majkaaa
02.02.09,17:03
Dobry den,
ako vidite ceny stavebnych pozemkov? Myslite si, ze pojdu dole, alebo zostanu na tej istej urovni?
Viem, ze cena starsich bytov riadne klesli, ale ako to bude s pozemkami?
Zoltán Kovács
02.02.09,16:06
Dobry den,
ako vidite ceny stavebnych pozemkov? Myslite si, ze pojdu dole, alebo zostanu na tej istej urovni?
Viem, ze cena starsich bytov riadne klesli, ale ako to bude s pozemkami?

Pozemky podľa mňa pôjdu hore, nakoľko voľných parciel je čoraz menej. Totiž zemský povrch sa nezväčšuje. ;)
marko182
02.02.09,16:17
Ja uz nieco vyse pol roka sporadicky pozeram ceny pozemkov vo vybranych lokalitach a musim skonstatovat, ze na ich ceny nema kriza ziadny vplyv. Bud si drzia svoju uroven alebo rastu dalej.
misomiso
02.02.09,18:49
Ja uz nieco vyse pol roka sporadicky pozeram ceny pozemkov vo vybranych lokalitach a musim skonstatovat, ze na ich ceny nema kriza ziadny vplyv. Bud si drzia svoju uroven alebo rastu dalej.

Ja by som povedal, ze nerastu, iba sa zastavilo obchodovanie. Ceny ostali na nete na predoslej "z dnesneho hladiska virtualnej" urovni. To iste sa tyka napr. ojazdenych aut, ludia v inzeratoch jednoducho este nezareagovali na novy stav, ale ziadne obchody sa uz za tieto ceny realne nerobia. Tie pozemky za tie ceny tam najdes aj o rok, a ak nie, tak to znamena, ze ich majitel nakoniec predal za polovicu bez toho, aby zmenil cenu na nete.
marko182
02.02.09,22:57
Moze byt. Je pravda, ze ponuka je takmer taka ista, ako bola pred par mesiacmi. Cize sa im asi tie pozemky nedari predat, za cenu, za ktoru su ponukane. Ale zatial urcite nemam pocit, ze by ceny klesali. Uvidime, ako to bude o par mesiacov.
VladoaKatka
03.02.09,05:16
Pozemky podľa mňa pôjdu hore, nakoľko voľných parciel je čoraz menej. Totiž zemský povrch sa nezväčšuje. ;)

Máš pravdu, že zemský povrch sa nezväčšuje, ale ... podľa môjho názoru ceny pozemkov už aj tak sú vysoké, ceny sú závislé od lokality, kde je väčší dopyt tam sú aj vyššie ceny, ale či porastú ...alebo klesnú ...
Nakoľko sa zmenili podmienky postytovania úverov, môj názor je, že sa zúžil okruh ľudí, schopných kúpiť si pozemok, byt alebo dom. Toto je jeden z dôvodov zabrzdenia predaja nehnuteľností.
Každý predávajúci si musí uvedomiť, že podmienky obchodu diktuje kupujúci, ak bude klesať počet záujemcov o kúpu, budú klesať aj ceny alebo predávajúci budú vyčkávať.
Milan.Žiška
03.02.09,06:11
Môj názor je, že ceny lukratívnych pozemkov o ktoré je záujem budú rásť podľa dopytu ( ktorý je). Čo sa týka tých menej lukratívnych - tie budú zaujímavé keď sa rozpredajú a zastavajú tie výhodné.
S tým zemským povrchom je to pravda ale len z časti - v zmysle globálneho oteplenia stúpajú hladiny morí a suchej zeme "ubúda". Priatelia, ktorí odišli pred 20 rokmi do Holanska si znovu kupujú pozemky na Slovensku. Ale to je asi veľmi vzdialená výhľadová teória.
misomiso
03.02.09,06:25
Nakoľko sa zmenili podmienky postytovania úverov, môj názor je, že sa zúžil okruh ľudí, schopných kúpiť si pozemok, byt alebo dom.


Myslis, ze toto je jediny dovod?

Odhady, ktore pocitaju (picitali) so stalym rastom ceny realit boli naviazane na staly rast polulacie. Ano, este pred 20 rokmi nas rapidne pribudalo, preto ta opravnena starost - kde budu mladi byvat. Lenze dnes nas ubuda. Dnesny prepad cien nehnutelnosti nesuvisi zdaleka len s globalnou krizou. Pomaly sa zacina prichadzat na to, ze kazda rodina v podstate uz byvanie ma. Teda v priemere urcite, pretoze ak aj su niekde mlade rodiny, ktore este byvaju u rodicov, potom je tu mnozstvo ludi, ktori vlastnia hoci 3 byty, z toho 2 prenajimaju, alebo ich maju prazdne.

Ak nas nepribuda, tak logicky bude stacit, aby mladi dedili nehnutelnosti po svojich rodicoch, resp. starych rodicoch. Ved tym, ze stari rodicia zomru, ich nehnutelnost nezanikne, ak byvali v starej hlinenej chalupe, vznikne minimalne stavebny pozemok.

