kilo
02.02.09,09:06
Zdravím, ak môžem tak rád by som sa podelil o Vaše skúsenosti.
Mám 5 ročnú dcéru a uvažoval som že ju dám skôr so školy, nakoľko už vie čítať, písať atď.V škôlke sa už začína doslova nudiť a neviem si predstaviť že by mala do škôlky chodiť od septembra ešte ďalší rok.prosím Vás teda o rady ako postupovať ďalej, či ju dať do školy pre nadané deti skôr, či radšej ešte nechať v škôlke, alebo počkať ešte ďalší rok a dať ju do klasickej triedy?

ďakujem vopred za rady
alaya1
02.02.09,09:23
V prvom rade by som navstivila pedagogicko-psychologicku poradnu, kde na zaklade psych.testov a testu skolskej zrelosti daju odporucanie, ci ma ostat v skolke, pripadne daju dalsie odborne odporucania.
Moja dcera isla do skoly ako 5 rocna, vlastne 10.9.mala uz 6, no ja by som to este raz neurobila, sice ona nevedela citat, ani pisat, len ju psych.odporucila, myslim si, ze som jej ubrala z detstva, teraz sa skor deti nechavaju v skolke este jeden rok,ak su deti v skolke motivovane, maju dost cinnosti, tak sa nemaju preco nudit, ved tam sa neuci pisat a citat. Skor by som pouvazovala, preco sa v skolke nudi. ale tu poradnu urcite odporucam.
gabikao
02.02.09,09:44
Tu poradnu odporucam aj ja, a tak ci tak ju musite absolvovat, ak ju chcete nahlasit skor.
Je emocne uz zrela na skolu? Ma kamaratov aj medzi starsimi, vie sa presadit? Je samostatna a zvyknuta fungovat v pohode bez rodicov?
Aka je skolka, kde chodi dcera, je tam dost podnetov aj pre taketo sikovne deti? Chodi tam rada alebo sa skor nudi a nebavi ju?
Treba si odpovedat na vela takychto a podobnych otazok uprimne a potom sa rozhodnut. Ty poznas najlepsie svoje dieta
Skola je fajn alternativa pre sikovne dieta, ktore je pripravene na kolektiv novych spoluziakov, pani ucitelku, ktora je sice starostliva, ale hlavne uci a mozno uz nepofuka kazdu bolacku. Ak ale vahas a mas obavu, ci ju tam starsi neudupu, tak by bola mozno vhodnejsia alternativa v navsteve nejakych dalsich kruzkov, kde by sa mohla realizovat (tanecny, hudobny, sport...).
mariana11
02.02.09,10:03
Mám 3 deti. Dve sú uz dospelé . My sme boli práve opačného názoru a dávali sme deti do školy až v 7 rokoch. Vraveli sme si ,že nič im neujde. Boli radi, že sme ich dali neskor aj z toho dôvodu , že boli v triede najstarší . Ale pri najmladšom sme váhali či ho nedáme načas ,teda v 6 rokoch. Vedel čítať a písať ked mal 3 roky. Teraz má 15 a keby sme sa mali rozhodnúť znova, tak ho tiež dáme ako 7 ročného. A v 5 rokoch by som deti do školy nedala ani keby mi to odporučilo 10 psychologičiek. My rodičia si radi nahovárame, že práve to naše dieťa je výnimočné, ale to, že vie čítať a písať ešte nemusí znamenať, že je génius. Ja by som rozhodne neuberala deťom detstvo. Veď je tak krátke a odkedy nastúpia do školy , už ich čakajú v živote len povinnosti.
KIKA16
02.02.09,10:24
