebežným položkám:
Ak nákup cenín uhradím vopred preddavkom v deň D1, fyzicky ich následne obdržím v deň D2. Program ALFA mi pri spustení kontroly správnosti PD hlási, že nemám príjem a výdaj na prienežné položky v dni D1 a D2 rovnaké.
1. Je to z účtovného hľadiska problém, keď nie sú priebežné položky vyrovnané v jeden deň? (mám to ignorovať, alebo to tak nemôže byť?)
2. Je možné, aby boli priebežné položky nevyrovnané aj v účtovnej závierke ku koncu roka? (napr. v roku 2008 príjem z predzásobenia eurohotovosťou = účtujem ako výdavok z priebežnej položky, v roku 2009 úhrada záväzku za toto predzásobenie = účtujem ako príjem na priebežné položky). Môžem to takto nechať,alebo opraviť?
Predom vďaka za Vaše reakcie.
junes
12.02.09,09:47
pedrotello,

temu o predzasobeni najdes pod nazvom EURO BALICEK, nakopirovala som tam z usmernenia DRSR postup, ibaze tam sa ziadne priebezne polozky nespominaju, ib avalutova pokladna a zavazky.
Pozri si to a pripadne to posun hore.
pedrotello
12.02.09,17:07
junes,

viem o tej teme, mna vsak zaujima prave spravnost uctovania cez priebezne polozky a na to tam odpoved nie je. Predzasobenie je len jedna z moznosti, co sa cez priebezne polozky asi uctuje. Nik mi neda odpoved ?
misolga
12.02.09,21:38
Uvediem príklad: - kupujem v hotovosti stravné lístky pre zamestnancov, pričom viem presný počet ks ktorý potrebujem a hneď v tento istý deň strav.lístky podľa menného zoznamu rozdelím kto má nárok na aký počet a sumu za strav.lístky mi zamestnanci uhradia v hotovosti, takže neevidujem žiaden zostatok stravn.lístkov. Takisto kolky a známky sú kupované priamo do spotreby. Doteraz sme sa v tejto téme bavili podľa mňa o tom ako postupovať pri nákupe týchto cenín ak bola iba čiastočná spotreba - cez priebežbé položky+evidencia v knihe ceninín. Ale keď nakúpim tieto ceniny priamo do spotreby, podľa mňa je zbytočné ich ...preháňať.. cez priebežné položky a viesť knihu cenín.
junes
12.02.09,22:38
Lenze to ma jednu chybu krasy - vacsinou su stravenky zabalene po 20 ks v baleni a ked sa trafis presne do nasobku balenia, tak to je nahoda. SZCO si napriklad nemoze spatne uplatnit listky, t.j. nemoze ich akoze spotrebovat a az potom si ich nakupit.
Eva99
13.02.09,08:42
Prosím Vás, za rok 2008 som stravné lístky účtovala tak, že hneď pri nákupe som dala 55% do VOZD, 40% VNZD a 5% SF. Už viem, že som to robila úplne zle, ale teraz to už asi neopravím... Stalo sa ale to, že mi zostalo 30 ks 70,- lístkov a 3 ks 75,- lístkov. Ako to teraz zúčtovať? :confused:
Muška
13.02.09,08:47
Prosím Vás, za rok 2008 som stravné lístky účtovala tak, že hneď pri nákupe som dala 55% do VOZD, 40% VNZD a 5% SF. Už viem, že som to robila úplne zle, ale teraz to už asi neopravím... Stalo sa ale to, že mi zostalo 30 ks 70,- lístkov a 3 ks 75,- lístkov. Ako to teraz zúčtovať? :confused:

V takomto počte a sume zaradiť aspon do Knihy cenin.

Ale Ty si si pravdepodobne z týchto "nevydaných" lístkov už uplatnila aj 55 % do VOZD a 5 % zo SF, tak toto by som v uzávierkových operáciach opravila.

Keď nič iné, daňovo by si to mala v poriadku.
misolga
13.02.09,08:56
Lenze to ma jednu chybu krasy - vacsinou su stravenky zabalene po 20 ks v baleni a ked sa trafis presne do nasobku balenia, tak to je nahoda. SZCO si napriklad nemoze spatne uplatnit listky, t.j. nemoze ich akoze spotrebovat a az potom si ich nakupit.
Szčo v mojom prípade stravenky nepoberá iba zamestnanci a stravenky pre zamestnancov sa nakupujú a preberajú osobne u dodávateľa, takže dá presne toľko ks lístkov koľko majú nárok zamestnanci v dannom mesiaci. Preto podľa mňa je komplikované účtovať stravenky cez príjmy/výdaje na priebežných položkách a knihe cenín, keď nakúpim strav.lístky,kolky, známky a uvediem ich hneď do spotreby.
Eva99
13.02.09,08:56
V takomto počte a sume zaradiť aspon do Knihy cenin.

Ale Ty si si pravdepodobne z týchto "nevydaných" lístkov už uplatnila aj 55 % do VOZD a 5 % zo SF, tak toto by som v uzávierkových operáciach opravila.

Keď nič iné, daňovo by si to mala v poriadku.

Nemohla by som o tých lístkoch spraviť nejaký škodový protokol? Nikdy sa už nepoužijú, môžu sa vyhodiť, budem ich tam naveky evidovať? Ako to upravím v uzávierkových operáciach? VOZD a SF mínusom a VNZD plusom?
Eva99
13.02.09,10:55
V takomto počte a sume zaradiť aspon do Knihy cenin.

Ale Ty si si pravdepodobne z týchto "nevydaných" lístkov už uplatnila aj 55 % do VOZD a 5 % zo SF, tak toto by som v uzávierkových operáciach opravila.

Keď nič iné, daňovo by si to mala v poriadku.