Neviem, z coho prameni ten predpoklad mnohych, ktori spekuluju s nehnutelnostami, ze kazda nova generacia bude potrebovat dalsie a dalsie byty, domy a pozemky. Naopak - ak by prislo k tomu katastrofickemu scenaru s ktorym strasia epidemiologovia, a prisla by nejaka vtacia chripka, zredukoval by sa pocet ludi povedzme na polovicu, tak potom nejaky byt alebo dom nepredate uz ani za tisic korun.

Ak k tomu aj nepride, tak vsetko naznacuje tomu, ze sa (populacia na Slovensku) budeme pomaly scvrkavat, starnut, cize do uvahy bude pripadat maximalne tak stavba starobincov + nejake rekonstrukcie starych barakov pre potreby dalsich generacii.
chandler
03.02.09,08:47
Podla mna kvalitne pozemky, v centrach miest, blizko MHD atd. ostanu alebo len mierne klesnu. Ale pozemky v satelitoch pojdu dole (takych pozemkov je totiz strasne vela a moze ich byt kolko chceme). Ale ako to bude naozaj to uvidime :)
ROMBOR
03.02.09,10:50
ceny parciel sa maximalne na cas zmrazia, ale ich cena nebude mat urcite klesajucu tendenciu ... byty sa stavaju, avsak kvalitnych parciel je rozsirenou vystavbou RD cim dalej tym menej ...
VladoaKatka
03.02.09,10:50
Myslis, ze toto je jediny dovod?

Odhady, ktore pocitaju (picitali) so stalym rastom ceny realit boli naviazane na staly rast polulacie. Ano, este pred 20 rokmi nas rapidne pribudalo, preto ta opravnena starost - kde budu mladi byvat. Lenze dnes nas ubuda. Dnesny prepad cien nehnutelnosti nesuvisi zdaleka len s globalnou krizou. Pomaly sa zacina prichadzat na to, ze kazda rodina v podstate uz byvanie ma. Teda v priemere urcite, pretoze ak aj su niekde mlade rodiny, ktore este byvaju u rodicov, potom je tu mnozstvo ludi, ktori vlastnia hoci 3 byty, z toho 2 prenajimaju, alebo ich maju prazdne.

Ak nas nepribuda, tak logicky bude stacit, aby mladi dedili nehnutelnosti po svojich rodicoch, resp. starych rodicoch. Ved tym, ze stari rodicia zomru, ich nehnutelnost nezanikne, ak byvali v starej hlinenej chalupe, vznikne minimalne stavebny pozemok.

Neviem, z coho prameni ten predpoklad mnohych, ktori spekuluju s nehnutelnostami, ze kazda nova generacia bude potrebovat dalsie a dalsie byty, domy a pozemky. Naopak - ak by prislo k tomu katastrofickemu scenaru s ktorym strasia epidemiologovia, a prisla by nejaka vtacia chripka, zredukoval by sa pocet ludi povedzme na polovicu, tak potom nejaky byt alebo dom nepredate uz ani za tisic korun.

Ak k tomu aj nepride, tak vsetko naznacuje tomu, ze sa (populacia na Slovensku) budeme pomaly scvrkavat, starnut, cize do uvahy bude pripadat maximalne tak stavba starobincov + nejake rekonstrukcie starych barakov pre potreby dalsich generacii.

Nie je to jediný dôvod, ale mám v okolí pár ľudí, ktorí si ešte kúpili byt za celú hypotéku, no teraz by už nemohli, ... banka už nedá celú sumu, tu je tiež vidieť obavy bánk z klesajúcich cien.
....a plne súhlasím s Tebou, že "najsilnejšie" ročníky z rokov 1975-1980, sú tí mladí ľudia, ktorí práve v uplynulých rokoch si zakladali svoje rodiny a osamostatňovali sa, potrebovali riešiť svoje bývanie.
Bol vysoký dopyt, ceny rástli ... ale raz sa musí všetko zastaviť, skončiť.
majkaaa
03.02.09,14:19
dakujem za rady. Asi este pockame 6 mesiacov co to spravy a potom sa rozhodneme.
borbi
03.02.09,15:07
myslim ale ze je tu cas kedy bude treba menit staru 50-70 rocnu bytovku ktora uz asi velmi nebude splnat normy pre bezp. byvanie a tu je prave alternativa pre rod dom,kedze nove byty sa cenovo daju porovnat s cenami domu aj s pozemkom.a tych novych bytov je aspon na vychode staaaale maaaalo.
borbi
03.02.09,15:11
takze myslim ze ceny pozemkov "ak" pojdu dole tak len z obavy ktoru prinasa kriza ale po krize budu stupat.
misomiso
04.02.09,20:22
takze myslim ze ceny pozemkov "ak" pojdu dole tak len z obavy ktoru prinasa kriza ale po krize budu stupat.

Otazne je, ci niekedy bude "po krize". Ci nepride do platnosti skor ten stary vtip ktory koloval za sociku: Otazka na radio Jerevan: Kedy bude lepsie? Odpoved: Uz bolo.
Viera123
04.02.09,22:34
Myslis, ze toto je jediny dovod?

