arianaho
01.02.09,21:07
Prosim o radu...moze SZČO prenajat budovu sam sebe???
To mi radia na stavebnom urade. Budovu kupil na firmu/ co je zachytene v kupno-predajnej zmluve/. LV je vsak na rod.č., kataster to inak ani nevyda, napriek tej KP zmluve...ibaze by bol s.r.o, co nie je. Na stavebnom úrade je uz vyse pol roka ziadost o stav.povolenie na nadstavbu a prestavbu /samozrejme s prislusnymi projektmi, suhlasmi od poziarnikov, cez vodarov, zivotne prostredie, a neviem co vsetko este/...ale LV je na rodne cislo...ziadost a tie vsetky papiere na firmu...uradnikovi nevysvetlim, ze kataster to inak neeviduje...co teraz???mam urobit tu zmluvu? mne to pripada uplne bez logiky...budovu odpisuje...???prosim
Zoltán Kovács
01.02.09,20:20
Prosim o radu...moze SZČO prenajat budovu sam sebe???
To mi radia na stavebnom urade. Budovu kupil na firmu/ co je zachytene v kupno-predajnej zmluve/. LV je vsak na rod.č., kataster to inak ani nevyda, napriek tej KP zmluve...ibaze by bol s.r.o, co nie je. Na stavebnom úrade je uz vyse pol roka ziadost o stav.povolenie na nadstavbu a prestavbu /samozrejme s prislusnymi projektmi, suhlasmi od poziarnikov, cez vodarov, zivotne prostredie, a neviem co vsetko este/...ale LV je na rodne cislo...ziadost a tie vsetky papiere na firmu...uradnikovi nevysvetlim, ze kataster to inak neeviduje...co teraz???mam urobit tu zmluvu? mne to pripada uplne bez logiky...budovu odpisuje...???prosim

Sám sebe prenajímať nemôžeš. Jediné riešenie povolenie si vybaviť na rodné číslo.
arianaho
01.02.09,20:23
nepotesil si ma...ako potom budem odpisovat budovu a vsetky upravy na nej?...
mam tu najomnu zmluvu potvrdenu aj notarom...sice sa divil prevelmi, ale potvrdil...
prenajimatel je osoba s rodnym cislom...najomca, ta ista, ale ako SZCO s ICOM...takze je to teda na figu???
arianaho
01.02.09,20:24
ozaj...a co s tou kupno predajnou zmluvou??..ta je na ICO...
Evanka
01.02.09,20:27
Prosim o radu...moze SZČO prenajat budovu sam sebe???
To mi radia na stavebnom urade. Budovu kupil na firmu/ co je zachytene v kupno-predajnej zmluve/. LV je vsak na rod.č., kataster to inak ani nevyda, napriek tej KP zmluve...ibaze by bol s.r.o, co nie je. Na stavebnom úrade je uz vyse pol roka ziadost o stav.povolenie na nadstavbu a prestavbu /samozrejme s prislusnymi projektmi, suhlasmi od poziarnikov, cez vodarov, zivotne prostredie, a neviem co vsetko este/...ale LV je na rodne cislo...ziadost a tie vsetky papiere na firmu...uradnikovi nevysvetlim, ze kataster to inak neeviduje...co teraz???mam urobit tu zmluvu? mne to pripada uplne bez logiky...budovu odpisuje...???prosim
Predpokladám, že chceš využívať na podnikanie. Ty ako podnikateľ a ty ako FO nepodnikateľ je jeden a ten istý subjekt, tak prenajímať sebe nemôžeš. Ale je možné dať vyňať budovu alebo časť z bytového fondu a v tom prípade môžeš nebytové priestory využívať na podnikanie s tým, že môžeš uplatňovať odpisy.
arianaho
01.02.09,20:33
to je vsetko nebytovy priestor...kupeny vylucne za ucelom podnikania...a tak je aj vyuzivany...
arianaho
01.02.09,20:34
mne ide aj o to stavebne povolenie...nechcu mi ho vydat, kym nedolozim tu najomnu zmluvu....alebo nove LV
Evanka
01.02.09,20:36
to je vsetko nebytovy priestor...kupeny vylucne za ucelom podnikania...a tak je aj vyuzivany...
Ak je to aj na LV ako nebytový priestor, a bude využívaný na podnikanie, tak je to v poriadku a môžeš uplatňovať odpisy.
Orsz
01.02.09,20:41
mne ide aj o to stavebne povolenie...nechcu mi ho vydat, kym nedolozim tu najomnu zmluvu....alebo nove LV