Nemohla by som o tých lístkoch spraviť nejaký škodový protokol? Nikdy sa už nepoužijú, môžu sa vyhodiť, budem ich tam naveky evidovať? Ako to upravím v uzávierkových operáciach? VOZD a SF mínusom a VNZD plusom?

posúvam...
Muška
13.02.09,11:02
Nemohla by som o tých lístkoch spraviť nejaký škodový protokol? Nikdy sa už nepoužijú, môžu sa vyhodiť, budem ich tam naveky evidovať? Ako to upravím v uzávierkových operáciach? VOZD a SF mínusom a VNZD plusom?
Jaj Evka, Ty tie lístky vlastne nemáš.

No tak hlavne, to čo si si za ne zaúčtovala do VOZD a SF, tak mínusom odúčtuj.
Tieto operácie môžeš robiť ako "nepeňažné" v uzávierkových operáciach.

P.S.
Ja by som radšej opravila správne zaúčtovanie
Zita5
13.02.09,11:04
Nemohla by som o tých lístkoch spraviť nejaký škodový protokol? Nikdy sa už nepoužijú, môžu sa vyhodiť, budem ich tam naveky evidovať? Ako to upravím v uzávierkových operáciach? VOZD a SF mínusom a VNZD plusom?


Prečo ste stravné lístky nevrátili do konca januára . resp.nevymenili za nové ?
Eva99
13.02.09,11:05
Jaj Evka, Ty tie lístky vlastne nemáš.

No tak hlavne, to čo si si za ne zaúčtovala do VOZD a SF, tak mínusom odúčtuj.
Tieto operácie môžeš robiť ako "nepeňažné" v uzávierkových operáciach.

P.S.
Ja by som radšej opravila správne zaúčtovanie

Hmmm, veď tiež nad tým rozmýšľam, len si tým pravdepodobne rozhádžem celý PD... :( Idem to poriadne premyslieť a skúsim to asi poopravovať... Ďakujem veľmi pekne Muška a pekný víkend :)
misolga
13.02.09,11:18
Szčo v mojom prípade stravenky nepoberá iba zamestnanci a stravenky pre zamestnancov sa nakupujú a preberajú osobne u dodávateľa, takže dá presne toľko ks lístkov koľko majú nárok zamestnanci v dannom mesiaci. Preto podľa mňa je komplikované účtovať stravenky cez príjmy/výdaje na priebežných položkách a knihe cenín, keď nakúpim strav.lístky,kolky, známky a uvediem ich hneď do spotreby.
posúvam..
Muška
13.02.09,11:43
Uvediem príklad: - kupujem v hotovosti stravné lístky pre zamestnancov, pričom viem presný počet ks ktorý potrebujem a hneď v tento istý deň strav.lístky podľa menného zoznamu rozdelím kto má nárok na aký počet a sumu za strav.lístky mi zamestnanci uhradia v hotovosti, takže neevidujem žiaden zostatok stravn.lístkov. Takisto kolky a známky sú kupované priamo do spotreby. Doteraz sme sa v tejto téme bavili podľa mňa o tom ako postupovať pri nákupe týchto cenín ak bola iba čiastočná spotreba - cez priebežbé položky+evidencia v knihe ceninín. Ale keď nakúpim tieto ceniny priamo do spotreby, podľa mňa je zbytočné ich ...preháňať.. cez priebežné položky a viesť knihu cenín.


posúvam..
Misolga,

podľa mňa to zbytočne posúvaš :)
Chceš odobriť, že je to zbytočné?
Ale náš súhlas Ti moc nepomôže :)

Keďže nám to ukladajú Postupy JU - tak sa nimi musíme riadiť.
Môžeš dostať pokutu za nesprávne vedenie účtovníctva.
jana007
13.02.09,12:36
V prvom rade to platí od 1.1.2008.
1)Takže faktúru zaeviduješ v knihe záväzkov – vznik záväzku a zároveň aj zánik záväzku, keďže si ju hneď aj uhradila.
2)Do pokladničnej knihy zaeviduješ výdaj v hotovosti 251,40.
3)Na základe VPD na sumu 251,40 zaúčtuješ v PD denníku nasledovné:
-do stĺpca peňažné prostriedky v hotovosti výdaj: 251,40
-do stĺpca priebežné položky príjem: 180
-do stĺpca výdavky ovplyvňujúce základ dane réžia 71,40 ( ak nie si platca DPH ak si tak tú sumu rozdelíš)
4)Do knihy cenín zapíšeš príjem cenín 60 ks v hodnote spolu 180 Eur
5)Do PD na základe príjmového pokladničného dokladu o príjme cenín zaúčtuješ do stĺpca peňažné prostriedky v hotovosti príjem 180 Eur a tiež do stĺpca priebežné položky výdaj 180 Eur.
6)No a výdaj cenín zaúčtuješ v knihe cenín a v PD na základe VPD o výdaji cenín do stĺpca peňažné prostriedky v hotovosti výdaj.

Dúfam, že to je zrozumiteľné a ak som sa niekde pomýlila, tak ma opravte robím to vo veľkej rýchlosti.
Pri takomto spôsobe účtovania nebudem mať vo výkaze majetku tie ceniny
dvakrát? V učt.softvéry MRP preberá do výkazu aj položku z knihy cenín, keď zaúčtujem položku 4) do knihy cenín a položku 5) do PD, tak vo výkaze budem mať príjem 2x. Skúšali ste to v programe?
misolga
13.02.09,12:46
Misolga,

podľa mňa to zbytočne posúvaš :)
Chceš odobriť, že je to zbytočné?
Ale náš súhlas Ti moc nepomôže :)

Keďže nám to ukladajú Postupy JU - tak sa nimi musíme riadiť.
Môžeš dostať pokutu za nesprávne vedenie účtovníctva.
Muška, pre mňa môj príspevok-otázka nebola zbytočná a pomôže mi aj vyjadrenie nesúhlasu ( aj nesúhlas je predsa odpoveď;))-a teraz viem 100 % že môj pohľad na spôsob účtovania stravných lístkov nebol správny a idem sa pustiť do opravy účtovania.
Muška
14.02.09,11:17
Janka opravila som príspevok od lenockach

Pri takomto spôsobe účtovania nebudem mať vo výkaze majetku tie ceniny
dvakrát? V učt.softvéry MRP preberá do výkazu aj položku z knihy cenín, keď zaúčtujem položku 4) do knihy cenín a položku 5) do PD, tak vo výkaze budem mať príjem 2x. Skúšali ste to v programe?


