gombi
02.02.09,19:27
Dobrý večer, chcem sa poradiť. Majiteľ firmy, v ktorej pracujem chce ukončiť činnosť tým spôsobom, že dá všetkým zasmestnancom výpovede, majú sa ísť prihlásiť na úrad práce a budú k nemu chodiť na brigády (načierno). So mnou má uzatvorenú zmluvu na dobu neurčitú, mal pripravenú výpoveď podľa paragrafu 63, odst.1, písmeno b - pre nadbytočnosť a to dokonca so spiatočnou platnosťou od 17.12.2008!!! Keď som mu povedal, že mi teda musí vyplatiť 2-mesačné odstupné, výpoveď mi zobral (nestihol som mu ju podpísať) a išiel si to overiť. Prišiel s tým, že mi môže aj nemusí vyplatiť odstupné. Ja som trval na tom, aby tam ešte dopísal paragraf 76, odst.5 o odstupnom. Výpoveď mi teda nedal, ale dnes povedal kolegovi, že mi posiela poštou výpoveď pre porušenie pracovnej disciplíny, vraj som v piatok opustil pracovisko a išiel si kúpiť svačinu v areáli spoločnosti. Ja som majiteľovi ale povedal kam idem a on mi to nezakázal. Viem, že mi nemôže dať na základe tohto okamžité zrušenie PP, ale musel by ma písomne upozorniť na porušenie prac.disciplíny. Neviem ani o tom, že by sme mali vo firme nejaký pracovný poriadok, kde by malo byť vymedzené, čo je porušenie pracovnej disciplíny. V prípade, že mi zajtra príde poštou uvedená výpoveď, ako mám postupovať ďalej? Mám sa písomne odvolať? Mám to nahlásiť na inšpektorát práce?
Chobot
02.02.09,20:10
Dobrý večer, chcem sa poradiť. Majiteľ firmy, v ktorej pracujem chce ukončiť činnosť tým spôsobom, že dá všetkým zasmestnancom výpovede, majú sa ísť prihlásiť na úrad práce a budú k nemu chodiť na brigády (načierno). So mnou má uzatvorenú zmluvu na dobu neurčitú, mal pripravenú výpoveď podľa paragrafu 63, odst.1, písmeno b - pre nadbytočnosť a to dokonca so spiatočnou platnosťou od 17.12.2008!!! Keď som mu povedal, že mi teda musí vyplatiť 2-mesačné odstupné, výpoveď mi zobral (nestihol som mu ju podpísať) a išiel si to overiť. Prišiel s tým, že mi môže aj nemusí vyplatiť odstupné. Ja som trval na tom, aby tam ešte dopísal paragraf 76, odst.5 o odstupnom. Výpoveď mi teda nedal, ale dnes povedal kolegovi, že mi posiela poštou výpoveď pre porušenie pracovnej disciplíny, vraj som v piatok opustil pracovisko a išiel si kúpiť svačinu v areáli spoločnosti. Ja som majiteľovi ale povedal kam idem a on mi to nezakázal. Viem, že mi nemôže dať na základe tohto okamžité zrušenie PP, ale musel by ma písomne upozorniť na porušenie prac.disciplíny. Neviem ani o tom, že by sme mali vo firme nejaký pracovný poriadok, kde by malo byť vymedzené, čo je porušenie pracovnej disciplíny. V prípade, že mi zajtra príde poštou uvedená výpoveď, ako mám postupovať ďalej? Mám sa písomne odvolať? Mám to nahlásiť na inšpektorát práce?