Odhady, ktore pocitaju (picitali) so stalym rastom ceny realit boli naviazane na staly rast polulacie. Ano, este pred 20 rokmi nas rapidne pribudalo, preto ta opravnena starost - kde budu mladi byvat. Lenze dnes nas ubuda. Dnesny prepad cien nehnutelnosti nesuvisi zdaleka len s globalnou krizou. Pomaly sa zacina prichadzat na to, ze kazda rodina v podstate uz byvanie ma. Teda v priemere urcite, pretoze ak aj su niekde mlade rodiny, ktore este byvaju u rodicov, potom je tu mnozstvo ludi, ktori vlastnia hoci 3 byty, z toho 2 prenajimaju, alebo ich maju prazdne.

Ak nas nepribuda, tak logicky bude stacit, aby mladi dedili nehnutelnosti po svojich rodicoch, resp. starych rodicoch. Ved tym, ze stari rodicia zomru, ich nehnutelnost nezanikne, ak byvali v starej hlinenej chalupe, vznikne minimalne stavebny pozemok.

Neviem, z coho prameni ten predpoklad mnohych, ktori spekuluju s nehnutelnostami, ze kazda nova generacia bude potrebovat dalsie a dalsie byty, domy a pozemky. Naopak - ak by prislo k tomu katastrofickemu scenaru s ktorym strasia epidemiologovia, a prisla by nejaka vtacia chripka, zredukoval by sa pocet ludi povedzme na polovicu, tak potom nejaky byt alebo dom nepredate uz ani za tisic korun.

Ak k tomu aj nepride, tak vsetko naznacuje tomu, ze sa (populacia na Slovensku) budeme pomaly scvrkavat, starnut, cize do uvahy bude pripadat maximalne tak stavba starobincov + nejake rekonstrukcie starych barakov pre potreby dalsich generacii.

Prepáč, že si dovolím s tebou nesúhlasiť. Nevidím tu tlačidlo "nesúhlasím", tak preto píšem. Toto tvoje stanovisko je až príliš zovšeobecňujúce, povedala by som viac až príliš teoretické, aby bolo pravdou. Neviem, ako si k nemu prišiel.

"Dnesny prepad cien nehnutelnosti nesuvisi zdaleka len s globalnou krizou." Chceš v tejto vete naznačiť, že dnešný prepad cien nehnuteľností snáď súvisí s tým, čo tu píšeš ďalej???

"Teda v priemere urcite, pretoze ak aj su niekde mlade rodiny, ktore este byvaju u rodicov" toto čo tu píšeš odporuje tvojej ďalšej "analýze" o dedení....(Chcem sa spýtať, kde tí mladí ľudia, ktorí "AK AJ SÚ NIEKDE, ktorí ešte bývajú u rodičov"... budu bývať, než im tí rodičia zomrú??? (ospravedlňujem sa za túto vetu, ale vyplýva z analýzy).

"Pomaly sa zacina prichadzat na to, ze kazda rodina v podstate uz byvanie ma."
Kde si zobral túto skvelú analýzu??
Ukáž mi jedného mladého človeka, kt. by chcel bývať s rodičmi. Nepoznám jediného.

"potom je tu mnozstvo ludi, ktori vlastnia hoci 3 byty, z toho 2 prenajimaju, alebo ich maju prazdne." to ešte neznamená, že ich niekomu darujú, alebo sa ich vzdajú a tak rýchlo a lacno prispejú k vyrovnaniu ponuky a dopytu, a následnému poklesu cien nehnuteľností.

"Ak nas nepribuda, tak logicky bude stacit, aby mladi dedili nehnutelnosti po svojich rodicoch, resp. starych rodicoch." Doba, keď rodičia mali iba jedno dieťa, ktoré by dedilo a chcelo sa osamostatniť ešte nenastala, je nepomerne viac rodín, ktoré majú dve, či dokonca viac detí. A čakať, až zomrie môj rodič, aby som mohla bývať sa mi zdá viac ako zvrátené. A aby som sa "bila" so súrodencami, sesternicami, bratrancami....kto zdedí po starých rodičoch nehnuteľnosť... no neviem...

"Ved tym, ze stari rodicia zomru, ich nehnutelnost nezanikne, ak byvali v starej hlinenej chalupe, vznikne minimalne stavebny pozemok." myslím, že kedysi sa stavali skôr dlhé hlinené či kamené domy, takže nepotrebovali taký široký pozemok na ich stavbu. Dnes platí zásada, čím širší, tým vyhľadávanejší, a aj drahší.

"Neviem, z coho prameni ten predpoklad mnohych, ktori spekuluju s nehnutelnostami, ze kazda nova generacia bude potrebovat dalsie a dalsie byty, domy a pozemky." Ja zasa neviem, z čoho pramení tvoja istota, že to, čo bolo dobré pred 30-50 rokmi je dobré aj dnes. Samozrejme, že nová generácia chce niečo nové. Prečo asi ceny starých bytoviek klesajú? Lebo nie je po nich dopyt. Toto sa mi zdá 100x logickejšie, ako to, čo nazývaš logikou ty (bez urážky).

