jaro001
02.02.09,09:37
Zdravim, potreboval by som radu ohladne zdanovania vynosov z podielovych fondov….neviem co mam urobit…financny poradca mi tvrdi ze danovy urad si to nema ako zistit a banky (resp. spravc.spol.) mozu dat informaciu o vyplateni len v pripade trestneho stihania (co nie je)….kamaratka uctovnicka mi ale tvrdi ze treba zdanit vsetok kapitalovy majetok a ze je mozne ze banky nahlasuju vybery…zaroven mi povedala ze ak by mi na to prisli po rokoch musim samozrejme dan doplatit ale so 4-nasobkom urokovej sadzby centralnej banky (co by napr. po10 rokoch bola riadna suma)…dalsia znama z banky mi hovori ze do vynosu 50tis netreba zdanovat….to sa mi ale vobec nezda, viem len o tom ze kedysi bola danova ulava do 5-nasobky zivotneho minima (alebo mzdy) ale uz to zrusili…(inak boli to zahranicny spravcovia: KBC, CI, ING, vynos 32 000 Sk)…dakujem za rady!
Lianka
02.02.09,09:33
Vo svojom prispevku miesas jablka s hruskami... ale chapem, ze kazdy ti chcel "poradit".


dalsia znama z banky mi hovori ze do vynosu 50tis netreba zdanovat….

Zrejme mala na mysli, ze pri uhrne prijmov za rok 2008 do 49 248 Sk, nie si povinny podavat danove priznania.
§ 32, ods. (1) http://www.porada.sk/t99164-zakon-o-dani-z-prijmov-od-01-06-2008-do-31-12-2008-a.html#32


to sa mi ale vobec nezda, viem len o tom ze kedysi bola danova ulava do 5-nasobky zivotneho minima (alebo mzdy) ale uz to zrusili…(inak boli to zahranicny spravcovia: KBC, CI, ING, vynos 32 000 Sk)…dakujem za rady!

§ 9 Príjmy oslobodené od dane
(1) Od dane je oslobodený príjem
h) podľa § 6 ods. 3 a § 8 ods. 1 písm. a), ak nejde o príjmy, z ktorých sa daň vyberá zrážkou, ak úhrn týchto príjmov nepresiahne v zdaňovacom období päťnásobok sumy životného minima39a) platného k 1. januáru príslušného zdaňovacieho obdobia (ďalej len "platné životné minimum"); ak takto vymedzené príjmy presiahnu päťnásobok sumy platného životného minima, do základu dane sa zahrnú len príjmy nad takto ustanovenú sumu; výdavky k príjmom zahrnovaným do základu dane sa zistia rovnakým pomerom, ako je pomer príjmov zahrnovaných do základu dane k celkovým príjmom,


§ 7 Príjmy z kapitálového majetku
(1) Príjmami z kapitálového majetku, ak nejde o príjmy podľa § 6 ods. 1 písm. d), sú
...
g) príjmy z podielových listov dosiahnuté z ich vyplatenia (vrátenia).

Oslobodenie do vysky 5nasobku zivotneho minima sa nevztahuje na prijmy z podielovych listov.
Lianka
02.02.09,09:36
…zaroven mi povedala ze ak by mi na to prisli po rokoch musim samozrejme dan doplatit ale so 4-nasobkom urokovej sadzby centralnej banky (co by napr. po10 rokoch bola riadna suma)…

Hrozila by ti pokuta a penale za kazdy den omeskania z dlznej ciastky (dorubenej dane).
Lianka
02.02.09,09:42
Mmochodom, § 7
(3) Z príjmov uvedených v odseku 1 písm. a), b), d), e) a g) a v odseku 2, plynúcich zo zdrojov na území Slovenskej republiky sa daň vyberá podľa § 43. (§ 43 Daň vyberaná zrážkou)

Mam klienta v podobnej situacii. Povedal, ze mu vystavili potvrdenie. (Este som ho nevidela.) Ak by to bolo potvrdenie, kde je vynos zdaneny zrazkovou danou, takyto prijem nemusis uvadzat v danovom priznani (vynos ti zdanila banka, dan je vysporiadana).
mariana11
02.02.09,10:16
Možno sa ti hodí toto
Lianka
02.02.09,11:01
Možno sa ti hodí toto

Mariana velmi pekne dakujem.

