Silvia 24
02.02.09,17:21
Zamestnanec vystupil 30.9.2008 a siel na urad prace, poberal podporu v nezamestnanosti. Poziadal o vykonanie rocneho zuctovania...

1. Zapocitava sa tato podpora do prijmu za rok 2008?

2. Aku nezdanitelnu cast mu mozem uplatnit?
Zoltán Kovács
02.02.09,16:23
Zamestnanec vystupil 30.9.2008 a siel na urad prace, poberal podporu v nezamestnanosti. Poziadal o vykonanie rocneho zuctovania...

1. Zapocitava sa tato podpora do prijmu za rok 2008? Nie.

2. Aku nezdanitelnu cast mu mozem uplatnit? Celú NČ



V citáte.
Tweety
02.02.09,16:23
Zamestnanec vystupil 30.9.2008 a siel na urad prace, poberal podporu v nezamestnanosti. Poziadal o vykonanie rocneho zuctovania...

1. Zapocitava sa tato podpora do prijmu za rok 2008? nie

2. Aku nezdanitelnu cast mu mozem uplatnit? 98496.-

Odpovede v texte.
Silvia 24
02.02.09,17:12
Ďakujem.
A zamestnankyňa nastúpila na materskú 7.8.2008 v prípade, že ma požiada o ročné zúčtovanie, materskú pripočítam do jej príjmu, čo zarobila u nás, predtým ako išla na materskú?
Tweety
02.02.09,17:14
Ďakujem.
A zamestnankyňa nastúpila na materskú 7.8.2008 v prípade, že ma požiada o ročné zúčtovanie, materskú pripočítam do jej príjmu, čo zarobila u nás, predtým ako išla na materskú?
NIe, nezapočítaš.
Silvia 24
02.02.09,17:39
Na daňovom mi povedali, že to mám započítať. Tak teraz neviem čo je správne??? Hovorí o tom nejaký paragraf?
Adula
02.02.09,17:42
Máterská sa do príjmu neráta, vtedy sa počíta, ked by si chcel na nu manžel uplatniť nezdaniteľnú časť, tak vtedy sa materská ráta do vlastného príjmu manželky.
Tweety
02.02.09,17:47
Na daňovom mi povedali, že to mám započítať. Tak teraz neviem čo je správne??? Hovorí o tom nejaký paragraf?
Do príjmu na uplatnenie NČ na daňovníka sa nepočíta, ale počíta sa do príjmu manželky, ak by si chcel manžel uplatniť NČ na manželku.
§ 11 Nezdaniteľné časti základu dane
(3) Ak daňovník v príslušnom zdaňovacom období dosiahne základ dane
) rovnajúci sa alebo nižší ako 176, 8-násobok platného životného minima a jeho manželka (manžel) žijúca s daňovníkom v domácnosti57) v tomto zdaňovacom období

1. nemá vlastný príjem, nezdaniteľná časť základu dane ročne na manželku (manžela) je suma zodpovedajúca 19, 2-násobku platného životného minima,
2. má vlastný príjem nepresahujúci sumu zodpovedajúcu 19, 2-násobku platného životného minima, nezdaniteľná časť základu dane ročne na manželku (manžela) je rozdiel medzi sumou zodpovedajúcou 19, 2-násobku platného životného minima a vlastným príjmom manželky (manžela),
3. má vlastný príjem presahujúci sumu zodpovedajúcu 19, 2-násobku platného životného minima, nezdaniteľná časť základu dane na manželku (manžela) sa rovná nule,

b) vyšší ako 176, 8-násobok platného životného minima a jeho manželka (manžel) žijúca s daňovníkom v domácnosti57) v tomto zdaňovacom období

1. nemá vlastný príjem, nezdaniteľná časť základu dane ročne na manželku (manžela) je suma zodpovedajúca rozdielu 63, 4-násobku platného životného minima a jednej štvrtiny základu dane tohto daňovníka; ak táto suma je nižšia ako nula, nezdaniteľná časť základu dane na manželku (manžela) sa rovná nule,
2. má vlastný príjem, nezdaniteľná časť základu dane ročne na manželku (manžela) je suma vypočítaná podľa prvého bodu, znížená o vlastný príjem manželky (manžela); ak táto suma je nižšia ako nula, nezdaniteľná časť základu dane na manželku (manžela) sa rovná nule.

(5) Na účely uplatnenia nezdaniteľnej časti základu dane podľa odseku 3 sa za vlastný príjem manželky (manžela) považuje vlastný príjem manželky (manžela), znížený o zaplatené poistné a príspevky, ktoré manželka (manžel) v príslušnom zdaňovacom období bola (bol) povinná zaplatiť. Do vlastného príjmu manželky (manžela) sa nezahŕňa daňový bonus podľa § 33, zvýšenie dôchodku pre bezvládnosť, štátne sociálne dávky64) a štipendium poskytované študujúcim sústavne sa pripravujúcim na budúce povolanie.125)
Silvia 24
02.02.09,17:56
Ďakujem :)
Silvia 24
05.02.09,18:06
A co v pripade studenta? Napr. studoval do maja, od juna bol zamestnany... Ma narok na celu nezdanitelnu cast?
Tweety
05.02.09,18:07
A co v pripade studenta? Napr. studoval do maja, od juna bol zamestnany... Ma narok na celu nezdanitelnu cast?
Má.
veronikasad
05.02.09,18:07
A co v pripade studenta? Napr. studoval do maja, od juna bol zamestnany... Ma narok na celu nezdanitelnu cast?
Každý daňovník, ktorého príjem neprekročil 100-násobok životného minima, má nárok na celú nezd.časť základu dane, bez ohladu na počet mesiacov poberania príjmu.
Airam25
06.02.09,08:12
Zamestnanec požiadal o RZ dane, môže si uplatniť na manželku celú NČ, keď zdokladoval že je evidovaná na ÚP a poberala rodičovský príspevok vo výške 53 760 Sk (1 784,51€) ?? počíta sa to do príjmu manželky ?? Dakujem.