V prvom rade to platí od 1.1.2008.
1)Takže faktúru zaeviduješ v knihe záväzkov – vznik záväzku a zároveň aj zánik záväzku, keďže si ju hneď aj uhradila.
2)Do pokladničnej knihy zaeviduješ výdaj v hotovosti 251,40.
3)Na základe VPD na sumu 251,40 zaúčtuješ v PD denníku nasledovné:
-do stĺpca peňažné prostriedky v hotovosti výdaj: 251,40
-do stĺpca priebežné položky príjem: 180 účtuje sa výdaj na PP z pokladne, ale v denníku je to v stĺpci príjem do PP
-do stĺpca výdavky ovplyvňujúce základ dane réžia 71,40 ( ak nie si platca DPH ak si tak tú sumu rozdelíš)
4)Do knihy cenín zapíšeš príjem cenín 60 ks v hodnote spolu 180 Eur
5)Do PD na základe príjmového pokladničného dokladu o príjme cenín zaúčtuješ do stĺpca peňažné prostriedky v hotovosti príjem 180 Eur a tiež do stĺpca priebežné položky výdaj 180 Eur. zaúčtuješ text v softe príjem z PP do pokladne, ale v denníku je to v stĺpci výdaj z PP
6)No a výdaj cenín zaúčtuješ v knihe cenín a v PD na základe VPD o výdaji cenín do stĺpca peňažné prostriedky v hotovosti výdaj. a toto zaúčtuješ dvomi zápismi:
prvý zápis: 55 % z ceny lístka /alebo zo zákonom stanovenej "diety"/ do prevádzkovej réžie

druhý zápis: 45 % z ceny lístka /alebo zostatok z hodnoty lístka po odpočítaní zápisu jedna bodu 6/ do VNZD

7) úhrada od zamestnanca Príjem do pokladne PNZD
8) príspevok zo SF - PNZD - Príjem zo SF
9) čerpanie zo SF - VNZD a zápis do knihy SF

bod 7 + 8 sa musí rovnať druhému zápisu z bodu 6)


Dúfam, že to je zrozumiteľné a ak som sa niekde pomýlila, tak ma opravte robím to vo veľkej rýchlosti.
P.S.
...opravila som PP z dôvodu, že väčšina používa soft a preto som tie PP trošku poopravila.
Muška
14.02.09,22:25
Na www.kros, sú strav.lístky pekne rozpísané
klik: http://www.porada.sk/950798-post13.html
lenkak
15.02.09,09:56
V prípade že je úhrada cez banku, prevodom, sa tiež používajú priebežné položky? Neviem si predstaviť, že si vypíšem PPD na priebežnú položku, nakoľko nemám VPD na úhradu.
Rieši sa to aj:
http://www.porada.sk/950869-post59.html
Ďakujem.
Muška
15.02.09,11:33
V prípade že je úhrada cez banku, prevodom, sa tiež používajú priebežné položky? Neviem si predstaviť, že si vypíšem PPD na priebežnú položku, nakoľko nemám VPD na úhradu.
Rieši sa to aj:
http://www.porada.sk/950869-post59.html
Ďakujem.
Lienočka,
aj v prípade platby bankou to riešiš cez PP. /výdaj do PP z BU/
...veď nadväzne príjmeš cez PP do pokladne "hotovosť" vo forme lístkov /príjem z PP do hotovosti/

Lístky sa Ti vlastne pripočítajú k hotovosti v pokladni.
lenkak
15.02.09,12:35
Muši,
všetko je mi jasné,
len ešte k bodu 7) úhrada od zamestnanca Príjem do pokladne PNZD
keď ja stravné lístky priamo strhnem vo výplate?
Tým pádom ja neúčtujem úhradu od zamestnanca do pokladne, len interným dokladom preúčtujem 55% réžia a 45% mzda - SL. Mzdu cez vpd mám po odpočítaní SL.
Muška
15.02.09,13:08
Muši,
všetko je mi jasné,
len ešte k bodu 7) úhrada od zamestnanca Príjem do pokladne PNZD
keď ja stravné lístky priamo strhnem vo výplate?
Tým pádom ja neúčtujem úhradu od zamestnanca do pokladne, len interným dokladom preúčtujem 55% réžia a 45% mzda - SL. Mzdu cez vpd mám po odpočítaní SL.
Lienka,

Keď vydávaš stravné lístky, tak musíš urobiť bod 6, aby si si "ponížila hotovosť /čo sú vlastne lístky/

cez účet:
VOZD-Mzdy-mzda-mínus platba za stravenky

Interný doklad
VOZD-Mzdy- platba za stravenky /aby si mala zaúčtovanú "čistú mzdu"/

Tých 55 % a 45 % /v ktorých je aj ten príspevok zo SF/ si už ošetrila pri "výdaji straveniek"
lenkak
15.02.09,13:57
Muši a môžem to urobiť aj takto:
v PD na základe VPD o výdaji cenín do stĺpca peňažné prostriedky v hotovosti výdaj :
55% = réžia a
45% = mzdy SL, aby bola zaúčtovaná "čistá" mzda
a nebude bod č. 7 a ani ID, ktorý si spomínala v predch. príspevku
Muška
15.02.09,14:13
Muši a môžem to urobiť aj takto:
v PD na základe VPD o výdaji cenín do stĺpca peňažné prostriedky v hotovosti výdaj :
55% = réžia a
45% = mzdy SL, aby bola zaúčtovaná "čistá" mzda
a nebude bod č. 7 a ani ID, ktorý si spomínala v predch. príspevku
Myslím, že by to tak mohlo byť, ak nedávate zo SF nič.

