milos5
03.02.09,00:29
Situácia

Ukončujem podnikanie ako SZČO, platca DPH. Začínam podnikať formou s.r.o. Ako SZČO evidujem "nejaký" drobný majetok (len v evidencii, výdavky = prevádzková réžia) a "nejaký" tovar na sklade.


Otázky

1. Nerád by som zbytočne za zásoby na sklade a drobný majetok doplácal zbytočne DPH - dá sa tomu nejakým legálnym spôsobom vyhnúť?

2. V súvislosti k 1.: Drobný majetok v evidencii, nakúpený ako prevádzková réžia, možno ani nie je potrebné riešiť, keďže asi šiel tým pádom rovno do spotreby - a teda asi ani žiadna daňová povinnosť ohľadom DPH "nehrozí". Je to takto správne?

3. Tiež v súvislosti k 1.: Môžem sa zásob "zbaviť" aj predajom riadne pod cenu ("za 1,- €")??? Je v poriadku s ohľadom na legislatívu, ak predám tovar podstatne lacnejšie, ako som ho nakúpil? Resp. darovanie...? Resp. ...?

4. Ak budem potrebovať presunúť nejaký drobný majetok na s.r.o., akým spôsobom je to najlepšie spraviť? Stačí ako SZČO vyradiť a ako s.r.o. zaradiť v "nejakej" cene (v akej cene?)? Tiež s ohľadom na DPH.


ĎAKUJEM...
Marína
02.02.09,23:40
milos5
03.02.09,08:16
Ďakujem, už som prehľadal všetky tie príspevky - úplne uspokojivú a jasnú odpoveď som však nenašiel...
Marína
03.02.09,14:01
Situácia

Ukončujem podnikanie ako SZČO, platca DPH. Začínam podnikať formou s.r.o. Ako SZČO evidujem "nejaký" drobný majetok (len v evidencii, výdavky = prevádzková réžia) a "nejaký" tovar na sklade.

Otázky

1. Nerád by som zbytočne za zásoby na sklade a drobný majetok doplácal zbytočne DPH - dá sa tomu nejakým legálnym spôsobom vyhnúť?


2. V súvislosti k 1.: Drobný majetok v evidencii, nakúpený ako prevádzková réžia, možno ani nie je potrebné riešiť, keďže asi šiel tým pádom rovno do spotreby - a teda asi ani žiadna daňová povinnosť ohľadom DPH "nehrozí". Je to takto správne?
http://www.porada.sk/t38606-ukoncenie-podnikania-a-kratk-majetok.html

3. Tiež v súvislosti k 1.: Môžem sa zásob "zbaviť" aj predajom riadne pod cenu ("za 1,- €")??? Je v poriadku s ohľadom na legislatívu, ak predám tovar podstatne lacnejšie, ako som ho nakúpil? Resp. darovanie...? Resp. ...?
http://www.porada.sk/t69470-ukoncenie-zivnosti-a-predaj-materialu.html


4. Ak budem potrebovať presunúť nejaký drobný majetok na s.r.o., akým spôsobom je to najlepšie spraviť? Stačí ako SZČO vyradiť a ako s.r.o. zaradiť v "nejakej" cene (v akej cene?)? Tiež s ohľadom na DPH.
Viď link v prech. príspevku.

ĎAKUJEM...
http://www.porada.sk/t91590-ukoncenie-pozastavenie-zivnosti-umrtie-danovnika_linky.html
milos5
03.02.09,15:12
Ď A K U J E M

