renataj
03.02.09,06:53
Dobrý deň.
Veľmi pekne Vás prosím o radu,lebo si sama nedokážem v celej veci poradiť.
V roku 2008 od júna som bola zamestnaná v administratíve v jednej výrobnej firme.Zmluvu som mala na dobu určitú do 31.9.2008.Pracovala som aj po skončení zmluvy s tým že sa neskôr napíše dodatok alebo nová zmluva na dobu neurčitú.Odvody za mňa zamestnávateľ platil aj naďalej.Na moje naliehanie som ale novú zmluvu nevidela.Vo firme sa končilo 12.12.2008 s tým,že do konca roka čerpáme dovolenku.Majiteľ mi navrhol,že od 1.1.2009 budem celý január na neplatenom volne,lebo nie je práca a až neskôr sa rozbehne výroba a stačia tam moje kolegyne,ktoré sú tam zamestnané dlhšie.Ale na moje prekvapenie som dostala poštou rozviazanie prac.pomeru podľa § 59 odst.1 písmeno b. Výpovedná doba mi začína plynúť 1.2.2009 a končí 31.3.2009.Lenže za toto obdobie mám byť doma na "dobrovoľnom" neplatenom volne!!!
Mám to chápať,že keby som si našla prácu počas výpovednej doby,neviem sa zamestnať??
Druhá vec je tá,že zmluvu nemám podpísanú ako som spomýnala a tým pádom neplatí ani dvojmesačná výpovedná doba!!
Vie mi niketo poradiť ako mám postupovať alebo ako a na základe akého § sa odvolať??
V našom meste som hľadala na UPSVAR právničku ale odporučili ma na Inšpektorát práce ale ten je najbližšie až v Nitre.
Ďakujem za skoré odpovede.
Infarkt
03.02.09,06:16
V prvom rade...v §59 sú uvedené možnosti skončenia PP, ktoré sú detailne rozvedené v následných §§§ od §60...aj tu na Porade nájdeš aktuálne znenie Zákonníka práce, tak čítaj :
http://www.porada.sk/t56527-zakonnik-prace-od-12-6-2008-a.html

Takže uvedenie dôvodu skončenia PP, alebo výpovede s odvolávkou na §59 nie je možné...a hlavne nie zo strany zamestnávateľa.

Tvoje pokračovanie PP pôvodne dohodnutého na dobu určitú je v zmysle §71, odst.2 v poriadku...to, že to nemáš písomne nie je až taký problém...dá sa to odsledovať aj na základe tých tebou spomínaných odvodov...

Horšie je, že neplatené voľno nemáš písomne dohodnuté so zamestnávateľom a dokonca počas neplateného voľna neviem, či nie si povinná si sama platiť ZP-ale to nech poradia skúsenejší ;)

Jednoznačne treba napadnúť neplatné skončenie PP v zmysle §77...

A v neposlednom rade tá najdôležitejšia pointa v tvojom prípade je :
vždy všetko na papier (písomne) ;)
Zoltán Kovács
03.02.09,06:23
Dobrý deň.
Veľmi pekne Vás prosím o radu,lebo si sama nedokážem v celej veci poradiť.
V roku 2008 od júna som bola zamestnaná v administratíve v jednej výrobnej firme.Zmluvu som mala na dobu určitú do 31.9.2008.Pracovala som aj po skončení zmluvy s tým že sa neskôr napíše dodatok alebo nová zmluva na dobu neurčitú.Odvody za mňa zamestnávateľ platil aj naďalej.Na moje naliehanie som ale novú zmluvu nevidela.Vo firme sa končilo 12.12.2008 s tým,že do konca roka čerpáme dovolenku.Majiteľ mi navrhol,že od 1.1.2009 budem celý január na neplatenom volne,lebo nie je práca a až neskôr sa rozbehne výroba a stačia tam moje kolegyne,ktoré sú tam zamestnané dlhšie.Ale na moje prekvapenie som dostala poštou rozviazanie prac.pomeru podľa § 59 odst.1 písmeno b. Výpovedná doba mi začína plynúť 1.2.2009 a končí 31.3.2009.Lenže za toto obdobie mám byť doma na "dobrovoľnom" neplatenom volne!!!
Mám to chápať,že keby som si našla prácu počas výpovednej doby,neviem sa zamestnať??
Druhá vec je tá,že zmluvu nemám podpísanú ako som spomýnala a tým pádom neplatí ani dvojmesačná výpovedná doba!!
Vie mi niketo poradiť ako mám postupovať alebo ako a na základe akého § sa odvolať??
V našom meste som hľadala na UPSVAR právničku ale odporučili ma na Inšpektorát práce ale ten je najbližšie až v Nitre.
Ďakujem za skoré odpovede.

1. Pracovná zmluva uzavretá na dobu určitú, sa stáva zmluvou na dobu neurčitú, ak zamestnanec po vypršaní dohodnutej doby naďalej pracuje u zamestnávateľa. Takže tvoja prac.zmluva je naďalej platná.
2. Osobne by som nesúhlasil s neplateným voľnom počas výpovednej doby, nakoľko počas neplatenom voľne zamestnávateľ platí odvody za zamestnanca iba do ZP. Do SP je doba neplateného voľna prerušenie poistenia. Teda počas tejto doby nie si ani dôchodkovo ani nemocensky poistená.
3. Neplatené voľno ešte neznamená, že si nemôžeš nájsť inú prácu. Podľa zákonníka práce je možné uzavrieť viac pracovných pomaerov súčasne. Tak kludne si hladaj prácu, a ak nájdeš vhodnú tak nastúp.
Zoltán Kovács
03.02.09,06:25
Horšie je, že neplatené voľno nemáš písomne dohodnuté so zamestnávateľom a dokonca počas neplateného voľna neviem, či nie si povinná si sama platiť ZP-ale to nech poradia skúsenejší ;)


Počas neplateného voľna zamestnávateľ je povinný platiť odvody do ZP z minimálneho vymeriávacieho základu. Do SP sa neplatí, ide o prerušenie poistenia.
Infarkt
03.02.09,06:33
Počas neplateného voľna zamestnávateľ je povinný platiť odvody do ZP z minimálneho vymeriávacieho základu. Do SP sa neplatí, ide o prerušenie poistenia.