Ak dávate, tak potom pri výdaji stravenky by si rozúčtovávala:
1.55 % - réžia
2.??? EUR - SF
3.zostatok - MZDY
P.S.
Lenka musíš pri tomto myslieť aj na to, kedy vydávaš lístky a kedy to strhneš zo mzdy a kedy vlastne máš nárok dať do VOZD - ten bod 3 "zostatok" /hlavne na prelome rokov/
Muška
15.02.09,14:18
Lienočka,
zamyslela som sa :eek:.....a doplnila som P.S. :D
lenkak
15.02.09,14:21
s tým ps je jasné,
firma vydáva stravenky vtedy keď aj mzdu. Za ten istý mesiac.
P.S. Martinko posiela poriadne uslintaný štípaný cmuk.
Muška
15.02.09,16:23
P.S. Martinko posiela poriadne uslintaný štípaný cmuk.
Ďakujem:)

To bol najkrajší cmuk v tomto roku :):):)
Zuzy
16.02.09,08:07
ako píše Muška a Lenockach v príspevku č. 55 všetko som vyskúšala manuálne a sedelo to. Len sa opýtam, keď objednávam SL na 3 mesiace dopredu, tak bod. 6 a 7 budem robiť mesačne, teda tie PNZD a VNZD sa vyrovnaju až po troch mesiachoch. Ak objednávam spolu SL pre SZČO a zamestnanca, aj pre SZČO možem takto robiŤ? Keď takto budem účtovať celý rok, tak už nebudem potrebovať interné doklady a uzávierkové operácie na konci roka? dakujem za odpovede
Zuzy
16.02.09,13:46
Alebo ten príklad v prísp. č. 55 je len na jeden mesiac, a keď objednám na viac mesiacov musím ako doteraz najprv dať do VNZD a tak mesačne znížiť tú sumu? Prosím Vás vysvetlite mi to, ďakujem
Muška
16.02.09,15:03
Alebo ten príklad v prísp. č. 55 je len na jeden mesiac, a keď objednám na viac mesiacov musím ako doteraz najprv dať do VNZD a tak mesačne znížiť tú sumu? Prosím Vás vysvetlite mi to, ďakujem
Zuzy,
prečo by to bol len jeden mesiac??
áno, keď kupiš na viac mesiacov, tak ak ich nevydáš, tak Ti ostatnú lístky na ceninách.
Do VOZD /čiže výdaj lístkov/ budeš dávať postupne, ako ich v skutočnosti vydávaš, čiže body 6 až 9 zopakuješ viac krát.
Muška
16.02.09,15:08
Len sa opýtam, keď objednávam SL na 3 mesiace dopredu, tak bod. 6 a 7 budem robiť mesačne, teda tie PNZD a VNZD sa vyrovnaju až po troch mesiachoch.
Do VOZD účtuješ postupne - na základe výdaja lístkov /viď predchádzajúci príspevok


Ak objednávam spolu SL pre SZČO a zamestnanca, aj pre SZČO možem takto robiŤ?
Ja SZČO - dávam priamo do PR - nedávam do cením. Ak by náhodou v roku mal služobnú cestu a nemal nárok na stravný lístok, tak v uzávierkových operáciach dám mínus VOZD-PR
Za SZČO poplatok do VOZD /bez nároku na odpočet DPH/
Zuzy
16.02.09,17:50
Muška ďakujem pekne za odpovede, a tie poplatky rozdelím na dve časti , polovicu účtujem do PR a polovicu do VNZD? Alebo akým pomerom to zvykli rozdeliť?
Zuzy
16.02.09,18:00
SZČO nie je platcom DPH, tak poplatky VOZD alebo VNZD, lebo v iných prispevkoch sú rozličné odpovede?
Muška
16.02.09,18:05
Muška ďakujem pekne za odpovede, a tie poplatky rozdelím na dve časti , polovicu účtujem do PR a polovicu do VNZD? Alebo akým pomerom to zvykli rozdeliť?
Zuzy,
prepáč, už som to opravila
Muška
16.02.09,18:06
SZČO nie je platcom DPH, tak poplatky VOZD alebo VNZD, lebo v iných prispevkoch sú rozličné odpovede?
Zuzy,
poplatok VOZD - len nemá nárok na odpočet DPH
Eva99
19.02.09,10:21
Čo píšete do VPD, PPD - vyplatené komu? Pri prvom VPD, kde zúčtujete platbu za stravné lístky tak napíšete napr. Vaša stravovacia, ak máte lístky odtiaľ. Pri PPD, keď prijímate lístky, tak napíšete prijaté od koho? A ked je VPD spotreba stravných lístkov, tam zase vyplatené komu?
Eva99
20.02.09,08:35
Čo píšete do VPD, PPD - vyplatené komu? Pri prvom VPD, kde zúčtujete platbu za stravné lístky tak napíšete napr. Vaša stravovacia, ak máte lístky odtiaľ. Pri PPD, keď prijímate lístky, tak napíšete prijaté od koho? A ked je VPD spotreba stravných lístkov, tam zase vyplatené komu?
posúvam...
andrea70
20.02.09,17:22
Chcem sa spýtať je nutné do cenín účtovať aj stravné lístky /nie poukážky/ ?Zamestnanci sa stravujú v jedálni a stravenky kupujeme priamo tu. Je takýto stravný lístok tiež cenina ?
Black
23.02.09,09:15
Vsetko co ste tu popisali o ceninách a priebeznych polozkach je veru pekne a aj celkom prehladne len mi vysvetlite to ako zabezpecim v programe ALFA (neviem ako je to v inych programoch) ze prijem z priebeznej polozky nebude svietit v pokladnicnej knihe (vlasne pokladnicna kniha taha z penazneho dennika a jeho zapisov) tak aby som zabezpecil spravnost uctovnictva v zmysle PÚ §6 ods.12.
Pretože príjem cennín by nemal byť v evidovaný v pokladničnej knihe ale v knihe cenín.