Rozhodne doporučujem poradiť sa v pedagogicko-psychologickej poradni. Vedia objektívne posúdiť zrelosť dieťaťa pre školu. Pri staršom (október) najmä svokrovci tvrdili, že je šikovný, mal by ísť do školy skôr, po vyšetrení u psychologičky som odmietla. Takmer so mnou nerozprávali... Ale dodnes neľutujem Chlapec bol a je veľmi šikovný. V piatich v pohode zvládol všetky testy pre svoj vek aj pre starších , dokonca aj pre 8 ročných niektoré. Ale upozornila ma na motoriku, ktorú mal primeranú svojmu veku a tak by mal v škole problémy s písaním. Rok, sme kreslili, cvičili rúčku, maľovali... Pomohlo. Mladší (január) šiel do školy podľa veku, ale na základe doporučenia zo škôlky a z poradne (čítal, počítal...) nastúpil do triedy pre nadané deti. Je pravda, že je potrebný aj primeraný prístup v škôlke. Keď rátali do 5, deťom, ktoré to nudilo učiteľky zadali inú úlohu. Tak aby sa navzájom nerušili. A aby aj tie nadané deti boli zamestnané primerane svojim schopnostiam. Verím, že nakoniec dospeješ k rozhodnutiu, ktoré bude pre tvoju dcérku to najvhodnejšie.
sarasara
02.02.09,19:51
Máme 6 ročného vnuka. Vie čítať, písať, počítať, ovláda PC. Boli sme v psychologickej poradni. Zvládol testy pre druhákov bez problémov. Odporučili školu pre nadané deti. Rozmýšľali sme tiež o rok skôr do školy. Rozhodli sme sa že pôjde od 6. Hoci je šikovný báli sme sa, že tie staršie deti, niektoré aj o dva roky, by mu znepríjemňovali život a on by školu potom nemal rád.
kilo
03.02.09,07:06
No su tu rozne odpovede, fakt neviem, co sa tyka mojej dcery, vacsinou si hlada a má kamaratov o 2-3 roky starsich, lepsie si s nimi rozumie, co sa týka krúžkou v škôlke, chodí na tanečnú, angličtinu, už nič iné totiž v škôlke nepomúkajú taže v tomto ju podporujeme už druhý rok, taktiež vie na svoj vek velmi dobre ovladat PC , notebook, ma velmi dobru pamäť, prirovnal by som to až k fotografickej pameti, vie pekne kresliť a dosť často od nej počujeme že by chcela už ísť do školy, ale naozaj rozmyslam aj o tom ze nerad by som jej uberal z detstva, nadruhej strane neviem ako to dopadne pokial nebudeme rozvijať tieto svoje schopnosti.
alaya1
03.02.09,07:15
No su tu rozne odpovede, fakt neviem, co sa tyka mojej dcery, vacsinou si hlada a má kamaratov o 2-3 roky starsich, lepsie si s nimi rozumie, co sa týka krúžkou v škôlke, chodí na tanečnú, angličtinu, už nič iné totiž v škôlke nepomúkajú taže v tomto ju podporujeme už druhý rok, taktiež vie na svoj vek velmi dobre ovladat PC , notebook, ma velmi dobru pamäť, prirovnal by som to až k fotografickej pameti, vie pekne kresliť a dosť často od nej počujeme že by chcela už ísť do školy, ale naozaj rozmyslam aj o tom ze nerad by som jej uberal z detstva, nadruhej strane neviem ako to dopadne pokial nebudeme rozvijať tieto svoje schopnosti.
Odporucali sme ti tu viaceri navstevu detskej psychologicky, ona pomocou odbornych testov ti da adekvatnu odpoved, ci je tvoja dcera vhodna do skoly.
Co sa tyka pamati- fotograficka pamat este nazarucuje, ze je dieta vhodne do skoly. Deti s toutoschopnostou maju viac menej problem s logickym myslenim. Tak nato sluzia tie testy, povedia vsetko o dietati.
Saara
03.02.09,07:27
kilo, skus si precitat aj tuto diskusiu http://forum.rodinka.sk/viewtopic.php?t=85007&postdays=0&postorder=asc&start=0

