klaudia
13.06.05,13:44
Ahojte, prisla nam faktura za spotrebu elektriny na zakazku. Ukoncujeme zakazku takze ju mam refakturovat odberatelovi. Mam ju refakturovat v tej vyske ako je na fakture uvedena suma alebo to mozem aj so ziskom? Aky je presne postup pri refakturacii? mam k vystavenej fakture prilozit aj fakturu od Zapados.energ.? A datum dodania mozem dat na jún, ked na fakture bol datum dodania 13.05?
Stolky
13.06.05,12:02
ahoj, fakturu za elektr. energiu nemozes fakturovat so ziskom a kopiu faktury z elektrarni by si mala prilozit k fakturacii. Mali sme rovnaky problem, lebo sme v podnajme ale zevraj je to podla zakona takto. S datumom dodania ti neporadim,ale ak ste dostali fakturu 13.5.2005 tak si ju uz mala pred 2 tyzdnami prefakturovat...ale nic sa nestane,ak das datum zdanitelneho plnenia 31.5.2005 a vystavis ju s dnesnym datumom.
tibor
13.06.05,12:03
základom pre Tvoju odpoveď je aj znenie Zmluvy o poskytovaní služieb či tovarov s kvantifikáciou prefakturácie. To jest: máš tam nejaké limity v prefakturácii? nemala by si ísť nad ne a slušnosť káže prefakturovávať skutočné náklady podľa zakáziek či projektov.
ja neprikladám podklady (teda faktúry od subdodávateľov zakázok) - ale prikladám rozpis prefaktúrovaných nákladov - ako preklady, analýzy, cestovné, inzercia, repre, poštovné a telekomunikačné služby. Uvedené v mám v Excely a každá položka je dokladovaná na požiadanie klienta v prípade, ak by sa klientovi zdalo nejaké číslo nadhodnotené.
rosemary
13.06.05,12:07
Klaudy, to je mnoho otázok naraz.
Elektrickú energiu nemôžeš fakturovať, ak nemáš povolenie podľa akéhosi zákona/neviem presne/ , môžeš ju ale fakturovať ako službu spojenú so zakázkou, tak ako je uvedené v zmluve. Ak máte v zmluve uvedené vo výške spotreby , tak v takej výške, ako ti fakturuje Západosl.energetika. Dátum dodania dáš vtedy, kedy budeš fakturovať. Ak sa však táto služba opakuje každý mesiac /nie iba jednorázovo/ dáš dátum dodania posledný deň v mesiaci, ktorého sa to týkalo.
alex1
13.06.05,12:15
My refakturujeme tiež elektriku, sme platci DPH. Na faktrúre uvediem sumy tak ako sú na fa od ZE. Takže DPH mám +aj- to isté.Nič si nedávam navyše. Do textu ale musíš napísať....fakurujeme Vám náklady spojené s dodaním elek. ...
STRELEC
13.10.05,07:27
Nenašiel som uspokojivú odpoveď na otázku:

Obecný úrad (odberateľ energií, prenajímateľ priestorov) refakturuje energie svojím nájomcom podľa dohodnutých kritérií. Môžu si títo nájomcovia priestorov uplatniť odpočet DPH, aj keď obecný úrad nie je plátcom DPH?
Som skôr toho názoru, že nemôžu, ale vôbec si nie som istý. Ďakujem.
Zita5
13.10.05,07:32
Nenašiel som uspokojivú odpoveď na otázku:

Obecný úrad (odberateľ energií, prenajímateľ priestorov) refakturuje energie svojím nájomcom podľa dohodnutých kritérií. Môžu si títo nájomcovia priestorov uplatniť odpočet DPH, aj keď obecný úrad nie je plátcom DPH?
Som skôr toho názoru, že nemôžu, ale vôbec si nie som istý. Ďakujem.
Podľa mňa nemôžu , pretože obecný úrad by musel byť plátcom DPH a v tomto prípade nie je . Takže si myslím , že tvoj názor je opodstatnený .

Vyriešiť by sa to dalo jedine tak , že obecný úrad by prenajímateľa splnomocnil , aby uzatvoril zmluvu na odber energií na jeho vlastné meno .
STRELEC
13.10.05,07:41
Podľa mňa nemôžu , pretože obecný úrad by musel byť plátcom DPH a v tomto prípade nie je . Takže si myslím , že tvoj názor je opodstatnený .