Vdaka za odpoved.
pedrotello
03.03.09,17:53
Tak na tento problem som upozornil už v prispevku č.11.
Vyhovujucej odpovede som sa tu nedocital,tak som oslovil Kros. Pripajam ich odpoved:
1. Peňažný denník:
V deň nákupu cenín sa zaúčtuje tento nákup na základe výdavkového pokladničného dokladu v peňažnom denníku do stĺpca peňažné prostriedky v hotovosti - výdavok a zároveň do stĺpca priebežné položky - príjem.
2. Pokladničná kniha (u nás je to v jednom):
Zároveň sa v pokladničnej knihe na základe toho istého účtovného dokladu zaúčtuje úbytok peňažných prostriedkov v hotovosti, čo predstavuje platbu za ceniny.
3. Peňažný denník:
Prijatie cenín sa v peňažnom denníku zaúčtuje do stĺpca peňažné prostriedky v hotovosti - príjem a do stĺpca priebežné položky - výdavok, a to na základe príjmového pokladničného dokladu o príjme cenín.
4. Kniha cenín:
Zároveň sa prijatie cenín na základe toho istého pokladničného dokladu zaúčtuje do knihy cenín, ktorá predstavuje vlastne osobitný druh pokladničnej knihy pre ceniny.

Áno máte pravdu, že ak budete postupovať, tak ako píšem, nebude to presne podla §6 odst.12 postupov účtovania JU. To sa bohužiaľ nedá v našom program úplne dodržať, kvôli tomu, že peňažný denník je vlastne aj pokladnica.
pedrotello
03.03.09,17:58
Takže sa nám to tu pomaly vyjasňuje, za čo aj ja ďakujem. Mal by som ešte otázku k tým priebežným položkám:
Ak nákup cenín uhradím vopred preddavkom v deň D1, fyzicky ich následne obdržím v deň D2. Program ALFA mi pri spustení kontroly správnosti PD hlási, že nemám príjem a výdaj na prienežné položky v dni D1 a D2 rovnaké.
1. Je to z účtovného hľadiska problém, keď nie sú priebežné položky vyrovnané v jeden deň? (mám to ignorovať, alebo to tak nemôže byť?)
2. Je možné, aby boli priebežné položky nevyrovnané aj v účtovnej závierke ku koncu roka? (napr. v roku 2008 príjem z predzásobenia eurohotovosťou = účtujem ako výdavok z priebežnej položky, v roku 2009 úhrada záväzku za toto predzásobenie = účtujem ako príjem na priebežné položky). Môžem to takto nechať,alebo opraviť?
Predom vďaka za Vaše reakcie.

Nedá mi prosím niekdo odpoveď? Prosím ...
ego.mc
03.03.09,18:06
1. Je to z účtovného hľadiska problém, keď nie sú priebežné položky vyrovnané v jeden deň? (mám to ignorovať, alebo to tak nemôže byť?)
Skôr je pravidlom, že v jeden deň nie sú vyrovnané. Napr. pri platbách platobnou kartou.
2. Je možné, aby boli priebežné položky nevyrovnané aj v účtovnej závierke ku koncu roka?
Áno, je to možné a na to slúži príslušný riadok vo Výkaze o majetku a záväzkoch.
pedrotello
03.03.09,18:33
Veľmi pekne ďakujem za odpoveď.
Muška
03.03.09,19:32
Vsetko co ste tu popisali o ceninách a priebeznych polozkach je veru pekne a aj celkom prehladne len mi vysvetlite to ako zabezpecim v programe ALFA (neviem ako je to v inych programoch) ze prijem z priebeznej polozky nebude svietit v pokladnicnej knihe (vlasne pokladnicna kniha taha z penazneho dennika a jeho zapisov) tak aby som zabezpecil spravnost uctovnictva v zmysle PÚ §6 ods.12.
Pretože príjem cennín by nemal byť v evidovaný v pokladničnej knihe ale v knihe cenín.

Vdaka za odpoved.
klikni a pozri prílohy.
http://www.porada.sk/950798-post13.html
veronkaj
10.03.09,07:23
prosím poraďte mi už fakt sa mi to pletie,

ako to je teda s tými gastrol . a pr. položkami,??

teda názorne prosím pre nás ??
nákup gastrol. 60 ks pre szčo - kvart.platca dane = sám pre seba

- faktúra sa skladá z
a/ nákup gastrol. 60x3,-=180,00 Eur = zaevidujem do knihy záväzkov ako výdavok neovpl. základ dane
b/ poplatok + dph = poplatok zaevidujme tiež do knihy záv. pod tým istým č. fa aj int. č. = ako pr. réžia aj rozpíšem zákl. dane a dph ale dph dám že neuplatniť.