Tak odporúčam prepísať na katastri na RČ, ale aj na IČO - proste dať tam oba údaje. Ostatné - to čo radí Evanka.
arianaho
01.02.09,20:48
dakujem za odpoved....
na katastri to neprepisu...uz asi dva roky nemoze mat FO list vlastnictva na ICO...keby to islo, to by bola krása...
v zmluve nie je uvedené ze to nie je bytovy priestor...ale kedze to je v blizkosti druzstva, ani byt nemoze....
arianaho
01.02.09,20:51
a poradte co s tym stavebnym povolenim????....neviem si predstavit, ze vsetky potvrdenia a projekty treba prerabat na rod.cislo....to by trvalo znova mesiace....
Zoltán Kovács
01.02.09,21:24
Dajme veci na správnu mieru. Mal som rovnaký prípad.

Podnikateľ kupoval budovu. Kataster na LV zapisuje len na rodné číslo (právnické osoby samozrejme aj na IČO). Stavebné povolenie a všetky administratícne úkony musel vybavovať na r.č. Akonáhle mal všetko vybavené, tak budovu vložil do obchodného majetku v obstarávacej cene. A začal prerábať. Akonáhle prebehla nová kolaudácia sa začalo s odpisovaním ako obchodný majetok.

Prešlo to aj daňovou kontrolou, nemali žiadne výhrady. Všetky faktury na stavebné práce boli vystavované na fyzickú osobu - podnikateľa, teda na IČO a IČ DPH.
Evanka
01.02.09,21:48
Dajme veci na správnu mieru. Mal som rovnaký prípad.

Podnikateľ kupoval budovu. Kataster na LV zapisuje len na rodné číslo (právnické osoby samozrejme aj na IČO). Stavebné povolenie a všetky administratícne úkony musel vybavovať na r.č. Akonáhle mal všetko vybavené, tak budovu vložil do obchodného majetku v obstarávacej cene. A začal prerábať. Akonáhle prebehla nová kolaudácia sa začalo s odpisovaním ako obchodný majetok.

Prešlo to aj daňovou kontrolou, nemali žiadne výhrady. Všetky faktury na stavebné práce boli vystavované na fyzickú osobu - podnikateľa, teda na IČO a IČ DPH.
Že LV je na r.č.je v poriadku. Myslím, že budovu vložiť do obchodného majetku môžeš iba ak majetok je evidovaný ako nebytový priestor, teda majetok určený na podnikanie. Toto asi tiež netreba opomenúť.... Upravila som na základe Muškinho príspevku.
Muška
01.02.09,21:57
Evanka, zákon nehovorí o bytovom a nebytovom priestore.

m) obchodným majetkom súhrn majetkových hodnôt, a to vecí, pohľadávok a iných práv a peniazmi oceniteľných iných hodnôt, ktoré má fyzická osoba s príjmami podľa § 6 vo vlastníctve a ktoré sa využívajú na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie týchto príjmov, o ktorých táto fyzická osoba účtuje alebo účtovala, 1) eviduje alebo evidovala podľa § 6 ods. 11; obchodným majetkom podľa tohto ustanovenia je aj hmotný majetok obstarávaný formou finančného prenájmu,

