soriko
02.02.09,19:36
Moji rodičia kúpili pred 19 rokmi dom od mojich starých rodičov, s ktorými býval v dome aj ich syn-príživník, ktorý nikdy nerobil. Na túto nehnuteľnosť zriadili vecné bremeno doživotného užívania domu a záhrady starými rodičmi. Ich syn bol pri predaji vyplatený a nebol v súvislosti s vlastníctvom domu nikde spomínaný. Dom mi rodičia neskôr darovali, aby sme si postavili nový dom. Keď babka s dedkom umreli, vecné bremeno som zrušila a ich synovi /môjmu strýkovi/ som zrušila trvalý pobyt a vyzvala ho na vypratanie nehnuteľnosti, čo vôbec nerešpektoval. Tvrdí, že bývanie mu môže zrušiť len súd. Tento nechcený "nájomník" navyše podal žalobu na zrušenie kup-predajnej a darovacej zmluvy, čím zámerne blokuje vydanie búracieho a stavebného povolenia.
Poraďte mi prosím, ako ho môžme právne a zároveň rýchlo dostať z domu? Nebaví ma už platiť energie, opravy a dane za dom, ktorý nevyužívam.

Za skorú radu ďakuje

soriko
Chobot
03.02.09,07:57
Moji rodičia kúpili pred 19 rokmi dom od mojich starých rodičov, s ktorými býval v dome aj ich syn-príživník, ktorý nikdy nerobil. Na túto nehnuteľnosť zriadili vecné bremeno doživotného užívania domu a záhrady starými rodičmi. Ich syn bol pri predaji vyplatený a nebol v súvislosti s vlastníctvom domu nikde spomínaný. Dom mi rodičia neskôr darovali, aby sme si postavili nový dom. Keď babka s dedkom umreli, vecné bremeno som zrušila a ich synovi /môjmu strýkovi/ som zrušila trvalý pobyt a vyzvala ho na vypratanie nehnuteľnosti, čo vôbec nerešpektoval. Tvrdí, že bývanie mu môže zrušiť len súd. Tento nechcený "nájomník" navyše podal žalobu na zrušenie kup-predajnej a darovacej zmluvy, čím zámerne blokuje vydanie búracieho a stavebného povolenia.
Poraďte mi prosím, ako ho môžme právne a zároveň rýchlo dostať z domu? Nebaví ma už platiť energie, opravy a dane za dom, ktorý nevyužívam.

Za skorú radu ďakuje

soriko

Keďže ty si majiteľom domu, tak môžeš dať odpojiť všetky energie - elektrinu, plyn, vodu. On si to prihlásiť nebude môcť, pretože nebude mať súhlas majiteľa.

Aby si to dohnala ešte do extrémov, môžeš odmontovať z domu okná, zobrať si umývadlo a pod.

Pokiaľ tvoj strýko nemá žiadne užívaci právo na dom (nájomná zmluva, spoluvlastníctvo,...) tak môžeš ho ty deložovať, nakoľko neoprávnene obýva tvoju nehnuteľnosť. Aby to bolo regulérne, daj na súd žalobu o vypratanie nehnuteľnosti. Pokiaľ súd vydá príkaz na vypratanie, nič ti nebráni vypratať ho z domu za asistencie polície.
jaruj
03.02.09,08:21
Pokial je tam prihlaseny na pobyt tak nemozes vypinat enegeticke zdroje. Mohol by ta (zialbohu) s uspechom zalovat.
Stretol som sa niecim podobnym ked som zacal prenajimat byt.
Zmluva vyprsala, najomnik neplatil ale podla pravnika ho nemozem vyhodit na ulicu. Pravo chrani najomnika.
Jedina cesta je vtedy sudna ked sud nariadi delozovanie a potom ho mozes beztrestne za pomoci policie vyhodit. Sudy rozhoduju podla zatazenosti, niekde do par dni niekde do par mesiacov.

Informuj sa ako to je v pripade ze prestanes platit energiu a tie vypnu spoloctnosti po case automaticky. Iste ze budes potom paltit penale sa nezaplatene faktury. Predtym ba som mu dorucil dopis (pred svedkom) aby uhradil naklady spojene z jeho byvanim.