"Naopak - ak by prislo k tomu katastrofickemu scenaru s ktorym strasia epidemiologovia, a prisla by nejaka vtacia chripka, zredukoval by sa pocet ludi povedzme na polovicu, tak potom nejaky byt alebo dom nepredate uz ani za tisic korun." Toto myslím ani komentár nepotrebuje. Nepozeraj príliš katastrofických filmov.

"Ak k tomu aj nepride"....... - ?????(aj 50 otáznikov by nestačilo, aby celkom dobre naznačilo môj údiv, myslím, že ty s tým rátaš viac, ako strašia tí epidemiologovia).........."tak vsetko naznacuje tomu, ze sa (populacia na Slovensku) budeme pomaly scvrkavat, starnut, cize do uvahy bude pripadat maximalne tak stavba starobincov + nejake rekonstrukcie starych barakov pre potreby dalsich generacii." Za kolko rokov mám rátať, že Slovensko vymrie??? Toto sa mi už nechce ani komentovať...


Napriek tomu, že som si dovolila s tebou nesúhlasiť, neber to prosím ťa v zlom. Len som chcela vysloviť môj názor, lebo toto, čo si tu opísal, fakt potrebovalo trochu poupraviť. Samozrejme, že by sa dalo ďalej diskutovať o mnohom, čo tu bolo popísané a vyslovovať ďalšie argumenty, ale to nebolo mojím zámerom. Chcela som iba stručne (?) naznačiť, že tá pravda, ktorú si sa tu snažil napísať, je niekde inde...
Ďakujem..
misomiso
05.02.09,06:52
"Ak nas nepribuda, tak logicky bude stacit, aby mladi dedili nehnutelnosti po svojich rodicoch, resp. starych rodicoch." Doba, keď rodičia mali iba jedno dieťa, ktoré by dedilo a chcelo sa osamostatniť ešte nenastala, je nepomerne viac rodín, ktoré majú dve, či dokonca viac detí.

K tomu staci matematika zo ZS. Na to, aby nevznikala potreba noveho byvania netreba, aby bol pocet deti 1, ale 2 - a to v sucasnosti Slovensko ani nedosahuje.

Mladi ludia totiz podobne ako ich rodicia neupustili od tradicie zit v paroch (nezavisle na tom, ci v manzelstve alebo bez), dokonca si toto parove spoluzitie chcu registrovat uz aj homosexuali. Teda kazdy "jedinacik" potrebuje v priemere iba 0,5 bytu, nie 1.

A k tym katastrofickym scenaro - je mi to az smiesne, ako ludia stale "nechcu" pochopit. Stale sa naivne domnievaju, ze pokrok smeruje stale iba k lepsiemu, k vyssej zivotnej urovni, ze zo zeme budeme moct cerpat coraz viac energie a surovin a pod. Uz aj dnes je par odbornikov, ktori sa neboja povedat, ze "cisar je nahy" hoci ziaden politik to nikdy neprizna. Precitaj si Celenteho, ktory presne predpovedal krizu (nie len tuto poslednu). Pise: "Party sa skoncila". On to mysli hlavne na Americanov, ale plati to na cely svet.

O co naivnejsie budeme dufat v lepsi zajtrajsok, o to horsie bude vytrizevenie. Dokonca si dovolim tvrdit, ze problemy sucasneho sveta su (a buduceho budu) sposobene prave ludmi, ktori tvrdia "predsa nemozeme zit ako pred 30 rokmi".
Ingrid Ondruskova
05.02.09,07:17
Misomiso...predbehol si ma myšlienkami o pár minút...presne to som chcela aj ja napísať, pri čítaní textu Viera123 /nič v zlom-každý má nárok na svoj názor/...že kto by chcek žiť ako pred 30 rokmi? NIe že chcel...ale jednoducho musí, ak bude mladý chlap
zarábať ledva 400,-EUR a žienka bude na materskej ťažko si asi kúpia byt, veru budú radi, keď si u rodičov na záhrade "prilepia"
dostavbou 1-2 miestnosti k starému rodič.domu..."dosť bolo prepychu a nadmernej spotreby..."
A ešte k otázke, zamysleniu...kto by chcel bývať u rodičov?...nemôžem si pomôcť, práve sa mi zdá že dnešní ľudia do 30 rokov /čiže adepti na budovanie svojho hniezdočka/ sú na môj vkus leniví sa osamostatniť, aspoň moja súkromná štatistika, v mojom okolí poznám cca 10 takýchto mladých a väčšina žije u svojich rodičov ani v najbližšej dobe vôbec neuvažujú odísť od "mamičky", aj keď možnosti by boli....
P.S.: matematika nepustí: párové spolunažívanie....2 ľudia fakt potrebujú len 1 byt!!
deli.
05.02.09,08:19
pocet obyvatelov SK pomyly klesa... je menej mladych a viac starych (nasa buducnost). Rodi sa coraz menej deti. To je fakt.
Takze: v buducnosti malo obyvatelov, vela starych domov. Logicke.
A k tym buducim krizam: ludstvo, najma v blahobyte, produkuje coraz viac a viac odpadu. Najma Americania. Odpad skladuju mimo ich uzemia, v chudobnych krajinach. Rovnako CO2 a ktovie co este. Nie je mozne, aby toto pokracovalo, pretoze sa s tym budu musiet vyrovnavat buduce generacie.
Obmedzenie populacnej krivky je riesenim. Cize menej ludi, ci s tym niekto suhlasi alebo nie.
A obmedzenie konzumu.
majkaaa
05.02.09,10:13
kazdy ma svoj nazor a kazdy tolerujem, som Vahy, tak preto sa raz pridavam k tej strane a potom k hentej. Ale ja som hlavne potrebovala nazor na ceny pozemkov (celkom dobrej casti mesta) ako sa budu vyvijat v priebehu jedneho ale najviac dvoch rokov, nie 30 rokov dopredu. Dakujem
leonq
05.02.09,10:22
tato tema sa pomaly zvrhava na prognozy dlhodobeho charakteru a hlavne na pesimisticke prognozy.
na to tu mame media, inak neda mi dodat, ktovie aka by bola kriza velka keby noviny informovali inak ako terminologiou "SOK!" a podobne...
potom nastava lavinovy efekt a dovera spotrebitelov klesa a az potom nastava poriadna kriza...