- do knihy cenín dám príjem 60 ks gastrol

- v PD na základe dokladu o úhrade dám uhradu záväzkov

- na konci mesiaca dám ID = počet gastrol. na daný mesiac ako výdavok ovpl. základ dane

tak?????

a čo dám vlastne na tie prieb. položky????
pedrotello
10.03.09,15:35
To: Veronkaj

citaj prispevky č. 23 a 25 od Lenockach na 3. strane. Je to tam popisane dost podrobne.

http://www.porada.sk/t101022-p3-ceniny-a-priebezne-polozky.html
veronkaj
11.03.09,06:06
prosím ako sem vložím niečo čo mám uložené v pc tak aby ste si to mohli otvoriť a prečítať???

ako sem vložím príspevok, ktorý chcem citovať???
Maruška54
11.03.09,06:23
cituješ cez tlačítko cituj v dolnej pravej časti príspevku a vkladáš cez formátovať odpoveď
veronkaj
11.03.09,06:33
účtovanie v PD
1. Keď ceniny kúpiš na základe VPD zaúčtuješ do PD do stĺpca peňažné prostriedky v hotovosti výdavok a do stĺpca priebežné položky - príjem.
2. Potom zaúčtuješ na základe PPD príjem cenín do stĺpca peňažné prostriedky v hotovosti - príjem a do stĺpca priebežné položky výdavok.:????????
3. Spotrebu cenín zaúčtuješ v deň spotrebovania na základe VPD do stĺpca peňažné prostriedky v hotovosti výdavok a zároveň do výdavkov ovplyvňujúcich základ dane - prevádzková réžia.
:o

- takže ak to má byť takto tak potom reálne to vyzerá tak že:
1. kúpim ceniny na základe fa = zaevidujem ako fak. do knihy záv.zvlášť ceniny a druhý zápis tou istou fa aj int. č. = poplatok a dph ale bez uplat. dph.

2. na základe dokladu o úhrade = výdav. pokl. doklad dám výdaj z pokladne a vypárujem úhrady záväz = cenín ako výdavok neovpl. základ dane a príjem do knihy cenín - aby som videla pohyb cenín
- a zároveň aj úhradu druhého záv. = poplatku ako réžia ale bez uplat. dph

Zároveň dám ID príjem do prieb. položiek príjem = hodnota nakúp. gastrol napr. 100ksx3,-=300,-Eur

3. na základe spotreby lístkov za mesiac napr. 20ks dám ID výdaj z prieb. položiek = počet kusov 20x3,-=60,-EUR ako pr. réžia výdavok ovpl. základ dane.

4. na pr. položke príjem mi zostane rozdiel do ďalšieho mesiaca, ktorý sa bude postupne znižovať až sa vyčerpá hodnota tých lístkov????

tak???
veronkaj
11.03.09,06:34
robím v alfe takže ak niekto to robí inak dajte prosím vedieť.
napísala som to úplne po lopate ako to chápem s toho príspevku a ako sa to dá robiť v alfe až na to vysvietené to mi akosi ,,,
veronkaj
11.03.09,09:35
písala som do alfy a odoslala im že ten postup čo majú uverejnený v príruke nie celkom zodpovedá tomu čo písala a vysvetlovala Lenockach.

po chvíli mi došla odpoved a velmi podrobná a jasná ako to tam robiť.

kto bude potrebovať odošlem alebo mi povedzte ako to sem dať a možno to niekomu pomôže.
Lianka
11.03.09,10:20
veronkaj, pripoj to sem, urcite to mnohym pomoze... osobne som na tu odpoved zvedava.
veronkaj
11.03.09,10:51
Tu je odpoved priamo z alfy konzul. centra ako si má po novom zaúčtovať szčo-platca dane nákup gastrolístkov ak ich kupuje viac ako na spotrebu v jednom mesiaci.:

ak nakupujete stravne listky do zasoby, tak to zauctujete nasledovne:

- faktura je v zavazkoch v nulovej sadzbe DPH - suma tvori pocet listkov x hodnota lisku + provizia s DPH
priklad : 20x3,- + 6,30 = 66,30 € v nulovej sadzbe DPH.

- uhradu tejto faktury urobite v PD. Ak to bolo zaplatene v hotovosti tak cez Pokladnicne doklady nasledovne:
1. doklad - Pokladna - Vydavok - stlpec PD - Vydavok na priebeznu polozku - suma 3,00 x 20 = 60,00 - hodnota za stravne listky
2. doklad - Pokladna - Vydavok - stlpce PD - Prevadzkova rezia - suma 6,30 - poplatok = poplatok je (5,29 základ+1,01 dhp) ale kedže si ju nemôže na seba szčo uplatniť tak sa celá suma za poplatok dá pr. réžie ako poplatok.

- ceniny prijmente naspat do pokladnice. V PD v zvolite Pokladna - Prijema - Prijem z priebeznej polozky - 60,00 (20x,3,-)

- na konci mesiaca, ked budete vydavat stravne listky, tak to zauctujete cez výdavk. doklad - Pokladna - Vydavok - stlpec PD - Prevadzkova rezia - 3,00x pocet vydanych listkov

Nespotrebovane listky zostanu stale v pokladnici.

Nakup a spotrebu stravnych listkov si budete este evidovat aj v Evidencii/Cenin.


takže tak
pýtala som či ten prevod do pokladne a z nej môžem dať iný číselný rad pokladn. dokladov ale na to mi zatial odpoved neprišla ale možno áno ale na druhej strane sú to ako príjem a výdaj tak to je asi jedno.
veronkaj
11.03.09,11:21
tak prišla odpoved,

že tie doklady príjem a výdaj z pokladne sú tie isté ako pokladňa a poprípade tam dať odvolávku na prísl. fa.

môžem aj tak kvôli prehladnosti dať iný rad??
kunecka
13.03.09,12:57
Ahojte, prosim vas, ak kupujem stravne listky na fakturu, tak je postup rovnaky ako je tu v tejto teme popisane, alebo to nemusim robit cez priebezne polozky? Vite mi niekto pomoct nazornym prikladom?
Zuzy
13.03.09,14:22
Ja účtujem presne tak ako v príspevku č. 55, len namiesto pokladne dám BÚ /lebo SL nekupujem v hotovosti ale na faktúru, ktorú zaplatím z bežného účtu/
v príspevku č. 55 je to velmi dobre znázornený
kunecka
13.03.09,14:36
OK, takze presne ako v prispevku c. 55, len uhrada fa nebude z pokladne, ale z uctu. Pouzijem aj priebezne polozky? A na tie stravne listky si mam vytvorit osobitnu pokladnu a aj knihu cenin?
kristina11
15.03.09,09:27
Dobry den,
advokatka nakupuje kolky, ktore vzapati pouzije. Takisto musi nakup aj vydaj kolkov uctovat cez piebez.polozky a knihu cenin? Kolky nikdy nekupuje do zasoby len na konkretny pouzitie.
Dakujem.
Zuzy
15.03.09,13:30
OK, takze presne ako v prispevku c. 55, len uhrada fa nebude z pokladne, ale z uctu. Pouzijem aj priebezne polozky? A na tie stravne listky si mam vytvorit osobitnu pokladnu a aj knihu cenin?

