Enie
02.02.09,14:58
Potrebovala by som poradiť s jedným prípadom, ale z dvoch strán.
Najprv ide o neziskovú organizáciu - nadácia účtujúca v PÚ v r.2008 dostala vecné dary ako videoprojektor v hodnote 27.113,-, zosilovač v sume 9579,-, nejaké mikrofoóny, projekčné pláto, za kus nie viac ako 4.500,- Spolu hodnota darovaných vecí je 48.097,-. Nadácia každoročne organizuje festival, pri ktorom sa jej tieto veci zídu a tak si ich nemusí stále prenajímať. Otázka znie, ako to zaúčtovať v PU, teda či dať všetko do jednej sumy a účtovať to ako dlh.hmotný majetok a odpisovať to? Prosím o konkrétne predkontácie, ktoré mám použiť. Ďakujem

A druhá otázka, ako si to zaúčtuje tá firma (s.r.o.) ktorá to všetko najprv kúpila a potom to darovala (v ten istý rok) nadácii.
azla
03.02.09,06:21
Potrebovala by som poradiť s jedným prípadom, ale z dvoch strán.
Najprv ide o neziskovú organizáciu - nadácia účtujúca v PÚ v r.2008 dostala vecné dary ako videoprojektor v hodnote 27.113,-, zosilovač v sume 9579,-, nejaké mikrofoóny, projekčné pláto, za kus nie viac ako 4.500,- Spolu hodnota darovaných vecí je 48.097,-. Nadácia každoročne organizuje festival, pri ktorom sa jej tieto veci zídu a tak si ich nemusí stále prenajímať. Otázka znie, ako to zaúčtovať v PU, teda či dať všetko do jednej sumy a účtovať to ako dlh.hmotný majetok a odpisovať to? Prosím o konkrétne predkontácie, ktoré mám použiť. Ďakujem

A druhá otázka, ako si to zaúčtuje tá firma (s.r.o.) ktorá to všetko najprv kúpila a potom to darovala (v ten istý rok) nadácii.
Add.1
Ak by sa prijatý dar posúdzoval ako súbor hnuteľných vecí,učtovanie by bolo následovné:
a) bezplatné obstáranie dlhodobého majetku........................................... ............................... 042/384
b) následne sa účet 384 rozpúšťa do výnosov vo vecnej a časovej súvislosti so zaúčtovaním odpisov 384/648

Add. 2
Ak ste si obstarané zásoby (ktoré neskôr darujete) účtovali na účte 112 a odpočítali si Dph, potom učtovanie bude následovné:
a) darovanie materiálu ............. 48 097,-...... 543/112
b) Dph k darovanému materiálu ....9 138,40.... 543/343
Enie
03.02.09,07:12
Add 1. neviem či to mám posudzovať ako súbor hnuteľných vecí, keď spolu navzájom nesúvisia a sú tam aj veci v hodnote 1000,- Musí sa to odpisovať? Nemôže sa to priamo dať do výnosov?

Add 2. s.r.o to kúpila najprv pre seba a dala to priamo do nákladov s odp. DPH. Až neskôr sa rozhodla, že to daruje, takže to nie je materiál na sklade. Ako to vtedy zaúčtovať?