ale k teme, podla mojho nazoru sa realitna bublina preklapa do realnejsich rozmerov co sa tyka bytov v panelakoch, ale pozemky su podla mna specificka zalezitost a ja nevidim ziadny rzcionalny dovod aby pozemky v dobrych lokalitach t.j. centrum miest a podobne klesali.
kde si som tu cital o pozemkoch v satelitoch
myslim si ze vsetko bude cim dalej tym viac zalezat od obcianskej vybavenosti, naco mi je pozemok ked vsade potrebujem cestovat hodinu a nemam na to cas...
ludia budu viacej rozmyslat ci zakazdu cenu kupia prve co najdu a naozaj dobre pozemky t.j. so sietami s dobrou polohou podla mna neklesnu, minimalne si udrzia cenu.
majkaaa
05.02.09,10:42
leonq dakujem za nazor.
misomiso
05.02.09,11:39
tato tema sa pomaly zvrhava na prognozy dlhodobeho charakteru a hlavne na pesimisticke prognozy.
na to tu mame media, inak neda mi dodat, ktovie aka by bola kriza velka keby noviny informovali inak ako terminologiou "SOK!" a podobne...
potom nastava lavinovy efekt a dovera spotrebitelov klesa a az potom nastava poriadna kriza...


To nie je sposobom informovania. Je to tym, ze investori (kedze chcu logicky tocit co najvaic penazi) nastavili uplne chorym sposobom kapacity. Co je to za ekonomiku, ktora sa zruti potom, co par ludi upusti od svojho zvyku kupit si kazde dva roky auto iba preto aby boli "in"? Kapacity vyroby automobiliek su vo vyspelych krajinach cca trojnasobne premrstene oproti realnej potrebe, ak by ta vychadzala z nutnosti dopravy (a nie mody alebo vkusu, resp. demostrovania bohatstva).

Podobne aj s realitami. Ak si investori a developeri mysleli, ze kazda generacia ludi bude kupovat nove byty (lebo tie stare asi zahodia do smeti) a ze kazdy rok pribudne potreba najmu X m2 kancelarskych priestorov (lebo firmy budu pribudat donekonecna a ziadne nebudu zanikat) tak potom boli mentalne na urovni predskolskeho decka. Preto teraz to neprijemne vytriezvenie.
alexandrap
22.04.09,15:48
tu som nasiel neoficialnu mapu stavebnych pozemkov-prelom 2008/2009
nie je to dokonale,ale asi lepsie, nez nic (dufam,ze to neduplikujem)


http://www.cenynehnutelnosti.com/landmap.html

mam tiez problem urcit cenu pozemku- ide o priechodny spolocny dvor na dedine(Vychod),je na samostatnom LV, je tam niekolko spoluvlastnikov a neda sa tam stavat-dohoda so susedmi nemozna,sluzi to na parkovanie,pobehovanie deti ....kedze ide o dediscke konanie( o spoluvlastnictvo), budem musiet zadat nejaku cenu pozemku...ale neviem aku,ved je to realne absolutne nepredajne a nevyuzitelne ....
poradite, ako na to? je nejaka minimalna cena?
chandler
23.04.09,07:42
pozeral som ceny pozemkov a zda sa mi ze idu dole
jar88
03.05.09,13:08
kazdy ma svoj nazor a kazdy tolerujem, som Vahy, tak preto sa raz pridavam k tej strane a potom k hentej. Ale ja som hlavne potrebovala nazor na ceny pozemkov (celkom dobrej casti mesta) ako sa budu vyvijat v priebehu jedneho ale najviac dvoch rokov, nie 30 rokov dopredu. Dakujem

