Ivva
02.02.09,17:35
Poraďáci, prosím Vás o radu. Na Štedrý den nám vytopili byt, bol u nas z poisťovne obhliadač, obhliadol nam škodu, jeho hrubý odhad bol vraj 15 000 Sk. Zavolali sme si stavebnú firmu, ktorá nám vykalkulovala koľko bude stáť materiál a práca aby sme byt mali v pôvodnom stave.Byt máme kompletne zrekonštruovaný. Komplet faktúra vyšla cca 1 600 Eur. A teraz prichádza kameň úrazu, poisťovňa si dodatočne vyžiadala faktúry z rekonštrukcíi, aby sme vydokladovali koľko stál sadrokartón v kúpeľni, zárubne, drevené podlahy atď keď sme byt rekonštruovali. Problém je že my sme byt kúpili v marci minulého roku a byt bol úž zrekonštruovaný. S bývalým vlastníkom nie sme v kontakte a pravdepodobne aj tak tieto faktúry nemá odložené.

Neviete prosím niekto poradiť ako z tohto problému vykorčuľovať? Byt máme poistený v Kooperatíve. Ďakujem
220870
02.02.09,16:50
Ale škodu by vám mal preplaťiť ten čo vám vytopil byt.Treba aby firma ktorá robila rekonštrukciu napísala dodatok k faktúre tj podrobný rozpis prác.Dá sa to aj dodatočne.KOOPERATÍVA je jedna veľká kopa hnoja.Majú toľko dodatkov a príloh , obštrukcií vo svojich poistkách že dokážu poistiť takmer všetko ale nevyplatiť nič.Jediné čo majú lepšie ako ostatné poisťovne sú lepšie zaplatený poisťováci.A o tomto je obchodný úspech KOOPERATIVY.
Ivva
02.02.09,17:07
Podrobný rozpis prác sme im poslali. Teraz chcú vydokladovať rekonštrukcie. Vytopila nás stará babka nad nami a tá je cvok, 12 rokov nevyšla z domu, nie je šanca sa jej dobúchať.
220870
02.02.09,18:51
V tom prípade vám zaplatia asi tých 16000 .Zbytok si budete musieť súdne vymáhať od tej susedy.Nepísali ste ako máte postavenú poistku.Ak na novú hodnotu.V tom prípade môžete na súde napadnúť aj príslušnú poisťovňu.
Ivva
02.02.09,20:09
Byt máme poistený na sumu 1 750 000 Sk, počítam že podľa znaleckého posudku by mal hodnotu tak do 1 500 000 SK. Vymáhať si škodu od susedy je nereálne,nakoľko je to cvok tak ako som uviedla.
220870
02.02.09,21:17
V poistke musíte mať uvedené na čo sa vzťahuje.Zariadenie .Alebo byt.Nie som poisťovák.Dôležité je to aby tam bola formulácia NA NOVÚ HODNOTU.
Stanislav 1975
02.02.09,21:23
Ale škodu by vám mal preplaťiť ten čo vám vytopil byt.Treba aby firma ktorá robila rekonštrukciu napísala dodatok k faktúre tj podrobný rozpis prác.Dá sa to aj dodatočne.KOOPERATÍVA je jedna veľká kopa hnoja.Majú toľko dodatkov a príloh , obštrukcií vo svojich poistkách že dokážu poistiť takmer všetko ale nevyplatiť nič.Jediné čo majú lepšie ako ostatné poisťovne sú lepšie zaplatený poisťováci.A o tomto je obchodný úspech KOOPERATIVY.
Máš plnu pravdu a ja len doplním- že lákaju ludí na nízke ceny poistiek, ale v prípade PU sa človek zobudí a príde na to, že neušetril, ale poriadne prerobil a týka sa to hlavne havar.poistenia...
duves
03.02.09,06:10
Ale škodu by vám mal preplaťiť ten čo vám vytopil byt.
No to hadam nie.
Jedine cez obciansko pravne konanie. A ak ma poisteny byt poskodeny, mala by jeho poistovna vymahať škodu od suseda.
Ivva
03.02.09,08:57
Je mi jasné že poistovne sa snažia uhradiť čo najmenej. Do bytu sme sa nasťahovali v marci a neskôr podľa rozprávania susedov sme sa dozvedeli že nad nami býva magor, osoba, ktorá by mala byť vyhlásená za nesvojprávnu a dožiť svoj život v ústave. Kedže máme byt kompletne prerobený prvé čo nás napadlo je dať ho poistiť pretože sme počítali s tým že je otázkou času kým sa niečo stane. A stalo sa. Vedela som, že s poistovnou budú naťahovačky ale nechcem nič navyše len vyplatiť skutočnú škodu. Kedže faktúry z rekonštrukcie bytu neviem predložiť nakoľko byt sme už kúpili zrekonštruovaný, zrejme sa budeme musieť zmieriť zo sumou ktorú povie poisťovňa. Vie niekto v tejto veci poradiť?
duves
03.02.09,10:16
Podla mna poistovna zvolila nespravny postup. Mala zdokladovat stav po poškodení, a je tam predsa vidiet co bolo použité predtým. Resp. podla toho čo opisuješ, vykalkulovali síce poskodenie, ale vy ste za tu sumu zdaleko opravu neurobili (bola drahsia). Mali ste namietat, že 16 tisic je málo. To, že ste to nenapadli pri obhliadke, maju možno za Váš súhlas.

Chápem, že sa poistovna bráni, aby preplatila inu - nakladnejsiu rekonstrukciu. Napriklad, škoda mohla byť za 50 tisic, no nova rekonstrukcia - ak sa použiju o dost drahsie prvky by mohla vyjst na dvojnásobok.
Ivva
03.02.09,12:32
My sme obhliadku nepodpisali. Poistovak prisiel, pozrel čo je poškodené, vyplnil tlačivo a chcel podpis, nato sme mu povedali že nepodpíšeme a počkáme si na verdikt poistovne. Takže tvrdit, že my sme súhlasili nemožu.Takisto som im poskytla svoje súkromné zábery ktoré som nafotila priamo pri vytopení, aby videli kde všade to voda bola. Som vrcholne znechutená. Nabudúce nás tá stará nad nami vyhodí do luftu, po paneláku zostane len kráter a poistovňa mi dá 20 000 Sk aby som si kúpila kartónovú škatulu a išla bývat pod most.:mad:
220870
03.02.09,16:24
Som si spomenul že jeden známi kotrý vytopil všetkých pod sebou nemal dobrú poistku.A riešilo sa to cez poistku ktorú mal celý činžiak. Skúste sa na túto možnosť spýtať domovníka.