Inšpektorát práce ti nepomôže, tí nemôžu prehlásiť výpoveď ako neplatnú. Nanajvýš môžu dať zamestnávateľovi pokutu, ak zistia porušenie ZP. Neplatnosti výpovede sa môže domôcť jedine súdnou cestou. Ak chceš bojovať za svoje práva, tak ti zostáva jedine žaloba o určenie neplatnosti výpovede.
brčko
02.02.09,20:29
Súhlasím s Chobotom. ä
Ale oznámiť zamestnávatelovi, že dávaš dotaz/podnet? na IP, kto je v práve a povedať mu, aké budú potom jeho výdaje v prípade, že súd ti dá za pravdu, by stálo za to.
Snád si uvedomí, že o to nestojí. Záleží však ako budeš pred ním presvedčívý v tom, že si rozhodnutý dať to na súd. No a samozrejme aj od toho, čo je on za človeka.
svedia
03.02.09,07:37
Prosím poradte.. mám PP na určitú dobu bez skúšobnej doby s dvojmesačnou výpovednou lehotou. Chcem dať výpoveď s výpovednou lehotou od 01/03/2009- do 30/04/2009 dnes poštou.
Môžem ísť zajtra na PN, bude sa mi počítať výpovedná lehota aj počas PN??? Ďakujem

Ešte chcem poprosiť aký to je paragraf keď mám určitú dobu??? Ďakujem
Tweety
03.02.09,07:47
Prosím poradte.. mám PP na určitú dobu bez skúšobnej doby s dvojmesačnou výpovednou lehotou. Chcem dať výpoveď s výpovednou lehotou od 01/03/2009- do 30/04/2009 dnes poštou.
Môžem ísť zajtra na PN, bude sa mi počítať výpovedná lehota aj počas PN??? Ďakujem

Ešte chcem poprosiť aký to je paragraf keď mám určitú dobu??? Ďakujem
Áno.
svedia
03.02.09,07:54
prosím aký je to paragraf,,, keď je to tá určitá doba
tacasina
03.02.09,07:57
prosím aký je to paragraf,,, keď je to tá určitá doba
Treba hľadať v Zákonníku práce, ktorý máš k dispozícii aj na Porade.
svedia
03.02.09,08:00
Našla som si ale neviem či je to ten §67??? ďakujem za odpoveď
Infarkt
03.02.09,08:05
Našla som si ale neviem či je to ten §67??? ďakujem za odpoveď

V prípade že dávaš výpoveď ty ako zamestnanec, tak ÁNO ;)
Chobot
03.02.09,08:20
prosím aký je to paragraf,,, keď je to tá určitá doba

To je jedno, či je to doba určitá, či neurčitý čas, PN výpovednú dobu nepredlžuje, pokiaľ výpoveď dal zamestnanec. Je to v § 64:


(1) Zamestnávateľ nesmie dať zamestnancovi výpoveď v ochrannej dobe, a to

a) v dobe, keď je zamestnanec uznaný dočasne za práceneschopného pre chorobu alebo úraz, ak si túto neschopnosť úmyselne nevyvolal alebo nespôsobil pod vplyvom alkoholu, omamných látok alebo psychotropných látok, a v dobe od podania návrhu na ústavné ošetrovanie alebo od nástupu na kúpeľnú liečbu až do dňa ich skončenia,
b) pri povolaní na výkon mimoriadnej služby v období krízovej situácie odo dňa, keď bol zamestnanec povolaný na výkon mimoriadnej služby doručením povolávacieho rozkazu alebo keď bol na výkon mimoriadnej služby povolaný mobilizačnou výzvou alebo mobilizačným oznámením, alebo ak bol zamestnancovi výkon mimoriadnej služby nariadený, až do uplynutia dvoch týždňov po jeho prepustení z tejto služby; to platí rovnako v prípade výkonu alternatívnej služby podľa osobitného predpisu,
c) v dobe, keď je zamestnankyňa tehotná, keď je zamestnankyňa na materskej dovolenke, keď je zamestnankyňa a zamestnanec na rodičovskej dovolenke alebo keď sa osamelá zamestnankyňa alebo osamelý zamestnanec starajú o dieťa mladšie ako tri roky,
d) v dobe, keď je zamestnanec dlhodobo uvoľnený na výkon verejnej funkcie,
e) v dobe, keď je zamestnanec pracujúci v noci uznaný na základe lekárskeho posudku dočasne nespôsobilým na nočnú prácu.