Dnes už asi odpoveď poznáte. Ceny pozemkov trochu poklesli z dôvodu pozastavenia predaja. Ešte stále je možné dojednať s predávajúcim dobrú cenu, lebo len málo ľudí vie, že skutočný dôvod na pokles ceny nejestvuje a nikdy ani nejestvoval.
Skutočný dôvod na zníženie ceny je výnimočný jav. Ako príklad, potvrdzujúci pravidlo, je napríklad Klondajk, po zlatej horúčke v Amerike.
Na Slovensku sú ceny naozaj vysoké, ale dole už aj tak nepôjdu. Pozemky sú jediná komodita na realitnom trhu, ktorá bude stále stúpať. Ak náhodou bude stagnovať, tak len za predpokladu poklesu platov, ale aj to je vlastne stúpanie ceny pozemkov v porovnaní s peniazmi.
jar88
03.05.09,13:18
pozeral som ceny pozemkov a zda sa mi ze idu dole

Kde ste pozeral že idú ceny dole. Prezradte mi zdroj vašich informácii.

Naviac by ma zaujímala aj lokalita, kde idú ceny pozemkov dole. Ja som dúfal, že dojednám a kúpim lacnejšie, ale cena po prejavení záujmu, začne hneď stúpať. Každý začne dúfať, že prišiel ten hlúpy čo to kúpy
chandler
05.05.09,15:04
Kde ste pozeral že idú ceny dole. Prezradte mi zdroj vašich informácii.

Naviac by ma zaujímala aj lokalita, kde idú ceny pozemkov dole. Ja som dúfal, že dojednám a kúpim lacnejšie, ale cena po prejavení záujmu, začne hneď stúpať. Každý začne dúfať, že prišiel ten hlúpy čo to kúpy

reality.sk bratislava a aj okolie.... netvrdim ze to nejako specialne sledujem... ale nizsie su
lubko6394
06.05.09,05:21
Ak sú na východe takí blbci ako na západe tak to budeš mať ťažké. Ja som kúpil dom so spoločným dvorom a parcely su na preskáčku na jednej a druhej strane od neho. Dostal som vraj výhodnú ponuku odkúpiť to za 1100 Sk/m2. Problém je, že tie pozemky majú 300, 200 a 650 m2 + 120 m2 podiel na spoločnom. Tých 650 m2 je vlastne humno v malom svahu otočenom na sever. Takže sused vlastne chce po starom 1,4milióna. Najväčšia šírka parciel je cca 8 m takže stavať tam nemôže, len sadiť zemiaky a zeleninu. Tých 1,4 nemám ale ak by som ich aj mal, nebol by som ochotný ich investovať do pocitu, že je to len moje. Pritom by mi pribudla starostlivosť o ďalších 13 árov a mne na robotu stačí mojich 17 árov ( tie ma stáli spolu s domčekom, ktorý som si prerobil a stodolou cca 750 000 pred 5 rokmi )
IgyPop
06.05.09,10:20
Pridám svoj názor, kedze aj my sme dost dlho kupovali starý dom resp. nejaký vhodný pozemok.
Na trhu cenu vzdy urcuje pomer dopytu a ponuky.
Dopyt po nehnutelnostiach je najma z dvoch dovodov: 1. potreba bývania, 2. nákup so záujmov neskor výhodne predat, a pred prechodom na euro sa k tomu pridal dalsí specifický dovod - "pranie" penazí z ciernej ekonomiky. Posledný dovod sa mozno zdá zanedbatelný, ale niektoré neofic. císla hovorili o naozaj dost velkom objeme fin. prostriedkov.
1. potreba mat strechu nad hlavou je jasná, druhá strana mince je vsak schopnost zaplatit sumu penazí za jej uspokojenie. Málokto nasporí potrebnú sumu, ale ak banka poskytne hypoúver, tak je tá suma podstatne vyssia a je tiez vacsí objem ludí, ktorí úver dostanú, bude zákonite vacsí dopyt po bývaní. Ak vsak banka HÚ neposkytne, zmensí sa aj pocet tých, ktorí by si mohli kúpit bývanie. Objem HÚ ak sa nemýlim výrazne klesol, tazko ocakávat, ze ludia len tak peniaze vytiahnu z vankúsa. Cize ja tu nevidím dovod na zvysovanie dopytu a teda aj cien, ale skor naopak.
2. nákup na predaj/prenájom - ak sa hovorí o splasnutí real. bubliny, prepade predaja nehnutelností - naozaj neocakávam, ze teraz bude taký záujem o tento druh obchodu ako pred rokom, z obavy pred prepadom cien. Skor naopak, moze nastat, ze tí co nakúpili so záujmom predat, zacnú predávat, aby neprisli o peniaze, ktoré investovali. Cize skor moze rást ponuka a co to znamená bez dopytu vie snád kazdý.
3. prechod na EURO uz máme za sebou, takze tento podiel na celkovom dopyte sa vycerpal, a opat skor moze nastat snaha predávat tieto nehnutelnosti za úcelom získanie penazí spat.
Rast dopytu kvoli pribúdaniu obyvatelov moze byt iba v oblastiach s moznostou dobrého zamestnania, tj ak bude snaha pristahovat sa do danej oblasti. Urcite nie kvoli prírastkom obyvatelov z dovodu natality, tie prírastky nie sú v takých % ako rástli ceny v minulosti.
Dopyt rástol aj kvoli osialu "kupujte teraz, ceny pojdu iba hore!", ktorý bol výrazne zivený realitkami a analytikmi. Teraz moze nestat presne opacný osial "nekupujte, ceny pojdu dole". Ten vsak nemá kto zivit ;-)

