dodo777
02.02.09,09:00
Má problem s ORANGE faktúrami, preto sa chcem poradiť, ako to robite poraďaci. Ja uhrádzam FA podľa IČO ako VS, tak si to slávny Orange praje, ale potom mám problem ich párovať, a vždy su problemy so saldom. Ked je niektora Fa preplatená ani neviem, lebo oni si to odčítaju z najvyšej sumy na faktúre. Uhrádza niekto tieto FA podľa VS na ich faktúre? A vôbec ked to tak budem robiť čo na to ORANGE? Ved VS je číslo faktúry. Oni dobropisy neposielaju. :confused::eek:
Lucka M.
02.02.09,08:11
Ahoj ja FA od Orangu platim podla VS co je pre mna cislo FA. Ja si platim orange cez postu a pasuje mi to krasne :-) Ked si zadavas FA do zavazkov daj si tam cislo FA a podla toho to paruj. Uctujem jedneho maleho zivnostika ktory zaplatil Orangu v predajni a tiez tam vznikli niake zmatky pri uctovani ale som to zradala a niak som dosla na to ako to plati. Skus to platit cez postu a budes to potom presne vediet.A dobropisy posielaju :-)
dracica
02.02.09,08:11
samozrejme všetky firmy čo účtujeme uhradzajú pri úhrade orange variabilny symbol: číslo faktúry...ja by som napísala do slávneho orange, že pri platbách budete používať ako var. symbol číslo faktúry....
dodo777
02.02.09,08:19
No už som sa rozhodla, že im budem uhrádzať podľa VS. Ja mám vo firme mesačné 19 faktúr. V roku 2007 som im platila podľa VS, ale to reklamovali že im nesedia platby a system im to neparuje správne, tak to chceli podľa IČO. Napísali mi siahodlhý list, že to mám robiť podľa IČO, aj náš obchodný z ORANGE tu bol a držal mi prednášku že to vraj každy tak robí, prečo som ja vynimka. Tak preto som sa rozhodla Vás požiadať o radu.
Lianka
02.02.09,15:03
Orange uvadza v prilohe faktury aj saldo, tak ti to pri porovnani s platbami a zavazkami evidovanymi v uctovnictve moze pomoct.
Rozalka
02.02.09,19:51
Účtujem podľa čísla faktúry, uhrádzam pod VS (raz som skúsila pod číslom, hneď volali, že máme neuhradené faktúry).
Pri "párovaní" si vyťuknem číslo účtu, kam úhrady šli, a program mi ponúkne všetky neuhradené úhrady konrétneho IČO a tam si vyberiem tú správnu.
Orange máme od začiatku, podľa VS som účtovala len prvé dva mesiace, no to sa mi zdalo totálne neprehľadné, tak účtujem ako je uvedené vyššie.
dodo777
03.02.09,10:24
No dievčata akosi sami to pomotalo, takže ešte raz na ORange Faktúre je VS vždy to isté číslo na všetkých Faktúrach, /rovnaké/ a potom tam je číslo Faktúry /to je pri každej iné/ takže uhrádzate Faktúru podľa VS alebo čísla Faktúry. Lebo program ma stále upozorní že ten VS už tam mám.
Dracica ty máš tie čísla rovnake?
ekonella
03.02.09,11:09
Do knihy fa si zapisujem číslo faktúry.
Úhradu robím podľa VS na fa ORANGE. Inak to Orange nevie spárovať a vykazuje nedoplatky úhrad faktúr.
dodo777
03.02.09,11:15
To máš pravdu, ale ako to robíš ked máš na ich informatívnom výpise zostatok, že máš danu FA zaplatiť menej. v došlých FA nahodím celu sumu, ako je na Faktúre. A ked ju aj zaplatim, tak je tam preplatok, a kedže oni neeviduju preplatky ku fakture, ale ako celok na firmu. Dobropis k rozdielu mi nepošlu. Už som tam volala.
KvetkaK
03.02.09,11:20
To máš pravdu, ale ako to robíš ked máš na ich informatívnom výpise zostatok, že máš danu FA zaplatiť menej. v došlých FA nahodím celu sumu, ako je na Faktúre. A ked ju aj zaplatim, tak je tam preplatok, a kedže oni neeviduju preplatky ku fakture, ale ako celok na firmu. Dobropis k rozdielu mi nepošlu. Už som tam volala.
A čím vznikol ten rozdiel?
dodo777
03.02.09,11:24
Upravila sa služba a oni nám dali zľavu. To my vysvetlili po telefone.
KvetkaK
03.02.09,11:27
Upravila sa služba a oni nám dali zľavu. To my vysvetlili po telefone.
Tak ale na to by mali urobiť nejaký doklad, aby to účtovne sedelo.
dodo777
03.02.09,12:06
No to som si myslela aj ja. Ale najpr na písomnu odpoved vôbec nereagovali. Na telefonicku urgenciu má prepajali po celom ORANGE a nakoniec som sa dozvedela, že dobropis mi nepošlu. Mám si to odčítať ked budem zase platiť FA.
Kazu
03.02.09,12:33
Upravila sa služba a oni nám dali zľavu. To my vysvetlili po telefone.