(2) Ak je zamestnancovi daná výpoveď pred začiatkom ochrannej doby tak, že by výpovedná doba mala uplynúť v ochrannej dobe, pracovný pomer sa skončí uplynutím posledného dňa ochrannej doby okrem prípadov, keď zamestnanec oznámi, že na predĺžení pracovného pomeru netrvá.
Čiže uvedené platí pre výpoveď zo strany zamestnávateľa. Zo strany zamestnanca to ale neplatí.
svedia
03.02.09,08:48
Teraz mám trošku chaos.. len sa ešte opýtam keď napíšem výpoveď s dvojmesačnou výpovednou lehotou a dám tam § 67 tak to bude v poriadku?? a je jedno či mám určitú alebo neurčitú dobu v zmluve?? ďakujem za všetko..
danakl
04.02.09,05:00
Dobrý deň, chcela by som sa spýtať,na jedného zamestnanca, s ktorým sa šef dohodol o ukončení pracovného pemeru.po závodnej dovolenke však zamestnanec prisiel s PN a marodil az do teraz.včera prisiel pre výpoved a chce odstupné...zamestnávatel povedal, že mu dá prácu na 3 mesiace a má výpoved s výpovednou lehotou 3 mesiace. má nárok na odstupné? a aký paragraf a dôvovd mu mám dať na zmluvu.(chceme mať všetko písomne)
vopred ďakujem za odpoved
Tweety
04.02.09,05:44
Dobrý deň, chcela by som sa spýtať,na jedného zamestnanca, s ktorým sa šef dohodol o ukončení pracovného pemeru.po závodnej dovolenke však zamestnanec prisiel s PN a marodil az do teraz.včera prisiel pre výpoved a chce odstupné...zamestnávatel povedal, že mu dá prácu na 3 mesiace a má výpoved s výpovednou lehotou 3 mesiace. má nárok na odstupné? a aký paragraf a dôvovd mu mám dať na zmluvu.(chceme mať všetko písomne)
vopred ďakujem za odpoved
Kuk na ZP od §59.
milagros208
23.03.09,07:58
Ahojte. Ako je to s prepustením zamestnancov v prípade, že sa firma ruší. Tiež by tam mala platiť výpovedná lehota aj odstupné. Môže však nastať prípad, že sa firma zruší skôr ako skončí výpovedná lehota? Ide o to, že firma, ktorá predávala autá, predala svoju značku inej firme. Niektorí zamestnanci by mali prejsť do tej novej firmy, niektorí by mali byť prepustení a firma pravdepodobne zrušená. Zatiaľ však nikto výpoveď nedostal. Boja sa, že sa firma zruší skôr ako dostanú výpoveď a skončí sa im výpovedná lehota. Môže nastať aj takýto prípad? Dá sa niekde zistiť, či sa firma, ktorá je zapísaná v OR, ruší, prípadne sa s ňou niečo deje? Ďakujem.
Chobot
23.03.09,08:10
Ahojte. Ako je to s prepustením zamestnancov v prípade, že sa firma ruší. Tiež by tam mala platiť výpovedná lehota aj odstupné. Môže však nastať prípad, že sa firma zruší skôr ako skončí výpovedná lehota?

Môže sa stať, ale to je problém firmy. Tá zamestnancom bude musieť platiť mzdu celú výpovednú dobu, aj keď nič nebudú robiť. Firma si to má zariadiť tak (ak vedenie vie, že sa firma zruší a firmy sa nerušia z týždňa na týždeň, trvá nejaký čas od rozhodnutia, kým sa skutočne zruší), aby dala výpovede v predstihu tak, aby VD uplynula ku dňu zrušenia firmy.


Dá sa niekde zistiť, či sa firma, ktorá je zapísaná v OR, ruší, prípadne sa s ňou niečo deje? Ďakujem.

