lucy.vancova
01.02.09,23:54
Prosím o radu :

13.8.2008 som nastúpila na MD. Pracovnú zmluvu som mala na dobu určitú a to do roku 2010. Minulý týždeň mi zamestnávateľ oznámil, že firma sa ruší a poslal mi DOHODU O SKONCENI PRAC.POMERU Z DôVODU ORG.ZMIEN PODLA §63 ODS.1 PISM B. ZAKONNIKA PRACE uzatvára
- v zmysle §60 ods. 2 zákonníka práce dohodu o skončení pracovného pomeru k 30. novembru 2008 !!!! :mad:

- zamestnávateľ vyplatí odstupné vo výške 2 násobku jeho priemerného mes.zárobku a náhradu mzdy počítanú podľa sumy jeho priemerného zárobku ako kompenzáciu za nevyčerpanú časť základnej výmery dovolenky.

Zaujímalo by ma prečo teraz vo Februári mám podpísať ukončenie k novembru, tiež prečo mi nedal výpoveď zamestnávateľ ale chce dohodu a taktiež situácia keď som na materskej...ako je to s odvodmi ? Túto výpoveď samozrejme nepodpíšem, ale rada by som mala viacej informácii, ako by mala vyzerať korektná výpoveď v mojej pozícii. Za každú radu som veľmi vďačná.
Lucia
Chobot
02.02.09,13:05
Prosím o radu :

13.8.2008 som nastúpila na MD. Pracovnú zmluvu som mala na dobu určitú a to do roku 2010. Minulý týždeň mi zamestnávateľ oznámil, že firma sa ruší a poslal mi DOHODU O SKONCENI PRAC.POMERU Z DôVODU ORG.ZMIEN PODLA §63 ODS.1 PISM B. ZAKONNIKA PRACE uzatvára
- v zmysle §60 ods. 2 zákonníka práce dohodu o skončení pracovného pomeru k 30. novembru 2008 !!!! :mad:

- zamestnávateľ vyplatí odstupné vo výške 2 násobku jeho priemerného mes.zárobku a náhradu mzdy počítanú podľa sumy jeho priemerného zárobku ako kompenzáciu za nevyčerpanú časť základnej výmery dovolenky.

Zaujímalo by ma prečo teraz vo Februári mám podpísať ukončenie k novembru, tiež prečo mi nedal výpoveď zamestnávateľ ale chce dohodu a taktiež situácia keď som na materskej...ako je to s odvodmi ? Túto výpoveď samozrejme nepodpíšem, ale rada by som mala viacej informácii, ako by mala vyzerať korektná výpoveď v mojej pozícii. Za každú radu som veľmi vďačná.
Lucia

Takže firma sa ruší. Nepíšeš, či už bola zrušená, alebo ešte jej zrušenie len prebehne.
Začnem tým, že v tom texte majú malú chybu - totižto skončenie PP nie je podľa ods. 1 písm. b) (to sú organizačné dôvody), ale podľa ods. 1 písm. a) (a) sa zrušuje alebo premiestňuje zamestnávateľ alebo jeho časť,).

Na takýto prípad sa nevzťahuje ochranná doba, teda môžu ti dať kľudne výpoveď, aj keď si na MD. Asi z nejakých dôvodov na teba zabudli pri rušení firmy a preto teraz chcú spätne zrušiť PP dohodou. V podstate finančne ťa neokrátia, pretože, ako vidím, odstupné ti priznávajú. Z pohľadu soc. poistenia to máš jedno, lebo ako matka na MD si nemocensky aj sociálne poistená, so zamestnávateľom to nemá nič spoločné.

Je teda len na tebe, či to akceptuješ, alebo nie. Ja na tvojom mieste by som si nechal vysvetliť, prečo to chcú spraviť k 1.11.2008, ak by ti to rozumne vysvetlili (možno k tomu dátumu bola firma zlikvidovaná), tak by som to podpísal. AK nie, tak im navrhni, že ukončíš PP k dátumu v tomto roku (napr. k 1.2.2009) za rovnakých nárokov (2 mesačné dostupné + vyplatenie dovolenky). Keby si dohodu nepodpísala, veľa si nepomôžeš, lebo ti dajú výpoveď s 2 mesačnou VD a akurát PP ti papierovo skončí o 2-3 mesiace neskôr.

Korektná dohoda mala byť k dátumu v budúcnosti - napr. v januári ti mali ponúknuť skončenie k 1.2.2009. AK by si to neprijala, dali by ti výpoveď podľa § 63 ods. 1 písm. a) a dvojmesačným odstupným.