grušina
03.02.09,07:02
Dobrý deň,
rada by som sa opýtala, či je možné uplatniť si DPH z nevymožiteľnej pohľadávky z minulého roka, mi sme zahrnuli túto VF do DPH, ale peniaze z nej už neuvidíme, môžme to DPH teraz odpočítať, prípadne aké podmienky
musia byť dodržané?
vopred ďakujem za rady a názory
Milan Benka
03.02.09,06:03
Dobrý deň,
rada by som sa opýtala, či je možné uplatniť si DPH z nevymožiteľnej pohľadávky z minulého roka, mi sme zahrnuli túto VF do DPH, ale peniaze z nej už neuvidíme, môžme to DPH teraz odpočítať, prípadne aké podmienky
musia byť dodržané?
vopred ďakujem za rady a názory

Nie je to možné.
grušina
03.02.09,07:51
ďakujem
a mohli by ste mi povedať, v kt. presne § v zákone sa o tom pojednáva, že sa mám o čo oprieť. ďakujem
Aljok
03.02.09,08:07
Daňová povinnosť
§ 19
Daňová povinnosť
pri dodaní tovaru a služby

(1) Daňová povinnosť vzniká dňom dodania tovaru. Dňom dodania tovaru je deň, keď kupujúci nadobudne právo nakladať s tovarom ako vlastník. Pri prevode alebo prechode nehnuteľnosti je dňom dodania deň odovzdania nehnuteľnosti do užívania, ak je tento deň skorší ako deň zápisu vlastníckeho práva k nehnuteľnosti do katastra nehnuteľností. Pri dodaní stavby na základe zmluvy o dielo alebo inej obdobnej zmluvy je dňom dodania deň odovzdania stavby. Pri dodaní tovaru podľa § 8 ods. 1 písm. c) je dňom dodania tovaru deň odovzdania tovaru nájomcovi.

(2) Daňová povinnosť vzniká dňom dodania služby. Ak je služba dodaná zahraničnou osobou z iného členského štátu alebo z tretieho štátu a osobou povinnou platiť daň v tuzemsku je príjemca služby podľa § 69 ods. 2 až 4, daňová povinnosť vzniká dňom vyhotovenia faktúry; ak faktúra nie je vyhotovená do konca tretieho kalendárneho mesiaca nasledujúceho po kalendárnom mesiaci, v ktorom bola služba dodaná, daňová povinnosť vzniká posledným dňom tretieho kalendárneho mesiaca nasledujúceho po kalendárnom mesiaci, v ktorom bola služba dodaná.

§ 49
Odpočítanie dane platiteľom

(1) Právo odpočítať daň z tovaru alebo zo služby vzniká platiteľovi v deň, keď pri tomto tovare alebo službe vznikla daňová povinnosť.

Vám vznikla daňová povinnosť pri dodaní tovaru/služby. Vystavili ste faktúru a DPH odviedli. Odberateľ si z tejto faktúry odpočítal DPH aj keď ju neuhradil. Zákon nepodmieňuje vznik daňovej povinnosti (nárok na odpočet) úhradou faktúry.
Milan Benka
03.02.09,09:15
ďakujem
a mohli by ste mi povedať, v kt. presne § v zákone sa o tom pojednáva, že sa mám o čo oprieť. ďakujem

Pozrite § 49 ods. 2. Konkrétne .... písm. a; . zák. 222/2004 Zz