OK, díkes...už som zas o niečo múdrejší...ZOLI ;)
renataj
03.02.09,06:44
Ďakujem za odpovede všetkým.
Čo sa týka toho neplateného voľna,já som apelovala,ža ak nie je dosť práce tak nech ma nechajú doma na 60%.Ale to by ste museli poznať mojich šéfov a aj to ako si vykladajú zákon.Reagovali spôsobom,že ak 60% tak nech prídem do práce a dá mi umývať okná a pod.Viem,že ak vás preradia na inú prácu chodí mi plný plat.
Zoltán Kovács
03.02.09,06:50
Ďakujem za odpovede všetkým.
Čo sa týka toho neplateného voľna,já som apelovala,ža ak nie je dosť práce tak nech ma nechajú doma na 60%.Ale to by ste museli poznať mojich šéfov a aj to ako si vykladajú zákon.Reagovali spôsobom,že ak 60% tak nech prídem do práce a dá mi umývať okná a pod.Viem,že ak vás preradia na inú prácu chodí mi plný plat.

Potom je to prípad pre Inšpektorát práce. Nie je potrebné ich osobne navštíviť, stačí telefonicky, listom. A dokonca majú povinnosť reagovať aj na anonýmne podnety.
Infarkt
03.02.09,06:54
Ďakujem za odpovede všetkým.
Čo sa týka toho neplateného voľna,já som apelovala,ža ak nie je dosť práce tak nech ma nechajú doma na 60%.Ale to by ste museli poznať mojich šéfov a aj to ako si vykladajú zákon.Reagovali spôsobom,že ak 60% tak nech prídem do práce a dá mi umývať okná a pod.Viem,že ak vás preradia na inú prácu chodí mi plný plat.

Tvoji šéfovia nech si vykladajú ZP ako chcú...môžeš aj anonymne poslať podnet, hoci mailom na Inšpektoriát práce a keď im poskytneš poštovú adresu, tak ti zašlú aj výsledok s doporučeniami krokov, ktoré treba podniknúť na vymoženie si spravodlivosti ;) ... vlastná skúsenosť ;)

Preradenie na inú prácu je v Zákonníku práce taxatívne vymedzené a musí sa zamestnávateľ o tom s tebou DOHODNÚŤ...nie nariadiť---okrem taxatívne vymedzených dôvodov uvedených v Zákonníku práce ;)
renataj
03.02.09,07:17
Ďakujem za odpovede.Iné mi asi nezostáva len ten Inšpektorát práce.Neviete mi poradiť,za aký čas dajú odpoveď?
Infarkt
03.02.09,07:26
Ďakujem za odpovede.Iné mi asi nezostáva len ten Inšpektorát práce.Neviete mi poradiť,za aký čas dajú odpoveď?

Mne osobne asi do 3 týždňov, ale to záleži na tom, kedy tú kontrolu vykonajú a vlastne ako aj naformuluješ ten podnet...čím viac dramaticky, tým skôr vykonajú kontrolu ;)

Odpoveď mi prišla na mail cca do 3 týždňov...to bolo oznámenie o vykonaní kontroly a že ak im poskytnem poštovú adresu, tak mi v zmysle zákona pošlú konkrétne výsledky a závery tej kontroly...tak som im poskytol a cca do 10 dní som to mal v rukách :)
renataj
03.02.09,08:16
Tak to idem skúsiť.Ale najprv sa skúsim dohodnúť so šéfovcami aj keď sa mi to zdá nemožné.Nerada spôsobujem druhým nepríjemnosti a je mi to proti srsti ale s nimi to asi podobrom nepôjde.Tak mi držte palce.
Potom si už len nájsť slušné zamestnanie a hlavne "normálnych nadriadených".
Ďakujem všetkým za odpovede
Wolf Wolfenstein
06.02.09,10:49
Tvoji šéfovia nech si vykladajú ZP ako chcú...môžeš aj anonymne poslať podnet, hoci mailom na Inšpektoriát práce a keď im poskytneš poštovú adresu, tak ti zašlú aj výsledok s doporučeniami krokov, ktoré treba podniknúť na vymoženie si spravodlivosti ;) ... vlastná skúsenosť ;)

Preradenie na inú prácu je v Zákonníku práce taxatívne vymedzené a musí sa zamestnávateľ o tom s tebou DOHODNÚŤ...nie nariadiť---okrem taxatívne vymedzených dôvodov uvedených v Zákonníku práce ;)

Pekná odpoveď, ale v podstate ste jej neporadili, či má umývať tie okná :confused: alebo nemá :cool:, kedže to nemá v PZ a ani nepodpisala preradenie na taku pracu ?!
veronikasad
06.02.09,11:20
Pekná odpoveď, ale v podstate ste jej neporadili, či má umývať tie okná :confused: alebo nemá :cool:, kedže to nemá v PZ a ani nepodpisala preradenie na taku pracu ?!
Tak prečo si jej neporadil ty?
Wolf Wolfenstein
10.02.09,14:29
VeronikaSad, no lebo som asi v podobnej situacii, ak nie v horsej - no pre istotu nic nepodpisujem, a lezim doma na PN ... mimotemy