:)
Tita
11.02.09,14:29
Riešenie nájdeš tu http://www.porada.sk/t84487-prechod-z-fyzickej-osoby-na-s-r-o-pre-lakarov.html#post756652
a ak szčo len zrusila zivnost....
a podnikat bude ako sro - ktoru zalozila uz pred rokom?
vtedy nejde o prechod z FO na s.r.o.
Musime vsetko napr. pouzivany pc, internet, telefony...nejako dostat do uctovnictva s.r.o, aby sme si mohli davat s tym suvisiace naklady mohli v s.r.o. uctovat.
ako postupovat? osobny vklad podnikatela? a v akej hodnote napr notebook, pc....
Anja111
11.02.09,14:43
a ak szčo len zrusila zivnost....
a podnikat bude ako sro - ktoru zalozila uz pred rokom?
vtedy nejde o prechod z FO na s.r.o.
Musime vsetko napr. pouzivany pc, internet, telefony...nejako dostat do uctovnictva s.r.o, aby sme si mohli davat s tym suvisiace naklady mohli v s.r.o. uctovat.
ako postupovat? osobny vklad podnikatela? a v akej hodnote napr notebook, pc....
S.r.o. to môže kúpiť na základe kúpnej zmluvy...
Tita
13.02.09,09:11
S.r.o. to môže kúpiť na základe kúpnej zmluvy...
cize ak som dobre pochopila konatel sro a jeho sro budu mat medzi sebou kupnu zmluvu? a da si tam ceny ake chce?
Maxinka
22.05.09,09:51
Prosím o radu: SZČO by chcela skončiť s podnikaním.
-majetok čo má má popredať?
-BÚ si vynulute tým, že prevedie peniaze na osobný účet?
-ČO s FA, ktoré vystavila nie sú a asi ani nebudú zaplatené??
-čo s Fa, ktorú ona nezaplatila??
veronikasad
22.05.09,10:21
Prosím o radu: SZČO by chcela skončiť s podnikaním.
-majetok čo má má popredať? majetok zaradený do podnikania môže previesť do osobného vlastníctva. Príp. príjmy z predaja do 5 rokov od skončenia podnikania podliehajú dani z príjmu. Ak mala zásoby, treba urobiť inventúru ku dňu skončenia podnikania.
-BÚ si vynulute tým, že prevedie peniaze na osobný účet? ano
-ČO s FA, ktoré vystavila nie sú a asi ani nebudú zaplatené??
-čo s Fa, ktorú ona nezaplatila?? o nezaplatené pohľadávky a záväzky upraví základ dane v daňovom priznaní za rok 2009. Základ dane upravuje aj o nespotrebované zásoby, preto je nutné urobiť tú inventúru.

odpoveď v texte
Maxinka
22.05.09,11:00
Ďakujem.
-Ako ten majetok prevediem do osobného vlastníctva?Na základe nejakej zmluvy??
-tie pohľadávky a záväzky sa teda nemajú nejako odpisovať alebo niečo??Ja som napr. z tých FA odviedla DPH??Či sa mi to potom v DP vyrovná??
veronikasad
22.05.09,11:03
Ďakujem.
-Ako ten majetok prevediem do osobného vlastníctva?Na základe nejakej zmluvy??ak je to dlhodobý hmotný inv.majetok, uvedieš to len na inv. karte
-tie pohľadávky a záväzky sa teda nemajú nejako odpisovať alebo niečo??Ja som napr. z tých FA odviedla DPH??Či sa mi to potom v DP vyrovná??DPH i nikto nevráti, v DP za rok 2009 "vysporiadaš" úpravou základu dane len daň z príjmu

odpoveď v texte
Maxinka
22.05.09,11:12
Takže Pohladávky budú ako znižujúci ZD r. 41 a záväzky ako zvyšujúci ZD r.40?Nikde v Peňažnom denníku sa to uvádzať nebude?
veronikasad
22.05.09,11:17
Takže Pohladávky budú ako znižujúci ZD r. 41 a záväzky ako zvyšujúci ZD r.40?Nikde v Peňažnom denníku sa to uvádzať nebude?
opačne - z pohľadávok daň odvedieš, aj keď ti ich nikdy nezaplatia ...
Zita5
22.05.09,11:17
Takže Pohladávky budú ako znižujúci ZD r. 41 a záväzky ako zvyšujúci ZD r.40?Nikde v Peňažnom denníku sa to uvádzať nebude?

Neuhradené pohľadávky pri ukončení podnikania nám zvyšujú základ dane a neuhradené záväzky pri ukončení podnikania nám znižujú ZD .

Preštudujte si tento link .
http://www.porada.sk/983132-post173.html
Maxinka
22.05.09,11:31
Neuhradené pohľadávky pri ukončení podnikania nám zvyšujú základ dane a neuhradené záväzky pri ukončení podnikania nám znižujú ZD .

Preštudujte si tento link .
http://www.porada.sk/983132-post173.html
Ďakujem, preštudovala som si to - len teraz nerozumiem asi tomu, že či mám vyplnať ten riadok 40 a 41??Asi ano - lebo v Peň.denníku sa mi to nemá kde zobraziť?
Zita5
22.05.09,11:33
Ďakujem, preštudovala som si to - len teraz nerozumiem asi tomu, že či mám vyplnať ten riadok 40 a 41??Asi ano - lebo v Peň.denníku sa mi to nemá kde zobraziť?