Ponuka nehnutelností je naozaj limitovaná. Vysoký dopyt v predchádzajúcich rokoch ale tiez sposobil, ze sa rozbehlo mnostvo projektov na nové obyt. zóny, ak sa nestilhli predat, tak mozu tvorit vacsiu ponuku ako dopyt. Cena moze ostat resp. rást na výnimocných miestach (zámerne sa vyhýbam pojmu lukratívny), ako napr. pozemok v centre mesta po zbúraní starého domu. Ak je tam iba jeden, resp. dva, tak predávajúci znízi cenu iba v prípade ak ho nutne potrebuje predat, lebo kto má záujem (má asi aj peniaze) nemá moznost kúpit pozemok kúsok dalej, lebo taký nieje.

Ponuky som sledoval asi 3 roky, naozaj zhruba od zaciatku roku 2008 výrazne klesol pocet ponúkaných starsích domov/pozemkov, ale to bol myslím vrchol nákupného osialu. Podotýkam, ze ja som sledoval iba istú oblast a "segment" ktorý ma zaujímal. Inak z ponúk na nete a v tlaci sa tazko pozoruje stagnácia ci pokles cien. Dochádza k takému javu, ze to co je predajné sa predá a to co je nepredajné, zvycajne kvoli neprimeranej cene, ostáva v ponuke dost casto s nezmenenou cenou a potom to budí dojem, ze ceny sa nehýbu. Prijatelnejsie ponuky sa vecsinou objavia az medzi novými (zvycajne na jar), málokedy dochádzalo k znízeniu zverejnenej ceny. Ak sa predávajúci neponáhla, tak cenu znizovat nebude ani dnes.
alexandrap
06.05.09,15:38
Ak sú na východe takí blbci ako na západe tak to budeš mať ťažké. Ja som kúpil dom so spoločným dvorom a parcely su na preskáčku na jednej a druhej strane od neho. Dostal som vraj výhodnú ponuku odkúpiť to za 1100 Sk/m2. Problém je, že tie pozemky majú 300, 200 a 650 m2 + 120 m2 podiel na spoločnom. Tých 650 m2 je vlastne humno v malom svahu otočenom na sever. Takže sused vlastne chce po starom 1,4milióna. Najväčšia šírka parciel je cca 8 m takže stavať tam nemôže, len sadiť zemiaky a zeleninu. Tých 1,4 nemám ale ak by som ich aj mal, nebol by som ochotný ich investovať do pocitu, že je to len moje. Pritom by mi pribudla starostlivosť o ďalších 13 árov a mne na robotu stačí mojich 17 árov ( tie ma stáli spolu s domčekom, ktorý som si prerobil a stodolou cca 750 000 pred 5 rokmi )

neviem ci reagujes na moju otazku...
jedna sa o to, ze ked vykrocim z domu, tak nutne vstupim na spolocny dvor(rovnako ked chcem ist do zahrady, garaze,dielne).spolocny dvor je na osobitnom LV. na pohyb po dvore zrejme vlastnictvo spolocneho dvora nie je nutne(mali by mi umoznit pohyb).
ak by som chcel predat nehnutelnost, tak asi som zo zakona povinny ponuknut podiel na odpredaj prv spoluvlastnikom(susedom) a az potom pripadnemu kupcovi.cize ked susedia chcu ten dom za polovicnu cenu(pripadne za symbolicku korunu), tak nedovolia inemu kupcovi kupit moj podiel na spolocnom dvore.kruh sa uzatvara? mam to podpalit,darovat...ak ten dom niekedy nebudem chciet ? alebo budem vecnym spoluvlastnikom iba dvora....kto kupi dom bez dvora...?:cool:
lubko6394
02.03.10,11:55
neviem ci reagujes na moju otazku...
jedna sa o to, ze ked vykrocim z domu, tak nutne vstupim na spolocny dvor(rovnako ked chcem ist do zahrady, garaze,dielne).spolocny dvor je na osobitnom LV. na pohyb po dvore zrejme vlastnictvo spolocneho dvora nie je nutne(mali by mi umoznit pohyb).
ak by som chcel predat nehnutelnost, tak asi som zo zakona povinny ponuknut podiel na odpredaj prv spoluvlastnikom(susedom) a az potom pripadnemu kupcovi.cize ked susedia chcu ten dom za polovicnu cenu(pripadne za symbolicku korunu), tak nedovolia inemu kupcovi kupit moj podiel na spolocnom dvore.kruh sa uzatvara? mam to podpalit,darovat...ak ten dom niekedy nebudem chciet ? alebo budem vecnym spoluvlastnikom iba dvora....kto kupi dom bez dvora...?:cool:

