janaZH
03.02.09,07:25
Dobrý deň. Prosím o radu. Zamestnancovi, ktorý pracoval na dohodu o vykonaní práce, neuplatňoval si nezdaniteľnú časť základu dane a mal príjem v decembri do 5.000,- Sk bola zrazená preddavková daň a nie daň zrážkou. Ide o veľkú chybu? Treba to opraviť? Zamestnanec pracoval v roku 2008 aj u iného zamestnávateľa na základe pracovnej zmluvy. Ďakujem.
Zoltán Kovács
03.02.09,06:48
Dobrý deň. Prosím o radu. Zamestnancovi, ktorý pracoval na dohodu o vykonaní práce, neuplatňoval si nezdaniteľnú časť základu dane a mal príjem v decembri do 5.000,- Sk bola zrazená preddavková daň a nie daň zrážkou. Ide o veľkú chybu? Treba to opraviť? Zamestnanec pracoval v roku 2008 aj u iného zamestnávateľa na základe pracovnej zmluvy. Ďakujem.

NIe je tam žiadna chyba. Pri príjme do 5000, ak nemal podpísané vyhlásenie, tak sa vypočítava zrážková daň.
janaZH
03.02.09,08:22
Ale má zrazenú preddavkovú daň...
Zoltán Kovács
03.02.09,11:45
Ale má zrazenú preddavkovú daň...

Keď nemá podpísané vyhlásenie potom sa neuplatňuje nezdaniteľná čiastka. A tým pádom, že príjem nepresahuje 5 tisíc SK, tak daň je zrážková.
Čo sa týka toho, že sa mu zrazila preddavková daň nič sa nestalo. Obe sú rovnakej výšky, teda 19%. Len pri odvode na účet DÚ zamestnávateľ mal použiť konštantný symbol 1744 pri zrážkovej a 1144 pri preddavkovej dani.
janaZH
03.02.09,12:17
Chápem, že daň je rovnaká. Ale keď tlačím zamestnancovi Potvrdenie o príjmoch FO zo závislej činnosti, tak nie je správne. Toto všetko by som vedela opraviť. Ale mám tiež nesprávny aj Prehľad o zrazených a odvedených preddavkoch za IV. Q. Mám urobiť opravné? Alebo mám opraviť len to potvrdenie pre zamestnanca a ostatné nechať tak? Výška daňovej povinnosti sa
nemení, len bola odvedená pod nesprávnym symbolom...
Zoltán Kovács
03.02.09,12:20
Chápem, že daň je rovnaká. Ale keď tlačím zamestnancovi Potvrdenie o príjmoch FO zo závislej činnosti, tak nie je správne. Toto všetko by som vedela opraviť. Ale mám tiež nesprávny aj Prehľad o zrazených a odvedených preddavkoch za IV. Q. Mám urobiť opravné? Alebo mám opraviť len to potvrdenie pre zamestnanca a ostatné nechať tak? Výška daňovej povinnosti sa
nemení, len bola odvedená pod nesprávnym symbolom...

Tak toto je podstata problému, si to mohla zadať hneď na úvod. Urobil by som opravný prehľad za 4.Q, aby to korešpondovalo s vydaným potvrdením o príjme. A podal by som aj žiadosť na DÚ o preúčtovanie na správny konštantný symbol tej dane.
janaZH
03.02.09,15:31
Ďakujem.
Minna
23.02.12,09:32
Prosím, je možné že v potvrdení o príjmoch FO zo závislejčinnosti pre zamestnanca-dohodára sú uvedené sumy v riadku 03 poistné apríspevky? pokiaľ viem, za dohodárov platí odvody zamestnávateľ, aj to lenúrazové a garančné, takže tieto riadky by mali byť nulové, že?
Ide o to, že SZČO ktorý pracoval aj 2 mesiace na dohodu a chce si z nejuplatniť vrátenie dane, má takéto potvrdenie od zamest.
Ak je to chyba, má si ísť vypýtať nové potvrdenie? Alebo uvedie tieto sumypoistného do daň.priznania §5 (riadok 35)?

pre úplne info uvádzam všetky sumy z potvrdenia:
riadok 01 úhrn 65,00
riadok 03 poistné a príspevky 7,20 z toho na verejné ZP 2,60
riadok 04 čiastkový základ dane 57,80
riadok 05 úhrn preddavkov na daň 10,97
Ďakujem.
Ivenka
03.03.13,18:21
Ahojte, potrebujem poradiť resp.usmerniť či rozmýšľam správne.
V r.2011 som mala kontrolu na DPZČ za roky 2005,2006,2007, kde:
U niektorých ZC nebolo podpísané Vyhlásenie a pri DB som u dieťaťa nad 15.r nemala doložené potvrdenie o návšteve školy.
Protokol aby som to dala do poriadku sa ku mne nedostal nakoľko išlo o ex.účtovníctvo.
Postup? Zučtujem - opravím mzdy za 2005-2007 /v ktorom roku ?/ a budem mať v účto pohľadávku voči ZC. Následne vydám nové Potvrdenia o zdaniteľnej mzde a ZC si podajú DP /je možné aj za tie staré roky ?/
Ďakujem za Vašu pomoc.
Ivenka
04.03.13,09:43
Posúvam :(