LubosBo
01.02.09,19:27
Sposobil som dopravnu nehodu. Som stihany za ublizenie na zdravi podla §158. Prisla mi z prokuraturi vyzva o moznosti zacat konanie o dohode o vine a treste. Ja by som to chcel riesit bud mediaciou alebo zmierom. Da sa to aj v tomto pripade? Ak ano ako by som mal posupovat?
Chobot
02.02.09,09:45
Sposobil som dopravnu nehodu. Som stihany za ublizenie na zdravi podla §158. Prisla mi z prokuraturi vyzva o moznosti zacat konanie o dohode o vine a treste. Ja by som to chcel riesit bud mediaciou alebo zmierom. Da sa to aj v tomto pripade? Ak ano ako by som mal posupovat?

Veď dohoda o vine a treste je vlastne mediácia či zmierovacie konanie. AK sa dohodnete so prokurátorom, tak nebude treba súdny proces, myslím, že vtedy len súd potvrdí dohodu.

Či samotné jednanie s prokuratúrou chceš viesť za prítomnosti mediátora? Myslím, že by ti to len zbytočne predražilo záležitosť.
Lianka
02.02.09,12:50
Mozno ti pomoze aj skusenost a rady v tomto linku:
http://www.porada.sk/t100869-autonehoda.html
Chobot
02.02.09,13:31
Mozno ti pomoze aj skusenost a rady v tomto linku:
http://www.porada.sk/t100869-autonehoda.html

Alebo aj tu si pozri:

http://www.porada.sk/t98613-poplatok-u-mediatora.html
LubosBo
02.02.09,17:36
Veď dohoda o vine a treste je vlastne mediácia či zmierovacie konanie. AK sa dohodnete so prokurátorom, tak nebude treba súdny proces, myslím, že vtedy len súd potvrdí dohodu.

Či samotné jednanie s prokuratúrou chceš viesť za prítomnosti mediátora? Myslím, že by ti to len zbytočne predražilo záležitosť.


Ja som nikdy nespachal ziadny trestny cin a taktiez priestupok a ani nikdo v okoli. Takze nemam s tym ziadnu skusenost. A ist za pravnikom co je vlastne dohoda o vine a treste a zbytocne platit za par informacii sa mi nezda vhodne. Teraz uz teda viem co to je.
LubosBo
02.02.09,17:43
Este sa spytam. V tom tlacive co mi poslal prokurator sa pise, ze mam do urciteho datumu oznamit okresnej prokurature ci suhlasim ci to chcem riesit takto. Staci to ked to oznamim ja, alebo to musim riesit nejak cez pravnika? Ma sa to oznamit pisomne, alebo osobne? Ja viem, ze tu davam blbe otazky, ale ked ja s tym nemam skusenost.
Chobot
02.02.09,20:18
Este sa spytam. V tom tlacive co mi poslal prokurator sa pise, ze mam do urciteho datumu oznamit okresnej prokurature ci suhlasim ci to chcem riesit takto. Staci to ked to oznamim ja, alebo to musim riesit nejak cez pravnika? Ma sa to oznamit pisomne, alebo osobne? Ja viem, ze tu davam blbe otazky, ale ked ja s tym nemam skusenost.

A aký trest ti navrhol prokurátor? Ak v liste nie je žiadny návrh trestu, tak asi bude nasledovať stretnutie, kde ti navrhne výšku trestu za tvoj prečin. Ak s tým budeš súhlasiť, tak ste sa dohodli. Ak nie, tak o treste bude rozhodovať sudca. Ak si trúfaš ísť na stretnutie sám a sám rokovať s prokurátorom, môžeš. Lepšie by ale bolo obetovať nejaké peniaze na advokáta (znalý trestného práva), ktorý by ti pomohol s vyjednaním primeraného a akceptovateľného trestu.

Môžeš teraz napísať prokuratúre, že máš záujem riešiť to dohodou, neznamená to, že prijmeš akýkoľvek návrh, znamená to len to, že budete o dohode rokovať. AK sa nedohodnete, bude nasledovať súd.
maco.laco
07.07.09,18:51
Viem, že príspevok je už v súčasnosti neaktuálny, len pre informáciu pre obdobné prípady mediáciu v trestných veciach vykonávajú probačný a mediačný úradníci podľa zákona 550/2003 Z. z. o probačných a mediačných úradníkoch. Jedná sa v ich prípade o pracovno-právny pomer a sú zamestnancami okresných súdov, mediácia je bezodplatná. Je dôležité rozlišovať pojmy t.j. formy ukončenia mediácie.
Mediátor pôsobí v intenciaách Zákona 420/2004 Z.z. o mediácii v oblastiach občianskoprávnych vzťahov, rodinnoprávnych vzťahov, obchodných záväzkových vzťahov a pracovnoprávnych vzťahov. Teda nie v oblasti trestného práva. Výkon činnosti mediátora je v intenciách zákona podnikaním a tým pádom sa jedná o platenú službu.
Snáď už len jedna poznámka advokácia a mediácia sú dva rozdielne inštitúty.
Ak sa chcete dozvedieť viac informácií o problematike a mediácie, informácie môžete nájsť napr. aj na mojej web stránke mediator-novezamky.sk