mfedurco
01.02.09,19:59
Zdravim vsetkych,

(ak sa bude zdat ze otazku ste uz citali, dopredu sa ospravedlnujem, ale zaradil som ju do viacerych kategorii s upresnenim otazky s ohladom na kategoriu, pricom par viet moze byt rovnakych)

uz dlhsie sledujem Vase rady a odpovede na rozne otazky a temy. Vzhladom nato, ze sme sa rozhodli zalozit firmu uz aj my, verim, ze sa najde niekto a poradi aj nam :)

Spolocnost sme zalozili k 1.1.2009 a sme prave v pripravnej faze, kedy sa rozhodujeme co a ako, zhaname ludi, priestory a tak podobne. Planujeme poriadat rozne kurzy a workshopy (nebudem pisat presne obsah kvoli reklame) a doplnkovo predavat rozne potrebz, pomocky a literaturu, prevazne cez eshop.

V tejto kategorii by som sa chcel opytat, ci odporucate dobrovolnu registraciu na platcu DPH, pokial beriete do uvahy nasledovnu situaciu:

zamestnancov planujeme platit na dohody ci podla autorskeho zakona, takze nebudu platci DPH
beznym klientom sa bude uctovat zjavne ako neplatcom DPH
obcasne a najma v buducnost planujeme uctovat aj firemnej klientele s predpokladom DPH
tovar a material by sa mohol kupovat s odpoctom DPH ale povacsine koncovemu spotrebitelovi bez rozpoctu DPH
najomne bude s velkou pravdepodobnostou bez rozpoctu DPH
ostatne dodavatelske a rezijne sluzby pravdepodobne s rozpoctom DPHOtazkou teda je, ci sa oplati registracia platcu DPH s ohladom na pociatocne investicie z titulu zaobstarania vybavenia, nabytku, techniky a podobne ale v blizkej buducnosti s vyhladom prijmov prevazne bez DPH, pripadne s ohladom na len rozbiehajuci malopredaj prevazne cez eshop, kde by sa DPH dala vyuzit pri nakupe tovaru.

Dufam ze som otazku a problem formuloval jasne :)

Za rady vopred dakujem
Zoltán Kovács
01.02.09,19:52
Zdravim vsetkych,

(ak sa bude zdat ze otazku ste uz citali, dopredu sa ospravedlnujem, ale zaradil som ju do viacerych kategorii s upresnenim otazky s ohladom na kategoriu, pricom par viet moze byt rovnakych)

uz dlhsie sledujem Vase rady a odpovede na rozne otazky a temy. Vzhladom nato, ze sme sa rozhodli zalozit firmu uz aj my, verim, ze sa najde niekto a poradi aj nam :)

Spolocnost sme zalozili k 1.1.2009 a sme prave v pripravnej faze, kedy sa rozhodujeme co a ako, zhaname ludi, priestory a tak podobne. Planujeme poriadat rozne kurzy a workshopy (nebudem pisat presne obsah kvoli reklame) a doplnkovo predavat rozne potrebz, pomocky a literaturu, prevazne cez eshop.

V tejto kategorii by som sa chcel opytat, ci odporucate dobrovolnu registraciu na platcu DPH, pokial beriete do uvahy nasledovnu situaciu:

zamestnancov planujeme platit na dohody ci podla autorskeho zakona, takze nebudu platci DPH
beznym klientom sa bude uctovat zjavne ako neplatcom DPH nerozumiem, ak si neplatiteľ tak neúčtuješ dph, ak si platiteľ tak účtuješ dph. Účtovanie dph nie je závislé od toho čí príjemca služby je alebo nie je platiteľom.
obcasne a najma v buducnost planujeme uctovat aj firemnej klientele s predpokladom DPH
tovar a material by sa mohol kupovat s odpoctom DPH ale povacsine koncovemu spotrebitelovi bez rozpoctu DPH nerozumiem, ak si neplatiteľ tak neúčtuješ dph, ak si platiteľ tak účtuješ dph.
najomne bude s velkou pravdepodobnostou bez rozpoctu DPH pre posúdenie, či nájomné bude alebo nie s dph pozri bižšie § 38 zákona o dph
ostatne dodavatelske a rezijne sluzby pravdepodobne s rozpoctom DPHOtazkou teda je, ci sa oplati registracia platcu DPH s ohladom na pociatocne investicie z titulu zaobstarania vybavenia, nabytku, techniky a podobne ale v blizkej buducnosti s vyhladom prijmov prevazne bez DPH, pripadne s ohladom na len rozbiehajuci malopredaj prevazne cez eshop, kde by sa DPH dala vyuzit pri nakupe tovaru.

Dufam ze som otazku a problem formuloval jasne :)

Za rady vopred dakujem

Označenej formulácii nie celkom rozumiem. Kým ste neplatitelia, tak samozrejme, že výkony budú predávané bez dph. Akonáhle sa stanete platiteľmi tak s DPH. Alebo predmet podnikania je oslobodený od dph?
cloe
01.02.09,19:56
Myslím, že v prípade zadávateľa, ak bude firma poskytovať služby a predávať tovar hlavne konečnému spotrebiteľovi, nemá význam dobrovoľná registrácia DPH.
Jedine, že by vstupné investície boli tak vysoké, že by sa oplatilo sa zaregistrovať, aby si ich mohli odpočítať.
mfedurco
01.02.09,20:41
no hlavna cinnost by mali by tie kurzy, ktore si budu platit neplatici DPH a hlavne naklady budu na lektorov (neplatici DPH) a najomne pravdepodobne uctovane bez DPH, teda to vyzera nebyt platci DPH. ide najma o tie prvotne investicie na prerabku priestorov a na nakup pomocok a materialov, ktore by sa dali nakupovat s odpisom DPH ako aj nasledne predavat v eshope s rozpisom DPH