- ten výňatok sa kedysi robil kvoli dani z nehnuteľnosti, ale "vraj" sa už ani to nerobí - ale to neviem isto.
Evanka
01.02.09,22:07
Muška ďakujem za vysvetlenie. Vychádzala som z toho, že kedysi mi pani na daňovom povedala, že keby si podnikateľ chcel dávať do výdavkov časť el, energie a nájomného, musel by mať určitý priestor vyňatý z bytového fondu.
Muška
01.02.09,22:10
Muška ďakujem za vysvetlenie. Vychádzala som z toho, že kedysi mi pani na daňovom povedala, že keby si podnikateľ chcel dávať do výdavkov časť el, energie a nájomného, musel by mať určitý priestor vyňatý z bytového fondu.
Evanka,
na podporu Zoleeho a môjho tvrdenia pozri prílohu str. 4 - je tam pekný príklad
Evanka
01.02.09,22:23
Muška ďakujem, asi som niečo premeškala. Aspoň sa to zjednodušilo. :)
Muška
01.02.09,22:43
Evanka,
ďakujem za bodík - potešil :)
DRSR to usmernenie vydalo v lete 2008 , už im asi išli na nerve dotazy na ich stránke :D:D, tak nám to urobili jednoduchšie.
arianaho
02.02.09,17:23
dakujem...viem, ze by to takto bolo najjednoduchsie....bohuzial je uz vsetko vybavene a dolozene k ziadosti na to stav.povolenie na ICO...uz chcu len tu nezmyselnu najomnu zmluvu "sam sebe" ..vraj je to u nich bezna prax...tak asi im vyhovieme...jednoduchsia cesta...aj ked mozno s rizikom??? /navyse,uz je tam aj dost vela uprav hotovych :-(( /
vdaka Vam vsetkym za cas a odpovede...:-))
marjankaj
02.02.09,17:33
Keby si to mal na IČO, a ukončil by si podnikanie (zrušil živnostenský list), to by si zase bežal na kataster a prepisoval na seba (R.Č.)? A robil kúpnopredajnú zmluvu?
arianaho
02.02.09,17:46
je to len obchodny priestor......nie je to byt ani dom...tak by sa najskor teda asi predal v pripade ukoncenia podnikania...ale uvazujeme skor nad sro...aj ked ide kriza...ale nestras...
na upresnenie...je to dvojposchodova budova so vzorkovou predajnou, skladmi, dielnou a dalsie dve prevadzky v najme...
Miloš Mičega - CIMOM TN
04.02.09,06:21
Pochopil som to správne :

LV je na fyzickú osobu.
Žiadosť o stavebné povolenie je na fyzickú - podnikateľ.

Ak to tak je, tak potom aj keď sa jedná o tú ustú osobu, stavebník (podnikateľ) musí predložiť k pozemku a stavbe doklad o inom práve (§139 ods. 1 stavebného zákona). Iné právo je v tomto prípade nájomná zmluva. Podmienkou pre stavebný úrad musí byť aj to, že v nájomnej zmluve bude zakotvené právo vykonať stavebné úpravy, nadstavbu alebo prístavbu, t.j. to čo sa na stavebnom úrade žiada.

Účastníkom stavebného konania je v takom prípade stavebník - podnikateľ a aj vlastník - fyzická osoba.

Nájomná zmluva môže byť veľmi jednoduchá na 1 x A4.


Stavebný úrad postupuje správne.

Ak sú nejaké detaly, ktoré som nevedel, tak treba ich doplniť.


CIMOM
Zoltán Kovács
04.02.09,06:25
Pochopil som to správne :

LV je na fyzickú osobu.
Žiaodosť o stavebné povolenie je na fyzickú - podnikateľ.

Ak to tak je, tak potom aj keď sa jedná o tú ustú osobu, stavebník (podnikateľ) musí predložiť k pozemku a stavbe doklad o inom práve (§139 ods. 1 stavebného zákona). Iné právo je v tomto prípade nájomná zmluva. Podmienkou pre stavebný úrad musí byť aj to, že v nájomnej zmluve bude zakotvené právo vykonať stavebné úpravy, nadstavbu alebo prístavbu, t.j. to čo sa na stavebnom úrade žiada.

Účastníkom stavebného konania je v takom porípade stavebník - podnikateľ a aj vlastník - fyzická osoba.

Nájomná zmluva môže byť veľmi jednoduchá na 1 x A4.


Stavebný úrad postupuje správne.

Ak sú nejaké detali, ktoré som nevedel, tak treba ich doplniť.


CIMOM

Cimom súhlasím s príspevkom,že ako to riešiť, ale keď človek nad tým sa zamyslí, tak nie je to absurdum? Pre potreby stavebného úradu musíš predložiť nájomnú zmluvu "sám so sebou". Čo zase z právneho hľadiska (Občiansky ale aj Obchodný zákonník) je nemožné. ;)
Miloš Mičega - CIMOM TN
04.02.09,08:54
Možno to vyzerá absurdné, ale uvedenie presných údajov na stavebnom povolení je často prehliadané, pritom sa jedná o informáciu, ktorá má nespočetné množstvo väzieb. Uvediem.

