Palino978
02.02.09,14:08
Zdravim

vie niekto poradit ako je to ked si teraz zmenim podnikatelsky ucet - prechod do inej banky. Musim to niekde hlasit? DÚ , Soc.Poist, Zdravo.Poist.
Alebo to staci ak to uvediem teraz v danovom priznani.
Mam jednoduche uctovnictvo a nie som platca DPH.

Dakujem
Zoltán Kovács
02.02.09,13:09
Zdravim

vie niekto poradit ako je to ked si teraz zmenim podnikatelsky ucet - prechod do inej banky. Musim to niekde hlasit? DÚ , Soc.Poist, Zdravo.Poist.
Alebo to staci ak to uvediem teraz v danovom priznani.
Mam jednoduche uctovnictvo a nie som platca DPH.

Dakujem

Na DÚ určite to oznámiť.
KvetkaK
02.02.09,13:22
Na DÚ určite to oznámiť.
A treba oznámiť aj to, keď sa niektorý z účtov ruší?
zazuSA
02.02.09,13:28
Zdravim

vie niekto poradit ako je to ked si teraz zmenim podnikatelsky ucet - prechod do inej banky. Musim to niekde hlasit? DÚ , Soc.Poist, Zdravo.Poist.
Alebo to staci ak to uvediem teraz v danovom priznani.
Mam jednoduche uctovnictvo a nie som platca DPH.

Dakujem
vyplnis tlacivo na DU, tam budes mat vsetko co budu chciet od teba
petmac
17.11.09,11:48
Da sa to tlacivo z niekade stiahnut, alebo osobne? Ci napisat len ziadost o zmenu uctu? Vdaka za odpoved.
Lianka
17.11.09,12:10
Staci im aj listom oznamit - to nie je ziadost, to je oznamenie - oznamujes im, ze dnom x.x.2009 prestavas pouzivat na podnikanie ucet cislo 123456/1245 vedeny v AB banke a. s. a budes pouzivat ucet cislo 54697/9876 v CD banke a. s.

Odovzdas do podatelne na DU alebo posles postou doporucene.
Lenka1979
17.11.09,12:20
Staci im aj listom oznamit - to nie je ziadost, to je oznamenie - oznamujes im, ze dnom x.x.2009 prestavas pouzivat na podnikanie ucet cislo 123456/1245 vedeny v AB banke a. s. a budes pouzivat ucet cislo 54697/9876 v CD banke a. s.

Odovzdas do podatelne na DU alebo posles postou doporucene.

Tiež som to oznamovala iba listom. Neviem,či vôbec na to nejaké tlačivo je.:---
Zita5
17.11.09,12:22
Zdravim

vie niekto poradit ako je to ked si teraz zmenim podnikatelsky ucet - prechod do inej banky. Musim to niekde hlasit? DÚ , Soc.Poist, Zdravo.Poist.
Alebo to staci ak to uvediem teraz v danovom priznani.
Mam jednoduche uctovnictvo a nie som platca DPH.

Dakujem

Už to bolo na Porade uverejnené veľa krát , ale prikladám Vám znenie zákona . Doporučujem ohlásiť zmenu účtu aj v ZP a SP .


Zákon o správe daní a poplatkov
§ 31
Registračná a oznamovacia povinnosť daňových subjektov
Na začiatok (http://www.porada.sk/t16135-zakon-o-sprave-dani-a-poplatkov-od-1-4-2009-a.html#hore)
(5) Pri plnení svojej registračnej alebo oznamovacej povinnosti je daňový subjekt, ktorým je

