luygy
02.02.09,18:32
Dobrý deň, prosím o informáciu :

Zákon o dani z príjmov

§ 9

(1) Od dane je oslobodený príjem
e) z predaja nehnuteľnosti alebo hnuteľnej veci vydanej oprávnenej osobe podľa osobitných predpisov, 3) prijatý touto osobou,

3)Napríklad zákon č. ....č. 229/1991 Zb. o úprave vlastníckych vzťahov k pôde a inému poľnohospodárskemu majetku v znení neskorších predpisov....

ak mi bolo navrátené vlastnícke právo k nehnuteľnosti podľa ustanovení zákona č 503/2003 Z.z a túto nehnuteľnosť predám nevzťahuje sa aj na toto oslobodenie od dane?

Ďakujem:confused:
Marína
02.02.09,21:31
Ak bola nehnuteľnosť vydaná oprávnenej osobe, pri predaji sa neskúma, aká dlhá doba uplynula od vydania tejto nehnuteľnosti a príjem z jej predaja je od dane oslobodený.
tibor1000
05.02.09,10:58
Zdravím Vás pekne poraďáci.
Chcem sa s Vami poradiť-ako rozumiete tomuto:
od danesú za rok 2008 oslobodené náhodné príjmy do 25650 Sk
Musí to byť iba 1 suma,napríklad za prenájom?alebo si môže daňovník napočítať viac príjmov,napríklad keď prenajíma mesačne byt za 10000 SK,musí príjem zdaniť,ale od príjmu si odpočíta sumu 25650 SK?
Vzťahuje sa to aj k mandátnej zmluvy napr.na sumu 50000Sk?
Ak tomu rozumiete lepsie ako ja,môžete mi prosím Vás poradiť..
Ďakujem moc
Johanka
05.02.09,14:20
Uff, to bolo určite v nejakých novinách napísané :).
Toto oslobodenie sa nedá uplatniť na akýkoľvek príjem, je veľmi dôležité správne zaradenie konkrétneho druhu príjmu .

§9 Zákona o dani z príjmov:
Od dane je oslobodený príjem:
j) podľa § 8 ods. 1 písm. d) až f), ak nejde o príjmy, z ktorých sa daň vyberá zrážkou, ak úhrn týchto príjmov znížený o výdavok podľa § 8 ods. 5 a 7 nepresiahne v zdaňovacom období päťnásobok sumy platného životného minima; ak takto vymedzený rozdiel medzi úhrnom príjmov a úhrnom výdavkov presiahne päťnásobok sumy platného životného minima, do základu dane sa zahrnie len rozdiel nad takto ustanovenú sumu; ak daňovník súčasne dosiahol aj príjmy podľa § 6 ods. 3 a § 8 ods. 1 písm. a), uplatní sa oslobodenie od dane podľa písmena h) a podľa tohto písmena, najviac v úhrnnej výške päťnásobku sumy platného životného minima.

;)