Na ten pohyb po dvore Ti stačí ak si napísaný na tom LV, kde je dvor, stačí aj 1/100. Ak však nie si spoluvlastníkom dvora môže sa Ti stať, že si odhlasujú čosi, čo Ti nebude vyhovovať - riešením by bolo vecné bremeno.
S tým predajom a priekmi susedov si nerob veľkú hlavu. Za svoj podiel na dvore pýtaj 100 tisíc Eur a za barák 1 Euro.
alexandrap
04.03.10,13:22
Na ten pohyb po dvore Ti stačí ak si napísaný na tom LV, kde je dvor, stačí aj 1/100. Ak však nie si spoluvlastníkom dvora môže sa Ti stať, že si odhlasujú čosi, čo Ti nebude vyhovovať - riešením by bolo vecné bremeno.
S tým predajom a priekmi susedov si nerob veľkú hlavu. Za svoj podiel na dvore pýtaj 100 tisíc Eur a za barák 1 Euro.

vyriesil som to " salamunsky" ...

predal som aj dom aj dvor...susedom
Laco-monter
04.03.10,13:39
Pozemky podľa mňa pôjdu hore, nakoľko voľných parciel je čoraz menej. Totiž zemský povrch sa nezväčšuje. ;)
To je sice pravda ale len lokálne, globálne to neplatí !:(

Ak potrebuješ pozemky, choď a nakupuj ich koľko chceš, napr. v regionoch ako VK,RV,RS, PT,DT,KM,SL,BJ, SK, SP,ML,SV,SO,TV.


GO FAST ! bo nebudze .:eek:
kristinagabi
01.10.10,17:54
Od 1.05.2010 sa vraj mala zvysit cena stav.pozemku na celom Slovensku. Vraj vysiel nejaky novy zakon?
Pomozte prosim,lebo chceme kupit a vraj cena na ktorom sme sa dohodli nie je aktualna. Chceme to kupit od mesta...
Nastali nejake zmeny?
Dakujem
nikolino
20.09.12,10:06
Ahoj nevedel by si mi poradiť? Máme dediť nejaké podiely z pozemku na ktorom tiež stojí starší domček celková výmera je cca 650m2 v to v Žilinskom kraji, Žilina - Strážov. Domček má všetky inž. siete, MHD zastávka, škôlka, obchod, krčma cca 20 m od domu.Je obývateľný na pozemku má murovanú garáž. v Osvedčený o dedičstve ho má dotyčná ohodnotený na 5000€ čo je smiešna suma povedala mi aby som si zistila cenu pozemkov po čom sa pohybujú v tejto lokalite a dohodneme sa na vyplatení. Pozerala som pozemky s domčekmi vo výmere cca tých 650m2 sa predávajú od 45.000 do 70.000€ neviem koľko by som si mala pýtať za m2 vedel by si mi prosím ťa poradiť?
buchač
20.09.12,10:16
Ahoj nevedel by si mi poradiť? Máme dediť nejaké podiely z pozemku na ktorom tiež stojí starší domček celková výmera je cca 650m2 v to v Žilinskom kraji, Žilina - Strážov. Domček má všetky inž. siete, MHD zastávka, škôlka, obchod, krčma cca 20 m od domu.Je obývateľný na pozemku má murovanú garáž. v Osvedčený o dedičstve ho má dotyčná ohodnotený na 5000€ čo je smiešna suma povedala mi aby som si zistila cenu pozemkov po čom sa pohybujú v tejto lokalite a dohodneme sa na vyplatení. Pozerala som pozemky s domčekmi vo výmere cca tých 650m2 sa predávajú od 45.000 do 70.000€ neviem koľko by som si mala pýtať za m2 vedel by si mi prosím ťa poradiť?
Poopravil by som tento výraz ...
...majitelia pýtajú ( chcú - chceli by ) ...

Čo je to starší ???
Koľko izieb ???
Najprv obhliadka stavu a potom sa dá predsa baviť o kúpe ...

Jeden predsa pýta a druhý je ochotný dať ...jeden spustí , druhý pridá ...ak je záujem , vždy sa dá dohodnúť - ochota musí byť na oboch stranách ...
Ceny sú vždy nadhodnotené ...
forestman
20.09.12,10:29
Pozrite si článok investovanie do nehnuteľnosti (http://www.rofin.sk/investovanie-do-nehnutelnosti) a možno pochopíte, prečo niektoré nehnuteľnosti stoja toľko, koľko stoja a kto na tom zarába...
felix1
20.09.12,20:00
To co rozhoduje o cene pozemku a o tom ci bude stupat, alebo klset jeho cena je lokalita. Neda sa pausalne povedat ze pozemok pri parlamente v Ba stupne rovnako rocne o x% ako pozemok susediaci s PRD Horne - Dolne ( ex JRD Horne Dolne ). Ak skupi pozemky pri PRD Horne Dolne investor xxxlandie, jeho cena moze stupnut mnohonasobne oproti pozemkom pri parlamente v Ba. Necakaj univerzalny navod na uspech v inveticii. Presne o tuto skutocnost je to investovanie napinavejsie :)