a) fyzická osoba, povinný oznámiť meno, priezvisko, adresu trvalého pobytu, miesto podnikania, rodné číslo, identifikačné číslo organizácie, ak mu bolo pridelené, údaje osvedčujúce skutočnosti podľa odseku 1, čísla účtov vedených v bankách, na ktorých sú sústredené peňažné prostriedky z jeho podnikateľskej činnosti, údaje potrebné na určenie miestnej príslušnosti správcu dane, druhy daní, ktoré u neho prichádzajú do úvahy, ako aj svoje organizačné jednotky a predmet podnikateľskej činnosti, ktorý bude v prevažnej miere vykonávať; ak uvedie okrem miesta podnikania aj miesto, kde vykonáva podnikateľskú činnosť, vyznačí, kam sa majú doručovať písomnosti, ak sa miesto vykonávania podnikateľskej činnosti líši od miesta podnikania,
b) právnická osoba, povinný oznámiť názov, sídlo, identifikačné číslo organizácie, údaje osvedčujúce skutočnosti podľa odseku 1, čísla účtov vedených v bankách, na ktorých sú sústredené peňažné prostriedky z jeho činnosti, údaje potrebné na určenie miestnej príslušnosti správcu dane, druhy daní, ktoré u neho prichádzajú do úvahy, ako aj svoje organizačné jednotky a predmet podnikateľskej činnosti, ktorý bude v prevažnej miere vykonávať, svoj štatutárny orgán, prípadne osoby, ktoré sú okrem tohto orgánu za ňu v daňových veciach oprávnené konať.(6) Ak ide o daňový subjekt, ktorým je fyzická osoba s trvalým pobytom v zahraničí alebo právnická osoba so sídlom v zahraničí, uvedie okrem skutočností podľa odseku 5 vždy svojho splnomocnenca v tuzemsku pre doručovanie, ak tento zákon neustanovuje inak. Ak je so začatím činnosti spojená i povinnosť platiť preddavky na daň, uvedie údaje potrebné na určenie týchto preddavkov.


(7) Ak dôjde k zmenám skutočností uvedených v odsekoch 1 až 6, najmä ak zanikne daňovému subjektu daňová povinnosť pri niektorej dani, je daňový subjekt povinný ich oznámiť správcovi dane do 15 dní odo dňa, keď vznikli. Daňový subjekt je povinný vrátiť správcovi dane do 15 dní od ukončenia podnikania alebo po ukončení poberania príjmov z činností podľa odseku 2 osvedčenie o registrácii.

(13) Ak nesplní daňový subjekt svoju povinnosť podľa odseku 7, vykoná správca dane príslušné zmeny v registrácii alebo registráciu zruší, hneď ako zistí rozhodujúce skutočnosti. O vykonaní zmien skutočností, ktoré sú zapísané v osvedčení o registrácii alebo o zrušení registrácie, správca dane zašle daňovému subjektu oznámenie. Daňový subjekt je povinný na účel vyznačenia vykonaných zmien predložiť správcovi dane osvedčenie o registrácii do 15 dní od doručenia oznámenia.
Andrej7
03.01.14,17:26
Dnes som obehal urady v suvislosti so zmenou podnikatelskeho bankoveho uctu (SZCO, neplatca DPH, bez zamestnancov):

1. Danovy urad (ohlasovacia povinnost podľa zákona č. 563/2009 Z.z. § 67 bod 9)

2. Zivnostensky urad - JKM (dostal som odpoved, ze to nepotrebuju, ze mam informovat DÚ)

3. Zdravotna poistovna (ohlasovacia povinnost podľa zákona č. 580/2004 Z.z. § 23 odst. 8)

4. Socialna poistovna (dostal som odpoved, ze to nepotrebuju, ze v systeme vidia odkial moje platby prichdzaju)

V pripadoch 1 a 3 som pouzil oznamenie s nasledovnym textom:

VEC: Oznámenie o zmene podnikateľského bankového účtu
Oznamujem Vám, podľa zákona č. NNN / RRRR Z.z. § NN odst. N), ukončenie používania bankového účtu č. XXXXXXXXXX / YYYY (nazov banky, a.s.) za účelom podnikania ku dňu DD.MM.RRRR.

Počnúc dňom DD.MM.RRRR sa bude pre účely podnikania využívať existujúci účet:
XXXXXXXXXX / YYYY (nazov banky, a.s.)

***
LEGISLATIVA:

563/2009, § 67
(9) Ak nastanú zmeny skutočností uvedených pri registrácii podľa odseku 2 okrem odseku 2 písm. a) siedmeho bodu a písm. b) piateho bodu vrátane zmien, ktoré majú za následok zrušenie registrácie k niektorej dani, oznámi to daňový subjekt správcovi dane v lehote do 30 dní odo dňa, keď nastali, alebo požiada o zrušenie registrácie. V tejto lehote predloží daňový subjekt správcovi dane aj osvedčenie o registrácii, ak je potrebné nahlásené zmeny zapísať do osvedčenia o registrácii.

580/2004 Z. z., § 23
(8) Platiteľ poistného, ktorý je zamestnávateľom alebo samostatne zárobkovo činnou osobou,
je povinný oznámiť príslušnej zdravotnej poisťovni zmenu svojho názvu, sídla, bydliska,
identifikačného čísla, čísla bankového účtu a zmenu dňa, ktorý je určený na výplatu príjmov,
do ôsmich dní odo dňa zmeny.