Ak to oddobri psychologicka, ja by som ju na tvojom mieste dala do skoly skor (myslim ale, ze je to mozne len ak v tom roku dovrsi 6. rok). Urcite by ste mali do tohto rozhodovania zapojit aj dcerku.
malalulu
03.02.09,09:39
Ja by som tiež doporučila,(amozrejme po dohode s detským psychológom) veď keď sa to tak vezme, deti, ktoré idú na 8-ročné gymnázium, tým sa predsa tiež skráti detstvo a nikoho to netrápi. Ak je dieťa šikovné, treba ho zamestnať, ono mu to len prospeje. Veď ak sa nudí, tak jej to len pomôže, že bude mať povinnosti - nadané dieť a s tým nemá problém.
andhelyiova
03.02.09,23:53
Aj my sme mali podobný problém, náš syn je septembrový, tiež sme sa rozhodovali, či ho dáme do školy skôr alebo až o rok. Psychologička nám na základe testov odporučila dať ho skôr do školy. Práve skončil prvý polrok a zatiaľ sa mu v škole darí.
damati
07.02.09,13:09
Niektore skoly ponukaju pre deti aj tzv. pripravne rocniky, ak je skola dobra, tak v tomto rocniku ponuka zaujimave aktivity.
BXLmiami
07.02.09,13:22
Treba absolvovať pedagogicko psychologicku poradnu a ak odporučia školu nebojte sa toho.Ono skončiť medicinu a nemať ešte 23 je skutočne veľmi veľká výhoda,verte mi.:)
alaya1
07.02.09,14:21
Niektore skoly ponukaju pre deti aj tzv. pripravne rocniky, ak je skola dobra, tak v tomto rocniku ponuka zaujimave aktivity.
Tieto rocniky - pripravne, su skor pre deti, ktore mali ist do skoly a odlozili im sk.dochadzku. Nemusia do skolky mozu do pripravky.
sasena01
09.02.09,08:29
zdravím kilo,
moja dcéra tiež vedela čítať od 4 rokov a po porade s psychologičkou išla do školy ako 5-ročná. ( 6 ma koncom septembra). Dokonca ju odporúčala do školy pre nadané deti.
ale zvážili sme to a dali sme ju do klasickej školy. Teraz je druháčka, školu zvláda bez najmenších problémov, chodí tam rada. Dokonca keď je chorá, tak je z toho nešťastná, že nemôže ísť do školy - baví ju hlavne angličtina a matematika. Má popri škole aj iné aktivity - tancuje a chodí na výtvarnú.

Myslím, že ak je dieťa šikovné, nie vždy je potrebné dávať ho do výberovej školy, - ak tam ten talent je, môže ho využiť aj inde - a nakoniec - do špeciálnej školy môže ísť aj po ukončení prvého stupňa, keď je dieťa samostatnejšie a smelšie.
alaya1
09.02.09,12:06
zdravím kilo,
moja dcéra tiež vedela čítať od 4 rokov a po porade s psychologičkou išla do školy ako 5-ročná. ( 6 ma koncom septembra). Dokonca ju odporúčala do školy pre nadané deti.
ale zvážili sme to a dali sme ju do klasickej školy. Teraz je druháčka, školu zvláda bez najmenších problémov, chodí tam rada. Dokonca keď je chorá, tak je z toho nešťastná, že nemôže ísť do školy - baví ju hlavne angličtina a matematika. Má popri škole aj iné aktivity - tancuje a chodí na výtvarnú.

Myslím, že ak je dieťa šikovné, nie vždy je potrebné dávať ho do výberovej školy, - ak tam ten talent je, môže ho využiť aj inde - a nakoniec - do špeciálnej školy môže ísť aj po ukončení prvého stupňa, keď je dieťa samostatnejšie a smelšie.