Áno používam aj priebežné položky, mám otvorenú len jednu pokladničnú knihu, tie lístky sú pripočítané k peniazom a mám otvorenú knihu cenín.
kunecka
16.03.09,06:40
Bre ranko, skusila som v mojom softe ten postup podla prispevku 55, celkom to ide, len mam este jednu otazocku. Ked nemam osobitny ucet v banke na socialny fond, body 8 a 9 robim tiez?
veronkaj
16.03.09,08:40
a ešte ja mám otázočku.

p. 55 bol pre tých čo majú zamestnancov takže szčo si v tom prípade môže uplatniť aj dph z poplatku pri nákupe gastrol.

ale ked si to szčo kupuje pre seba a teda nemá nárok na odpočet dph z tohoto popaltku

dávate to ako celý poplatok do réžie - VOZP ale nerozdelujete a neuplatnujete dph

alebo rozdelíte sumu na základ = poplatok pr.réžia a dph - NOZD,

podla mňa aj alfy centra tá prvá možnosť že celú sumu len do réžie ale bez upl. dph.
kunecka
16.03.09,09:45
Ludkovia, PLS, mozete sa niekto vyjadrit? Ako to robite vy?
andrea70
16.03.09,13:14
prečítala som to tu celé,ale aj tak neviem ako zaúčtovať
Stravenky /stravujeme sa v jedálni, lístky sa dajú použiť len v nej/ cena
2,52 /bez dph/ + 0,48/dph/ = 3,00 € /100 ks 252 + 48 = 300 €/
1. fa. do knihy záväzkov
2. pokl.kniha výdaj hotovosti 300,00 €
3. peňažný denník
- peňažné prostr.v hotovosti výdaj 300,00 €
- priebežné polož. príjem 300,00 € /v členení bez DPH + DPH/???
4. kniha cenín- príjem cenín 100 ks
5. peňažný denník
-na základe ppd o príjme cenín- príjem v hotovosti 300 € a priebežné položky výdaj / v členení bez DPH + DPH/?????
6. výdaj cenín v knihe cenín a v PD ako ?????


cenú lístka počítame cena bez DPH 2,52 - 1,82 /55% z 3,30/-0,15/príspevok zo SF/ = 0,55 € bez DPH + 0,10 /DPH/ = 0,65 € /cena lístka pre zamestnanca/
andrea70
17.03.09,06:36
prečítala som to tu celé,ale aj tak neviem ako zaúčtovať
Stravenky /stravujeme sa v jedálni, lístky sa dajú použiť len v nej/ cena
2,52 /bez dph/ + 0,48/dph/ = 3,00 € /100 ks 252 + 48 = 300 €/
1. fa. do knihy záväzkov
2. pokl.kniha výdaj hotovosti 300,00 €
3. peňažný denník
- peňažné prostr.v hotovosti výdaj 300,00 €
- priebežné polož. príjem 300,00 € /v členení bez DPH + DPH/???
4. kniha cenín- príjem cenín 100 ks
5. peňažný denník
-na základe ppd o príjme cenín- príjem v hotovosti 300 € a priebežné položky výdaj / v členení bez DPH + DPH/?????
6. výdaj cenín v knihe cenín a v PD ako ?????


cenú lístka počítame cena bez DPH 2,52 - 1,82 /55% z 3,30/-0,15/príspevok zo SF/ = 0,55 € bez DPH + 0,10 /DPH/ = 0,65 € /cena lístka pre zamestnanca/


poradí niekto, prosím
martina100
17.03.09,07:02
Ahojte poradaci, dokoncujem rok 2008 a mam este jednu dilemu. Listky som si zauctovala podla postupov tu uvedenych. Listky davam dopredu a odratavam, ked niekto nemal narok za minuly mesiac. Listky davam aj SZCO aj zamestnancom. 1.12.2008 som vydala listky na december - novembrove "resty". Do pen. dennika som nauctovla ako VOZD 55 % a do VNZD 45%. Ak niekto nemal narok na vsetky listky v decembri, tak sa mi to vyrovna az v januari 2009. Mala by som cez ID v decembri upravit ZD? A akym sposobom?
veronkaj
17.03.09,09:09
prosím ako dávate ten poplatok za nákup gastrol. ked si to szčo nemôže uplatniť dph lebo ich kupuje pre seba???

- dávate to jednou sumou ako réžia poplatok a tým pádom to nejde do dph

- alebo rozdelíte na základ dane a dph ale s tým že neevidujete v dph???

prosím už som sa pýtala ale akosi sa preskočilo.
veronkaj
18.06.09,06:13
Tu je odpoved priamo z alfy konzul. centra ako si má po novom zaúčtovať szčo-platca dane nákup gastrolístkov ak ich kupuje viac ako na spotrebu v jednom mesiaci.:

ak nakupujete stravne listky do zasoby, tak to zauctujete nasledovne:

- faktura je v zavazkoch v nulovej sadzbe DPH - suma tvori pocet listkov x hodnota lisku + provizia s DPH
priklad : 60ksx3,- + 5 = 185,00 € v nulovej sadzbe DPH.