Len nie je tam nikde zdroj - kto to vypracoval. (Kludne to moze byt referat do skoly, vypracovany nejakym aktivnym studentom... :D)
jaro001
02.02.09,11:45
OK, z toho vyplyva ze vynosy z podielovych listov teda kazdopadne musim zdanit. V prilozenom dokumente som si ale este vsimol cast kde sa pise o vynimkach:``1.Výnosy z predaja cenných papierov t.j. dlhopisov, akcií, zmeniek sú oslobodené a nezdaňujú sa ak suma nepresiahne 5-násobok životného minima....``v tej vynimke nie je priamo uvedeny aj podielovy list ale pokial viem tiez patri pod definiciu cenny papier...plati teda tato vynimka aj moj pripad?
Efinečka
02.02.09,12:18
Príjem z podielových listov môžeš zdaniť podľa § 7 ods. 1 písm g/ zákona o daniach z príjmov ak je to výhodné / zrážková daň / a jej možné vrátenie daňovým úradom . Pozor strata z predaja sa nedá uplatniť. Je však môžné tento príjem považovať za zdanený podľa § 43 ods. 6 / daňová povinnosť je splnená / alebo ods. 7 máš preplatok na dani. Výška výnosu nie je rozhodujúca.

Poznámka : DU tieto informácie dostávajú od bánk, detto aj zo zahraničia cez medzin. výmenu informácií / sme v EU /.
jaro001
02.02.09,13:08
Dakujem za informacie a pomoc!
mariana11
05.02.09,17:33
Mariana velmi pekne dakujem.

Len nie je tam nikde zdroj - kto to vypracoval. (Kludne to moze byt referat do skoly, vypracovany nejakym aktivnym studentom... :D)


Ja sa už nepamätám kde som to stiahla, ale bolo to na stránke nejakej banky. A ono je to vlastne jedno kto to vypracuje,hlavne ak je to správne;)

A ešte som našla niečo na tejto stránke ohľadom cenných papierovhttp://www.drsr.sk/drsr/slovak/danovy_subjekt/pokyny_dr_sr/data/cp_070308.pdf a podielových fondov :http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danovy_subjekt/pokyny_dr_sr/data/mp_podlisty.pdf
Lianka
05.02.09,18:48
Dakujem :).
-Dana-
06.02.09,09:51
Príjem z podielových listov môžeš zdaniť podľa § 7 ods. 1 písm g/ zákona o daniach z príjmov ak je to výhodné / zrážková daň / a jej možné vrátenie daňovým úradom . Pozor strata z predaja sa nedá uplatniť. Je však môžné tento príjem považovať za zdanený podľa § 43 ods. 6 / daňová povinnosť je splnená / alebo ods. 7 máš preplatok na dani. Výška výnosu nie je rozhodujúca.

Poznámka : DU tieto informácie dostávajú od bánk, detto aj zo zahraničia cez medzin. výmenu informácií / sme v EU /.

Zrážku dane robia správcovia len u slovenských podielových fondov, ale v bankách sa predávajú aj fondy od zahraničných správcov, ktorí zrážku dane nerobia a každý si ich musí zdaniť sám. Nie podľa § 8, ale tiež už patria pod § 7 a neplatí tam žiadne oslobodenie ako to bolo kedysi, keď ešte podielové listy patrili pod cenné papiere.
Ja osobne dosť pochybujem, aby banky a brokeri mohli poskytovať DU nejaké zoznamy klientov, ktorí odpredali podielové listy. Platí aj zákon o ochrane osobných údajov a banky nemajú od nás súhlas, aby mohli poskytovať naše osobné údaje niekomu inému. Ale daňový úrad ak by o niekom vedel, môže si samozrejme od banky a brokera vyžiadať informácie o konkrétnej osobe o ktorú sa zaujíma.
Efinečka
06.02.09,10:00
Je to skoro v takom istom informačnom režime, keď banky dávajú informácie o neobv.finanč.operáciách./ zákon o bankách /.
kovex
26.03.09,07:16
Príjem z podielových listov môžeš zdaniť podľa § 7 ods. 1 písm g/ zákona o daniach z príjmov ak je to výhodné / zrážková daň / a jej možné vrátenie daňovým úradom . Pozor strata z predaja sa nedá uplatniť. Je však môžné tento príjem považovať za zdanený podľa § 43 ods. 6 / daňová povinnosť je splnená / alebo ods. 7 máš preplatok na dani. Výška výnosu nie je rozhodujúca.

Poznámka : DU tieto informácie dostávajú od bánk, detto aj zo zahraničia cez medzin. výmenu informácií / sme v EU /.