Vyriešiť by sa to dalo jedine tak , že obecný úrad by prenajímateľa splnomocnil , aby uzatvoril zmluvu na odber energií na jeho vlastné meno .Ďakujem. Pošpekulujem nad .... uzatvoril zmluvu na odber energií na jeho vlastné meno... Tých nájomcov je viac a tak by musel na seba prevziať odber a refakturovať energie jeden z nájomcov - plátca DPH. Tu môže byť kameň úrazu (či môže byť odberateľom energií iný subjekt ako majiteľ budovy a či sa bude niekomu chcieť).
Zita5
13.10.05,07:49
Ďakujem. Pošpekulujem nad .... uzatvoril zmluvu na odber energií na jeho vlastné meno... Tých nájomcov je viac a tak by musel na seba prevziať odber a refakturovať energie jeden z nájomcov - plátca DPH. Tu môže byť kameň úrazu (či môže byť odberateľom energií iný subjekt ako majiteľ budovy a či sa bude niekomu chcieť).

Vieš čo, aj já to mám tak a musela som predložiť nájomnú zmluvu a k tomu bol potrebný podpis/súhlas/ majiteľov objektu . Má týmto spôsobom elektrárne, plynárne vodárne, odvoz odpadu , telefón proste všetko . Len neviem , ak ich je viacej , ako to bude s meračmi odberu energií , ale aj to sa dá doriešiť .
STRELEC
13.10.05,07:52
Zitka ďakujem. Bude to asi prácne jednorázovo, ale keďže je tam viacero nájomcov - plátcov DPH, tak sa to určite oplatí. Skrátka - veselo do úradovania:)
kavciakova.monika
06.02.06,17:01
Spoločnosť, ktorú účtujem si chce zaviesť pevnú linku. Keďže mesačný paušál pre súkromnú osobu je oveľa nižší, chcú to zaviesť na súkromnú osobu. Faktúry si však chcú dať do účtovníctva a uplatniť si aj DPH. Na telekomunikáciach mi povedali, že je možné vystavovať faktúry na spoločnosť s IČOm s tým, že ako majiteľ linky tam bude uvedená súkromná osoba. Je možné pri takomto postupe uplatniť DPH? Dúfam, že som to napísala dosť zrozumiteľne. Myslím, že by to malo fungovať podobne ako pri refakturáciach s plynom...
Mikolajova
27.02.06,08:34
Ahojte, dali sme budovu do prenájmu a potrebujem im refakturovať el. energiu na základe odpočtu. Neviete náhodou či to môžem urobiť každý quartál tak ako je v zmluve alebo to mám urobiť vtedy ak mi príde vyúčtovacia faktúra?
ALBO
27.02.06,20:07
Ahojte, dali sme budovu do prenájmu a potrebujem im refakturovať el. energiu na základe odpočtu. Neviete náhodou či to môžem urobiť každý quartál tak ako je v zmluve alebo to mám urobiť vtedy ak mi príde vyúčtovacia faktúra?
Tak ako máte dohodnuté v zmluve, deň vystavenia bude deň daňovej povinnosti §19/3.
Mikolajova
27.02.06,20:13
Takže nie som viazaná faktúrou, ktorá mi príde z elektrárni. Napr. faktúra mi príde v januári ale ja urobím faktúru až v apríli podľa spotreby.
ALBO
27.02.06,20:31
Takže nie som viazaná faktúrou, ktorá mi príde z elektrárni. Napr. faktúra mi príde v januári ale ja urobím faktúru až v apríli podľa spotreby.
Ano, ak máte v zmluve dohodnuté, že nájomca bude platiť za energie štvrťročne na základe skutočnej spotreby podľa faktúr od elekrtárni, potom po obdržaní poslednej mesačnej faktúry za príslušný qvartál vystavíte doklad pre nájomcu za qvartál. Deň DP´=deň vystavenia. Takže napr. ak marcová z elektrárni vám príde v apríli, vy napočítate za JANUáR, FEBRUáR A MAREC a vystavíte qvartálnu napr. v máji tak daň odvediete v máji.(vystavíte v apríli, odvediete v apríli.)