No poradil by som sa s pravnikom co sa da robit lebo to vyzera ze ho budes potrebovat a lepsie je ho zapojit od zaciatku do toho nez urobit nejaky nepremysleny krok a potom riesit problemy.
soriko
03.02.09,08:49
Ak dám žalobu na súd, konanie môže trvať roky, pretože on vyhlásil, že sa bude neustále odvolávať.
My chceme na tomto pozemku už na jar stavať. Čo ak zbúram dom bez povolenia, aké môžu byť ďalšie sankcie voči mne, ako majiteľke pozemku?
Mária27
03.02.09,10:25
Najskôr mu ponúkni nejakú nájomnú zmluvu ako náhradné ubytovanie.
Dom ste získali kúpnou alebo darovacou zmluvou? Nežiadal zaradiť dom do dedičstva po starkých?
soriko
03.02.09,19:25
Dom získali moji rodičia kúpno-predajnou zmluvou a tento mi darovali. Soriko
misoft
03.02.09,22:46
Vyzerá to tak, že tvoji rodičia kúpili dom od svojich rodičov len s vecným bremenom dožitia. Tvoj strýko - ako spomínaš - bol vyplatený (už nemá žiaden nárok), nebol zahrnutý do dedičstva (bol predsa vyplatený). Teda dom bol výlučným majetkom tvojich rodičov. Darovaním sa stal tvojim majetkom a strýko tam žije neoprávnene (nemá k tomu domu žiadne právo). Pretože už tam nemá trvalý pobyt, jednoducho zavolaj políciu, pretože je v tvojom dome neoprávnene (ako zlodej), podaj trestné oznámenie na neho pre trestný čin neoprávneného užívania cudzieho majetku. Polícia by mala zakročiť. Predpokladám, že nemá ani žiadnu nájomnú zmluvu. Pokiaľ nie, nie si povinná mu zabezpečiť náhradné ubytovanie (nebol tam predsa ubytovaný, žiadny právny podklad).
jaruj
04.02.09,06:33
Presne toto som si myslel aj ja, ze ked my zostali v byte po vyprsani zmluvy byvat najomnici a neplatili, ze zavolam policiu a vypnem im energie, popripade vymenim zamok. Ze su tam neopravnene presne ako zlodeji, ale bol som vyvaleny ked policia ziadala odo mna sudny prikaz a ked som sa rozpraval zo znamou sudkinou tak som spadol na rit. Zakon chrani obcanov (zial aj gaunerov) velmi silne aby nemohol nastat pripad neopravneneho delozovania a niekto sa neocitol(nie vlastnou vinou) na ulici.
jaruj
04.02.09,06:37
Preto radim hned od zaciatku zapojit do toho pravnika.
Predpokladam totiz ze dotycny tam mal nahlaseny pobyt a napriek tomu ze mu dom nepatry, ze neplati, neda sa len tak vyhodit.
Ale cela debata sa moze ukoncit, staci ked si vybavis sedenie s pravnikom a zistis si pravy stav, aby sme ta tu nezavadzali.
Potom napis co ti povedal pravnik.
feron
04.02.09,11:10
Ak dám žalobu na súd, konanie môže trvať roky, pretože on vyhlásil, že sa bude neustále odvolávať.
My chceme na tomto pozemku už na jar stavať. Čo ak zbúram dom bez povolenia, aké môžu byť ďalšie sankcie voči mne, ako majiteľke pozemku?
Na dome môžeš začať "rekonštrukčné práce" aj bez stavebného povolenia len na základe ohlásenia, čo netrvá až tak dlho. Tak si zisti, čo je to rekonštrukcia a pustite sa do toho, priečku asi zbúrať nemôžeš, ale začať výmenu sietí a obíjanie omietky, či demontáž dverí by to znieslo, možno sa pri tom aj nejaké okno rozbije a kúrenie nie je. Prajem pevné nervy. Možno, aby ste boli ústretoví, môžte ho prihlásiť na jeho náklady do nejakej ubytovne.