AKo tak čítam tento príspevok, vychádza mi, že výnosy z podiel. listov, ktoré sú zdanené zrážkovou daňou podľa §43, sa môže považovať aj za preddavkovú daň a požiadať v DP o vrátenie tejto dane, Uvažujem správne??? Ďakujem
kovex
26.03.09,09:19
AKo tak čítam tento príspevok, vychádza mi, že výnosy z podiel. listov, ktoré sú zdanené zrážkovou daňou podľa §43, sa môže považovať aj za preddavkovú daň a požiadať v DP o vrátenie tejto dane, Uvažujem správne??? Ďakujem


posúvam, ďakujem ....
Klára2
26.03.09,09:34
A ako to je z príjmami z predaja akcií v zahraničí? Presnejšie obchodovanie - nákupy a predaje akcií v USA cez internetovú brookerskú firmu? Príjmy nie sú zdanené v USA, brooker. firma si účtuje za každý nákup, príp. predaj poplatok.
Dobroslava
26.03.09,09:43
Prosím vie niekto pomôcť?
Chcel by som požiadať o vrátenie dane detí zo stavebného sporenia. Keď však vypočítam stiahnutú daň z úrokov na výpise z účtu za rok 2008, nevyjde mi správny výsledok /úroky - 19% daň/.
Je to v súvislosti s Eurobonusom, pretože kde nie je Eurobonus, vychádza stiahnutá daň správne. Neviete prosím, či mám uviesť v DP mnou vypočítanú sumu, alebo sumu uvedenú vo výpise z DP, a do ktorého oddielu mám uvedenú daň uviesť? Ďalujem.
Klára2
26.03.09,10:01
A ako to je z príjmami z predaja akcií v zahraničí? Presnejšie obchodovanie - nákupy a predaje akcií v USA cez internetovú brookerskú firmu? Príjmy nie sú zdanené v USA, brooker. firma si účtuje za každý nákup, príp. predaj poplatok.
Skúsi niekto poradiť?
kovex
27.03.09,08:20
AKo tak čítam tento príspevok, vychádza mi, že výnosy z podiel. listov, ktoré sú zdanené zrážkovou daňou podľa §43, sa môže považovať aj za preddavkovú daň a požiadať v DP o vrátenie tejto dane, Uvažujem správne??? Ďakujem


posúvam ....
Klára2
27.03.09,22:38
Skúsi niekto poradiť?
asi som otravná, ale stále čakám na radu niekoho skúseného
Ďakujem
-Dana-
27.03.09,23:10
AKo tak čítam tento príspevok, vychádza mi, že výnosy z podiel. listov, ktoré sú zdanené zrážkovou daňou podľa §43, sa môže považovať aj za preddavkovú daň a požiadať v DP o vrátenie tejto
dane, Uvažujem správne??? Ďakujem

Áno.
Katy a R
27.03.09,23:19
Prosím vie niekto pomôcť?
Chcel by som požiadať o vrátenie dane detí zo stavebného sporenia. Keď však vypočítam stiahnutú daň z úrokov na výpise z účtu za rok 2008, nevyjde mi správny výsledok /úroky - 19% daň/.
Je to v súvislosti s Eurobonusom, pretože kde nie je Eurobonus, vychádza stiahnutá daň správne. Neviete prosím, či mám uviesť v DP mnou vypočítanú sumu, alebo sumu uvedenú vo výpise z DP, a do ktorého oddielu mám uvedenú daň uviesť? Ďalujem.

Eurobonus je tiež zdanený... čiže spočítaš úroky a eurobonus .. to bude príjem (§7) .. a daň ti bude sedieť..;)
daň uvedieš na r 98
-Dana-
27.03.09,23:37
A ako to je z príjmami z predaja akcií v zahraničí? Presnejšie obchodovanie - nákupy a predaje akcií v USA cez internetovú brookerskú firmu? Príjmy nie sú zdanené v USA, brooker. firma si účtuje za každý nákup, príp. predaj poplatok.

Výnos bol dosiahnutý u nás, zdaňuješ u nás na Slovensku.
Musíš porovnať rozdiel medzi nákupom a predajom.
Nákup: počet ks x cena akcie + poplatok za nákup
Predaj : počet ks x cena - poplatok za predaj.

Každý nákup a každý predaj ešte musíš prepočítať do Skk /ak je to za rok 2008/ najlepšie priem. mesačným kurzom /kurzy nájdeš na stránke NBS/. Používaš priem. mesačný kurz z mesiaca v ktorom bol urobený nákup. resp. predaj.

Výsledky za všetky obchody sčítaš, od príjmu /zisku/ si ešte môžeš odpočítať oslobodenie vo výške 5 násob.živ. minima /neplatí pre podielové fondy/, pre rok 2008 to bola suma 25 650 a do DP zapisuješ v VIII. odd príjem /zisk/, ktorý prevyšuje sumu 25 650 Sk na r. 5.
To je tak v krátkosti /neviem či stačí/
dara
09.03.10,21:47
ako je to s akciami pracovníkov v banke. ja mám známu, ktorá pracuje v istej banke, ktorej vyplatené peniaze za cenné akcie čo mal v banke. vychádza jej potom platiť veľká daň tak sa jedovala, prečo to musí zdaňovať.