milos5
02.02.09,23:07
Situácia

Osoba NIE je v danom roku ani zamestnaná (žiadny príjem zo závislej činnosti), ani SZČO, a má príjem IBA z prenájmu nehnuteľnosti (bytu) podľa § 6 ods. (3) Zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov. Prenajíma byt (resp. jeho časť) s.r.o.-čke ako sídlo. Byt je v BSM (bezpodielovom spoluvlastníctve manželov) = 1/1.


Otázky

1. Môže si príjem z tohoto prenájmu nehnuteľnosti uviesť do daňového priznania v plnej výške len jeden z manželov (ak BSM)?

2. Ak je odpoveď na otázku 1. "áno": Ako má byť správne robená zmluva o nájme v tomto prípade - ako prenajímateľ majú byť uvedení obidvaja manželia, alebo stačí jeden z nich - ten, ktorý si bude príjem zdaňovať?

3. Do daňového priznania sa ako príjem uvedie príjem z prenájmu bytu znížený o 5-násobok sumy životného minima (pre rok 2009 vo výške 894,60 € = 5 x 178,92 €). Je to správne?

4a. Do výdavkov môže ísť 40 % zo sumy príjmov - nie je potrebné žiadne dokladovanie. Je to správne?

4b. Do výdavkov môžu ísť preukázateľne vynaložené výdavky. Čo všetko sem patrí? Ak sa prenajíma iba časť bytu, idú aj výdavky pomerovo (podľa pomeru prenajatá plocha bytu k celkovej ploche bytu)? Ja by som dal: Nájomné, všetky energie, poistky na byt, rekonštrukcie, ... Čo je potrebné evidovať pre daňové účely?

5. Môže si osoba s príjmom len z prenájmu nehnuteľnosti tiež uplatniť nezdaniteľnú časť základu dane, odpočítanie účelového sporenia, ...?

6. Bola by osoba s príjmom len z prenájmu nehnuteľnosti povinná predložiť v nasledujúcom roku Sociálnej poisťovni výpis z daňového priznania? Na základe § 228 ods. (1) Zákona č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení chápem túto povinnosť len pre samostatne zárobkovo činnú osobu (s príjmami z podnikania alebo z inej samostatne zárobkovej činnosti) a pre osoby s príjmom z prenájmu nehnuteľnosti táto povinnosť nevyplýva. Rád by som sa však uistil, či uvažujem správne.


ĎAKUJEM...
Viera69
03.02.09,09:14
Veľmi pekne by som chcela poprosiť o radu. Prenajímam byt a mám podať daňové priznanie. Som zamestnaná.Podávam DP FO typ B.Ano?Ďalej,môj príjem z prenájmu bol 96000sk a výdaje/nájom,plyn,eletrina,nedoplatky a opravy/76734sk. Mám si odpočítať sumu 25650sk,co je nezdanitelná suma,od príjmu alebo od rozdielu príjem-výdaj?Alebo ako to mám vypočítať? Pýtala som sa na to viacerých účtovníčok a každá mi dala inú odpoveď. Prosím pomôžte. Ďakujem
milos5
03.02.09,09:30
Veľmi pekne by som chcela poprosiť o radu. Prenajímam byt a mám podať daňové priznanie. Som zamestnaná.Podávam DP FO typ B.Ano?Ďalej,môj príjem z prenájmu bol 96000sk a výdaje/nájom,plyn,eletrina,nedoplatky a opravy/76734sk. Mám si odpočítať sumu 25650sk,co je nezdanitelná suma,od príjmu alebo od rozdielu príjem-výdaj?Alebo ako to mám vypočítať? Pýtala som sa na to viacerých účtovníčok a každá mi dala inú odpoveď. Prosím pomôžte. Ďakujem


Čakal som odpoveď a nie otázku, ale v každom prípade ďakujem za príspevok ;-)