V OR je zápis, až keď je firma v likvidácii. Čo sa s ňou deje predtým nikde na nete nevidíš, je to interná záležitosť firmy a jej konateľov a majiteľov. Tí by ale mali zamestnancov vopred informovať.
milagros208
23.03.09,11:02
Ďakujem za odpoveď.
Lýdia
23.03.09,13:33
ahojte
Mám otázku. Firma ukončila činnosť 18.3.2009 zrušenie a zamestnanci dostali výpoveď k 30.4.2009 je to v poriadku
Chobot
25.03.09,07:30
ahojte
Mám otázku. Firma ukončila činnosť 18.3.2009 zrušenie a zamestnanci dostali výpoveď k 30.4.2009 je to v poriadku

Ukončenie činnosti a likvidácia firmy sú rôzne veci. Firma mohla ukončiť činnosť, ale ešte mohla vysporadúvať svoje fin. záväzky, medzi ktoré patrí aj vyplatenie mzdy a zamestnávanie ľudí. Pokiaľ zamestnanci dostali (alebo dostanú) svoje mzdové nároky, tak je všetko v poriadku. Až následne asi dôjde k likvidácii firmy.
Ester plus
25.03.09,07:45
Ak zamestnávateľ ukončí pracovný pomer so zamestnanecom v skúšobnej lehote píše sa nejaká dohoda o skončení PP alebo ako sa má správne postupovať?
Chobot
25.03.09,08:23
Ak zamestnávateľ ukončí pracovný pomer so zamestnanecom v skúšobnej lehote píše sa nejaká dohoda o skončení PP alebo ako sa má správne postupovať?

Stačí, ak zamestnávateľ napíše list, že PP končí v SD dňa .... a v ten deň vydá zamestnancovi výstupné listy.
JDM
16.11.09,16:53
Dobrý deň, chcem sa spýtať, či zamestnávateľ, ktorému firma prosperuje, môže ukončiť pracovné pomery so svojimi zamestnancami formou Dohôd o skončení prac. pomeru - samozrejme bez nároku na odstupné s tým, že im ponúkne späť svoje pracovné pozície, no už len ako živnostníkom. Nezdá sa mi to až tak na poriadku ... a ak by som odmietla zamestnať sa na živnosť, podľa mňa si možem uplatniť nárok na odstupné.... všetci sme riadnymi zamestnancami vyše 3 rokov. Ďakujem.
terezamaria
16.11.09,17:06
Dobrý deň, chcem sa spýtať, či zamestnávateľ, ktorému firma prosperuje, môže ukončiť pracovné pomery so svojimi zamestnancami formou Dohôd o skončení prac. pomeru - samozrejme bez nároku na odstupné s tým, že im ponúkne späť svoje pracovné pozície, no už len ako živnostníkom. Nezdá sa mi to až tak na poriadku ... a ak by som odmietla zamestnať sa na živnosť, podľa mňa si možem uplatniť nárok na odstupné.... všetci sme riadnymi zamestnancami vyše 3 rokov. Ďakujem.

V žiadnom prípade nepodpisuj Dohodu o skončení pracovného pomeru, lebo Tvoj podpis bude znamenať, že s tým súhlasíš a žiadne odstupné nedostaneš.
Zamestnávateľ Ťa nemôže prinútiť, aby si si vybavila živnosť a pracovala pre neho na živnosť.