Tú službu vám museli na základe niečoho upraviť. Zvyčajne na základe dodatku k zmluve. Tak kópiu tej zmluvy priložím k fa. a sumu faktúry znížim.
Jozef I
03.02.09,13:43
Ak máte problém s párovaním platieb využite špecifický symbol pri platbe. Do neho si napíšte číslo fakt. ktorá sa uhrádza a VS sa použije taký ako chce Orange. Na výpise tak budete vidieť oba údaje: aj VS aj číslo fakt. ;)
poisonkatka
03.02.09,13:51
No dievčata akosi sami to pomotalo, takže ešte raz na ORange Faktúre je VS vždy to isté číslo na všetkých Faktúrach, /rovnaké/ a potom tam je číslo Faktúry /to je pri každej iné/ takže uhrádzate Faktúru podľa VS alebo čísla Faktúry. Lebo program ma stále upozorní že ten VS už tam mám.
Dracica ty máš tie čísla rovnake?

mam to rovnako ako ty..uctujeme v omege...mne pridu 3 faktury a potom vlastne to mam v suhrne na jednom informacnom papieri, tak ja si nahadzujem tie dosle faktury podla toho papiera, takze nemam 3 ale jednu..a zaplatim to potom jednou sumou pod jednym VS
dodo777
03.02.09,18:46
mam to rovnako ako ty..uctujeme v omege...mne pridu 3 faktury a potom vlastne to mam v suhrne na jednom informacnom papieri, tak ja si nahadzujem tie dosle faktury podla toho papiera, takze nemam 3 ale jednu..a zaplatim to potom jednou sumou pod jednym VS Vieš ja tie faktúry ešte rozučtovávam na strediska a ešte aj na zamestnancov. Tiež učtujem v Omege.. A DPH ti sedí ked to naučtuješ všetko spolu? Chcela som poznať skúsenosti aj ostatných.
Rozalka
04.02.09,21:20
Ak máte problém s párovaním platieb využite špecifický symbol pri platbe. Do neho si napíšte číslo fakt. ktorá sa uhrádza a VS sa použije taký ako chce Orange. Na výpise tak budete vidieť oba údaje: aj VS aj číslo fakt. ;)
Ak sa však platí niekoľko faktúr jednou sumou podľa informačného listu, kam dať všetky ŠS?


mam to rovnako ako ty..uctujeme v omege...mne pridu 3 faktury a potom vlastne to mam v suhrne na jednom informacnom papieri, tak ja si nahadzujem tie dosle faktury podla toho papiera, takze nemam 3 ale jednu..a zaplatim to potom jednou sumou pod jednym VS
Účtovať podľa informačného listu sa mi nezdá rozumné, o.i. takýto doklad neslúži na odpočítanie DPH.
Jozef I
05.02.09,09:32
Ak sa však platí niekoľko faktúr jednou sumou podľa informačného listu, kam dať všetky ŠS?

Účtovať podľa informačného listu sa mi nezdá rozumné, o.i. takýto doklad neslúži na odpočítanie DPH.

Tak potom sú tu 2 možnosti:
- Buď uhrádzam každú faktúru samostatne a tam si ten SS dať môžem.
- Alebo uhrádzam podľa informačného listu a tento si priložím k úhrade a keď ju budem účtovať, viem na ktoré fa. sa platba vzťahuje.

V každom prípade tu nevidím problém. ;)
Paula
05.02.09,09:45
Ja v tom celom nevidím žiaden generálny problém (bodaj by sme mali iba takéto). Keby som mala od Orange aj 100 faktúr a platbu úhrnom....každú fa zaúčtujem osve a priradím jej v.s. = číslo faktúry. Zápisov o úhrade budem mať 100 bez ohľadu na to, že na bankovom výpise je iba jeden debet úhrnom.
dodo777
05.02.09,12:20
Ja v tom celom nevidím žiaden generálny problém (bodaj by sme mali iba takéto). Keby som mala od Orange aj 100 faktúr a platbu úhrnom....každú fa zaúčtujem osve a priradím jej v.s. = číslo faktúry. Zápisov o úhrade budem mať 100 bez ohľadu na to, že na bankovom výpise je iba jeden debet úhrnom.
Treba si prečítať poriadne zadanie otázky, tu neišlo o žiaden generálny problem. Skôr to bolo myslené na diskusiu aké su skúsenosti ostaných s ORANGE. Pokiaľ viem učtovné programy paruju FA podľa variabilného symbolu, tak isto sa robia plaťaky že sa páruju podľa VS. Išlo mi o to prečo mám ja tie to VS prepisovať napr. na plaťakoch. Ked x firiem má na FA VS iné, a nie rovnaké ako ORANGE.