Riadok 40-41 nevyplňujete v DP . Ukončenie podnikania sa prejaví v PD v rámci účtovných uzávierkových operácii .

Prečítajte si túto tému celú , možno Vám pomôže .
http://www.porada.sk/t104283-poucenie-k-dp-b-riadok-40-41-rok-2008-a.html?highlight=Pou%E8enie
Maxinka
22.05.09,11:39
Riadok 40-41 nevyplňujete v DP . Ukončenie podnikania sa prejaví v PD v rámci účtovných uzávierkových operácii .
Aha - takže ja tú sumu Pohľadávky prevediem cez Uzáv.operácie a dám to ako príjem?
V tom prípade sa mi príjem potom v DP prevedie len do r.36??
Zita5
22.05.09,11:41
Aha - takže ja tú sumu Pohľadávky prevediem cez Uzáv.operácie a dám to ako príjem?
V tom prípade sa mi príjem potom v DP prevedie len do r.36??

Aj do riadku 36 .
Maxinka
22.05.09,11:46
Aj do riadku 36 .
ĎAKUJEM:-)
-ešte Vás prosím - cez tie uzávierk.operácie dávam sumu pohľadávok bez DPH??
-a môžem si časť odpisov ešte uplatniť? napr. živnosť bude ukončená 07/09
Zita5
22.05.09,11:58
ĎAKUJEM:-)
-ešte Vás prosím - cez tie uzávierk.operácie dávam sumu pohľadávok bez DPH??

Pri účtovaní jednotlivých položiek dodržíte členenie príjmov , tak ako aj pri bežnom účtovaní . To znamená , že suma pohľadávky sa rozčlení na sumu bez DPH a výšku DPH .Čiže do príjmov OVZD Vám vstúpi cena bez DPH .Uvedené platí pre platcu DPH .
Maxinka
22.05.09,12:10
Pri účtovaní jednotlivých položiek dodržíte členenie príjmov , tak ako aj pri bežnom účtovaní . To znamená , že suma pohľadávky sa rozčlení na sumu bez DPH a výšku DPH .Čiže do príjmov OVZD Vám vstúpi cena bez DPH .Uvedené platí pre platcu DPH .
Rozumiem :)
-a môžem si časť odpisov ešte uplatniť? napr. živnosť bude ukončená 07/09

-nerozumiem - to znamená , že suma pohľadávky sa rozčlení na sumu bez DPH a výšku DPH .Čiže do príjmov OVZD Vám vstúpi cena bez DPH a DPH do PNZD??
anina191
07.11.09,18:31
Pekný deň... Viete mi, prosím vás, niekto poradiť ako postupovať pri ukončení živnosti v pohostinstve?
Colníci nám už skontrolovali alkohol a cigarety, ale viac sa bojím daňovákov... Môžu mi kontrolovať, či som predávala to čo som podľa faktúr nakupovala? Pretože napríklad niektoré druhy tovaru sa pri predaji nahrávali pod jedným kódom, v rovnakej cene samozrejme.
A ešte by som chcela vedieť, či si môže majiteľ niektoré typy tovaru ponechať do osobného vlastníctva, ja neviem, napríklad cigarety?
bobo97
16.12.09,13:09
Prosím o radu,
30.06.2009 som zrušila živnosť ( obchodný zástupca pre poisťovňu ). Aj po tomto termíne mi však boli na účet poukázané
provízie. Tento príjem sa posudzuje podľa § 6 ? Od 1.7.2009
som evidovaná na úrade práce. V daňovom priznaní si budem uplatňovať výdavky percentom. Možem si na seba uplatniť nezdaniteľné minimum za celý rok?
Katarina
22.12.09,12:11
-a môžem si časť odpisov ešte uplatniť? napr. živnosť bude ukončená 07/09[/QUOTE]