.................................................. .................................................. ...........................................
Myslím, že ak je dieťa šikovné, nie vždy je potrebné dávať ho do výberovej školy, - ak tam ten talent je, môže ho využiť aj inde - a nakoniec - do špeciálnej školy môže ísť aj po ukončení prvého stupňa, keď je dieťa samostatnejšie a smelšie.
.................................................. .................................................. ................................



Nadane deti nechodia do specialnej skoly ale do tried pre nadane deti, ktore su zriadene pri beznej skole. Deti, ktore navstevuju triedu pre nadane deti sa na druhom stupni zaraduju do klasickych tried, nakolko je tam kolobeh ucitelov, na kazdy predmetť iny ucitel,takze nie je mozne to, co si napisala.
Je to zavadzajuca info.
sasena01
10.02.09,07:26
zdravím alaya1,

samozrejme som myslel školu pre nadané deti... a po ukončení prvého stupňa - 8-roč. gymko a pod....
alaya1
10.02.09,07:53
zdravím alaya1,

samozrejme som myslel školu pre nadané deti... a po ukončení prvého stupňa - 8-roč. gymko a pod....
8 rocne gymko sa uz nezacina po 1.stupni, ale po 5.rocniku.

Len by som dodala, ci sa niekto opytal aj toho dietatka, ci chce ist do skoly, ci nechce ostat v skolke. lebo my to tu mozemerozoberat a vymyslat, nazor dietata by mal byt vzaty do uvahy, ved do skoly este nemusi. Mozno sa chce este hrat. Rozvijat jeho schopnosti sa daju aj napr. didaktickymi hrami, ktore sa daju najst na nete, pripadne CD s programom pre deti.
Ale ako som povedala, rozhodujuce slovo by mali dat testy skolskej zrelosti. Tie sa oklamat nedaju.
KATA50
12.02.09,13:27
To ako opisuješ svoju dcéru Kilo, svedčí o tom, že je veľmi bystrá a inteligentná. Ľahko sa učí nové poznatky a disponuje výbornou pamäťou. To sú úžasné predpoklady na výborný štart do školy. Ja by som si ešte všimla aká je jej emociomálna a sociálna naviazanosť na rodičov a blízkych. Ako dokáže podriadiť svoje požiadavky kolektívu a ako dokáže " na slovo " poslúchnut príkaz. Mnohé bystré deti, práve kôli tomu začnú v škole zlyhávať lebo sú hravé, pýtajú sa stále na rodičov, kontrolujú čas, kedy si po nich príde mama, stará mama a pod. Ich sociálna adaptácia trvá oveľa dlhšie ako u detí, ktoré nenastúpili do školy predčasne.
melbak
12.02.09,20:20
To ako opisuješ svoju dcéru Kilo, svedčí o tom, že je veľmi bystrá a inteligentná. Ľahko sa učí nové poznatky a disponuje výbornou pamäťou. To sú úžasné predpoklady na výborný štart do školy. Ja by som si ešte všimla aká je jej emociomálna a sociálna naviazanosť na rodičov a blízkych. Ako dokáže podriadiť svoje požiadavky kolektívu a ako dokáže " na slovo " poslúchnut príkaz. Mnohé bystré deti, práve kôli tomu začnú v škole zlyhávať lebo sú hravé, pýtajú sa stále na rodičov, kontrolujú čas, kedy si po nich príde mama, stará mama a pod. Ich sociálna adaptácia trvá oveľa dlhšie ako u detí, ktoré nenastúpili do školy predčasne.