To už bude o niečom inom, budeš si svoju prácu fakturovať a odvody si budeš platiť sama.Nebudeš u zamestnávateľa v pracovnom pomere, ale prácu budeš robiť dodávateľsky. Takže počkaj až Ti dá Výpoveď z organizačných zmien, podľa § 63, ods.1, písm.b/ ZP, samozrejme aj s odstupným. Nikde nemáš napísané, že bude Tvoju prácu požadovať dodávateľsky na živnosť. Nedaj sa oklamať, držím palce.
dobsony
03.12.09,07:03
Ahojte poraďáci! Súrne by som potrebovala pomoc. Moja kamarátka je tehotná a to oznámila aj zamestnávateľovi. Mala prac.pomer na dobu neurčitú. Zamestnávateľ po tom ako dozvedel o tehotnosti dal podpísať Dohodu a rozviazaní prac.pomeru. Dôvod tam uviedli že zo zdravotných a rodinných dôvodov. žiadne paragrafi. predtým som ju upozornila že nech nepodpíše žiadne papiere, lebo s ňou zamestnávateľ nemôže ukončiť prac.pomer lebo je tehotná. Dnes ráno prišla zamnou a povedala že podpísala hore spomínanú dohodu k dátumu 30.11.2009. včera ešte riadne bola v robote a tam je dali papiere že to musí podpísať . a ona somárka podpísala lebo bála od zamestnávateľa.Moja otázka dá sa stým ešte niečo urobiť? Dneska išla prihlásiť na UP. ďakujem za rýchlo odpoveď:
Tweety
03.12.09,07:06
Ahojte poraďáci! Súrne by som potrebovala pomoc. Moja kamarátka je tehotná a to oznámila aj zamestnávateľovi. Mala prac.pomer na dobu neurčitú. Zamestnávateľ po tom ako dozvedel o tehotnosti dal podpísať Dohodu a rozviazaní prac.pomeru. Dôvod tam uviedli že zo zdravotných a rodinných dôvodov. žiadne paragrafi. predtým som ju upozornila že nech nepodpíše žiadne papiere, lebo s ňou zamestnávateľ nemôže ukončiť prac.pomer lebo je tehotná. Dnes ráno prišla zamnou a povedala že podpísala hore spomínanú dohodu k dátumu 30.11.2009. včera ešte riadne bola v robote a tam je dali papiere že to musí podpísať . a ona somárka podpísala lebo bála od zamestnávateľa.Moja otázka dá sa stým ešte niečo urobiť? Dneska išla prihlásiť na UP. ďakujem za rýchlo odpoveď:
Ak podpísala Dohodu o skončení PP, tak s tým už nič nenarobí. Škoda, že to podpísala, pretože pred príp. výpoveďou od zamestnáv. je v tomto období chránená.
dobsony
03.12.09,07:17
Ona je teraz v ochrannej dobe. teraz môže ísť k doktorovi a keby ju vypísali na Pnku tak ona dostane nemocenské dávky so soc.povisťovne?
Tweety
03.12.09,07:18
Ona je teraz v ochrannej dobe. teraz môže ísť k doktorovi a keby ju vypísali na Pnku tak ona dostane nemocenské dávky so soc.povisťovne?
Áno, dostane.
katka50
03.12.09,07:19
Ona je teraz v ochrannej dobe. teraz môže ísť k doktorovi a keby ju vypísali na Pnku tak ona dostane nemocenské dávky so soc.povisťovne?
Áno.
dobsony
03.12.09,07:21
ďakujem za rýchlu odpoveď a ešte jedna otázka : môže ostať na Pnke dovtedy doktedy porodí? a potom , ona bude dostať materské alebo bude mať nárok len na rodičovský príspevok?
dobsony
03.12.09,07:43
práve teraz som prečítala zákon o soc.poist. § 50 . Keď to dobre rozumiem tak potom bude mať nárok aj na materské. Dobre som to rozumela?
Tweety
03.12.09,07:47
práve teraz som prečítala zákon o soc.poist. § 50 . Keď to dobre rozumiem tak potom bude mať nárok aj na materské. Dobre som to rozumela?
Všetko záleží od toho, či bolo platené poistenie, nepíšeš nič, ako dlho pracovala, ak bola poistená aspoň 270 dní, tak je všetko v poriadku.
katka50
03.12.09,07:48
práve teraz som prečítala zákon o soc.poist. § 50 . Keď to dobre rozumiem tak potom bude mať nárok aj na materské. Dobre som to rozumela?
Ak v posledných dvoch rokoch pred pôrodom bola nemocensky poistená najmenej 270 dní.
dobsony
03.12.09,08:00
Všetko záleží od toho, či bolo platené poistenie, nepíšeš nič, ako dlho pracovala, ak bola poistená aspoň 270 dní, tak je všetko v poriadku.
Áno robila od 1.10.2008 do 30.11.2009. a dúfam že aj zamestnávateľ platil odvody.
Tweety
03.12.09,08:08
Áno robila od 1.10.2008 do 30.11.2009. a dúfam že aj zamestnávateľ platil odvody.
AK by aj neplatil, nárok jej vznikne. Neplatenie zamestnáv. nemá na nárok nijaký vplyv.
dobsony
03.12.09,08:12
ďakujem Vám za rýchlu a odbornú pomoc. :)