Nakoľko majetok nie je vo firme k 31.12.2009 dańove odpisy sa nemôžu uplatniť. Ku dňu 7.9. ho vyradíte z podnikania.Zostatková cena DHIM
s zaúčtuje do nákladov cez uzávierkové operácie.
Lianka
22.12.09,12:30
Katarina, odpovedas na prispevok z maja 2009.
Zdenka 0705
21.01.10,10:01
Szčo - JÚ ukončila činnosť k 30.6.2009.
S posunutím RZZP za rok 2009 k dátumu 31.3.2010 by som aj mohla výsledok zahrnúť do DP za rok 2009, lebo termíny na podanie sú zhodné.
Pre výpočet RZZP beriem základ dane z DP.
Keďže szčo končí v roku 2009, tak výsledok z rzzp by som mala zohľadniť v DP, a tým by základ dane bol zase iný.
Nejako sa s tým neviem vysporiadať a dodatočné DP by som nerada robila, keďže výsledok budem vedieť.
Ďakujem za všetky rady, názory a návody.
Lianka
21.01.10,11:41
Zdenka, presne s touto dilemou som sa trapila pred par dnami (ja z dovodu prechodu na pausalne vydavky). Zadala som novu temu tu http://www.porada.sk/t127424-dp-fo-pri-prechode-na-pausalne-vydavky-a-rzzp.html, velmi mi pomohli Muskine prispevky.
katarina.j
21.01.10,11:56
Prosím o radu,
30.06.2009 som zrušila živnosť ( obchodný zástupca pre poisťovňu ). Aj po tomto termíne mi však boli na účet poukázané
provízie. Tento príjem sa posudzuje podľa § 6 ? Od 1.7.2009
som evidovaná na úrade práce. V daňovom priznaní si budem uplatňovať výdavky percentom. Možem si na seba uplatniť nezdaniteľné minimum za celý rok?
Zratas si vsetky prijmy zo zivnosti, uplatnit si môzes 40%pauš.vydavky.ano tento prijem sa zaraduje pod §6.k DP dokladas potvrdenie z UP, uplatnujes si cele nezdan.minimum.
tibor1000
10.02.10,08:24
DObrý deň,
prosím Vás,ako by ste postupovali v takomto prípade:
SZČO v júni 2009 ukončila živnosť.
tento pol rok nemala vystavené žiadne faktúry,nemala žiadne príjmy..

1)
platila iba lizing z firemneho automobilu,ktorý však už nebol dosahovaný na dosiahnutie zisku podnikateľa,keďže on v r.2009 už bol neaktívny..
tento zaplatený lízing máme účtovať ako VNZD?

2)(lízing platil z osobného účtu,nie z podnikateľského,môžeme to zaúčtovať akoby platba z pokladnice..?

3)
a čo prosím so zostatkovou cenou automobilu..
zostatková cena bude cca 6500 Eur
takže na kartu dlhodobého majetku napíšeme,že bol preradený do osobného užívania,a z toho už nie je povinnosť odvádzať daň?

ďakujem pekne vopred..
tibor1000
10.02.10,13:51
DObrý deň,
prosím Vás,ako by ste postupovali v takomto prípade:
SZČO v júni 2009 ukončila živnosť.
tento pol rok nemala vystavené žiadne faktúry,nemala žiadne príjmy..

1)
platila iba lizing z firemneho automobilu,ktorý však už nebol dosahovaný na dosiahnutie zisku podnikateľa,keďže on v r.2009 už bol neaktívny..
tento zaplatený lízing máme účtovať ako VNZD?

2)(lízing platil z osobného účtu,nie z podnikateľského,môžeme to zaúčtovať akoby platba z pokladnice..?

3)
a čo prosím so zostatkovou cenou automobilu..
zostatková cena bude cca 6500 Eur
takže na kartu dlhodobého majetku napíšeme,že bol preradený do osobného užívania,a z toho už nie je povinnosť odvádzať daň?

ďakujem pekne vopred..

posúvam
tibor1000
11.02.10,08:17
DObrý deň,
prosím Vás,ako by ste postupovali v takomto prípade:
SZČO v júni 2009 ukončila živnosť.
tento pol rok nemala vystavené žiadne faktúry,nemala žiadne príjmy..

1)
platila iba lizing z firemneho automobilu,ktorý však už nebol dosahovaný na dosiahnutie zisku podnikateľa,keďže on v r.2009 už bol neaktívny..
tento zaplatený lízing máme účtovať ako VNZD?

2)(lízing platil z osobného účtu,nie z podnikateľského,môžeme to zaúčtovať akoby platba z pokladnice..?

3)
a čo prosím so zostatkovou cenou automobilu..
zostatková cena bude cca 6500 Eur
takže na kartu dlhodobého majetku napíšeme,že bol preradený do osobného užívania,a z toho už nie je povinnosť odvádzať daň?

ďakujem pekne vopred..

Dobrý deň,je tu prosím niekto,kto má s niečim podobným skúsenosť?:(
ďakujem veľmi moc,za akúkoľvek odpoveď,môže byť aj čiastočná..