Vrátim sa len späť k zmluve. Tá zmluva môže obsahovať aj odplatu za nájom, t.j. podnikateľ si dá do nákladov nájom. Samozrejme tá istá osoba ako fyzická ho musí zdaniť. Môže byť nájom aj 1 €. Zmluvná volnosť je neobmedzená, lebo sa nejedná o verejné nakladanie s prostriedkami.

K tomu stavebnému a údajom. Sú prípady, že stavebníkovo meno je identické s menom napr. svojho syna a zároveň majú identické trvalé bydlisko. Ak si stavebník v stavebnom konaní neustriehol uvedenie svojej identity ďalším spôsobom, najlepšie dátumom narodenia (nie rod. číslom - ochrana osobných údajov), tak kto je vlastne stavebníkom. Môže nastať situácia, že otec zomrie a v dedičskom konaní bude syn trvať že je stavebníkom a súrodenci sú bez dedenia. Samozrejme, že vec by sa určite riešila súdne a bola by na dokazovanie, ale .... veď aj právnici musia z niečoho žiť.

Pri podnikateľovi by malo byť uvedené na stavebnom povolení IČO. Dnes sme svedkami rôznych "podfyriem" a pod. Kto je nástupcom stavebníka, ak sa neuvedie IČO. Pri zmene názvu stavebníka ti IČO zostáva. Pri kolaudácii môžu nastať rôzne situácie a spor dvoch alebo viacerých strán sa presunie na stavebný úrad, ktorý m á rozhodnúť kto je stavebníkom. No nech sa v tom topí, keď neuviedol do stavebného IČO.



CIMOM




CIMOM
marjankaj
04.02.09,10:18
Možno to vyzerá absurdné, ale uvedenie presných údajov na stavebnom povolení je často prehliadané, pritom sa jedná o informáciu, ktorá má nespočetné množstvo väzieb. Uvediem.

Vrátim sa len späť k zmluve. Tá zmluva môže obsahovať aj odplatu za nájom, t.j. podnikateľ si dá do nákladov nájom. Samozrejme tá istá osoba ako fyzická ho musí zdaniť. Môže byť nájom aj 1 €. Zmluvná volnosť je neobmedzená, lebo sa nejedná o verejné nakladanie s prostriedkami.

K tomu stavebnému a údajom. Sú prípady, že stavebníkovo meno je identické s menom napr. svojho syna a zároveň majú identické trvalé bydlisko. Ak si stavebník v stavebnom konaní neustriehol uvedenie svojej identity ďalším spôsobom, najlepšie dátumom narodenia (nie rod. číslom - ochrana osobných údajov), tak kto je vlastne stavebníkom. Môže nastať situácia, že otec zomrie a v dedičskom konaní bude syn trvať že je stavebníkom a súrodenci sú bezý dedenia. Samozrejme, že vec by sa určite riešila súdne a bola by na dokazovaníá, ale .... veď aj právnici musia z niečoho žiť.

Pri podnikateľovi by malo byť uvedené na stavebnom povolení IČO. Dnes sme svedkami rôznych "podfyriem" a pod. Kto je nástupcom stavebníka, ak sa neuvedie IČO. Pri zmene názvu stavebníka ti IČO zostáva. Pri kolaudácii môžu nastať rôzne situácie a spor dvoch alebo viacerých strán sa presunie na stavebný úrad, ktorý m á rozhodnúť kto je stavebníkom. No nech sa v tom topí, keď neuviedol do stavebného IČO.



CIMOM




CIMOM

Ja by som navrhoval nájom sumu 0 €. Aspoň sa nemusím nahlasovať na daňový úrad, že mám príjmy z prenájmu.
Miloš Mičega - CIMOM TN
04.02.09,18:27
Ja by som navrhoval nájom sumu 0 €. Aspoň sa nemusím nahlasovať na daňový úrad, že mám príjmy z prenájmu.

Daňové nie je moja parketa, ale kedysi príjem do 10 000,- Sk za rok nepodliehal dani, alebo nie?


CIMOM
marjankaj
04.02.09,21:16
Daňové nie je moja parketa, ale kedysi príjem do 10 000,- Sk za rok nepodliehal dani, alebo nie?


CIMOM

Aby to nebolo tak jednoduché.

http://www.porada.sk/939908-post25.html