kata50, tvoja odpoved je vystizna, rozhodne treba vysetrenie z ped.-psych.poradne, pretoze takychto deti je mozno 90 %, vedia citat a pisat velke tlacene pismena, pocitat, no a o praci s pc ani nehovorim
dadka7
17.02.09,07:03
Myslím si, že vo vašom prípade sa treba rozhodovať skôr podľa toho, že dcérka je zrejme nadané dieťa. Sama som neverila, že by takéto deti potrebovali iný prístup a iný systém výučby ako normálne šikovné deti, kým sme takéto dieťa nemali v rodine. Ten, kto sa s takýmto dieťaťom bližšie nestretol, vám neporadí. V takýchto prípadoch je rozhodovanie rodiča naozaj ťažké, nakoľko je zaskočený situáciou, na ktorú nebol pripravený. Jednoznačne odporúčam obrátiť sa na ped.-psych. poradňu a nechať sa usmerniť.
jaros5
20.02.09,12:20
8 rocne gymko sa uz nezacina po 1.stupni, ale po 5.rocniku.

Len by som dodala, ci sa niekto opytal aj toho dietatka, ci chce ist do skoly, ci nechce ostat v skolke. lebo my to tu mozemerozoberat a vymyslat, nazor dietata by mal byt vzaty do uvahy, ved do skoly este nemusi. Mozno sa chce este hrat. Rozvijat jeho schopnosti sa daju aj napr. didaktickymi hrami, ktore sa daju najst na nete, pripadne CD s programom pre deti.
Ale ako som povedala, rozhodujuce slovo by mali dat testy skolskej zrelosti. Tie sa oklamat nedaju.
Čítaš nepozorne alaya, zadávatel piše o tom v príspevku č. 7;;):D
alaya1
20.02.09,16:59
Vobec o tom, ci chce dieta do skoly v c.7 nepise. Pise len, ze chodi na kruzky v skolke a rozumie si so starsimi detmi.Ovlada Pc.
Aj tak rozhodne Pd.Ps,poradna, bez jej odporucania ju do skoly aj tak nezoberu.
piggos
22.02.09,14:11
môj názor je asi taký,každý rodič pozná svoje dieťa najlepšie ,ale ja keby som mala také nadané dieťa ako vy a tento problém, dať či nedať dieťa do školy skôr,ja osobne by som rok počkala. veď to ju neminie skôr či neskôr tam aj tak pôjde
Veď vaša dcéra môže byť užitočná a pomáhať ostatným deťom v škôlke.Ja osobne si myslím že v tomto by vám mohla pomôcť aj jej učiteľka napr.vtom že jej vaša dcéra bude pomáhať napr.porozdávať výkresy, pomôcť iným deťom pri obliekaní keď idú vonku atď. tak sa nebude nudiť a zároveň bude mať pocit že je dôležitá. a ten jeden rok jej ubehne ako voda....
ankahanka
22.02.09,16:33
Alaya, citaj pozorne, pise sa to tam...
ankahanka
22.02.09,16:51
My sme nasho syna chceli tiez dat do skoly ako 5-rocneho, nakoniec na odporucanie psychologicky sme tak neurobili.Napriek tomu, ze som bola sprvoti napaprcena z toho, co mi povedala, ze nie-maly vedel citat, zaujimali ho predovsetkym encyklopedie, velmi rad kreslil, bol vnimavy, sikovny a hyperaktivny-teraz s odstupom casu vidim, ze si robila svoju pracu poctivo...totizto maleho neodporucila dat kvoli tomu, ze je nesustredeny a pocas testov, ktore s nim robila, sice tie IQ boli fajn, ale inak stale odbiehal, nevedel sa koncentrovat, zakazdym ho nieco vyrusilo a toto nebolo na skolu-aj ked sme chceli pre nadane deti-myslim, ze baby su vo vseobecnosti trosku kludnejsie, aj ked vzdy je to o konkretnom dietati...
teraz v skole, uz je tam par rokov, chodi tam strasne rad ale este stale ma problem sa koncentrovat, vedomosti su o.k. no zvykne vyrusovat a zaujima ho obcas vsetko ostatne len nie to, co hovori ucitelka...-aj ked sa to oproti zaciatkom zlepsilo.
kazdopadne, dobry psycholog ti nepovie len to, co chces pocut, ale poradi a odhadne...