- uhradu tejto faktury urobite v PD. Ak to bolo zaplatene v hotovosti tak cez Pokladnicne doklady nasledovne:
1. doklad - Pokladna - Vydavok - stlpec PD - Vydavok na priebeznu polozku - suma 3,00 x 60 = 180,00 - hodnota za stravne listky
2. doklad - Pokladna - Vydavok - stlpce PD - Prevadzkova rezia - suma 5,00 - poplatok = poplatok je základ+ dhp) ale kedže si ju nemôže na seba szčo uplatniť tak sa celá suma za poplatok dá pr. réžie ako poplatok.

- ceniny prijmente naspat do pokladnice. V PD v zvolite Pokladna - Prijem - Prijem z priebeznej polozky - 180,00 (60x,3,-)

- na konci mesiaca, ked budete vydavat stravne listky, tak to zauctujete cez výdavk. doklad - Pokladna - Vydavok - stlpec PD - Prevadzkova rezia - 3,00x pocet vydanych listkov

Nespotrebovane listky zostanu stale v pokladnici.

Nakup a spotrebu stravnych listkov si budete este evidovat aj v Evidencii/Cenin.
DanielaSL
03.07.09,14:27
Už ma z toho komplikovaného účtovania hlava bolí...:confused: - ako toto ale zaúčtovať v prípade, že SZČO neplatca DPH nakúpi stravné lístky na 3 mesiace dopredu na základe zálohovej faktúry a zaplatí to úhradou z banky?
Lianka
03.07.09,15:14
Danielka, tak ako pise Veronka vyssie.

Osobne o zalohovych fakturach neuctujem (dodavatel mi ju dava len mailom a s taku necitatelnou diakritikou), zauctujem vyuctovaciu do knihy zavazkov - uhradu sparujem s touto vyuctovacou fakturou.

Uhradu z BU budes uctovat:
1. polozka - hodnota cenin - vydaj na priebeznu polozku,
2. polozka - poplatok za sluzby - rezia.

Hodnotu cenin po obdrzani strav. listkov prijmes do pokladne (ja mam na to dalsiu "pokladnu - ceniny") ako prijem na priebeznu polozku.

Spotrebu (vyrobim si k tomu podklad podla poctu pracovnych dni) uctujes ako vydavok - rezia. Uctujem posledny den v mesiaci.

Zapisy do knihy cenin:
- prijem na zaklade faktury,
- vydaj na konci mesiaca na zaklade dokladu o spotrebe listkov ( = hodnota ako vydavok z pokladne).

Zaroven robim inventarizaciu "pokladne cenin" 4x rocne.
DanielaSL
05.07.09,13:53
Lianka ďakujem za odpoveď...
Michelle22
11.03.10,10:14
Danielka, tak ako pise Veronka vyssie.

Osobne o zalohovych fakturach neuctujem (dodavatel mi ju dava len mailom a s taku necitatelnou diakritikou), zauctujem vyuctovaciu do knihy zavazkov - uhradu sparujem s touto vyuctovacou fakturou.

Uhradu z BU budes uctovat:
1. polozka - hodnota cenin - vydaj na priebeznu polozku,
2. polozka - poplatok za sluzby - rezia.

Hodnotu cenin po obdrzani strav. listkov prijmes do pokladne (ja mam na to dalsiu "pokladnu - ceniny") ako prijem na priebeznu polozku.

Spotrebu (vyrobim si k tomu podklad podla poctu pracovnych dni) uctujes ako vydavok - rezia. Uctujem posledny den v mesiaci.

Zapisy do knihy cenin:
- prijem na zaklade faktury,
- vydaj na konci mesiaca na zaklade dokladu o spotrebe listkov ( = hodnota ako vydavok z pokladne).

Zaroven robim inventarizaciu "pokladne cenin" 4x rocne.

Môže mi prosím niekto odobriť,či budem postupovať správne?
-mám Stravné lístky v hodnote 201,3 (3,30x61) a odmena(asi je to ten spomínaný poplatok) na fa.je 4,98
1. 201,3€ .... P42 -výdaj priebežné položky
2. 4,98€ ..... P25
Lístky si kúpil 27.2.09 ..... do réžie dám 1lístok 3,30€ za február

Ako robíš tú inventarizáciu pokladne,máš len nejaký interný doklad,ktorý priložíš do účtovníctva.Koľko bolo prijatých a koľko vydaných strav.lístov?
Veľmi pekne ďakujem
Muška
11.03.10,10:56
Môže mi prosím niekto odobriť,či budem postupovať správne?
-mám Stravné lístky v hodnote 201,3 (3,30x61) a odmena(asi je to ten spomínaný poplatok) na fa.je 4,98
1. 201,3€ .... P42 -výdaj priebežné položky
2. 4,98€ ..... P25
3. 201,39 €...P41 - príjem z PP
4. 3,30 € .... P25
Lístky si kúpil 27.2.09 ..... do réžie dám 1lístok 3,30€ za február

Ako robíš tú inventarizáciu pokladne,máš len nejaký interný doklad,ktorý priložíš do účtovníctva.Koľko bolo prijatých a koľko vydaných strav.lístov?
Veľmi pekne ďakujem áno, nazveš to Invetarizácia pokladnice, Tvoje identifikačné údaje, "mincovka", stav cenín, dátum začatia inventarizásice, dátum ukončenia, osoby...a rozdiely.

...v texte
anakonda1
24.03.10,17:36
ahojte,
akosi nerozumiem účtovaniu stravných lístkov v časti - úhrada od zamestnanca v prípade, ak úhrada nie je 45 % hodnoty lístka, ale menej, pretože časť tejto sumy je príspevkom zo sociálneho fondu.
Chápem celý priebeh účtovania stravných lístkov, len mi nie je jasné, ako a na základe akých dokladov urobím zápis o úhrade zamestnanca za SL a ako uplatním to čerpanie zo sociálneho fondu, keď ho nemám na samostatnom účte.

Vie mi to niekto ľudsky vysvetliť? Ďakujem pekne