Môže zamestnanec na hl.pracovny pomer namiesto RZ dane u zamestnávatela podať daňové priznanie aj keď nemal iný príjem-len zo záv.činn. a znížiť si základ dane o príjem zo sporení
napr.1.Stavebná, bankové produkty?
Tweety
06.02.09,08:19
Zamestnanec požiadal o RZ dane, môže si uplatniť na manželku celú NČ, keď zdokladoval že je evidovaná na ÚP a poberala rodičovský príspevok vo výške 53 760 Sk (1 784,51€) ?? počíta sa to do príjmu manželky ?? Dakujem.
Nie, na uplatnenie NČ na manželku sa RP do príjmu neráta. Nárok na celú NČ je len v prípade, ak má manžel základ dane maximálne vo výške 906.984.-.
IKA K
01.03.09,20:01
Manžel / zamestnanec/ si chce uplatniť NČ na manželku, ktorá má živnosť a príjmy zo živnosti 40 000 Sk + priznaný starobný dôchodok spätne za 3 mesiace 25 000 Sk - vyplatený v decembri. Zamestnávateľ mu vykonal roč. zučtovanie dane v mesiaci febr. Podľa môjho názoru môže manžel podať do 31.3. opravné daň. priznanie, kde si uplatní na manželku NČ vo výške rozdielu 98 496 Sk a 65 000 Sk /príjem manželky zo živnosti +starobný dôchodok /.
Uvažujem správne ? Prosím poraďte....
veronikasad
01.03.09,20:06
Manžel / zamestnanec/ si chce uplatniť NČ na manželku, ktorá má živnosť a príjmy zo živnosti 40 000 Sk + priznaný starobný dôchodok spätne za 3 mesiace 25 000 Sk - vyplatený v decembri. Zamestnávateľ mu vykonal roč. zučtovanie dane v mesiaci febr. Podľa môjho názoru môže manžel podať do 31.3. opravné daň. priznanie, kde si uplatní na manželku NČ vo výške rozdielu 98 496 Sk a 65 000 Sk /príjem manželky zo živnosti +starobný dôchodok /.
Uvažujem správne ? Prosím poraďte....
pod príjmami zo živnosti rozumieš zisk alebo tržby ?
mzdarka renca
01.03.09,20:08
Manžel / zamestnanec/ si chce uplatniť NČ na manželku, ktorá má živnosť a príjmy zo živnosti 40 000 Sk + priznaný starobný dôchodok spätne za 3 mesiace 25 000 Sk - vyplatený v decembri. Zamestnávateľ mu vykonal roč. zučtovanie dane v mesiaci febr. Podľa môjho názoru môže manžel podať do 31.3. opravné daň. priznanie, kde si uplatní na manželku NČ vo výške rozdielu 98 496 Sk a 65 000 Sk /príjem manželky zo živnosti +starobný dôchodok /.
Uvažujem správne ? Prosím poraďte....

áno
IKA K
01.03.09,20:44
/veronikasad/ pod príjmami zo živnosti rozumieš zisk alebo tržby ?
Zisk /príjmy - výdavky/, máš tiež ten istý názor?
Ďakujem vám obom za rýchle reagovanie, nebola som si istá, či sa pripočítava aj starobný dôchodok, ale logicky je to predsa príjem manželky. Ešte raz veľká vďaka...
veronikasad
01.03.09,20:46
/veronikasad/ pod príjmami zo živnosti rozumieš zisk alebo tržby ?
Zisk /príjmy - výdavky/, máš tiež ten istý názor?
Ďakujem vám obom za rýchle reagovanie, nebola som si istá, či sa pripočítava aj starobný dôchodok, ale logicky je to predsa príjem manželky. Ešte raz veľká vďaka...
Nie nemám, príjmom živnostníka pri uplatňovaní NČZD na manžela/ku sú dosiahnuté tržby, znížený o zaplatené poistné do zdr. a soc.poisťovne
mzdarka renca
01.03.09,20:49
Ako napísala Veronika sad, príjem je príjem, bez ohľadu na výdavky, tak som to aj pochopila v tvojom prvom príspevku, ale z príjmu si môžeš odrátať zaplatené poistné.
IKA K
02.03.09,08:07
Veľmi sa ospravedlňujem obom dievčatám za môj včerajší príspevok, na ktorý som reagovala chaosne, možno to bolo únavou, možno pokročilým časom, medzi tým ako som napísala otázku som prezerala ešte iné témy a keď som sa vrátila späť, napísala som blbosť: ZISK.
Je to jej príjem 40 000 Sk /z ubytovania 38 000 Sk+ 2 000 Sk dotácia z ÚP- zvyšná suma, ktorá jej ešte ostala na čerpanie/.
Dnes po prečítaní som sa zhrozila čo som to napísala, a ešte som bola aj v nesprávnom príspevku a mimo témy.
Takže ešte raz sa veľmi ospravedlňujem. Prepáčte a ďakujem.